Jak motywować siebie i innych? Motywacja jest bardzo indywidualną sprawą każdego człowieka. Tak samo jak każdy z nas ma inne odciski palców i charakterystyczny kod DNA, tak też wszyscy mamy swojego rodzaju motywacyjny szablon – motywacyjne DNA. Każdy z nas zaprogramowany jest w sposób, który precyzyjnie określa to, co go motywuje lub nie. To, co się sprawdza u innych, w twoim przypadku nie musi działać. Dlaczego tak się dzieje? Przy­czyna tkwi w DNA. Zostałeś zaprojektowany tak, żeby motywować się w szczególny sposób. Pewne bodźce cię ekscytują i inspirują, innych natomiast nie lubisz i na ciebie nie działają. Dlatego aby efektywnie motywować siebie czy kogokolwiek innego trzeba umieć rozszyfrować indywidualny kod motywacyjnego DNA.

“Motywacja to energia popychająca do działania. Jest ona jak woda na młyn sukcesu. Bez niej człowiek posiadający całą mądrość, talenty i możliwości świata nie będzie w stanie wykorzystać ich wielkiego potencjału”. – Tamara Lowe

Łamanie motywacyjnego kodu DNA. Jak do tego doszło?

Prace nad motywacyjnym DNA przeprowadziła ekspertka w dziedzinie motywacji Tamara Lowe. Wyniki swoich wnikliwych badań i koncepcję motywacyjnego DNA opisała w swojej bestsellerowej książce Zmotywuj się!

Tamara Lowe wraz ze swoim zespołem przez osiem lat badała dynamikę ludzkich osiągnięć. W poszukiwaniu istoty tego, co nas motywuje, odbyła podróże do ponad siedemdziesięciu krajów. Przeprowadziłam  badania na ponad dziesięciu tysiącach osób, ludzi sukcesu o ponad przeciętnych osiągnięciach. Wśród nich byli przedstawicie nie­mal wszystkich branż: biznesowej, medycznej, oświatowej, rządowej, artystycznej, rozrywkowej, sportowej, naukowej, prawnej i finansowej. To wszystko pomogło  wyróżnić podobieństwa, trendy, zachowania i cechy, które motywują ludzi, tak aby osiągali wybitne rezultaty.

Odkryła, że istnieje osiemdziesiąt jeden specyficznych czynników, które, jak mówili uczestnicy badań, są dla nich motywujące. Obej­mują one wszystko: od miłości do pieniędzy, od ciekawości po udział w danym przedsięwzięciu, od poczucia dowartościowania do strachu przed porażką. Tamara Lowe i jej zespół sprowadzili je do najbardziej podstawowej postaci i wyodrębniliśmy sześć ogólnych bodźców. Odkryli wzorzec, który konsekwentnie korelował z całym szerokim spektrum badanych, niezależnie od wieku, płci, osobowości, rasy, religii czy wykształcenia.

Krótko mówiąc, odkryli i rozszyfrowali motywacyjne DNA. Poprzez odkodowanie ścisłej kombinacji tych elementów możesz wyzwolić zdolność u siebie i innych do osiągania ogromnych sukcesów.

Jak motywować siebie i innych? DNA motywacji

Wszyscy jesteśmy zmotywowani, ale każdy z nas dochodzi do tego w inny sposób. Każdy z nas ma specyficzny kod motywacyjny. Tak samo jak genetyczne DNA stanowi o twoich cechach fizycznych, tak DNA motywacyjne decyduje o tym, w jaki sposób najlepiej cię zachęcać.

Tak jak biologiczne DNA tworzą poszczególne geny, które są ze sobą powiązane, tak też motywacyjne DNA składa się z połączonych ze sobą specyficznych czynników. Na motywacyjne DNA każdego z nas składają się:

Drives (z ang. dążenia)

Dążenie do kontaktu z innymi i/lub do wydajności to wewnętrzne siły, które mobilizują do działania.

Needs  (z ang. potrzeby)

Potrzeba stabilizacji i/lub zmian to podstawowe wymagania, które trzeba spełnić, aby dana osoba mogła się realizować.

Awards (z ang. nagrody)

Nagroda wewnętrzna i/lub zewnętrzna to swego rodzaju re­ kompensata czy wynagrodzenie za osiągnięte cele, a także zachęta do dalszej pracy.

