Początek nowego roku wydaje się zawsze taki świeży i pełen obietnic. Robisz postanowienia noworoczne i snujesz wielkie plany na przyszłość. Przecież w nowym roku wszystko jest możliwe. Jednocześnie koniec roku może być przygnębiający i zniechęcający. Gdy patrzysz wstecz na rok, który właśnie się kończy i uświadamiasz sobie, że w sumie nie udało ci się nic istotnego osiągnąć. Nie zrealizowałeś celów, które sobie stawiałeś. Twoje nawyki się nie poprawiły i w sumie nie dokonałeś żadnej istotnej zmiany, którą miałeś nadzieję wprowadzić, aby poprawić swoje życie. Upłynęły po prostu kolejne 12 miesięcy. Jesteś starszy o rok. A poza, obietnicami, które sobie złożyłeś, nie posunąłeś się naprzód. Jak uniknąć takiego rozczarowania? Co zrobić aby nowy rok był lepszy od poprzedniego? Jak mieć najlepszy rok swojego życia? Jeśli szukasz sposobu na to, aby nadchodzący rok był szczęśliwszy, zdrowszy, bardziej produktywny i obfitował w więcej sukcesów, to odpowiedzią może być rozpoczęcie własnego Projektu Szczęście!

Co jest Projekt Szczęście?

Projekt Szczęście to sposób na wprowadzenie w życiu zmian, które pozwolą ci osiągnąć poczucie szczęścia i spełnienia.

Pierwszy etap stanowi przygotowanie, podczas którego ustalasz, co jest dla ciebie źródłem radości. Co daje ci satysfakcję, w co się angażujesz, ale też nazywasz to, co wywołuje poczucie winy, złość, nudę i wyrzuty sumienia. Drugi etap projektu szczęście polega na podjęciu decyzji, które przełożą się na konkretne działania umożliwiające osiągnięcie szczęścia. Trzecia i najciekawsza część projektu to realizacja swoich postanowień.

Skąd wziął się pomysł na Projekt Szczęście?

Wszystko zaczęło się od Gretchen Rubin, która swoją karierę zaczynała jako prawniczka, ale szybko zrozumiała, że lepiej wychodzi jej pisanie książek i dzielenie się swoją wiedzą na temat rozwoju osobistego, dobrych nawyków i sposobów na doskonalenie życia.

Pewnego deszczowego dnia, który niczym nie różnił się od innych, Gretchen Rubin doznała pewnego olśnienia. Kiedy spojrzała na zalaną deszczem szybę autobusu, którym jechała, dostrzegła prześlizgujące się po niej lata. Doszła do wniosku, że jeśli czegoś nie zmieni, ma duże szanse zmarnować swoje cenne życie. Zadała sobie wtedy pytanie “Czego właściwie oczekuję? Odpowiedź brzmiała: “Chcę być szczęśliwa”. W tej, jak się miało okazać przełomowej dla niej chwili, zdała sobie też sprawę, że w sumie nigdy nie myślała o tym co czyni ją szczęśliwą i w jaki sposób można osiągnąć szczęście w życiu?

Myśli kłębiły się w głowie Gretchen Rubin, ale udało jej się dojść do dwóch ważnych wniosków. Po pierwsze, nie jest szczęśliwa tak bardzo jak mogłaby być. A po drugie, jej życie samo się nie zmieni i to ona musi je zmienić. W tym momencie postanowiła, że cały rok przeznaczy na to, aby stać się szczęśliwszą. Tak narodził się Projekt Szczęście.

“Szczęście jest znaczeniem i sednem życia”. – Arystoteles

Przygotowania do Projektu Szczęście

Następnego dnia Gretchen Rubin udała się do biblioteki po duży stos książek o szczęściu. Chciała się dobrze przygotować merytorycznie przed rozpoczęciem Projektu Szczęście, który miał przecież trwać kolejne 12 miesięcy.

Zainspirowana metodą stosowaną przez Benjamina Franklina, który stworzył i prowadził tabelę cnót, które chciał w sobie rozwijać i pielęgnować, Gretchen Rubin opracowała swoją własną wersję tabeli. Miała jej ona pomóc śledzić postępy i sprawdzać na ile udaje jej się dochować wierności swoim postanowieniom.

