Częste kłótnie w związku? Konflikty w związku są rzeczą jak najbardziej naturalną. Niektóre pary kłócą się ze sobą dość często, inne zaś praktycznie wcale. W zależności od charakterów obu osób rozwiązywanie sprzeczek może wyglądać bardzo różnie. Musimy pamiętać jednak, że nie wszystkie kłótnie w związku są złe. Czasami po prostu potrzebujemy sposobu, aby wylać tłumiące się w nas emocje i tym samym dać im upust. Traktujemy to jak oczyszczanie atmosfery. O ile w tych sytuacjach nie dochodzi do przemocy, możemy uznać je za normalne i nieszkodliwe. Mówi się nawet, że związek bez kłótni może być bardziej szkodliwy dla partnerów niż taki, w którym występują one regularnie. Jeśli zauważamy, że nasze sprzeczki z partnerem występują nazbyt często oraz nie są formą wyjaśniania problemów, spróbujmy zastosować kilka sposobów, dzięki którym uda nam się lepiej zrozumieć drugą połówkę i uniknąć niepotrzebnych awantur. Oto sposoby na kłótnie w w związku, które mogą pomóc lepiej zrozumieć drugą połówką i rozwiązać konflikt.

“W każdym związku są kłótnie. Lecz nie chodzi o to, że ludzie się kłócą, bo kłócić się będą zawsze. Chodzi o to, jak się wtedy traktują”.

Częste kłótnie w związku? 5 sposobów, by lepiej zrozumieć drugą połówkę.

#01 Miej emocje pod kontrolą

Rzeczą, która dyktuje nam przebieg większości rozmów, są emocje. Szczególnie kiedy powód dyskusji dotyka nas osobiście, ponieważ nie jesteśmy wtedy zdolni do natychmiastowego racjonalnego myślenia. Starajmy się jednak, aby emocje nie wzięły góry nad rozmową. Ileż to razy żałowaliśmy słów wypowiedzianych przez zdenerwowanie, po którym kilka chwil później nie było już śladu? Jeśli by tak poczekać właśnie tych kilka chwil, wiele przykrych sytuacji wcale nie miałoby miejsca.

Ciężko jest obiektywnie przyjąć stanowisko drugiej osoby, jeśli jest mocno sprzeczne z naszym. Zadaniem rozmowy jest właśnie chłodne spojrzenie na to, co partner ma nam do powiedzenia. Zanim wygłosimy jedno lub dwa zdania, których możemy potem długo żałować, weźmy głęboki oddech, zróbmy krótką przerwę w konwersacji i zastanówmy się najpierw, czy to, co chcemy powiedzieć, nie wyrządzi drugiej osobie krzywdy. Pamiętajmy, że komentowanie słów drugiej osoby podczas silnych emocji jest bardzo łatwym krokiem do pogłębienia nieporozumień.

#02 Słuchaj argumentów drugiej strony

Wiele osób, przekonanych o swojej racji, nie zdaje sobie sprawy z wagi argumentów partnera. Szczególnie ci, którym ciężko przychodzi przyznanie się do winy lub zwrócenie uwagi na swoje własne błędy, mają problem ze słuchaniem swojego rozmówcy. Bardzo często w ich głowach zamiast przyjmowania treści, tworzą się pomysły na swoje argumenty, które wyskakują z ich ust, kiedy tylko druga osoba pozwoli sobie na chwilę oddechu.

Tego typu postawa jest zdecydowanie szkodliwa. Przyjmując taką pozycję, zupełnie nie chcemy uczestniczyć w rozmowie, a co za tym idzie- rozwiązać istniejącego problemu. Wysłuchajmy tego, co ma do powiedzenia nasz partner i spójrzmy na jego słowa najbardziej obiektywnie, jak to tylko możliwe. Nie wszystko będzie możliwe do zrobienia od razu, natomiast jeśli każdej ze stron zależy, to powinna znaleźć również czas, aby wysłuchać argumentu przeciwnej.

“To właśnie kłótnie uświadamiają nam ile dla siebie znaczymy”.

#03 Zadawaj pytania

Podczas rozmowy, czy nawet kłótni, zadawajmy drugiej osobie pytania dotyczące tego, co mówi. Niejednokrotnie argumenty rozmówcy do nas nie trafiają, bo ich po prostu nie rozumiemy. Punkt widzenia drugiej osoby, przedstawiony w otoczeniu emocji i nieprzemyślanych słów może mieć skutek odwrotny do zamierzonego. Zamiast zrozumieć jej sytuację, jeszcze bardziej się w niej zaplączemy.

