Wielu Polaków prowadzi szybki, nieregularny tryb życia. Za mało sypiamy, źle się odżywiamy, stale jesteśmy narażeni na stres. Skutkuje to różnymi problemami zdrowotnymi, bólami głowy, zaburzeniami snu, problemami żołądkowymi, złym samopoczuciem.

W takich sytuacjach zazwyczaj sięgamy po środki farmakologiczne, które nie są obojętne dla naszej wątroby i żołądka. Zdecydowanie lepiej skorzystać wówczas z aromaterapii i wypróbować moc olejków eterycznych.

Aromaterapia to metoda wykorzystująca olejki eteryczne. To popularna, skuteczna, bezpieczna i łatwa w stosowaniu metoda. Z cennych właściwości olejków eterycznych korzystały już nasze prababcie.

Olejki eteryczne można wdychać lub wmasowywać w skórę. Dobre efekty przynosi też kąpiel z dodatkiem aromatycznego olejku.

Wdychanie olejków eterycznych

Zapach ulubionych olejków eterycznych można wdychać. W tym celu można wykonać  inhalacje, wykorzystując gorącą wodę z dodatkiem kilku kropel olejku. Można użyć też kominka zapachowego, świetnie sprawdzą się też naturalne świece zapachowe, np. świeca sojowa. Świeca zapachowa to szybki i łatwy sposób na odświeżenie powietrza w pomieszczeniach. Zapach świecy ukoi nerwy, pozwoli też szybciej zasnąć.

Na rynku dostępne są różne rodzaje świec zapachowych, jednak nie każda świeca zapachowa nadaje się do aromaterapii. Niektóre świece mogą przynieść więcej szkody niż pożytku.

Tanie świece zapachowe produkowane są na bazie parafiny – pochodnej ropy naftowej. Świece parafinowe podczas spalania emitują szkodliwe substancje, które mogą spowodować problemy ze zdrowiem takie, jak bóle głowy, bóle gardła, podrażnienie oczu, problemy z koncentracją.

Do produkcji sztucznych świec zapachowych często stosuje się też linoleny – aromaty cytrynowe słabej jakości, które podczas spalania wydzielają szkodliwe dla zdrowia formaldehydy. Podczas spalania świec parafinowych do powietrza ulatniają się też szkodliwe substancje takie jak rakotwórczy benzen czy powodujący bóle głowy toluen.

Kąpiel i masaż z użyciem olejków eterycznych

Moc olejków eterycznych można wykorzystywać także w kąpieli. Gorąca kąpiel z dodatkiem ulubionego olejku pielęgnuje ciało i koi zmysły. Masaż naturalnym olejkiem pielęgnuje skórę i rozluźnia mięśnie. Pozwala też cieszyć się kojącym lub pobudzającym zapachem.

Głównym efektem aromaterapii jest relaks i odprężenie. Aromaterapia to jeden ze skutecznych sposobów na poprawę samopoczucia.

A Ty jakie zapachy lubisz?