D
DĄŻENIA
N
POTRZEBY
A
NAGRODY
Do kontaktu z innymiStabilizacjiWewnętrzne
Do wydajnościZmianZewnętrzne

DNA motywacji – 6 elementów motywacyjnego DNA, Źródło: Zmotywuj się! Tamara Lowe, Rebis 2010

Każdy z tych sześciu bodźców (kontakt z innymi, wydajność, stabilizacja, zmiany, nagroda wewnętrzna i zewnętrzna) motywuje nas wszystkich. Do pewnego stopnia wszyscy pragniemy kontaktu z innymi ludźmi i wszyscy lubimy być wydajni. Każdy chce doświadczyć zarówno pewnej stabilizacji, jak i zmian. Wszyscy zabiegamy o nagrody wewnętrzne (jak na przykład uznanie), jak również nagrody zewnętrzne (gratyfikacja finansowa). Jednakże każdy z nas wie, które trzy z nich najbardziej do niego przemawiają.

“Twoje motywacyjne dążenia, potrzeby i nagrody, czyli DNA, tworzą wzorzec, który w najdrobniejszych szczegółach jest tak wyjątkowy i niepowtarzalny jak twój odcisk palca. Stanowią one po części o tym, kim jesteś”. – Tamara Lowe

Jak określić motywacyjne DNA? 3 pytania, na które trzeba sobie odpowiedzieć

Aby szybko poznać własne motywacyjne DNA, Tamara Lowe proponuje prosty test, który składa się z trzech pytań. Udzielenie odpowiedzi na te pytani pomaga odkryć co leży u podstaw twojej natury motywacji.

#01 Lubisz rywalizację czy raczej wolisz współpracować?

Osoby lubiące rywalizować cechuje, dążenie do wydajności (Wydajni). Mają tendencje do większego zorientowa­nia na powierzone im zadanie. Z drugiej strony, osoby chętne do współpracy dążą do kontaktów z innymi (Kontaktowi), czyli są zorientowani raczej na innych ludzi.

#02 Wolisz stabilizację czy zmiany?

Osoby preferujące stałe warunki mają potrzebę stabilizacji (Sta­bilni) — pragnienie konsekwencji, ustalonego porządku. Z kolei ci. którzy wolą zmiany, charakteryzują się potrzebą zmian (Zmienni) Stymulują ich nowe doświadczenia, a zmiany dodają energii.

#03 Co dałoby ci większe poczucie własnej wartości w pracy: szczere uznanie bez nagrody finansowej czy same pieniądze bez pochwał?

Jeśli wybrałbyś uznanie, cechuje cię coś, co można nazwać systemem nagród wewnętrznych (Wewnętrzni), charakteryzującym się po­czuciem akceptacji i bycia potrzebnym. Jeśli natomiast optowałbyś za premią pieniężną, funkcjonujesz w kategoriach systemu nagród zewnętrznych (Zewnętrzni), odznaczającego się uznaniem publicz­nym i możliwością awansu.

Ten prosty test to szybki i łatwy sposób na ustalenie własnego typu motywacyjnego. Trzeba pamiętać, że wzorce osiągnięć mogą się różnić w zależności od miejsca i okoliczności. To, co motywuje cię w jednym środowisku, może się zmieniać, zależnie od tego, czy przebywasz w domu, pracy, z przyjaciółmi czy w szkole. Wraz z wiekiem i rozmaitymi przewartościowaniami, motywacyjne preferencje też mogą ulec zmianom, nawet jeśli podstawowa natura mo­tywacyjna pozostaje nietknięta.

W książce Zmotywuj! jest dostępny test pogłębiony, który składa się z 21 pytań. Odpowiadając na nie można jeszcze trafniej określić swój profil motywacyjny. Znajdziesz w nie również szczegółowy opis poszczególnych typów: Wydajnych, Kontaktowych, Stabilnych, Zmiennych, Wewnętrznych, Zewnętrznych. Ich cechy charakterystyczne, sposób myślenia, mocne strony, potencjalne wady. Opis zachowań w różnych środowiskach i sytuacjach. A także główne czynniki motywujące i demotywujące.

