Gdzie podziało się poczucie odpowiedzialności? Dlaczego tak łatwo odnieść wrażenie, że ludzie potrafią aktualnie co najwyżej wytykać palcem innych, obwiniać coś lub kogoś za swoje problemy, emocje i czyny?

Często słyszymy w tej czy innej formie takie stwierdzenia jak: „To nie moja wina”, „To nie należy do moich zadań” czy „To nie mój problem”. Albo ludzie zadają pytania w stylu: „Dlaczego nie może być jak wcześniej?”, „Kiedy ktoś w końcu mnie tego nauczy?”, „Kto tym razem nawalił?”. Pozornie wydają się one niewinne, ale pokazują brak poczucia odpowiedzialności. 

John G. Miller po latach pracy zawodowej, współpracy z menedżerami firm oraz własnych obserwacji, doszedł do wniosku, że głównym problemem współczesnego świata jest brak odpowiedzialności osobistej. Brak „brania odpowiedzialności” jest źródłem wielu problemów, z którymi na co dzień się mierzymy. Chcąc poprawić sytuację rozpoczął pracę nad stworzeniem i udoskonalaniem narzędzia, które pomogłoby ludziom wcielać w życie ideę brania odpowiedzialności. Tak powstało The Question Behind the Question®, czyli QBQ!® — metodologia stawiania bardziej celnych pytań, które trafiają w samo sedno. 

Zmiana sposobu myślenia i stawianie pytań które świadczą o tym, że bierzemy odpowiedzialność za otaczającą nas rzeczywistość, jest doskonałym sposobem na to, by skutecznie poprawić funkcjonowanie organizacji, których jesteśmy członkami, a także jakość własnego życia.

Stosowanie w praktyce podejścia QBQ przyczynia się do wzrostu produktywności, poprawy współpracy w zespołach, a także obniża stres. Sprzyja też budowaniu zdrowszych relacji oraz wzrostowi satysfakcji klientów.

Na czym polega QBQ? Jak wcielić w życie ideę osobistej odpowiedzialności? Oto kilka wskazówek

„Branie odpowiedzialności. Siła jednego!”

Siła odpowiedzialności! Metoda QBQ – pytanie, które trafia w samo sedno

Myślą przewodnią QBQ jest to, że bierzemy odpowiedzialność za nasze decyzje i zawsze możemy podejmować lepsze. Podstawowa zasada QBQ brzmi: „Odpowiedzi kryją się w pytaniach”. Jeśli lepiej zadamy pytanie, to i uzyskana odpowiedź będzie bardziej użyteczna.

QBQ to pytania, które zadajemy sobie, nie innym. Nie wypowiadamy ich głośno w rozmowach z innymi ludźmi, ale po prostu nad nimi rozmyślamy i udzielamy odpowiedzi.

Jak zadawać pytania QBQ, czyli pytanie, które trafia w samo sedno? Oto 3 proste wskazówki:

#01 Pytanie QBQ zaczyna się od „co” albo „jak” (nigdy od „dlaczego”, „kiedy” lub „kto”).

#02 Podmiotem jest „ja” (nigdy „oni”, „my” lub „ty”).

#03 Jest skoncentrowane na działaniu.

Dobrym przykładem pytania QBQ jest: „Co (ja) mogę zrobić?”. Zaczyna się od „co”, za podmiot ma „ja” i koncentruje się na działaniu: „Co mogę zrobić?”. To pytanie doskonale oddaje ideę brania odpowiedzialności. Bo na tym przede wszystkim — polega siła QBQ!

Duchem QBQ jest przyjmowanie odpowiedzialności. To przyjecie postawy w stylu:
– Koniec z robieniem z siebie ofiary, narzekaniem, odkładaniem na później czy szukaniem winnych.
– Mogę zmienić tylko siebie samego.
– Biorę się do roboty!

„QBQ w praktyce: Panujemy nad swoimi myślami. Stawiamy sobie celniejsze pytania. Podejmujemy działanie”. – John G. Miller

Uwagi końcowe

Warto przyjmować odpowiedzialność w każdym aspekcie swojego życia, zarówno osobistym jak i zawodowym.  Branie odpowiedzialności ma kluczowe znaczenie. Uświadomienie sobie tego faktu i wzięcie odpowiedzialności za swoje decyzje jest ważnym krokiem ku temu, by w naszym życiu zaczęły dziać się rzeczy niezwykłe. 

Jeśli odczuwasz frustrację związaną z brakiem poczucia odpowiedzialności u innych — a może nawet zauważasz pewne symptomy takiego sposobu myślenia u siebie — to metoda QBQ jest właśnie dla ciebie.

QBQ to świetne narzędzie, które pomoże ci wcielać w życie ideę przyjmowania odpowiedzialności. Stawiając sobie mądrzejsze pytania, zaczniesz dokonywać lepszych wyborów. Zyskasz większe poczucie sprawności i odpowiedzialności za własne życie.

rosnijwsile.pl QBQ! Pytania trafiające w sedno. Osobista odpowiedzialność w pracy i w życiu prywatnym - John G. Miller
QBQ! Pytania trafiające w sedno. Osobista odpowiedzialność w pracy i w życiu prywatnym – John G. Miller

Aby dowiedzieć się więcej o metodzie QBQ, sięgnij po książki i materiały, które napisał John G. Miller. Dzięki Onepress po polsku dostępna jest książka QBQ! Pytania trafiające w sedno. Osobista odpowiedzialność w pracy i w życiu prywatnym, w tłumaczeniu Joanny Wójtowicz. Znajdziesz w niej praktyczne wskazówki, dzięki którym rozwiniesz w sobie odpowiedzialność osobistą. Zaczniesz dostrzegać, że od ciebie naprawdę dużo zależy i możesz wiele zmienić na lepsze: w swoim życiu, w otoczeniu czy miejscu pracy. 

Poczucie odpowiedzialności to determinacja na poziomie rozumowym i emocjonalnym, a także w działaniu, by rozwiązać dany problem, zamiast robić wymówki i przypisywać komuś winę. Dlaczego postawa brania odpowiedzialności jest ważna? Bo życie przynosi więcej satysfakcji, radości i sukcesów tym, którzy wybierają ścieżkę przyjmowania odpowiedzialności.

Weź więc odpowiedzialność i wykorzystaj siłę napędową QBQ!

„Osobista Odpowiedzialność to siła napędowa sukcesu!”

Sprawdź: Siła dobrych pytań! 5 pytań dzięki którym zastanowisz się nad swoim życiem

A jak jest u Ciebie? Bierzesz odpowiedzialność?