To zdarza się najlepszym z nas. Wiesz, że musisz się zająć naprawdę ważnym zadaniem. A jednak znajdujesz w sobie mnóstwo wymówek, żeby robić coś innego! Prawda jest jednak taka, że każdemu z nas kiedyś przydarzyło się odkładać jakieś sprawy na później i odsuwać w czasie chwilę, gdy trzeba było wreszcie zabrać się do pracy. Prokrastynacja to cichy zabójca produktywności. To przez wieczne odkładanie na później często nie udaje nam się spełniać naszych marzeń, wieść szczęśliwszego i produktywnego życia. Aby wygrać z prokrastynacją, musisz zidentyfikować czynniki, które mogą wpływać na twoją tendencję do ociągania się z realizacją zadań. A potem zastanowić się, które z nich faktycznie cię dotyczą i podjąć działanie, aby się ich pozbyć. Brian Tracy kultowy ekspert od rozwoju osobistego i sukcesu, przenalizował i określił jakie są najczęściej występujące przyczyny prokrastynacji. Sprawdź czy nie ulegasz jednemu z nich!

“Jeśli kiedykolwiek tłumaczyłeś sobie, dlaczego możesz „zrobić to jutro”, to ulegałeś prokrastynacji”. –  Jeffrey Gitomer

Co Cię powstrzymuje? Najczęściej występujące przyczyny prokrastynacji

#01 Brak jasności

Jeśli nie jesteś pewien, które działania są najważniejsze i należy się nimi zająć, prawdopodobnie skończysz, robiąc rzeczy o znikomej wartości albo w ogóle nie robiąc nic. Sukces w życiu w dużej mierze zależy od absolutnej jasności w kwestii najważniejszych celów i tego, co należy robić aby je osiągnąć.

Sprawdź: SMARTEST – jak skutecznie formułować cele?

#02 Brak ambicji

Jak bardzo czegoś chcesz? Jeśli nie przepełnia cię głębokie, palące pragnienie, albo przynajmniej wystarczający powód, by zrealizować konkretne zadanie, często nie jesteś w stanie nawet go zacząć. Rozwija się w tobie syndrom „wymówkozy”. Nieustannie przekonujesz siebie i innych, że zabierzesz się do pracy „od jutra”.

Sprawdź: 12 powodów dla których dalej brakuje Ci motywacji

#03 Brak czasu

Kolejna przyczyna to przeciążenie. Niejednokrotnie zdarza się, że bierzesz na siebie zbyt wiele zadań w stosunku do czasu, jakim dysponujesz. W rezultacie załamujesz ręce i wypowiadasz swoją zwyczajową formułę: „Zrobię to jutro”. Pamiętaj jeśli chcesz to znajdziesz czas na to co na prawdę ważne, to tylko kwestia priorytetów.

Sprawdź: Jutro? Nie ma takiego dnia! 10 trików aby plany na “jutro” zrealizować “dziś”

#04 Brak priorytetów

Jeśli nie planujesz działań szczegółowo i nie organizujesz poszczególnych zadań na liście według ich ważności, często wahasz się, od czego należy zacząć, i w rezultacie nie robisz nic.

Sprawdź: Macierz Eisenhowera – skup się na priorytetach i zapanuj nad swoim czasem

#05 Brak przygotowania

Często nie masz pod ręką tego, co jest ci potrzebne do rozpoczęcia i ukończenia zadania. Tymczasem już samo zgromadzenie wszystkich niezbędnych materiałów okazuje się bardzo pomocne i ułatwia zabranie się do pracy.

Sprawdź: Jak skutecznie planować, aby osiągnąć sukces? O planowaniu, finansach i marzeniach

#06 Brak energii

Aby dysponować odpowiednim zasobem energii  potrzebujesz zadbać o swoje zdrowie. W szczególności dobrze się wysypiać i mieć dobrze zbilansowaną dietę. Jak ujął to Vince Lombardi: „Zmęczenie każdego z nas czyni tchórzem”. Kiedy jesteśmy wycieńczeni fizycznie lub wypaleni mentalnie, brakuje nam energii niezbędnej do rozpoczynania zadań i doprowadzania ich do końca.

Sprawdź: Jak zarządzać swoją energią w pracy i życiu aby osiągać najlepsze wyniki?

#07 Brak wiedzy

Jeśli nie wiesz, co i jak masz robić, nic dziwnego, że ociągasz się z realizacją zadań do czasu, aż zdobędziesz więcej informacji.

Sprawdź: Zostań ultrasamoukiem! Ultranauka czyli jak uczyć się szybko i skutecznie

#08 Brak samodyscypliny

To bodajże najgorsza ze wszystkich słabości, kiedy brakuje ci siły woli, aby ruszyć z miejsca i utrzymać tempo pracy.

Sprawdź: Samodyscyplina kluczowy nawyk i najważniejsza z dyscyplin ludzi sukcesu

Uwagi końcowe

Które z tych czynników dotyczą ciebie? Prawdopodobnie każdy od czasu do czasu zmaga się z jednym czy dwoma, a może nawet z wszystkimi naraz. Jeśli chcesz wspiąć się na szczyt w swojej dziedzinie, musisz stawić im czoła jak wrogom. Zobaczyć w nich największe przeszkody do pełnej realizacji swojego potencjału.

Tajemnica sukcesu tkwi w realizacji – w rozpoczynaniu kolejnych zadań i jak najszybszym ich finalizowaniu. Jeśli chcesz wygrać z prokrastynacją, musisz czasem posunąć się do skrajności. Raz po raz zmuszać się do natychmiastowego działania, uczynić z tego swój styl życia, aż w końcu prokrastynacja zostanie zastąpiona tendencją do niezwłocznej realizacji zadań. 

Świadomie odkładaj na później zadania o niewielkiej wartości, dając pierwszeństwo tym, które są najważniejsze. Pragnienie, determinacja, umiłowanie tego, co robisz, i podejmowanie skutecznych działań to kluczowe czynniki, które doprowadzą cię do celu!

“Produktywność – Prokrastynacja = SUKCES!”

To jak będzie? Działasz czy odkładasz na później?