Wciąż próbujesz robić więcej niż jedną rzecz w tym samym czasie? Czujesz się, jakbyś dzięki temu, był bardziej wydajny i robił więcej w tym samym czasie? To iluzja. Wielozadaniowość jest zabójcza dla produktywności! Zajmowanie się w tym samym czasie kilkoma rzeczami sprawia, że stajesz się bardziej podatny na czynniki rozpraszające uwagę. Dzielenie uwagi między różne zadania tak naprawdę zmniejsza Twoją produktywność, zamiast ją zwiększać. Przez tzw. „multitasking” cierpi też na tym też jakość Twojej pracy i efekty jakie uzyskujesz. Nie jesteś przekonany? Oto sześć głównych powodów dlaczego wielozadaniowość nie działa.

Człowiek, który goni dwa zające, nie złapie ani jednego. – Konfucjusz

Multitasking to zabójca produktywności! 6 powodów dlaczego wielozadaniowość nie działa

#01 Każde zadanie zabiera więcej czasu

Może Ci się wydawać, że dzięki wielozadaniowości oszczędzasz czas. Jednak niestety tak nie jest. Mózg nie potrafi skutecznie skoncentrować się na więcej niż jednym zadaniu na raz. Tak naprawdę dzielisz swoją uwagę między różne zadania, a nie w cudowny sposób stwarzasz więcej mocy intelektualnej na uporanie się z dodatkową pracą. Mózg potrzebuje czasu, żeby się oswoić z zadaniem za każdym razem, gdy się przełącza z jednego na drugie. Niesie to za sobą koszty przełączenia i w efekcie wydłuża się czas wykonania tych zadań.

Sprawdź: Zasada OATS – jak zapanować nad swoim czasem

#02 Popełniasz więcej błędów

Gdy starasz się robić kilka rzeczy jednocześnie popełniasz więcej błędów. Masz tylko określony zakres uwagi, którą próbujesz dzielić między różne zadania. Powoduje to, że na żadnym z nich nie skupiasz się w pełni. A im mniej się skupiasz na danym zadaniu tym większe jest prawdopodobieństwo, że popełnisz błąd.

#03 Zapominasz o ważnych szczegółach

Badania pokazują, że wielozadaniowcy są bardziej podatni na problemy z pamięcią. Podejrzewa się, że negatywny wpływ wielozadaniowości na pamięć staje się silniejszy wraz z wiekiem.

#04 Odczuwasz silniejszy stres

Robienie kilku zadań naraz zwiększa poziom stresu. Im więcej starasz się zrobić jednocześnie, tym silniejszy stres odczuwasz. A jeśli dodasz do tego jeszcze inne czynniki stresu jak napięte terminy, kłopoty osobiste czy zawodowe, konflikty z innymi ludźmi i różnego rodzaju życiowe problemy, to twój poziom stresu jeszcze bardziej wzrośnie.

Sprawdź: Jak mieć mniej stresu w pracy i działać efektywniej?

#05 Spada kreatywność

Okazuje się też, że wielozadaniowość wpływa negatywnie na pamięć roboczą i kreatywne rozwiązywanie problemów. A to może wywołać kłopoty w różnych obszarach życia. Jeśli nie przychodzą Ci do głowy dobre pomysły, możesz mieć trudności z pracą twórczą i rozwiązywaniem problemów, z którymi się mierzysz.

Sprawdź: 5 sekretów jak odblokować kreatywność i myśleć jak Leonardo da Vinci

#06 Cierpi mózg

Wielozadaniowość zaburza funkcje poznawcze. Badania pokazują, że osoby w każdym wieku uzyskują gorsze wyniki w testach na umiejętności poznawcze, gdy próbują robić kilka rzeczy naraz. Naukowcy doszli do wniosku, że u większości ludzi mózgi funkcjonują mniej wydajnie, gdy starają się oni lawirować między różnymi zadaniami, niż wtedy gdy skupiają się tylko na jednej pracy.

Sprawdź: Jak mieć zdrowy mózg? 12 zdrowych produktów które zwiększają sprawność mózgu

Uwagi końcowe

Oto poznałeś sześć głównych powodów dlaczego wielozadaniowość nie działa.  Jeśli jesteś „wielozadaniowcem” skończ tym! Przestań ruinować swoją produktywność i jakość pracy.

Próba zajęcia się w tym samym czasie kilkoma rzeczami sprawia, że stajemy się bardziej podatni na czynniki rozpraszające uwagę. A te przeszkody zmniejszają wydajność w pracy. Koszty wielozadaniowości, szczególnie związane z produktywnością, są znaczące. Może to mieć wpływ na Twoją karierę, przyszłość Twojej firmy, Twoją rodzinę, a nawet na jakość Twojego życia. Dlatego jeśli jesteś fanem „multitaskingu”, czas zmienić styl pracy.

Prawda jest taka, że możesz robić tylko jedną rzecz naraz. Jeśli dotrze do ciebie ta prosta i oczywista prawda oraz jeśli się z nią wreszcie pogodzisz, przestaniesz podejmować mentalne próby wykonania wszystkiego, co masz do zrobienia i skoncentrujesz uwagę na tym, co robisz w danej chwili. Pracując w ten sposób jesteś bardziej rozluźniony nie spieszysz się i nie niepokoisz, potrafisz się lepiej skupić i myśleć tak intensywnie jak to tylko możliwe. 

Zanim przystąpisz do pracy, określ które zdania musisz wykonać w danym dniu i w jakiej kolejności. Wykonuj te zadania poklei. Skup się na pojedynczym zadania, ignorując wszystkie inne. 100% uwagi na danym zadaniu.  Gdy skończysz jedno przejdź do następnego. Dobry plan działania sprawi, że Twój mózg będzie bardziej skoncentrowany na tym co musisz zrobić, a efekty Twojej pracy zyskają na jakości.

Koncentruj się tylko na jednej rzeczy naraz!

Sprawdź też: JEDNO pytanie i JEDNA rzecz. Zaskakujący mechanizm niezwykłych osiągnięć oraz 100 i więcej sposobów na produktywność. Sekrety produktywnych ludzi

A Ty co myślisz o robieniu kilku rzeczy na raz? Działa czy nie?