Jesteśmy przemęczeni, zestresowani i spięci, a w dodatku znamy bardzo niewiele metod na pozbycie się tego stanu. Te, które stosujemy najczęściej, są niestety kosztowne: wizyta w SPA, masaż czy najprościej, zakupy w galerii handlowej. Pieniądze płyną przez palce, a efekt nie zawsze jest satysfakcjonujący. Zwłaszcza w końcówce miesiąca, gdy widzimy, jak wiele wydaliśmy z mizernym rezultatem. Jak się odstresować i nie wydać na to majątku? Oto skuteczne sposoby na relaks i stres. Zaczynamy!

7 skutecznych i tanich sposobów na relaks i odstresowanie

#01 Zwierzaki domowe

Nic bardziej nie relaksuje niż kontakt z ukochanym pupilem. Spacer z psem to zawsze możliwość odpoczynku i pretekst do aktywności fizycznej. Ale i sama zabawa ze zwierzakiem, to na pewno doskonała frajda, a nie ma lepszego relaksu niż śmiech. Opieka nad zwierzakiem angażuje nas emocjonalnie i pomaga w obniżeniu poziomu lęku. Nie zapominajmy, że głaskanie i przytulanie zwierzaków, są dziś uznawane za metody lecznicze.

#02 Zajęte ręce

Rozbiegane i drgające dłonie? Nic prostszego, jak je czymś zająć. Uspokojenie daje ugniatanie piłeczki czy rozciąganie i ściąganie tęczowej sprężyny, czy po prostu wymagające nieco większej koncentracji i precyzji jojo. Te zabawy nie tylko poprawiają chwytliwość palców i dlatego zalecane są dla dzieci, ale przede wszystkim, przez monotonię wykonywanych ruchów, doskonale uspokajają. Równie odprężające może być nowe – stare hobby. Przypomnijmy sobie, że nasze babcie wyciszały się, szydełkując, robiąc na drutach czy haftując.

#03 Rezygnacja z niebieskiego światła

Badania naukowe potwierdzają, że niebieskie światło pobudza nasz organizm i nie sprzyja relaksowi. To powód, dla którego powinniśmy maksymalnie ograniczać czas, spędzany przy telefonie czy komputerze. Jest sprawą oczywistą, że korzystanie z nich w dzisiejszym świecie, jest nie do uniknięcia, ale pozbycie się telefonu, telewizora i laptopa z sypialni na pewno wyjdzie nam na zdrowie.

#04 Trening umysłu

Krzyżówki, sudoku, wykreślanie słów, kolorowanki dla dorosłych to wszystko kreatywne zajęcia, które wymaga od nas wysiłku umysłowego, a przez to pozwalają na oderwanie naszych myśli od innych problemów. Bardzo wiele takich rozrywkowych zeszytów dostępnych jest za kilka złotych, a bezpłatnie dostępne są ich wersje online, które trzeba tylko wydrukować.

#05 Zmęczenie ciała

Sport to zdrowie, a zmęczenie naszego ciała naprawdę pomaga naszemu umysłowi. Po prostu koncentrujemy się na wysiłku fizycznym i zapominamy o problemach. Tylko nie warto opłacać kosztownego karnetu na siłownię, a skoncentrować się na aktywności na świeżym powietrzu, bo to ona najlepiej pozwala zaabsorbować i ciało, i umysł. Regularny spacer po terenie zielonym najlepiej wycisza.

#06 Zioła

To bodaj najbardziej znane uspokajacze. Nie sposób nie doceniać dobroczynnego wpływu ziół na nasze zdrowie, ale i… urodę. Płukanka do włosów z rumianku dla blondynek, a z kory dębu dla brunetek to idealny sposób na podtrzymanie kolorytu fryzury. Za to do picia warto zainwestować kilka złotych lub krótki spacer po okolicznym lesie, by zdobyć melisę, pokrzywę czy dziurawiec. Te rośliny naprawdę znajdziemy w naszej okolicy, a wysuszone i zalane wrzątkiem zdziałają cuda, natychmiast poprawiając nasz nastrój.

#07 Aromaterapia

Często nawet nie mamy świadomości, jak wielka siła drzemie w zapachu. Aromaterapia to świetny sposób na relaks. Zapalenie w mieszkaniu kilku kadzidełek, natychmiast zmienia atmosferę, a po długim i męczącym dniu nie ma nic lepszego niż relaksująca kąpiel w wannie z dodatkiem odrobiny olejku eterycznego. Butelka olejku kosztuje kilka złotych, a przyda się nie tylko do kąpieli, ale i do domowych kompozycji z suszu czy przyrządzania kosmetyków. Wtarcie kilku kropli w skronie natychmiast uśmierza ból głowy.

Sprawdź też: Jak zadbać o siebie? 7 skutecznych sposobów na tanie dbanie o dobry wygląd