Chcesz wiedzieć co jest sensem twojego życia? Zastanawiasz się jak odkryć swój prawdziwy życiowy cel? Jest na to kilka sposobów, które mogą ci w tym pomóc. Każde z tych działań będzie wymagało od ciebie użycia wyobraźni i głębokiej refleksji. Znajdź ciche, wygodne miejsce, w którym możesz zamknąć oczy i spokojnie pomyśleć. Miej też w pobliżu swój notatnik lub jakąś kartkę papieru i coś do pisania, aby w razie potrzeby móc zapisać swoje przemyślenia. Zaczynamy!  

„Jeśli chcesz być szczęśliwy, Określ cel, który kieruje Twoimi myślami, wyzwala Twoją energię i wzbudza Twoje nadzieje”

Życiowa misja. Jak odkryć swój prawdziwy życiowy cel?

#01 Test bujanego fotela

Życiowa misja. Jak odkryć swój prawdziwy życiowy cel? Test fotela bujanego
Życiowa misja. Jak odkryć swój prawdziwy życiowy cel? Test fotela bujanego

Mówi się, że ludzie przed śmiercią, żałują głównie tego, czego nie zrobili, a nie tego, co zrobili. Wyobraź sobie, że masz 90 lat, jesteś na emeryturze i siedzisz na ganku w bujanym fotelu. Wyobraź sobie, że patrzysz wstecz na swoje 90 lat życia.

Jakie rzeczy sprawiłyby, że byłbyś smutny i pełen żalu, gdybyś nigdy się do nich nie zabrał? Co zawsze chciałeś zrobić, ale wciąż odkładałeś to na później? Może są na świecie miejsca, których żałowałbyś, że nigdy ich nie odwiedziłeś? Albo czy są w twoim życiu ludzie, którym nadal musisz wybaczyć, czy też… przeprosić? Czy będziesz żałował, że nigdy nie przeczytałeś jakieś książki; nigdy nie nauczyłeś się grać na fortepianie; nigdy nie opanowałeś jakiegoś obcego języka itp.? Komu jeszcze musisz podziękować i za co? W jaki sposób chcesz się przysłużyć innym, zanim przejdziesz na emeryturę? Czego chciałbyś  doświadczyć? Jakie marzenia chciałbyś spełnić zanim umrzesz?

„Zawsze głęboko żałujemy tych rzeczy, których nigdy nie zrobiliśmy”.

Sprawdź: 41 żali, czyli czego żałujemy w życiu?

#02 Zwycięzca loterii

Życiowa misja. Jak odkryć swój prawdziwy życiowy cel? Zwycięzca loterii
Życiowa misja. Jak odkryć swój prawdziwy życiowy cel? Zwycięzca loterii

Dobrze, jeśli rozmyślania o własnej śmierci są dla ciebie za bardzo przygnębiające, to co powiesz na to?! Gratulacje, właśnie wygrałeś fortunę na loterii! Ile? Ty decydujesz. Wybierz kwotę, która jest tak wielka, że nie ma mowy, abyś kiedykolwiek musiał znów pracować. Wybierz tak dużą sumę, że będziesz miał pieniądze do wydania do woli. Dziesięć milionów? Sto milionów? Miliard? Ty decydujesz.

Wyobraź sobie, że wygrałeś tyle pieniędzy ile sobie wymarzyłeś. Możesz robić, co tylko chcesz! Więc co byś zrobił? Pewnie, kupisz sobie luksusowy dom, wypasiony samochód, a może nawet samolot. Co tam, kup sobie własną wyspę jeśli chcesz. OK, masz wszystkie zabawki i rzeczy których zawsze pragnąłeś. Nadal masz też wiele lat swojego życia przed sobą do wypełnienia. Co byś robił? Jak spędziłbyś swój czas?

Napisałbyś książkę? Jeśli tak, to na jaki temat? Czy nadal chciałbyś założyć własną firmę, mimo że nie potrzebowałbyś pieniędzy? Czy jest jakaś organizacja charytatywna, którą chciałbyś wesprzeć, a może chciałbyś założyć własną? Komu chciałbyś pomóc dzięki swoim pieniądzom? Rodzina i przyjaciele są prawdopodobnie na twojej liście, ale kto jeszcze przychodzi ci do głowy? Sieroty? Bezdomni? Bezpańskie zwierzęta? Co byś robił będąc całkowicie wolny finansowo?

Bogaty jesteś dopiero wtedy, gdy posiadasz coś, czego nie można kupić za pieniądze”.

#03 Stan flow

Życiowa misja. Jak odkryć swój prawdziwy życiowy cel? Stan przepływu - flow
Życiowa misja. Jak odkryć swój prawdziwy życiowy cel? Stan przepływu – flow

Postrzeganie czasu bywa zaburzone. Czy to nie zabawne, jak czas może wydłużać się w nieskończoność, gdy jesteśmy na nudnym spotkaniu albo siedzimy na fotelu u dentysty? A jednocześnie innym razem prawdopodobnie doświadczasz stanu „flow”. Chwil przepływu – uniesienia i uskrzydlenia, w którym kolejne godziny po prostu przelatują, a ty nagle nie możesz uwierzyć, która już jest godzina.

Spróbuj przypomnieć sobie chwile i doświadczenia, które przepływały ci w ten sposób. Momenty, kiedy twoja praca czy zabawa była wyzwaniem, ale jednocześnie całkowicie cię angażowała i pochłaniała. Co wprowadza cię w taki stan? Co daje ci energię?

Czy masz energię, kiedy jesteś sam, czy będąc z innymi ludźmi? Czy twoje stany „flow” są zwykle gdy pracujesz fizycznie czy bardziej umysłowo? Co cię bardziej absorbuje praca nad szerszą wizją, a może opracowywanie szczegółów? Czy masz w sobie coś z twórcy i artysty? Czy lubisz tworzyć różne rzeczy, niezależnie od tego, czy są to książki, filmy, czy dzieła sztuki? Co napędza cię do działania?