Dwanaście Przykazań

Spisała też Dwanaście Przykazań – nadrzędnych zasad, które miały jej wskazywać kierunku i pomagać w drodze do szczęścia:

#01 Zawsze bądź sobą

#02 Nie zadręczaj się

#03 Zachowuj się tak jak chcesz się czuć
#04 Nie odkładaj na później

#05 Bądź uprzejma i sprawiedliwa

#06 Ciesz się z działania
#07 Nie oszczędzaj

#08 Zidentyfikuj problem;

#09 Rozchmurz się

#10 Rób co trzeba

#11 Nie kalkuluj

#12 Liczy się tylko miłość.

Sekrety Dojrzałości

Opracowała też listę Sekrety Dojrzałości, która zawierała skrócony zapis doświadczeń, które nie bez trudu zdobywała dorastając. Wśród nich były na przykład takie zasady jak:

Wbrew temu co myślisz ludzie nie przejmują się twoimi błędami; trzeba prosić o pomoc; podejmowanie większości decyzji nie wymaga dogłębnej analizy; postępuj dobrze a będziesz czuł się dobrze; robiąc po trochu każdego dnia możesz osiągnąć bardzo dużo; to bardzo ważne, aby być miłym dla wszystkich; lepsze jest wrogiem dobrego; to co robisz codziennie liczy się dużo bardziej od tego co robisz od czasu do czasu; nie musisz być dobry we wszystkim; jeśli nie ponosisz porażek to znaczy, że niewystarczająco się starasz; szczęście nie zawsze czyni cię szczęśliwszą; możesz wybrać to co robisz, ale nie możesz wybrać tego co lubisz robić itp.

Pisanie 12 przykazań i Sekretów Dojrzałości sprawiło jej dużą przyjemność, ale sednem Projektu Szczęście była lista postanowień, które uwzględniały zmiany jakich  Gretchen Rubin pragnęła dokonać w swoim życiu.

12 miesięcy budowania szczęścia 

Gretchen Rubin określiła  obszary, które jej zdaniem wymagały doskonalenia. Sformułowała bardzo konkretne postanowienia, których celem miało być uczynienie jej bardziej szczęśliwą i które chciała zrealizować w ciągu najbliższego roku.

Przypisała swoje postanowienia do poszczególnych miesięcy. W styczniu chciała pracować tylko nad jednym z nich, w lutym dodać kolejne i tak dalej, miesiąc po miesiącu. W grudniu chciała sprostać wszystkim podjętym przez siebie zobowiązaniom. Oto jakie postanowienia przyjęła Gretchen Rubin w ramach swojego Projektu Szczęście:

#01 Styczeń – Witalność – zastrzyk energii

Wcześnie kładź się spać; dbaj o kondycję; odgruzuj, odnów, uporządkuj; zakończ dręczące zadania; działaj energiczniej.

#02 Luty – Małżeństwo – liczy się tylko miłość

Przestań zrzędzić; nie oczekuj nagrody i uznania; graj uczciwie; nie obciążaj się troskami; okazuj miłość.

#03 Marzec – Praca – sięgaj wyżej

Załóż bloga; ciesz się z niepowodzeń; proś o pomoc; pracuj skuteczniej; ciesz się już teraz.

#04 Kwiecień – Rodzicielstwo – rozchmurz się

Śpiewaj o poranku; zaakceptuj uczucia dziecka; bądź skarbnicą szczęśliwych wspomnień; nie żałuj czasu na zajęcia z dziećmi.

#05 Maj – Czas wolny – z zabawą nie ma żartów

Rób to, co cię bawi; nie żałuj czasu na żarty; nie unikaj przygód; zacznij coś kolekcjonować.

#06 Czerwiec – Przyjaźń – czas dla przyjaciół

Pamiętaj o urodzinach; bądź hojna; udzielaj się towarzysko; nie plotkuj; zdobądź trzech nowych przyjaciół.

#07 Lipiec – Pieniądze – kup sobie odrobinę szczęścia

Pozwól sobie na skromne szaleństwa; kupuj tylko potrzebne rzeczy; korzystaj; powiedz sobie “dość”.

