autor Dawid Jureczko

Ile to już razy obiecywałaś sobie, że tym razem na pewno zaczniesz regularnie ćwiczyć? Jak często powtarzasz sobie, że trzeba wreszcie założyć własny biznes? Kiedy ostatni raz pomyślałeś sobie, że najwyższy czas coś w swoim życiu zmienić?

Każda trwała i satysfakcjonująca zmiana w życiu człowieka zaczyna się od myśli na temat zmiany. Nie każda natomiast myśl o zmianie, powoduje że ta zmiana się dokonuje. Różnica polega w działaniu, które daną zmianę urzeczywistnia. Nie ma jednak działania bez motywacji. Ta zaś jest efektem odpowiedniego nastawienia mentalnego.

Co sprawia więc, że chcemy zmiany, lecz do działania brakuje nam motywacji?

Poniżej przedstawiam 12 błędów myślowych, które powstrzymują Twoją motywację. Dodatkowo na ich podstawie wskażę propozycję zmiany tych schematów na korzystniejsze, względem wzbudzania autentycznej motywacji do działania.

12 powodów dla których dalej brakuje Ci motywacji

#01 Nie masz powodu

Pierwszym powodem, dla którego może brakować Ci motywacji, to… brak powodu.

Nie masz powodu, dla którego miałbyś dane działanie wykonać. Chcesz zmiany, ale właściwie nie wiesz po co ci ona. Myślisz sobie, że „fajnie by było”, ale jeśli wymaga to wysiłku, to wygodniej będzie spasować.

Albo więc znajdź powód, dla którego masz działać, albo przestań chcieć tej zmiany.

Zadaj sobie pytania: Czy naprawdę chcę tej zmiany? Dlaczego miałbym wprowadzić ją do swojego życia? Czego już mam naprawdę dosyć?

#02 Brak Ci potrzeby

Każde działanie jakiego się podejmujemy, wykonujemy aby zaspokoić jakąś potrzebę.

Jesz, ponieważ jesteś głodny; pracujesz, bo chcesz mieć pieniądze; ćwiczysz, gdyż pragniesz dbać o swoje zdrowie.

Jaką głębszą potrzebę zaspakajam nowym działaniem?

#03 Bezpieczniej jest zostać w miejscu

Mówisz sobie, że wypada coś zmienić, ale tego nie zmieniasz, bo w końcu tylko „wypada”. Masz chęć a nie masz pragnienia. Być może obawiasz się czegoś, co spowoduje wprowadzenie nowego nawyku. Jeśli jeszcze nie robisz, tego co robić chcesz, to znaczy, że lepiej jest Ci aktualnie pozostać w tym miejscu gdzie jesteś i nie dokonywać żadnych zmian.

Jaką głębszą potrzebę zaspakajam poprzez brak działania? Czego się obawiam?

#04 Niekorzystne uzasadnienia

Przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji – również tej, o podjęciu działania, czy wstrzymaniu się od niego – dokonuje się w Twoim umyśle krótszy lub dłuższy dialog wewnętrzny. Najczęściej jest to dyskusja na temat tego „dlaczego warto” i „dlaczego nie warto” wybrać daną decyzję.

Decyzja o tym, jakiego wyboru dokonasz, zależy od tego, jakie argumenty stosujesz przeciwko samemu sobie. Jeśli dalej brakuje Ci motywacji, to możliwe, że w Twojej głowie stale wygrywa strona „dlaczego nie warto tego robić”.

Zastanów się, co sobie mówisz na temat tego działania.

#05 Nie masz celu

Przyjemnie się układa puzzle, lecz sprawia to zabawę, tylko wtedy, gdy wiesz, że możesz ułożyć cały obrazek. Im bliżej końca zabawy jesteś, tym większe pokłady dopaminy uwalniasz i w związku z tym Twoja motywacja wzrasta w trakcie układania.

Jeśli natomiast dowiedziałbyś się, że w zestawie brakuje chociaż jednego puzzla, to zabawa przestałaby sprawiać Ci przyjemność. Dlaczego?

Ponieważ nie będziesz dążył do celu, którego nie można zrealizować. Byłbyś wówczas skazany na frustrację.

Aby czerpać motywację do działania, zacznij od ustalenia realnego celu, jaki chcesz dzięki tym działaniom osiągnąć.

Co ostatecznie chcę osiągnąć? Po co mi ta motywacja?

#06 Cel jest dla Ciebie za mało atrakcyjny

Motywacja bierze się z emocji, a żeby cel pobudzał nasze emocje – musi być atrakcyjny. Jeśli cel, który sobie wyznaczyłeś nie pociąga Cię, nie będzie również poruszał Cię do działania.

Stwórz taką wizję, która będzie napędzała Cię energią do działania.

