Starożytni filozofowie, którzy żyli w okresie klasycznego antyku, byli jednymi z najwspanialszych, jakich świat kiedykolwiek znał. Od Arystotelesa do Zenona, intelekt, który emanował w tym okresie, tak bardzo wyprzedzał swoje czasy, że ich idee i zasady do dziś mają ogromną wartość. Jeśli chcesz podnieść swój poziom myślenia, zwróć uwagę na te siedem zasad mądrości.

Oto 7 praw mądrości od antycznych filozofów

#01 Poszerzaj swoje horyzonty

Świat jest o wiele większy niż ten, w którym żyjesz na co dzień. Tylko ci, którzy odważą się wyjść poza próg swojego wygodnego domu, będą wiedzieli, co leży za horyzontem.

Zmiana otoczenia może zmienić Twój sposób myślenia. Jak powiedział Seneka Młodszy:

„Spójrz na gwiazdy rozświetlające niebo: żadna z nich nie pozostaje w tym samym miejscu”.

Jeśli naprawdę szukasz większej mądrości i osobistego rozwoju, musisz wyjść poza swoje obecne granice. Niezależnie od tego, czy jest to zmiana miejsca zamieszkania, podróżowanie, czy przesunięcie swojej strefy komfortu. Im dalej pójdziesz, tym więcej zyskasz.

#02 „Złoto głupców”

Poszukiwacze złota często mylili cenny kruszec z podobnym do niego minerałem –  pirytem, nazywanym potocznie „złotem głupców”.

Najbardziej głupi wśród nas opierają swoją wartość na swoim materialnym bogactwie, a nie na swojej własnej wartości.

Pieniądze nie kupią ci mądrości, a niekontrolowana chciwość z czasem zniszczy każdego człowieka. Epikur, podsumował to tak prosto.

„Jeśli odrobina nie jest dla ciebie wystarczająca, to nic nie jest”.

Skup się na budowaniu swojego intelektu i cnót. Uświadom sobie, że pieniądze są tylko narzędziem, są ważne ale nie najważniejsze. Pieniądze nie są twoją tablicą wyników w życiu, którą pokazuje twoją wartość.

Ludzie, którzy skupiają się tylko na pieniądzach, czasem zaniedbują to co jest rzeczywiście istotne. Zdrowie, miłość, rodzina, bliskie relacje, radość życia. Pozwalają swoim innym zdolnościom rozpadać się. A każdy fundament zbudowany na piasku, wkrótce ujrzy morze.

#03 Wiedz, na co masz wpływ

Marek Aureliusz był w pewnym momencie najpotężniejszym człowiekiem na ziemi, pomimo swojego statusu zauważył;

„Masz władzę nad swoim umysłem – nie nad wydarzeniami zewnętrznymi. Uświadom to sobie, a znajdziesz siłę”.

We współczesnym świecie niepokój i stres stały się cichymi zabójcami.

Jeśli pozwolisz, by przytłoczyły cię rzeczy, nad którymi nie masz kontroli, twoje życie skończy się na długo przed śmiercią.

jeśli chcesz zrobić prawdziwy postęp, zaakceptuj to, czego nie możesz kontrolować i skup swoją moc na tym, co możesz zmienić.

#04 Liczy się życzliwość

Tylko najsilniejsi i najinteligentniejsi ludzie mają zdolność do życzliwości.

Katon Młodszy podsumował:

„A mówić zacznę, kiedy mi przyjdzie mówić nie to, co godne milczenia” .

Trzeba głębokiego poziomu zrozumienia, aby być życzliwym dla innych, a jeszcze więcej potrzeba, aby być życzliwym dla tych, którzy na to nie zasługują.

Złoszczenie się na kogoś jest jak picie trucizny i oczekiwanie, że ta druga osoba umrze. Takie działanie tylko zaszkodzi ci na dłuższą metę.

Nie tylko życzliwość jest lepsza dla ludzkości, jest to o wiele mądrzejszy sposób podejścia do wrogości i życia w ogóle, więc zawsze pamiętaj, życzliwość ma znaczenie.

#05 Doceń prawdziwą przyjaźń

Przyjaźń jest jedną z najpiękniejszych rzeczy, ponieważ możesz jej doświadczyć tylko wtedy, gdy zaryzykujesz, otworzysz się i podzielisz się osobistymi fragmentami swojej historii.

Cyceron wyjaśnił to, mówiąc:

„Wykreślić ze świata przyjaźń… To jakby zagasić słońce na niebie, gdyż niczym lepszym ani piękniejszym nie obdarzyli nas bogowie”.

Definicja przyjaźni to stan wzajemnego zaufania.
Więc usuń fałszywych przyjaciół i skup się na ludziach, którym możesz zaufać, jeśli chcesz żyć swoim najlepszym życiem.

#06 Zdrowy umysł

Jeśli mieszkasz w jakimkolwiek większym mieście używki takie jak alkohol i narkotyki nigdy nie są daleko.

Przerażającą rzeczą w alkoholu i narkotykach jest to, że mogą sprawiać złudne wrażenie, że działają. Rzeczywiście chwilowo pozwolą ci „uciec przed bólem”, ale taki unikaniu bólu nigdy nie uczyniło nikogo silniejszym lub mądrzejszym.

Jak wyjaśnił Pitagoras:

„Siła umysłu opiera się na trzeźwości, ponieważ dzięki temu twoja racja nie jest przytłumiona przez pasję”.

Prawdziwą wolność osiąga się tylko poprzez przezwyciężenie wewnętrznej walki, wszyscy mamy trudne chwile, niektórzy więcej niż inni, ale przezwyciężenie tych momentów sprawia, że kształtuje się mądrość i siła.

#07 To życie jest twoje

W momencie, kiedy zaakceptujesz, że to twoje życie jest twoją odpowiedzialnością, że nikt nie przyjdzie, aby cię uratować, że żadne okoliczności nie są odpowiedzialne za to, jak myślisz. Zaczniesz inaczej podchodzić do życia.

Jak powiedział Platon:

„Pierwszym i największym zwycięstwem człowieka jest zwycięstwo nad samym sobą.; być zwyciężonym przez samego siebie jest ze wszystkich rzeczy najbardziej haniebne i nikczemne”.

Różne sprawy w życiu będą szły nie tak jak powinny, ale obwinianie innych lub wymyślanie wymówek tylko zatruje twoje własne myśli.

Możesz mieć życie, jakie tylko chcesz, jeśli zdecydujesz się przyjąć odpowiedzialność za jego stworzenie. Tylko Ty masz moc zmieniania siebie. Jeśli nie jesteś zadowolony ze swojego dotychczasowego życia, zdecyduj się na zmiany.

Nadszedł czas, aby rozpocząć pracę nad swoim największym arcydziełem. Twoim życiem!

Sprawdź też: Przeszkoda czy wyzwanie? Stoicka sztuka przekuwania problemów w sukces. Cytaty Ryan Holiday