Wpływ masz na wszystko; pozytywny bądź negatywny. Obojętnie, co robisz i co to jest, zawsze pozostawisz tym po sobie ślad. Tylko i wyłącznie od Ciebie zależy, jaki on będzie. To coś jak podpis brzmiący: „byłem tutaj”. Twój własny, unikalny i niepowtarzalny. Zadbaj więc o to, żeby ten podpis kojarzył się pozytywnie.

“Każdy nasz wybórdecyzjaktórą podejmujemy, nawet ta z pozoru nieważna, ma wpływ na naszą przyszłość”.

„Byłem tutaj” – jaki wywierasz wpływ?

Zawsze masz na coś wpływ, każdego dnia. Nieważne czy robisz to świadomie, czy nie. Tyczy się to w zasadzie wszystkiego. Biznesu, pracy, relacji, związku, każdej sytuacji bądź zdarzenia. Nawet krótkie stwierdzenie czy zdanie, o którym myślisz, że jest błahe, może wpłynąć na inną osobę tak, że zmieni się całe jej życie. Na dobre bądź na złe. No właśnie. Było wspomniane o pozytywnym i negatywnym wpływie. Prawdą jest, że to jak kształtuje się Twoja rzeczywistość, jest wynikiem tego, jaki wywierasz na nią wpływ.

Tworzenie świadome

Kreując świadomie, działając na podstawie własnych wartości i celów, masz okazję przewidzieć, jakie będą tego efekty i skutki – i czy przyniesie to sukces. Możesz przeanalizować różne warianty w celu wybrania tego właściwego. Będąc także świadomym tego, co tworzysz i jaki może mieć to wpływ na Twoją rzeczywistość oraz otoczenie przyjmujesz również odpowiedzialność za ewentualne konsekwencje. Inaczej mówiąc, jest to tzw. tworzenie świadome, nad którym masz kontrolę. Wybierasz to, co Twoim zdaniem najlepiej się przysłuży. Myślisz, a jest to bardzo istotne. Łatwiej wtedy o sukces.

Tworzenie nieświadome

Natomiast w działaniu i wpływaniu nieświadomie na własną rzeczywistość i otoczenie kryje się zagrożenie. Nie będąc pewnym, co tak naprawdę chcesz osiągnąć i jaki ma cel to, co robisz, kreujesz chaos. Wyrządzasz przy okazji nie tylko krzywdę wszystkiemu dookoła, lecz również i sobie. Jeśli nie potrafisz sprecyzować, dokąd zmierzają Twoje własne poczynania, Twój wpływ na wszystko dookoła będzie przybierał różnorakie formy. Każdy czyn, słowo, zdarzenie, nawet drobne, może pociągnąć za sobą spore konsekwencje. Będzie tak się działo, dopóki nie zobaczysz i nie ujrzysz tego, jaki wywiera to efekt. Postępując jak ślepiec, będziesz trącał wszystko wokół.

“Na człowieka składają się wybory i okoliczności. Nikt nie ma władzy nad okolicznościami, ale każdy ma władzę wyboru”. – Éric-Emmanuel Schmitt

Nikt z nas nie jest doskonały, ale możemy być lepsi

Prawdą jest, że w życiu popełniamy masę błędów, odnosimy porażki i wywieramy czasem negatywny wpływ na otoczenie swoim postępowaniem, sabotujemy też wszelaki sukces. Stanowi to część naszego rozwoju. Sztuką jest zatem to zrozumieć, zaakceptować i zacząć nad tym panować. Wyciągać wnioski z tego i wybierać inne rozwiązania, lepsze, korzystniejsze, ponieważ dzięki temu wybiera się inny rezultat. Ten, kto to zrozumie, zacznie świadomie tworzyć. Nie będzie zdziwiony efektami własnego postępowania ani wpływem, jaki wywiera, a sukces przyjdzie sam.

Ten, kto dalej będzie tkwił w tym samym punkcie, nie będzie wyciągał żadnych wniosków, popełniał dalej te same błędy, błądził po omacku i nie kontrolował własnych poczynań, nie będzie też w stanie zapanować nad własną rzeczywistością. Jeśli nie panuje się nad własnym życiem, to nie panuje się nad niczym.

“Zadbaj o to, żeby Twój wpływ na własną rzeczywistość był jak najlepszy”.

Uwagi końcowe

Zawsze analizuj własne postępowania, to, co myślisz, mówisz i robisz. W ten sposób zawsze masz okazję wybrać najstosowniejsze rozwiązanie. Tak, ten, kto jest tego świadom, wie, że zawsze może wybrać, ponieważ również wie, jaki wpływ może wywrzeć to, co robi na otoczenie.

Ten, kto tego nie robi, będzie zawsze twierdził, że innego wyboru nie ma i nic innego nie da się zrobić, więc co za tym idzie zrobi ponownie to samo. Ten sam błąd = ten sam wpływ na rzeczywistość. Koło się zamyka. Pamiętaj, że to Ty jesteś głównym kreatorem własnego życia, więc od Ciebie zależy, w którym kierunku podążysz.

“Wspaniałość człowieka to nie ilość nabytego bogactwa ale jego prawość i zdolność do wywierania pozytywnego wpływu na ludzi dookoła”. – Bob Marley

Sprawdź: Siła perswazji i wpływu – jak przekonywać do swoich racji i usłyszeć Tak

A Ty jaki wypierasz wpływ?