#08 Sierpień – Wieczność – pamiętaj o śmierci

Czytaj o dramatycznych doświadczeniach; prowadź notatnik wdzięczności; naśladuj autorytet duchowy.

#09 Wrzesień – Książki – pielęgnuj pasję

Napisz powieść; znajdź czas na czytanie; nie myśl o skutkach; opanuj nową technologię.

#10 Październik – Skupienie – bądź uważna

Medytuj z koanem (koan to pytanie lub odpowiedź, których nie można zrozumieć za pomocą logicznego myślenia); zweryfikuj prawdziwe zasady – w zgodzie z którymi podejmuje decyzje i ustalam priorytety; pobudzaj swój mózg; prowadź dzienniczek życzeniowy.

#11 Listopad – Postawa życiowa – miej radość w sercu

Śmiej się głośno; nie zapominaj o dobrych manierach; tylko pozytywna krytyka; znajdź azyl.

#12 Grudzień – Szczęście – perfekcyjny rekrut

Bądź perfekcyjnym rekrutem – dotrzymaj wszystkich obietnic bez wyjątku.

Czy po 12 miesiącach Gretchen Rubin odnalazła szczęście?

Jak sama mówi ten rok pracy nad własnym szczęściem, faktycznie sprawił, że poczuła się bardziej szczęśliwa.

To, czego dowiedziała się o sobie, i może być to też prawdą w twoim przypadku, to fakt, że istnieje wiele stosunkowo prostych działań, które nie zabierają dużo czasu, energii, czy pieniędzy, ale mogą znacząco zwiększyć nasze poczucie szczęścia. Odkryła też trzy ważne prawdy na temat szczęścia:

#01 Prawda o szczęściu

Jeśli chcesz być szczęśliwy musisz przyjrzeć się swojemu życiu, pomyśleć o tym, czy czujesz się dobrze, czy czujesz się źle, czy czujesz się właściwie i czy się rozwijasz. A następnie pracować nad tymi elementami.

#02 Prawda o szczęściu

Praca nad własnym szczęściem to nie egoizm. Jednym z najlepszych sposobów na własne szczęście jest uszczęśliwianie drugiego człowieka. Jednym z najlepszych sposobów na uszczęśliwienie innych jest własne szczęście.

#03 Prawda o szczęściu

Dni są długie, ale lata mijają szybko. Trzeba cieszyć się chwilą, doceniać mijające pory roku i upajać się tym co właśnie trwa. Dlaczego więc już dziś nie być tak szczęśliwym, jak tylko możesz być?

Twój Projekt Szczęście na Nowy Rok

W tym roku podejmij noworoczne postanowienia w ramach własnego Projektu Szczęście. Spraw, aby nadchodzący rok był dla ciebie wyjątkowy i pełen szczęścia

Twój Projekt Szczęście i twoje poszanowania będą oczywiście inne niż te, które miała Gretchen Rubin, ale jeśli zaczniesz go realizować z pewnością na tym skorzystasz.

Styczeń i początek nowego roku to świetny moment, żeby zacząć. Jednak swój Projekt Szczęście możesz tak na prawdę rozpocząć kiedy tylko chcesz i może on trwać tak długo, jak będziesz tego potrzebował. Wszystko zależy od Ciebie.

#01 Określ na czym się skupisz

Przede wszystkim musisz zdecydować jakie postanowienia podejmiesz. W tym celu odpowiedz sobie na kilka pytań:

  • Co sprawia, że czuję się dobrze? Jakie czynności dają mi przyjemność i satysfakcję, dostarczają energii?
  • Co sprawia, że czujesz się źle? Jakie są źródła twojego gniewu, irytacji, nudy, frustracji czy niepewności?
  • Czy w jakiś sposób czuję się niewłaściwie? Czy chce zmienić pracę, miejsce zamieszkania, sytuację rodzinną albo jeszcze coś? Czy spełniam własne oczekiwania? Czy moje życie odzwierciedla moje wartości?
  • Czy się rozwijam? W jakich obszarach swojego życia dostrzegam postęp, podejmuje wyzwania, widzę poprawę albo wzrost biegłości?