Co jest najbardziej pociągającego w moim celu?

#07 Cel nie jest twój

Większość z nas pędzi przed siebie z pragnieniem osiągania celów, ale tylko znaczna mniejszość wyznaczyła sobie te cele osobiście.

Pozostali biegną przez życie spełniając oczekiwania rodziców, nauczycieli, mediów i reklam, a kiedy już je osiągną, okazuje się, że wcale nie czują spełnienia i radości.

Prawdziwa motywacja uruchamia się wówczas, gdy robisz coś dla siebie, nie innych.

Czego chcę konkretnie Ja?

#08 Nie robisz tego dla siebie

Cel może być Twój, lecz działanie, jakie próbujesz wprowadzić, może być pomysłem innej osoby.

Załóżmy, że szczerze i autentycznie pragniesz dbać, o własne zdrowie. Być może zakładasz, że skoro wszyscy dookoła chodzą na siłownię, to „coś w tym jest” i Ty również się tam zapisujesz.

Okazuje się jednak, że pomimo własnych pragnień i obietnic złożonych samemu sobie chodzisz tam najczęściej 2 razy w miesiącu. Dlaczego? Ponieważ działanie nie daje Ci satysfakcji…

A próbowałaś sposobów dbania o zdrowie, które będą dawały radość Tobie, a nie innym?

Czy to co mam zrobić, jest tym, co rzeczywiście robić pragnę?

#09 Jest Ci dobrze tak jak jest

Nawet najpiękniejsza wizja przyszłości może być za słaba, aby podjąć wysiłek jej urzeczywistnienia.

Co bardziej motywuje człowieka do działania niż pozytywna wizja przyszłości? Negatywna wizja przyszłości! Nic nie motywuje człowieka tak jak lęk, wstyd, poczucie winy. A wszystkich tych uczuć możesz doświadczyć za 10 lat, kiedy przypomnisz sobie że dokładnie teraz mogłeś zacząć robić coś, aby polepszyć swoją sytuację.

Jakie będą najgorsze skutki tego, że teraz nie wprowadzę w swoim życiu zmian?

#10 Masz inne priorytety

Jeśli Przesiadujesz w biurze po 12 godzin dziennie, wolny czas pragniesz spędzać z dziećmi, lub chodząc do kina, to może być trudno wprowadzić Ci do swojego harmonogramu siłownię, na którą od roku planujesz się zapisać. Dbanie o sylwetkę jest Twoim dalszym priorytetem niż kariera, pieniądze, rodzina, przyjemność.

Poznaj więc swoje priorytety i dokonaj w nich ewentualnych transformacji.

#11 Działanie nie jest zgodne z tobą

Studiujesz prawo i co sesje egzaminacyjnej poszukujesz magicznych sposobów na motywację do nauki. Kiedy okazuje się, że żadne z nich nie działają, a Ty nie potrafisz poradzić sobie ze swoim problemem to być może zapisujesz się do coach’a lub innego specjalisty.

Po długiej rozmowie dowiadujesz się, że bycie prawnikiem nie jest wcale Twoją życiową drogą.

Po kilku kolejnych spotkaniach z coachem uświadamiasz sobie, że to, co od zawsze chciałeś robić, to być aktorem. Zmieniasz więc studia, a na akademii filmowej okazuje się, że robiąc to, co robić pragniesz, motywacja przychodzi naturalnie.

Jakie działania są najbardziej zgodne ze mną? Czego ja chcę?

#12 Brak spójności pomiędzy działaniem, a systemem wartości

Lepiej zarabiać 10 000 miesięcznie na etacie, czy 4 000 jako freelancer?

Odpowiedź brzmi: zależy dla kogo. Konkretniej mówiąc zależy to od indywidualnej hierarchii wartości.

Jeśli cenisz sobie poczucie niezależności, a w Twojej hierarchii wartości wysoko znajduje się „wolność“, to bez względu na to ile będziesz zarabiał na etacie – nie będziesz miał motywacji do takiej pracy.

Motywuje nas to, co jest spójne z naszym systemem wartości. Im więcej wartości w danym działaniu realizujemy, tym przychodzi nam ono naturalniej i szybciej zamienia się w przyjemny nawyk. Te zaś owocują realnymi zmianami w naszym życiu.

Poznaj więc siebie i swój własny system wartości, a następnie odszukaj w życiu te działania, które są zgodne z Tobą.

Od autora: Nazywam się Dawid Jureczko. Pomagam innym dbać o zdrowie mentalne, czyli kreować taki światopogląd i system przekonań, który zapewnia poczucie spełnienia i wewnętrznego spokoju. Jestem coachem, doradcą filozoficznym, autorem oraz twórcą portalu mentaloterapia.pl