Czy w przeszłości próbowałeś zmienić swoje nawyki albo podnieść produktywność, ale nigdy nie potrafiłeś tego utrzymać w dłuższym czasie. Czy po kilku dniach starań w dążeniu do celu i beznadziejnych wyników czułeś się zdemotywowany i rezygnowałeś ze zmiany? Jeśli tak to twoją nową bronią w arsenale człowieka, który dąży do samodoskonalenia i sukcesu mogą być codzienne aktywne pytania. Aktywne pytania są inspirujące i motywujące. W przeciwieństwie do pytań pasywnych prowokują do zwiększa­nia starań i mogą pomóc ci na drodze do sukcesu. Jak zmieniać swoje zachowanie i osiągać cele? Oto metoda codziennych pytań która ci w tym pomoże!

Jak zmieniać swoje zachowanie i osiągać cele? Metoda codziennych pytań

“Akt zadawania pytań samemu sobie – tak prosty, tak błędnie rozumiany i tak rzadko stosowany – zmienia wszystko”. – Marshall Goldsmith

Czy dołożyłeś wszelkich starań? Codzienne aktywne pytania…

Marshall Goldsmith pracował z wieloma wpływowymi ludźmi naszych czasów i doradzał im, jak dokonać zmian w ich życiu osobistym i zawodowym. W swojej książce “Wyzwalacze” analizuje, jak czynniki środowiskowe mogą nas hamować i dzieli się strategiami, jak możemy je przezwyciężyć, by stać się najlepszą wersją samych siebie.

Jedną z kluczowych wskazówek zawartych w książce Goldsmitha jest wdrożenie czegoś, co nazywa “Codziennymi pytaniami”. Jest to seria pytań, które zadajesz sobie na koniec dnia, aby sprawdzić, jak dobrze poradziłeś sobie z każdym z nich. Następnie przyznajesz sobie za każde z nich ocenę w skali od 1 do 10. Gdzie 10 oznacza najwyższy wynik. Liczba pytań nie jest narzucona z góry. Zależy wyłącznie od ciebie i od tego, nad iloma kwestiami chcesz pracować. Dla tych z nas, którzy w przeszłości śledzili zmiany swoich nawyków, takie jak chodzenie na siłownie czy spożycie kalorii, brzmi to znajomo.

Chodzi o to, że twoje codzienne aktywne pytania powinny być odzwierciedleniem twoich celów. Twoje odpowiedzi nie są przeznaczone do upublicznienia, ani do tego, żeby je krytykować. Nie tworzysz listy po to, żeby zrobić na kimś wrażenie. To twoja lista i twoje życie. To ty oceniasz swoje odpowiedzi w skali 1-10, ale jeśli chcesz możesz przyjąć inną skalę pomiaru. Jedyne czym powinieneś się przejmować to czy te kwestie są ważne w twoim życiu oraz czy sukces w tych sprawach zbliży cię do stania się takim człowiekiem jakim chcesz być.

Przykładowy kwestionariusz codziennych aktywnych pytań

Czy dołożyłem wszelkich starań żeby...(skala 1-10) 1 dzień2 dzień3 dzień4 dzień5 dzień6 dzień7 dzieńŚrednia tygodnia
Poczynić postępy na drodze do realizacji celów?10910107948,43
Nauczyć się czegoś nowego?83239395,29
Ćwiczyć?810101010388,43
Budować dobre relacje?4910991058
itd...

Goldsmith trafia w sedno w sposobie zadawania sobie pytań. Zamiast zadawać sobie pasywne pytanie w stylu: “Czy dzisiaj ćwiczyłeś?”, zaleca, by zacząć od słów: “Czy dołożyłem wszelkich starań….?”. Kiedy zaczynasz pytanie od “Czy dołożyłem wszelkich starań?”, nacisk kładziesz na wysiłek, jaki wkładasz w osiągnięcie celu. Czasami nie udaje nam się zrealizować naszych codziennych celów, ale przynajmniej możemy spróbować zrobić wszystko, co w naszej mocy, by je osiągnąć.

Wystarczy nie­znacznie przeformułować pytania — i skupić się na tym, nad czym masz kontrolę — aby uzyskać znacznie lepsze wyniki “Gdy pytania zaczynają się od frazy: „Czy dołożyłeś wszelkich starań”, poczucie wstydu, że nie osiągasz tego co postanowiłeś jest dotkliwsze. Jeśli nie realizujesz swoich celów, w końcu albo porzucisz dane pytanie, albo zmusisz się do działania.

“Dodanie frazy o dokładaniu wszelkich starań prowokuje nas do tego by się starać. Staranie zmieniania nie tylko nasze zachowania, lecz także to jak je interpretujemy i oceniamy. Dodanie tej frazy to coś więcej niż semantyczne podrasowanie standardowej listy celów. Dzięki temu dostajemy emocjonalnego kopa, który albo zmusi nas do działania albo do całkowitego porzucenia danego celu”. – Marshall Goldsmith

Dlaczego codzienne aktywne pytania są tak skuteczne w osiąganiu celów?