Odpowiedzi na te pytania pomogą ci stworzyć listę potencjalnych zmian i ulepszeń, które chciałbyś wprowadzić w życie.

#02 Podejmij postanowienia, które pozwolą ci ocenić postępy

Gdy już zdecydujesz, które obszary wymagają pracy, podejmij postanowienia, które pozwolą ci ocenić postępy. Najskuteczniejsze postanowienia są konkretne, a nie abstrakcyjne. Trudniej jest dotrzymać postanowienie “Będę mieć więcej radości z życia” niż “Co rano będę się bawić ze swoim psem”.

Wybierz też odpowiedni dla siebie sposób oceniania postępów, który jednocześnie będzie cię mobilizował. Możesz tak jak Gretchen Rubin stworzyć swoją własną tabelę postanowień i zapisywać w niej codziennie swoje postępy. Ważne jest jednak, aby mierzyć postępy i czuć się odpowiedzialnym za dotrzymywanie swoich postanowień.

Kolejnym pożytecznym ćwiczeniem jest spisanie osobistych przykazań – zdań, które będą stanowić dla ciebie punkt odniesienia. Na przykład dla Gretchen Rubin najważniejszym przykazaniem z jej listy 12 przykazań, które określiła było: “Zawsze bądź sobą”.

Pomyśl o sobie, o swoich wartościach, swoich mocnych i słabych stronach, swoich zainteresowaniach. Na tej podstawie określ własne zasady – przykazania, którymi Ty chcesz się kierować i które będą ci pomagać.

#03 Zrealizuj swoje postanowienia i bądź szczęśliwszy!

To prawdopodobnie najbardziej wymagający, ale też też dający najwięcej frajdy i satysfakcji etap Projektu Szczęście. Wdróż swoje postanowienia w życie.

Konsekwentnie dzień za daniem, tydzień za tygodniem, miesiąc z miesiącem podejmuj działania i realizuj swoje postanowienia.

Na bieżącą śledź postępy, w razie potrzeby dokonuj korekty kursu. Nie przejmuj się niepowodzeniami, które mogą się pojawić. To tylko potknięcia, na twojej drodze do szczęścia. Ważne, aby się nie poddawać i iść do przodu.

Doceniaj i nagradzaj się też za osiągane sukcesy. Stawaj się coraz lepszą wersją siebie i ciesz się szczęśliwszym życiem!

“Niech ten rok będzie wyjątkowy. Zrealizuj swój własny Projekt Szczęście i bądź szczęśliwy!”

Uwagi końcowe

Czyż w życiu nie chodzi głównie o to aby być szczęśliwym?

Aby ułatwić sobie realizację własnego Projektu Szczęście i by zwiększyć swoje szanse na osiągnięcie autentycznego szczęścia sięgnij po książkę Gretchen Rubin – Projekt Szczęście. Dzięki wydawnictwu Studio Emka ukazało się uaktualnione wydanie tej inspirującej książki, które na świecie zrobiła furorę i sprzedała się już w milionach egzemplarzy.

Projekt szczęście - Gretchen Rubin
Projekt szczęście – Gretchen Rubin

Oprócz opisu historii i przygód Gretchen Rubin z dwunastu miesięcy, w trakcie których na własnej skórze sprawdzała teorie dawnych mędrców, wyniki najnowszych badań oraz popularne porady na temat tego, jak stać się szczęśliwszą, znajdziesz w niej też dodatkowo:

  • obszerny wywiad Gretchen Rubin,
  • listę darmowych materiałów do wykorzystania przy pracy na własnym szczęściem,
  • manifest projektu szczęście,
  • fragment bestsellera Gretchen Rubin Cztery tendencje.

Praca nad własnym szczęściem to godny osiągnięcia cel. Udanie wkroczy w nowy rok rozpocznij pracę nad własnym Projektem Szczęście.

Niech to będzie rok Szczęścia! Niech to będzie Twój najlepszy rok!

Sprawdź też: Co robią najszczęśliwsi ludzie? 12 działań budujących szczęście

A Ty jakie masz noworoczne postanowienia? Co osiągnąć w nowym roku?