Masz wrażenie, że ciągle się nie wyrabiasz z obowiązkami. Nie udaje Ci się dotrzymywać terminów, nie nadążasz, a twoja produktywność pikuje na łeb na szyję… Jeśli chcesz osiągnąć wyższy poziom produktywności, powinieneś wyrobić sobie dobre nawyki. Bez odpowiedniej rutyny i dobrych nawyków zawsze będziesz ci trudniej, gdy będziesz chciał zrobić i osiągnąć więcej niż zazwyczaj. Dlatego? Bo niestety mózg ma naturalną skłonność do prokrastynacji. Jeśli mu na to pozwolisz, będzie odwlekać wszystkie nieprzyjemne działania na później. Na szczęście możesz zmienić to, jak domyślnie działa twój mózg i przełamać jego opór. Jak to zrobić? Wystawiając mózg na nowe bodźce, wykształcając i utrwalając nowe zachowania i nawyki. Jak podkręcić własną produktywność?

Damon Zahariades, jestem płodnym autorem, prowadzi kilka serwisów internetowych, prowadzi własnego bloga i zarządza firmą marketingową. Sam o sobie mówi, że jest „korporacyjnym uchodźcą”, który na bazie osobistych doświadczeń stał się ekspertem w dziedzinie zarządzania czasem i własną wydajnością. Według Damona Zahariades szczególnie istotne jest dziesięć nawyków, które wspomagają produktywność. Te nawyki są jak fundament, na którym możesz budować swoją osobistą efektywność i sukces. Jakie nawyki pomagają być bardziej produktywnym i skutecznym? Oto dziesięć nawyków, które pomogą Ci podkręcić produktywność. Sprawdź, które z tych nawyków już masz, a które powinieneś jeszcze rozwinąć. Zaczynamy!

„Bycie produktywnym przez cały czas — w przeciwieństwie do losowych przypływów wydajności, na których nie można polegać — wymaga koncentracji, energii i wytrwałości. Musisz dać swojemu mózgowi i całemu ciału zasoby, których potrzebują, żeby wydajnie pracować dzień po dniu. Samo zaangażowanie nie wystarczy” – Damon Zaharadies

Jak być produktywnym? 10 dobrych nawyków które podkręcą twoją produktywność i oszczędzą twój czas

#01 Wstawaj wcześnie

O której godzinie codziennie wstajesz? Nie jest łatwo zmusić się do wczesnego wstawania. Ale warto pokonać ten dyskomfort dla kilku ważnych korzyści. Produktywni ludzie dobrze znają wartość tego nawyku. Budząc się wcześnie rano, dajesz sobie więcej czasu na zajęcia i pracę w warunkach wolnych od czynników, które w ciągu dnia rozpraszają twoją uwagę. Te kilka spokojnych porannych chwil, podczas których wszyscy jeszcze smacznie śpią, mogą być twoim najwydajniejszym okresem w ciągu całego dnia.

Sprawdź: Jak i dlaczego warto wstawać wcześnie rano. Poznaj sprawdzone korzyści.

#02 Zabierz się do pracy od razu po przebudzeniu

Brawo wstajesz wcześniej, ale co robisz z tym dodatkowym czasem? Nie ma sensu budzić się o świcie jeśli nie masz planu jak wykorzystasz te cenne poranne godziny. Aby jak najlepiej wykorzystać poranki opracuj sobie poranną rutynę i trzymaj się jej. Twoja rutyna może obejmować np. poranne ćwiczenia, medytację, zaplanowanie sobie dnia, pisanie dziennika czy twórczą pracę w ciszy i skupieniu nad ważnym projektem. Ważne, aby z rana nie tracić czasu na bezproduktywne zajęcia. Dlatego postaraj się zrobić coś wartościowego zaraz po przebudzeniu.

Sprawdź: Klub 5 rano. Formuła 20/20/20 – poranna rutyna mistrzów i ludzi sukcesu

#03 Sprawdź, jak efektywnie wykorzystujesz swój czas

Co robisz ze swoim czasem? Jeśli chcesz być bardziej produktywny musisz widzieć jak korzystasz ze swojego czasu i na co go poświęcasz. Czas jest najważniejszym z zasobów, bo jest nieodnawialny. Każda sekunda, minuta, godzina…która upływa już nigdy nie wraca i przemija na zawsze. Często marnujemy mnóstwo czasu, nie zdając sobie z tego sprawy. Dlatego, aby dowiedzieć się jak spędzasz czas musisz zacząć śledzić co, kiedy robisz i ile zajmuje ci to czasu. Dzięki raportom czasu pracy uzyskasz dane potrzebne do tego, aby ocenić czy dobrze wykorzystujesz czas. Będziesz mógł wprowadzić zmiany, które pozwolą ci nie tracić czasu i być bardziej efektywnym.

Sprawdź: Jak ludzie sukcesu zarządzają czasem? System E-3C zwiększ swoją osobistą wydajność dziesięciokrotnie!