Codzienne pytania pogłębiają nasze zaangażowanie

Codzienne pytania prowokują nas i zmuszają do określenia tego, co naprawdę pragniemy zmienić w swoim życiu. Poprzez sformułowanie aktywnych pytań ujawniamy nasze zamierzenia, a ryzyko rozczarowania samego siebie lub publicznego upokorzenia zmusza nas do ich realizacji.

Rozpalają naszą motywacje tylko w sferach, w których mamy jej za mało

Mamy dwa  rodzaje motywacji. Motywacja wewnętrzna to pragnienie czegoś dla niego samego ze względu na przyjemność, jaką nam to sprawia. Motywacja zewnętrzna to robienie czegoś ze względu na zewnętrzne nagrody, takie jak aprobata innych ludzi lub uniknięcie kary.

Oczywiście jest wiele sfer, w których nasza motywacja, czy to wewnętrzna, czy zewnętrzna nie jest idealna. Codzienne pytania zmuszają nas do uświadomienia sobie tych sfer i ich spisania. Dopóki tego nie zrobimy, nie mamy szans na poprawę. Codzienne pytania skupiają się na tym, co chcemy poprawić, a nie na tym, w czym sobie radzimy. 

Podkreślają różnice między samodyscyplina samokontrolą

Zmiana zachowania wymaga samodyscypliny i samokontroli. Mamy tendencję do wymiennego stosowania tych pojęć, lecz jest między nimi pewna różnica. Samodyscyplina oznacza wykonywanie pożądanych zachowań, natomiast samokontrola unikanie niepożądanych zachowań. Niektórzy z nas mają więcej samodyscypliny niż samokontroli i vice versa. Na przykład potrafią bez problemu powtarzać pozytywne zachowania, lecz z unikaniem negatywnych jest o wiele gorzej.

Nasze preferencje odnośnie do samodyscypliny lub samokontroli uwidaczniają się w sposobie formułowania codziennych pytań. Czym innym jest pytanie: “Czy dołożyłem wszelkich starań żeby ograniczyć spożycie cukru” a czym innym pytanie: “Czy dołożyłem wszelkich starań, żeby odmawiać sobie słodyczy?”. Pierwsze dotyczy samodyscypliny a drugie samokontroli. W zależności od naszej preferencji ta drobna różnica może zdecydować o sukcesie.

Zawężają nasze cele do możliwych do ogarnięcia etapów

Pragniemy natychmiastowej gratyfikacji irytuje nas perspektywa długotrwałych starań. Codzienne pytania neutralizują arcywroga zmiany behawioralnej czyli naszą – niecierpliwość. Codzienne pytania z definicji zmuszają nas do realizowania jednodniowych zadań. W ten sposób ograniczają nasze cele do możliwych do ogarnięcia 24 godzinnych etapów.

Gdy skupiamy się na staraniach przestajemy zastanawiać się nad wynikami (bo nie to oceniamy). Dzięki temu jesteśmy w stanie docenić proces zmiany i swoją rolę w jego przeprowadzeniu. Codzienne pytania przypominają nam, że:

  • zmiana nie zachodzi z dnia na dzień;
  • sukces jest sumą drobnych starań powtarzanych każdego dnia;
  • jeśli podejmujemy starania poprawimy się a jeśli nie podejmiemy starań nie będzie poprawy.

“Zobowiązanie. Motywacja. Samodyscyplina. Cierpliwość to nasi potężni sprzymierzeńcy gdy próbujemy zmienić swoje zachowanie za pomocą codziennych pytań”. – Marshall Goldsmith

Oto 6 aktywnych pytań, które powinieneś sobie zadać każdego dnia

Oto sześć aktywnych pytań, które proponuje Marshall Goldsmith. Możesz z nich skorzystać tworząc własną listę codziennych pytań.

#01 Czy dołożyłem dzisiaj wszelkich starań, żeby wyznaczyć sobie jasne cele?

Ludzie, którzy mają jasno wyznaczone cele, są bardziej zaangażowani od tych, którzy nie mają celów. To logiczne. Jeśli nie masz jasnych celów i zadasz sobie pytanie: “Czy jestem w pełni zaangażowany?, prawdopodobnie pomyślisz; “Ale zaangażowany w co?”. Dotyczy to zarówno wielkich korporacji, jak i pojedynczych osób. Bez celu nie ma zaangażowania. Bez celu dryfujesz w nieznane. Wyznacz sobie kurs zamiast bezproduktywnie czekać, aż ktoś zrobi to za ciebie.

#02 Czy dołożyłem dzisiaj wszelkich starań, żeby zbliżyć się do swoich celów

Ludzie, którzy czują, iż robią postępy, są bardziej zaangażowani niż ci niemający takiego wrażenia. Potrzebujemy nie tylko konkretnego celu, lecz także wrażenia, że się do niego zbliżamy, a nie od niego oddalamy. Każda inna sytuacja jest frustrująca i demotywująca. Wyobraź sobie swoje samopoczucie, gdybyś realizując cel, czuł, że jest coraz gorzej, a nie coraz lepiej. Jak bardzo byłbyś zaangażowany? Gdy robisz postępy, twoje osiągnięcia nabierają większego sensu.

