Ludzie sukcesu zachowują pozytywne nastawienie w życiu, bez względu na to, co się wokół nich dzieje. Koncentrują się na swoich przeszłych sukcesach, a nie na minionych porażkach. Skupiają się na kolejnych krokach działania, które muszą podjąć, aby przybliżyć się do realizacji swoich celów. Nie zaś na wszystkich innych czynnikach rozpraszających, które niesie życie. Są proaktywni w dążeniu do wybranych przez siebie celów.

Twoje najważniejsze 45 min dnia

Ważną częścią praktykowania pozytywnego nastawienia jest przeznaczenie pewnej ilości czasu pod koniec dnia – tuż przed pójściem spać – by uznać swoje sukcesy, przejrzeć cele, skupić się na pełnej wspaniałych osiągnięć przyszłości oraz poczynić konkretne plany na kolejny dzień.

Dlaczego istotny jest czas pod koniec dnia? Zdaniem Jacka Canfielda trenera rozwoju osobistego, mówcy motywacyjnego, autora bestsellerów i przedsiębiorcy wszystko, co czytasz, widzisz, czego słuchasz, o czym mówisz i czego doświadczasz w ciągu ostatnich 45 minut dnia, ma ogromny wpływ na twój sen i na kolejny dzień.

Gdy zasypiasz, wkraczasz w stan świadomości, w którym twoje fale mózgowe działają na poziomie stanu alfa. To stan, w którym jesteś bardzo podatny na sugestie. Gdy śpisz, twoja podświadomość odtwarza i przetwarza te późnowieczorne informacje do sześciu razy częściej, niż cokolwiek innego, czego doświadczyłeś w ciągu dnia. To dlatego warto uczyć się przed sprawdzianem tuż przed snem i dlatego też możesz mieć koszmary senne, jeśli przed pójściem spać oglądałeś horror.

Pomyśl, o ile lepiej byłoby, gdybyś przed pójściem spać zamiast np. oglądać telewizje i wiadomości pełne negatywnych komunikatów przeczytał jakąś inspirującą autobiografię czy książkę z dziedziny samodoskonalenia. Wyobraź sobie, ile dobrego mogłaby zdziałać późnowieczorna medytacja, posłuchanie audiobooka na temat radzenia sobie z różnymi problemami życiowymi lub zaplanowanie następnego dnia.

Wieczorna rutyna – jak zakończyć swój dzień pozytywnie? Wykonaj te 3 ćwiczenia

Jack Canfield podpowiada kilka ćwiczeń, dzięki którym zakończysz swój dzień pozytywnie skupiony i zmotywowany. Oto one:

#01 Wieczorny przegląd

Usiądź z zamkniętymi oczami, weź kilka głębokich oddechów i wydaj sobie jedno z poniższych poleceń: Pokaż mi…..

  • w czym mogłem być dzisiaj bardziej skuteczny.
  • gdzie mogłem dziś działać bardziej świadomie.
  • jak mogłem być dzisiaj lepszym… (podaj swój zawód – kierownik, nauczyciel, itp.)
  • jak mogłem być dzisiaj bardziej stanowczy i asertywny.
  • gdzie mogłem być dzisiaj bardziej… (podaj jakąś cechę).
  • jak mogłem dziś okazywać więcej miłości.

Gdy przez chwilę wsłuchasz się w swoje wnętrze, zaczniesz przypominać sobie różne wydarzenia minionego dnia. Przyjrzyj się im bez jakiegokolwiek osądzania czy samokrytyki. Gdy już nic więcej nie będzie przychodzić ci na myśl, zatrzymaj się przy każdej sytuacji. Wyobraź ją sobie tak, jak wolałbyś ją rozegrać, gdybyś działał bardziej świadomie i celowo. Dzięki temu stworzysz podświadomy obraz, który pomoże ci zachować się w sposób przez ciebie pożądany, gdy ponownie dojdzie do podobnej sytuacji.

#02 Dziennik koncentracji na sukcesach

Kolejną skuteczną metodą, która pomoże ci skupić się na tym, co pozytywne, oraz nie tracić z oczu czekającej cię nagrody, jest według Jacka Canfielda prowadzenie Dziennika Koncentracji na Sukcesach.

Jeśli będziesz wykonywać to ćwiczenie codziennie przez miesiąc, zwiększysz swoją pewność siebie oraz poprawisz swoje wyniki na każdym obszarze życia. Pod koniec każdego dnia wymień pięć rzeczy, które udało ci się w tym dniu osiągnąć. Mogą to być rzeczy z jakiejkolwiek dziedziny twojego życia – pracy, szkoły, rodziny, duchowości, finansów, zdrowia, rozwoju osobistego, działalności społecznej.

