MikeTyson – amerykański bokser, wielokrotny mistrz świata wagi ciężkiej. Jeden z najbardziej brutalnie walczących bokserów, znany też jako „Iron Mike” (Żelazny Mike). Najmłodszy mistrz świata wagi ciężkiej w historii boksu zawodowego. Pierwsze mistrzostwo zdobył w wieku zaledwie 20 lat.

Mike miał wiele życiowych problemów, siedział w więzieniu, zmagał się z alkoholizmem i narkomanią, jednak był też nieprzeciętnym i bez wątpienia jednym z największych bokserów w historii bosku. Jego opinie i przemyślenia mogą być bardzo cenne dla tych, którzy chcą osiągnąć sukces.

„Jestem marzycielem. Muszę marzyć i sięgać gwiazd, a jeśli jakiejś nie dostanę, zabieram garściami chmury.” – Mike Tyson

Oto 10 reguł sukcesu od Mika Tysona

#1 Miej silną psychikę 

Wszystko zaczyna się od Twojego mentalnego nastawienia. Możesz nie mieć w danej chwili umiejętności, aby osiągnąć sukces w realizacji swoich celów, jednak tak długo jak masz odpowiednie nastawienie, ostatecznie rozwiniesz w sobie potrzebne umiejętności na takim poziome, aby osiągnąć sukces.

Wszystko wymaga cierpliwości i jeśli myślisz w odpowiedni sposób, jesteś skupiony i masz pozytywne nastawienie, aby trzymać się tego co chcesz osiągnąć i wierzysz, że to zadziała, zaczniesz być coraz lepszy w tym co robisz, aż w końcu osiągniesz mistrzostwo w tej dziedzinie.

Jeśli nie masz właściwego mentalnego nastawienia dokonaj szybko korekty. Według Mika w szczególności w boksie 90% sukcesu to silna psychika, 10% siła fizyczna. Podobnie jest w innych dziedzinach życia silna psychika to często postawa sukcesu.

#2 Bądź gotowy ciężko pracować

Łatwo jest ulec pokusie odpuszczania. Dziś nie pójdę na trening, dziś poćwiczę trochę krócej, popracuje godzinę mniej, skończę wcześniej naukę. Tyson nigdy nie dopuszczał do siebie myśli, które sprawiałyby, że wkładałby mniej wysiłku w pracę, zawsze starał się wykonać dodatkową robotę. Pamiętaj podczas, gdy Ty się dobrze bawisz, odpoczywasz, ktoś inny w tym czasie ciężko pracuje, ktoś staje się lepszy i mądrzejszy w chwili, gdy Ty odpuszczasz.

Możesz myśleć, że ten dodatkowy wysiłek nie jest potrzebny, że od czasu do czasu można poluzować i dać sobie spokój. Jednak ta niewielka, wydawać by się mogło różnica w ilości pracy, którą się wkłada, może wpłynąć na Twój finalny rezultat i zdecydować, czy będziesz najlepszy w tym co robisz, czy też nie.

Kiedy wszyscy inni bokserzy opuszczali salę gimnastyczną, kończyli trening, umawiali się z dziewczynami, Mike nadal ciężko pracował.

#3 Nie tylko miej marzenia, zobowiąż się do nich

Łatwo jest czegoś pragnąć i mieć jakieś marzenia. Wszystko co do tego potrzeba to uruchomienie wyobraźni. Wiele osób ma w głowie jakieś cele i marzenia, jednak nie wszyscy są na tyle zdeterminowani, aby pracować nad ich realizacją. Nie chcą włożyć wysiłku, który jest potrzeby oraz nie mają w sobie wiary w to, że może się to udać.

Niektórzy mają plan, ale tylko nieliczni mają w sobie na tyle silnej woli, aby rozpocząć i wdrożyć go w życie. Części się to udaje jednak nie wszyscy wytrzymują w konsekwentnej realizacji swojego planu, odpuszczają gdy tylko pojawią się pierwsze trudności, gdy sprawy nie idą tak jak pierwotnie zakładali.

“Każdy ma plan, dopóki nie dostanie w twarz” – Mike Tyson”

#4 Wykorzystuj nadarzające się okazje

Zbyt wiele osób przegapia swoje szanse, które pojawiają się na ich drodze życiowej. Niektóre możliwości mogą się już drugi raz nie pojawić. Szanse mogą wystąpić tylko na krótki moment w Twoim życiu i jeśli nie podejmiesz szybko decyzji, nie złapiesz ich, rozpłyną się i już nigdy nie powrócą.

Musisz być gotowy wykorzystać każdą nadarzająca się okazję, która się pojawia. Musisz też tworzyć okazje dla siebie, znajdować się w miejscach i podejmować działania, które sprawią, że będziesz miał szanse doświadczyć nowych rzeczy. W ten sposób nie będziesz żałować niczego. Najgorsza jest świadomość, że przepuściło się swoją szansę.