#04 Skup się na zadaniach, które posuną najważniejsze projekty do przodu

Twój grafik pęka w szwach? Ale czy to co robisz, przybliża cię do osiągnięcia twoich celów? Istnieje duża różnica między byciem zajętym a byciem produktywnym. Być może robisz wiele i zajmuje ci to sporo czasu, ale czy są to faktycznie te rzeczy, które powinienieś robić. Kluczem do lepszych osiągnieć i wyższej wydajności jest skupienie się na działaniach, które są ważne z perspektywy realizacji twoich długofalowych celów. Pamiętaj Twój czas jest ograniczony, więc nie trać go na błahostki i nieistotne sprawy. Poświęć go na na zadania, które przyniosą najwyższy zysk z punktu widzenia twoich priorytetowych projektów i celów do których dążysz.

Sprawdź: Macierz Eisenhowera – skup się na priorytetach i zapanuj nad swoim czasem

#05 Stwórz skuteczny system zarządzania zadaniami

Trudno jest być produktywnym, jeśli nie masz skutecznego systemu do zarządzana zadaniami. Najprostszym narzędziem jest dobra lista rzeczy do zrobienia (ang. „To-Do”). Jeżeli chcesz być produktywny, powinieneś nauczyć się tworzyć skuteczne listy rzeczy do zrobienia. W przeciwnym razie stracisz dużo czasu na aktywności, które sprawiają, że jesteś zajęty, ale nie przybliżają cię do osiągnięcia twoich celów. Dobra lista „To-Do” nie powinna mieć zbyt wielu punktów. Możesz prowadź dwie listy: jedną z zadaniami na dany dzień i drugą listę główną. Każde zadanie na liście powinno mieć określony niezbyt odległy termin wykonania oraz przypisany priorytet, aby było wiadomo co jest najważniejsze.

Sprawdź: Lista rzeczy do zrobienia. Dlaczego nie realizujesz zadań z listy „To Do”?

#06 Zdrowo się odżywiaj

Aby działać produktywnie musisz mieć sprawne ciało i umysł. Powinieneś więc dbać o kondycję fizyczną i zapewnić swojemu ciału dobrej jakości paliwo, w postaci jedzenia ze zdrowych produktów. Zrezygnuj z wysokokalorycznych i mocno przetworzonych produktów, słodyczy i „śmieciowego jedzenia”. „Fast food” czy lody raz na jakiś czas to nic złego, ale to nie może być twój codzienny sposób odżywania. Wypijanie hektolitrów kawy i zajadanie się cukrem, może dać ci krótki przypływ energii, ale to nie jest sposób na wyższą wydajność. Aby mieć lepszą koncentrację, a także więcej energii i motywacji w ciągu pracy, wprowadź zmiany w diecie i zdrowiej się odżywiaj. Jeżeli chcesz zwiększyć swoją produktywność, robić więcej, powinieneś dostarczyć do organizmu odpowiednią ilość wartościowych składników odżywczych, witamin i minerałów.

Sprawdź: Korzyści ze zdrowego odżywiania

#07 Bądź nieosiągalny

Żyjemy w świecie pełnym rozproszeń, gdzie nieustannie coś lub ktoś walczy o naszą uwagę. Ludzie próbują się z tobą skontaktować na różne sposoby. Przez e-mail, media społecznościowe, SMSy, komunikatory, telefony, rozmowy na czacie a nawet osobiście. To wszystko utrudnia skupienie, dekoncertuje, przeszkadza w efektywnej pracy. Bycie ciągle osiągalnym 24/7 i niespodziewane przerwy w pracy niszczą twoją produktywność. Jeżeli chcesz być produktywny, musisz stać się „nieosiągalny”. A to czasem oznacza ignorowanie osób, które domagają się twojego czasu, do momentu, gdy zrobisz już tyle, że będziesz mógł spokojnie odpowiedzieć na ich wiadomość czy z nimi porozmawiać. Bądź nieosiągalny, jeśli chcesz zrobić więcej w ciągu dnia i mieć więcej czasu dla osób i spraw, które są dla ciebie ważne.

Sprawdź: Jak być NIEROZPRASZALNYM panować nad uwagą i decydować o swoim życiu?

#08 Prezentuj niewzruszoną postawę 80/20

Zasada Pareto, często nazywana zasadą 80/20, głosi że z reguły 80% pożądanych rezultatów jest skutkiem tylko 20% przyczyn i działań. Stosowanie zasady Pareta jest jednym z najważniejszych nawyków, jakie możesz wykształcić, jeśli zależy ci na zwiększeniu produktywności. Powinienieś wybrać te zadania, na których warto się skupić, i oddzielić je od tych, które mogą poczekać albo nawet wcale nie muszą zostać wykonane. Skoncentruj się na kluczowych aktywnościach, które mają największy wpływ na końcowy rezultat i osiągnięcie twoich celów. Zrezygnuj z działań, które nie wnoszą wartości i tylko marnują twój cenny czas. Wykształć nawyk regularnego stosowania zasady 80/20 we wszystkich obszarach swojego życia.