Następnie zastanów się, dlaczego każde z tych wydarzeń jest dla ciebie ważne i zapisz swoje uzasadnienie (Powód). Teraz pomyśl, jak mógłbyś poczynić dalsze postępy na tym obszarze i zapisz swoje pomysły (Dalsze postępy). I w końcu zapisz konkretny krok, który umożliwi ten postęp (Kolejny krok).

Następnie przenieś wszystkie działania (kolejne kroki), jakie zapisałeś, do swojego kalendarza. Wyznacz konkretny czas na wykonanie każdego z nich, by zmobilizować się do działania. Uwzględnij je na swojej liście spraw do załatwienia. Czy już dostrzegasz, jakiego rozpędu nabierze twoje życie dzięki temu ćwiczeniu?

#03 Stwórz swój idealny dzień

Kolejnym ćwiczeniem, które skutecznie pomoże ci koncentrować się na działaniach ku stworzeniu dokładnie takiego życia, jakie chciałbyś mieć, jest poświęcenie kilku minut po zaplanowaniu kolejnego dnia na wyobrażenie sobie, jak byś chciał, by ten dzień przebiegał.

Wyobraź sobie, że wszyscy zjawiają się u ciebie natychmiast, gdy ich wezwiesz, że każde spotkanie zaczyna się i kończy o czasie, że wszystkie twoje priorytety zostają zrealizowane, wszystkie sprawy do załatwienia wykonane z łatwością i bez żadnego problemu, każda sprzedaż sfinalizowana, itd.

Zobacz samego siebie, jak w każdej sytuacji, która czeka cię nazajutrz, działasz najlepiej, jak potrafisz, osiągając szczyt swoich możliwości. Dzięki temu twoja podświadomość przez całą noc będzie pracować nad sposobami urzeczywistnienia tych wyobrażeń.

Jeśli już wieczorem zaplanujesz swój kolejny dzień, robiąc listę zadań do wykonania i poświęcając kilka minut na wyobrażenie sobie, jak dokładnie chciałbyś, by ten dzień wyglądał, twoja podświadomość przez całą noc będzie pracować nad tymi zadaniami. Będzie obmyślać twórcze sposoby urzeczywistnienia tych wyobrażeń, rozwiązania każdego problemu, przezwyciężenia każdej przeszkody i osiągnięcia pożądanych wyników. A stworzenie wieczorem listy zadań na kolejny dzień umożliwi ci szybki start już od pierwszych chwil po wstaniu z łóżka. Dokładnie wiesz, co masz robić i w jakiej kolejności.

Wyrób w sobie nawyk wieczornego wizualizowania swojego idealnego, kolejnego dnia. Znacznie odmieni to twoje życie.

Sukces jest Twój, ale zasady sukcesu są uniwersalne…

Zasady Canfielda. Rusz się tam gdzie jesteś i idź tam gdzie chcesz być! - Jack Canfield
Zasady Canfielda. Rusz się tam gdzie jesteś i idź tam gdzie chcesz być! – Jack Canfield

Sukces dla każdego z nas oznacza coś innego. Jednak narzędzia i droga do jego osiągnięcia są uniwersalne. Jack Canfield zebrał w jednym miejscu cały zbiór reguł, które każdego dnia pozwolą ci przybliżyć się do upragnionego sukcesu i szczęścia. Wśród Zasad Canfielda znajdziesz 64 ponadczasowe reguły. Stosowanie ich pomoże ci osiągnąć sukces – czymkolwiek ten sukces dla ciebie jest. Zasady działają jeśli działasz zgodnie z zasadami. Jeśli zastosujesz się do zawartych w niej rad i zaczniesz stosować w praktyce opisane w niej praktyki twoje życie zacznie się zmieniać.

Zasady Canfielda autorstwa Jacka Canfileda i Janet Switzer to wręcz kultowa i polecana na każdym kroku pozycja dotycząca rozwoju osobistego i dążenia do życiowych sukcesów. Książka po raz pierwszy ukazała się w 2005 roku i już wtedy stała się przebojem. Przetłumaczona na kilkadziesiąt języków, sprzedała się w wielomilionowym nakładzie na całym świecie, zostając niekwestionowanym bestsellerem w swojej dziedzinie. W Polsce Zasady Canfielda ukazało się dzięki wydawnictwu Studio Emka w tłumaczeniu Doroty Piotrowskiej. Pomimo upływu wciąż cieszy się ogromną popularnością, a treści w niej zawarte są nadal aktualne.

Czas zacząć żyć z pasją, jednocześnie realizując swoje ambitne plany i marzenia. Dzięki Zasadą Canfielda staniesz się lepszą wersją siebie i lepiej poradzisz sobie z wyzwaniami każdego dnia. Wybierz własną drogę do sukcesu, wejdź na nią i idź tam, gdzie chcesz być!

„Nie pozwól nikomu ukraść twoich marzeń. Idź za głosem swego serca, bez względu na wszystko”. – Jack Canfield

Sprawdź też: Twój dzień Twoje życie. Jak powinien wyglądać idealny dzień?