#03 Czy dołożyłem dzisiaj wszelkich starań, żeby znaleźć sens?

Znalezienie sensu i celu poprawia jakość życia. Viktor Frankl, który przeżył Auschwitz w swojej książę Człowiek w poszukiwaniu sensu, pisze, że poszukiwanie sensu — poszukiwanie, a nie rezultat tych poszukiwań — może nas ocalić nawet w najbardziej niewyobrażalnych środowiskach. To zadanie spoczywa na nas, a nie kimś z zewnątrz. Powyższe pytanie skłania nas do kreatywności w nadawaniu sensu wszystkim naszym działaniom.

#04 Czy dołożyłem dziś wszelkich starań, żeby być szczęśliwym?

Trwają spory na temat tego, czy szczęście ma wpływ na zaangażowanie. Skoro szczęście jest bezpośrednio powiązane z poczuciem sensu, potrzebujesz i jednego, i drugiego. Często upatrujemy źródła naszego szczęścia “na zewnątrz” (pracy, w większych pieniądzach, w lepszym otoczeniu), lecz zazwyczaj znajdujemy je “wewnątrz” — gdy przestajemy czekać, aż ktoś inny sprawi nam radość, i zaczynamy dążyć do niej na własną rękę. Znajdujemy szczęście tam, gdzie jesteśmy.

#05 Czy dołożyłem dziś wszelkich starań, żeby tworzyć pozytywne relacje?

Relacje to istotny element życia. Powinniśmy nieustannie rozwijać pozytywne relacji i tworzyć nowe, a nie biernie oceniać te istniejące. Jednym z najlepszych sposobów na to, by “mieć przyjaciela”, jest “być przyjacielem”.

#06 Czy dołożyłem dziś wszelkich starań, żeby być w pełni zaangażowanym?

Aby zwiększyć swój poziom zaangażowania, powinniśmy zadać sobie pytanie, czy dokładamy wszelkich starań, żeby być zaangażowanym. To samospełniająca się zależność: akt oceny naszego zaangażowania zwiększa naszą chęć bycia zaangażowanym — i przypomina nam, że sami odpowiadamy za własne zaangażowanie.

Uwagi końcowe

Mimo niezaprzeczalnej niechęci ludzi do zmian zadawanie sobie aktywnych pytań prowokuje do zupełnie nowego sposobu interakcji ze światem. Dzięki aktywnym pytaniom wiemy w czym się staramy, a w czym się poddajemy. Tym samym wyraźniej widzimy, co tak naprawdę jesteśmy w stanie zmienić. Zamiast uważać się za ofiarę, mamy wrażenie panowanie nad procesem i własnej odpowiedzialności.

Aktywne pytania są niemal magicznym posunięciem. Dodanie frazy o dokładaniu wszelkich starań prowokuje nas do tego by się starać. Staranie zmieniania nie tylko nasze zachowania, lecz także to jak je interpretujemy i oceniamy. Dzięki temu dostajemy emocjonalnego kopa, który albo zmusi nas do działania albo do całkowitego porzucenia danego celu

Zastanów się jakie pytania chciałbyś zawrzeć na swojej codziennej liście. Twoje pytania mogą dotyczyć zdrowia, rodziny, związków, pieniędzy, edukacji, kariery czy samodyscypliny.

Do dzieła! Wypisz swoje cele abyś mógł je codziennie realizować i wieczorem oceniać. Wykorzystaj moc aktywnych pytań, aby zmienić swoje zachowanie na lepsze, osiągnąć swoje cele i sięgnąć po to czego pragniesz!

“Zawsze jest miejsce na rozwój Nawet jeśli będzie to tylko utrzymywanie poczynionych postępów”. – Marshall Goldsmith

Wyzwalacze. Nowe zachowania, trwałe nawyki, lepsze życie

Jeśli zależy ci na trwałej zmianie swojego życia na lepsze sięgnij koniecznie po książkę Wyzwalacze. Dzięki wydawnictwu Onepress dostępna jest po polsku w tłumaczeniu Marcina Machnika. Jej celem jest pokazanie Ci, że dokonanie pozytywnych zmian w zachowaniu dorosłego człowieka jest możliwe, choć wcale nie łatwe. Trzeba przyznać, że potrzebujemy modyfikacji myślenia lub zachowania, przewartościowania swojego dotychczasowego sposobu postępowania, pokonania siły inercji i zastosowania się do wypróbowanych metod wprowadzania zmian w życie. Oprócz tego trzeba jeszcze utrzymać motywację i wykonać sporą pracę nad utrwaleniem nowego stanu. Jeśli jednak naprawdę chcesz się zmienić, autorzy tej książki Marshall Goldsmith i Mark Reiter przeprowadzą Cię przez ten proces najprostszą możliwą drogą i sprawią, że Twoje życie nabierze jaśniejszych barw.

Sprawdź też: 7 porannych pytań które prowadzą do sukcesu i tworzą lepsze życie!