#5 Działaj aby, być wielkim i mieć spokój umysłu

Mike Tyson nie robił tego wszystkiego tylko dla pieniędzy. Chciał być wielki, sławny i mieć spokój umysłu. Jeśli robisz to tylko dla pieniędzy możesz osiągnąć określony poziom szczęścia z tym związany, jednak w dłuższej perspektywie, będzie Ci czegoś brakować w życiu. Jeśli jednak masz jakiś wyższy cel i go osiągniesz Twoje spełnienie będzie większe.

Tyson kochał być wspaniałym bokserem i to dawało mu szczęście. Pieniądze, które pojawiły się w związku tym, czyniły go jeszcze bardziej szczęśliwym, jednak nigdy nie były główną motywacją i podstawą jego kariery.

„Prawdziwą wolnością jest nieposiadanie niczego. Byłem bardziej wolny kiedy nie miałem ani centa”. – Mike Tyson

#6 Nie przejmuj się tym co myślą inni

Nie ma większego znaczenia, co inni ludzie myślą lub mówią o Tobie. To ich opinia, a prawda jest taka, że to Ty znasz siebie najlepiej niż ktoś inny. Czy jesteś szczęśliwy z tego kim jesteś? Jeśli tak, to w czym jest problem? Niektórzy będą Cię lubić inni mogą Cię nienawidzić. To jest ich wybór. Nie powinno Cię to powstrzymywać od bycia osobą, którą chcesz być i od robienia rzeczy, które chcesz robić. Każdy człowiek, który osiągnął sukces, spotkał na swojej drodze osoby, które go nie lubiły. Czasem jest tak, że im większy osiągasz sukces tym więcej masz krytyków. Cześć z nich jest po prostu zazdrosna o Twój status i to kim udało Ci się zostać. Dla nich to poziom, do którego nigdy nie uda im się dotrzeć i to ich boli.

#7 Ty kontrolujesz wynik końcowy

Czas, który masz jest krótszy niż myślisz, jak ze wszystkim jest początek, środek i koniec. Podobnie jest z życiem. Masz wpływ na to co robisz między początkiem, Twojego życia, a końcem. Możesz go spędzić w sposób w jaki chcesz, więc pamiętaj, że masz kontrole do momentu, aż Twoje życie dobiegnie końca. Uczyń ten czas możliwie dobrym.

„Kolejną rzeczą, która mnie przeraża, jest czas. Czas jest jak książka, masz początek, środek i koniec, to po prostu cykl”. – Mike Tyson

#8 Uwierz, że jesteś najlepszy

Prawie każda osoba, która osiągnęła sukces od samego początku mówiła sobie, że będzie najlepsza. Jeśli wierzysz w to od początku swojej drogi do sukcesu ostatecznie władając wysiłek i pracę staniesz się tą osobą, którą chcesz być. Twoja podświadomość pomoże Ci w zostaniu najlepszym.

Myślenie o sobie jako o najlepszym, będzie miało pozytywne efekty i łatwiej będzie Ci przebijać się przez przeszkody, które będą pojawiać się na ścieżce do sukcesu. Będziesz wierzył, że jeśli Ty tego nie przezwyciężysz, nikt inny nie da rady.

#9 Naucz się kochać ból

Na długiej drodze do sukcesu, będziesz doświadczał bólu i cierpienia. Musisz przetrzymać ten ból, aby dotrzeć tam gdzie chcesz. Zamiast narzekać jak Cię boli, naucz się kochać ten stan cierpienia, niech wywołuje u Ciebie dreszcz emocji i dodatkową siłę do działania.

Postępując w ten sposób uzyskasz z tego tytułu w dłuższej perspektywie korzyść, ból stanie się nawykiem. Może się to wydawać nielogiczne, ale uwierz, że w chwili gdy zaczniesz dostrzegać realne rezultaty, które mimo tego bólu w konsekwencji ciężkiej pracy osiągasz, będzie to u Ciebie wywoływać pewnego rodzaju stan podniecenia. Zrozumiesz, że ten ból Cię buduje, czyni silniejszym i będzie się liczył w ostatecznym rachunku w kierunku bycia wielkim.

„Dyscyplina to zrobić to czego nie nawiedzisz, ale zrobić to jakbyś to kochał”. – Mike Tyson

 #10 Miej w sobie ducha zwycięstwa

Mike zawsze znany był ze swojej waleczności, mimo że jeśli chodzi o jego sylwetkę to był raczej mniejszym fizycznie bokserem w porównaniu do swoich rywali. Górował jednak swoim duchem i miał w sercu ducha rywalizacji i zwycięstwa. Dlatego nigdy nie przerażali go bardziej masywni i więksi od niego rywale. Jeśli naprawdę chcesz coś zrobić to zrób to najlepiej jak potrafisz.

„Bóg pozwala na wszystko z jakiegoś powodu. To wszystko jest nauką i musisz przejść z jednego poziomu do następnego”. – Mike Tyson

Oto kilka lekcji Mika Tysona. Co o nich myślisz? Która szczególnie do Ciebie przemawia podziel się swoją opinią w komentarzu.