Im lepiej zrozumiesz podstawowe zasady i dynamikę motywacyjnego DNA, tym łatwiej będzie ci motywować siebie i innych w różnych sytuacjach.

Uwagi końcowe

Jakość twojego życia w dużej mierze zależy od motywacji. Sukcesy lub porażki, zarówno w relacjach z innymi ludźmi, jak i finansach, zdrowiu, osobi­stych celach i dążeniach zawodowych, są określone przez motywacyjne DNA. Co więcej, również twoja zdolność pobudzania do działania i inspirowania ludzi wokół bezpośrednio zależy od umiejętności odkodowania ich typów motywacyjnych.

Oto poznałeś sześć czynników składających się na motywacyjne DNA: dążenie do kontaktów z innymi i do wydajności, potrzebę stabilizacji i zmian oraz nagrody wewnętrzne i zewnętrzne.  Wszystkich nas można motywować za pomocą tych czynników. Każdy z nas ma jednak osobiste preferencje czy tendencje dotyczące tych motywatorów. Odnosi się to do ciebie, twojego mał­żonka, przyjaciół, dzieci, współpracowników i klientów. Żeby skutecznie motywować trzeba poznać motywacyjne DNA. Warto też pamiętać o czterech zasadach motywacji

DNA motywacji – 4 zasady motywacji, o których trzeba pamiętać

  1. Wszyscy są zmotywowani – lecz każdy motywuje się inaczej.
  2. Każda osoba, od chwili poczęcia, zostaje wyposażona w wyjątkowy i niepowtarzalny typ motywacyjny.
  3. Rzeczy, które inspirują i emocjonują jeden typ motywacyjny, mogą zniechęcać inny. To, co motywuje jedną osobę, może demotywować inną.
  4. O typach motywacyjnych nie można mówić w kategoriach: „lepszy” – „gorszy”. Każdego motywuje się w inny sposób i że jest to zupełnie naturalne.

Chciałbyś mieć więcej entuzjazmu i energii, aby osiągać to, co sobie wyznaczyłeś? Chcesz wiedzieć jak rozbudzać i podtrzymywać motywacje u siebie i innych?

Nie musisz być naukowcem, aby korzystać z metody motywacyjnego DNA. Aby dowiedzieć się więcej o skutecznych metodach motywacji i motywacyjnym DNA, sięgnij po książkę Tamary Lowe – Zmotywuj się! Pokonaj wszystkie przeszkody zrealizuj każdy cel i osiągaj sukcesy dzięki motywacyjnemu DNA. Ta książka traktuje o motywacji, o tym jak można szybko i łatwo zmotywować siebie i innych. W Polsce jest dostępna dzięki wydawnictwu Rebis w tłumaczeniu Joanny Mateckiej. Mimo, że ukazała się już jakiś czas temu wciąż pozostaje aktualna i jest godna polecenia. Naucz się jak motywować siebie, swoich współpracowników, przyjaciół, członków rodziny i inne osoby, stosując zasady motywacyjnego DNA.

Z książki Zmotywuj się! nauczysz się, jak szybko określać motywacyjne DNA swoje oraz innych.  Odkryjesz, co pobudza ludzi do działania i jak najlepiej z nimi rozmawiać, utrzymywać dobre stosunki, inspirować ich i motywować. dowiesz się też Szczegółowo jak motywować samego siebie

Wykorzystaj motywacyjne DNA, aby osiągnąć sukces. Działaj zgodnie, ze swoim typem motywacyjnym. Kiedy zaczniesz świadomie motywować się w sposób, w jaki „zostałeś zaprogramowany”, poczynisz niezwykłe postępy w życiu zawodowym i osobistym. Stosując strategie odpowiadające twojemu typowi motywacyjnemu, zrealizujesz to, co wcześniej cię przerastało. Zaczniesz osiągnąć niezwykłe wyniki w każdej dziedzinie życia – fizycznie, finansowo, emocjonalnie, w pracy i w domu.

Złam motywacyjny kod DNA i do dzieła!

“Motywacja to siła odnosząca się przede wszystkim do jednostki”. – Tamara Lowe

Sprawdź też: Co nas motywuje? 15 ewolucyjnych motywacji i pragnień człowieka