Dodatkowo, zadając pytania, od razu sprawiamy wrażenie, że interesujemy się wypowiadanymi słowami, sytuacja jest dla nas ważna i chcemy dołożyć wszelkich starań, aby problem rozwiązać. Dostarczy nam to potrzebnych informacji i pozwoli uniknąć zbędnych nieporozumień.

#04 Otwarcie mów o emocjach

Mówmy otwarcie o emocjach. Empatia jest w dzisiejszych czasach pojęciem, którego musimy się uczyć na nowo. Wiele konfliktów zwieńczonych zdaniem „domyśl się” sprawiło, że ta forma wypowiedzi uchodzi za jeden z topowych żartów. Dla nas konkretna sytuacja może być na tyle oczywista, że ciężko sobie wyobrazić, że ktoś inny może odczuwać ją zupełnie inaczej.

Mówiąc głośno o swoich emocjach, nie tylko sprawiamy, że przekaz staje się jak najbardziej jasny i zrozumiały, ale też ośmielamy rozmówcę do tego, aby śmiało dawał nam znać o tych, które towarzyszą mu. Niejednokrotnie konflikty trwają bardzo długo tylko dlatego, że nie potrafimy mówić wprost, co nas boli i z czym sobie nie radzimy. Taka zmiana wyjdzie na dobre nie tylko naszemu związkowi, ale i samopoczuciu.

#05 Zapobiegaj powstawaniu konfliktów i rozwiązuj je od razu

Najważniejsza rada po raz kolejny występuje na samym końcu. Pamiętajmy, że najskuteczniej rozwiązuje się konflikty od razu po ich powstaniu. Nie chowajmy urazy przez długie dni czy tygodnie, nie sprawiajmy, że w pewnym momencie damy upust skumulowanym emocjom rozpoczynając kłótnię roku, a rozwiązujmy wszystkie problemy na bieżąco.

Dzięki zduszaniu problemów w zarodku jesteśmy w stanie zmniejszyć ich rangę i sprawić, że nie urastają one do poziomu ogromnych konfliktów. Wielokrotnie zdarza się nawet, że problem w momencie powstania ma zdecydowanie mniejszą siłę rażenia, niż taki, który przeczeka w ukryciu bardzo długi czas.

Uwagi końcowe

Kłótnie w związku to rzecz jak najbardziej naturalna. Nie ma dwóch identycznych osób, a więc i konflikty mają prawo się zdarzać. Podstawową zasadą jest jednak dążenie do tego, aby zrozumieć drugą połówkę i wspólnie starać się załagodzić sytuację. W ten sposób nie tylko ograniczymy ilość stresu, jaką dozujemy sobie i ukochanej osobie, ale także zdobędziemy więcej czasu na rzeczy, które sprawiają nam przyjemność.

Złość w związku. Proste metody na trudne emocje

Jak rozładować napięcie w związku bez ranienia partnera? Czy wyrażanie złości może być dobre dla relacji? Jak poradzić sobie z trudnymi emocjami?

Zamiast atakować, krytykować, poniżać czy obrażać partnera warto nauczyć się wyrażania złości w sposób konstruktywny, tak aby nie krzywdzić i nie ranić. Dzięki temu konflikty nie będą przeradzały się w niszczące relację kłótnie, które prowadzą do chłodu, wzajemnej wrogości, utraty zaufania, nieżyczliwości czy problemów we współpracy.

Każda para musi wypracować własny model rozwiązywania konfliktów. Książka Matthew McKay i Kim Paleg Złość w związku Proste metody na trudne emocje –  zawiera dziesięć wypróbowanych metod pracy nad sobą i nad związkiem. Uczy postępować asertywnie zamiast agresywnie oraz konstruktywnie radzić sobie z konfliktami w związku. Przede wszystkim jednak pomaga stworzyć plan walki ze złością, który pozwala:

  • zapobiegać wybuchom złości;
  • radzić sobie ze złością, gdy emocje się nasilają;
  • kontrolować własne zachowanie, a nie uczucia;
  • rozładować napięcie w zdrowy sposób;
  • zrozumieć uczucia i punkt widzenia partnera;
  • uniknąć czterech zapalników złości: krytycyzmu, potępienia, bronienia się i unikania;
  • naprawić szkody, gdy zdarzy się wrócić do starych nawyków;
  • odbudować zaufanie i bliskość w związku.

“Kłóćcie się, ile chcecie, niech latają talerze, ale nigdy nie kończcie dnia bez zgody”. – Papież Franciszek

Sprawdź też: WKO – Wysoko Konfliktowa Osoba – jak ją rozpoznać i sobie poradzić?