Czas to pieniądz, mawiają ci, którzy doskonale znają swoją stawkę godzinową. Tylko zbyt często ten cenny czas przecieka nam przez palce. Mamy wrażenie, że nieustanie pracujemy, jesteśmy permanentnie zmęczeni, na nic nie mamy czasu i nie potrafimy odpocząć. W dodatku efekty naszego wysiłku nie zawsze przekładają się na… pieniądz właśnie. Jak to zmienić i co zrobić by efektywnie zarządzać swoim czasem?

Oto 7 rzeczy, które możesz zrobić od razu by efektywnie zarządzać czasem

“Nigdy nie ma wystarczającej ilości czasu, by zrobić wszystko, ale zawsze jest wystarczająca ilość, by zrobić to, co najważniejsze”. – Brian Tracy

#01 Wstań godzinę wcześniej

To niełatwe, ale podejmij taką próbę i sprawdź, co daje ci ta godzina. Jeśli faktycznie zagospodarujesz ją na zadbanie o własne potrzeby, spokojne wypicie kawy, relaks przy jodze czy bieganie, to znaczy, że ta godzina jest ci bardzo potrzebna. Zdecydowanie gorzej, jeśli jakkolwiek źle to nie zabrzmi, zmarnujesz ją na pracę. Czas dla siebie jest najważniejszy i musisz go znaleźć, bo w innym przypadku twoja efektywność będzie spadać z dnia na dzień.

Sprawdź: Klub 5 rano. Formuła 20/20/20 – poranna rutyna mistrzów i ludzi sukcesu

#02 Zrób listę spraw do załatwienia

Naucz się definiować priorytety. Swoją pracę zaczynaj od zrobienia listy zadań, które masz do wykonania, a następnie dziel je na grupy; od tych najistotniejszych, bo pilnych i ważnych do tych, które spokojnie mogą poczekać. Nie zapominaj o takich sprawach, które po prostu mogą pojawić się w ciągu dnia i pozostaw sobie czas na ich realizację. Będzie dobrze, jeśli nic takiego się nie przytrafi, bo zyskasz czas na wykonanie pracy zaplanowanej na kolejny dzień.

Sprawdź: Lista rzeczy do zrobienia. Dlaczego nie realizujesz zadań z listy “To Do”

#03 Przestań być perfekcjonistą i naucz się cedować zadania

Sama, sama, zrobię to sama. Tylko ja umiem dobrze, umiem najlepiej. Nie ma nic gorszego niż nadmierny perfekcjonizm i nadmiar samodzielności. Nie tylko tracisz czas na dopieszczanie pracy, której nikt oprócz ciebie nie zauważy, ale też po prostu pracujesz zbyt ciężko. Pozostawiaj sobie zadania kluczowe, a drobiazgi naucz się zlecać. Opracowanie wspominanej listy priorytetów zdecydowanie pomoże ci w odróżnianiu, co jest kluczowe i to ty musisz się tym zająć, a co na tyle proste, że może to wykonać ktoś inny.

Sprawdź: Jak perfekcjonizm miesza Ci w głowie?

#04 Unikaj rozpraszaczy

Osaczają nas dziesiątki rozpraszaczy. To telewizja, radio, dzwoniący bez przerwy telefon, tysiące maili. Spróbuj wyznaczyć sobie określone godziny w ciągu dnia, gdy po prostu ich unikasz. Twoja efektywność powinna znacząco wzrosnąć. Musisz też nauczyć się wyłączać social media. Naprawdę tylko przejrzenie FB, Insta czy Tik Toka potrafi zająć kilka godzin i jest to czas, który po prostu płynie, a ty nawet nie dostrzegasz jego upływu. Nie dość na tym, bardzo trudno powrócić potem do wcześniejszego stanu koncentracji.

Sprawdź: Jak być NIEROZPRASZALNYM panować nad uwagą i decydować o swoim życiu?

#05 Porzuć wielozadaniowość

Nie ma nic gorszego niż wielozadaniowość. Nikt nie jest wszechstronny, a nie ma nic gorszego niż trzymanie stu srok za ogon. Uświadom sobie, że nie da się jednocześnie odkurzać mieszkania, odrabiać z dzieckiem lekcji i odbierać służbowych maili. To po prostu niemożliwe, bo żadnej z tych czynności nie wykonasz dobrze. Próba robienia kilku zadań jednocześnie to brak koncentracji, zapominalstwo i rozkojarzenie.

Sprawdź: Multitasking zabija produktywność. Dlaczego wielozadaniowość nie działa?

#06 Rób przerwy i oddziel czas na pracę od innych zajęć

To szczególnie ważne, jeśli pracujesz w domu. Po prostu musisz nauczyć się rozdzielać czas przeznaczony na pracę od tego, który dedykowany jest odpoczynkowi i wykonywaniu czynności domowych. Równie istotne jest rozdzielenie przestrzeni. Pamiętaj, że kiedy pracujesz, rób to w osobnym pokoju, a przynajmniej w miejscu nieco wyizolowanym od reszty mieszkania.

Sprawdź: Jak uniknąć wypalenia zawodowego kiedy pracujesz zdalnie w domu?

#07 Naucz się relaksować

Praca zdalna w trybie “Home Office” stała się powszechna. Wielu z nas pozostało we własnych domach i po prostu nie wróciło do swoich biur, pomimo tego, że pandemia wyhamowała. Zbyt często prowadzi to jednak do sytuacji pozostawania w stałej gotowości. Oduczyliśmy się „wyłączania” z obowiązków zawodowych. Jeśli nie opanujemy umiejętności relaksowania się, grozi nam permanentne zmęczenie i stres. Zmęczenie i brak energii przekładania się na gorsze samopoczucie, ale też mniejszą efektywność. Rośnie ryzyko błędów, konieczność poprawek, a wykonanie zadań, zajmuje dłużej przez co tracimy cenny czas. Pamiętaj więc o relaksie, odpoczynku i regeneracji sił.

Sprawdź: 7 skutecznych i tanich sposobów na relaks i odstresowanie

“Człowiek nie dostrzega ważnych chwil w życiu, rozumie to dopiero wtedy, gdy jest już za późno” – Agatha Christie

A Tobie jakie dobre nawyki pomagają lepiej zarządzać sobą w czasie? Napisz w komentarzu.