Odpowiednie przygotowanie jest ważne, ale nie wystarczy, aby otrzymać upragnioną posadę. Istotne jest również to, jak będziesz się zachowywać i jak potoczy się spotkanie. Poniżej znajduje się kilka wskazówek, dzięki którym Twoje szanse na zatrudnienie znacznie wzrosną.

“Na szczycie zawsze znajdzie się miejsce.” – Daniel Webster

Oto 8 rad, które przyniosą Ci sukces na rozmowie kwalifikacyjnej

#01 Pilnuj się

Rozmowa kwalifikacyjna nie rozpoczyna się w pokoju rekrutera. Tak naprawdę jesteś oceniany od razu po wejściu do budynku, w którym chcesz pracować, aż do czasu jego opuszczenia. Okaż życzliwość i szacunek nie tylko potencjalnemu szefowi czy współpracownikom, ale także portierowi, sekretarce czy pani sprzątającej. Może się okazać, że o opinię na Twój temat zostaną zapytane również te osoby, które nie zajmują wysokich stanowisk w hierarchii firmy. W ten sposób rekruter może chcieć sprawdzić, jaką tak naprawdę jesteś osobą.

#02 Im mniej, tym lepiej

Kiedy zostanie wskazane Ci miejsce, w którym masz poczekać na rozmowę, upewnij się, aby jak najmniej rzeczy zajmowało Ci ręce. Płaszcz i szalik odwieś na wieszak, dokumenty aplikacyjne i telefon schowaj do teczki lub torebki. Kiedy rekruter zaprosi Cię do pokoju, nie będziesz musiał zbyt długo zbierać wszystkich swoich rzeczy, tylko od razu będziesz gotowy do rozmowy.

#03 Postaraj się uspokoić

Jedna z najtrudniejszy rzeczy, jakie musisz zrobić. Warto jednak wziąć kilka głębokich wdechów i myśleć pozytywnie, aby spróbować opanować nerwy. Osoba, z którą będziesz rozmawiać, najprawdopodobniej wie, że się denerwujesz. Kiedy jednak uda Ci się opanować stres, pokażesz, że w pełni nad sobą panujesz. Nie zrobisz pozytywnego wrażenia, gdy pod wpływem stresu zaczniesz się trząść i  nie będziesz się składnie wypowiadać.

#04 Pamiętaj o zasadach savoir vivre’u

Kiedy już rekruter do Ciebie przyjdzie, poczekaj, aż to on pierwszy poda Ci rękę oraz wskaże, gdzie masz usiąść. Nie zaczynaj rozmowy ani nie przerywaj, chyba że to naprawdę konieczne. Odpowiadaj na pytania wyczerpująco oraz pełnymi zdaniami. Jeśli rekruter zada niewygodne dla Ciebie pytanie, nie kłam, tylko postaraj się zamienić swoje wady w zalety.

Przykładowo, jeśli dostaniesz pytanie, czy znasz dany program informatyczny, odpowiedz, że nie, ale szybko się uczysz i jesteś pewien, że w razie potrzeby prędko się z nim zaznajomisz. To pokaże, że jesteś zaangażowany i otwarty na rozwój. To samo dotyczy znajomości języków obcych. Kłamstwo, choćby piękne, szybko zostanie wykryte, a Ty zostaniesz uznany za osobę niegodną zaufania.

#05 Wyłącz telefon

Jeśli nie czekasz na bardzo ważną informację, to lepiej wyłącz telefon. Dzwoniąca w trakcie rozmowy komórka przerywa konwersację i staje się niepożądanym elementem spotkania. Jeśli jednak musisz mieć włączony telefon, koniecznie poinformuj o tym rozmówcę i zapytaj, czy nie będzie mu to przeszkadzać. Kiedy tylko wyciszysz komórkę podczas rozmowy, to nadal mogą przychodzić Ci powiadomienia, a wtedy trudniej jest się skupić na prowadzonej konwersacji.

#06 Pokaż swoje zainteresowanie

W trakcie rozmowy utrzymuj kontakt wzrokowy z rekruterem, od czasu do czasu pokiwaj głową lub powiedz, że rozumiesz. Jeśli nie jesteś pewien, czy dobrze zrozumiałeś rozmówcę, poproś o doprecyzowanie. Kiedy nadejdzie odpowiedni czas na zadawanie pytań, spytaj o nurtujące Cię kwestie. Nie baw się długopisem, nie stukaj paznokciami w stół i nie patrz cały czas w okno. W ten sposób tylko okażesz lekceważenie i kompletny brak szacunku.

#07 Pochwal się

Kiedy osoba przeprowadzająca z Tobą rozmowę kwalifikacyjną zapyta o twoje zalety i z czego jesteś najbardziej dumny, to nie wahaj się pokazać z jak najlepszej strony. Powiedz, jakie są Twoje największe osiągnięcia, poprzyj je konkretnymi przykładami i opowiedz, jak to wpłynęło na korzyść i rozwój firmy. Warto też dodać, kiedy dany sukces miał miejsce i co dzięki temu zyskałeś dla siebie. Pod tym względem skup się na korzyściach niematerialnych.

#08 Uśmiechaj się

Niby banał, ale w przypływie stresu nie każdy o tym pamięta. Już od pierwszych chwil w firmie warto przyjąć przyjazną postawę i uśmiechnąć się ciepło do otaczających nas ludzi. Rekruter ma już najprawdopodobniej za sobą kilka tego rodzaju rozmów tego dnia. Z tego względu uśmiechnięty i entuzjastyczny kandydat będzie stanowić miły akcent jego czasu pracy, co korzystnie wpłynie na Twoją aplikację. Poza tym zestresowana, zrezygnowana i ospała postawa może pozbawić Cię szansy na możliwość dalszej współpracy.

“Praca wypełni ci dużą część życia. Jedynym sposobem na prawdziwą satysfakcję z pracy jest robienie tego, w czego wielkość się wierzy. A jedynym sposobem na robienie rzeczy wielkich dla ciebie jest miłość do tego, co się robi.” – Steve Jobs

Uwagi końcowe

Poznałeś już najważniejsze zasady, jakimi powinieneś się kierować podczas rozmowy rekrutacyjnej. Pamiętaj także, aby po powrocie do domu napisać maila z podziękowaniem za spotkanie i regularnie go sprawdzać, zwłaszcza gdy nie wiesz, w jaki sposób osoba, która przeprowadzała rozmowę, poinformuje Cię o wyniku rekrutacji. Powodzenia!

Sprawdź też: Rozmowa kwalifikacyjna – jak się do niej przygotować?

Autorka: Patrycja Krzeszowska – studentka V roku dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Dziennikarka zajmująca się nowymi mediami, interesuje się samorozwojem i motywacją. W wolnym czasie czyta książki i pisze recenzje.