Sprawdź: Reguła 80/20 pracuj mniej, zarabiaj więcej, żyj szczęśliwiej!

#09 Bądź antyperfekcjonistą

Wielu z nas, ambitnych i nastawionych na sukces osób, ma skłonność do perfekcjonizmu. Chcemy wszystko robić jak najlepiej, wkładamy dużo wysiłku w naszą pracę, żeby tak było. Perfekcjonizm może jednak negatywnie wpływać na twoją produktywność. Na pewno powinno ci zależeć na dobrej jakości twojej pracy. Ale perfekcjonizm powoduje, że poświęcasz dużo czasu na dopracowywaniu szczegółów, których inni prawdopodobnie nie zauważą. A przez to wykonywanie zadań zabiera ci więcej czasu. Postaraj się ograniczyć czas, jaki spędzasz na wielokrotnym upewnianiu się, że twoja praca nie zawiera błędów i wprowadzaniu niemal w nieskończoność poprawek. Stań się „antyperfekcjonistą”. Pamiętaj, że zadanie „zrobione” jest często lepsze niż „doskonałe”, ale nie wykonane.

Sprawdź: Jak perfekcjonizm miesza Ci w głowie?

#10 Koncentruj się tylko na jednej rzeczy naraz

Starasz się robić kilka rzeczy na raz? Myślisz, że w ten sposób jesteś bardziej produktywny? Skończ z tym! Wielozadaniowość (ang. multitasking) to cichy zabójca twojej produktywności. Wielozadaniowość powoduje że wykonanie zadań zabiera ci więcej czasu; popełniasz więcej błędów; zapominasz o szczegółach; odczuwasz większy stres, spada twoja kreatywność i funkcje poznawcze. Musisz zrozumieć, że dzielenie uwagi między różne zadania tak naprawdę zmniejsza twoją produktywność, zamiast ją zwiększać. Zamiast lawirować między różnymi zadaniami, wykonuj je kolejno jedno po drugim i skupiaj się tylko na jednej pracy w danym czasie.

Sprawdź: Multitasking zabija produktywność. Dlaczego wielozadaniowość nie działa?

Uwagi końcowe

Oto dziesięć nawyków, które zdaniem Damona Zahariades powinieneś wykształcić, żeby działać efektywniej i osiągać więcej. Te nawyki są kluczowe dla twojego sukcesu. Zdecydowanie warto je w sobie rozwinąć. Dzięki nim będziesz się cieszyć takimi korzyściami jak mniejszy stres, lepsza koncentracja i efektywność. Korzyści większej wydajności wykraczają poza pracę zawodową i wywiązywanie się ze swoich obowiązków. Większa produktywność i skuteczność w działaniu sprawi, że twoje życie stanie się radośniejsze i bogatsze. Będziesz mieć więcej czasu dla bliskich ci osób i na robienie rzeczy, które są dla ciebie najważniejsze.

Osiągnięcie większej produktywności podobnie jak sukces w sporcie wymaga treningu. Potrzeba też czasu, żeby dobre nawyki stały się częścią twojego życia. Aby pomóc sobie w osiągnięciu większej produktywności i przyspieszyć ten proces dochodzenia do wysokiej osobistej wydajności sięgnij po książki Damona Zahariades. Dzięki nim zrozumiesz, jakie zmiany powinieneś wprowadzić, żeby zawsze zdążyć ze wszystkim na czas, obniżyć poziom stresu i poczuć większą satysfakcję z życia. Poznasz praktyczne i skuteczne metody, techniki i strategie, które mogę odmienić twoje podejście do pracy, zarówno w biurze, jak i w domu. Sprawią, że twoja produktywność wzniesie się na nowy wyższy poziom. Stosując je na co dzień odzyskasz kontrolę nad obowiązkami i będziesz ze wszystkim o krok do przodu. Dwie pozycje książkowe godne polecenia w temacie większej produktywności, które dzięki Onepress i tłumaczeniu Joanny Sugiero i Arkadiusz Romaneka, ukazały się po polsku to:

Sztuka błyskawicznej koncentracji. 

Sztuka błyskawicznej koncentracji. Mistrzostwo w zarządzaniu uwagą - Damon Zahariades
Sztuka błyskawicznej koncentracji. Mistrzostwo w zarządzaniu uwagą – Damon Zahariades

Łatwo tracisz skupienie? Sztuka błyskawicznej koncentracji to zwięzły i praktyczny poradnik, dzięki któremu nauczysz się trenować własną uwagę. Dowiesz się, czym jest prawdziwe skupienie i w jaki sposób stworzyć sobie środowisko sprzyjające koncentracji. Poznasz kilka technik zarządzania własną uwagą, pozwalających utrzymać skupienie w każdych warunkach. Większość omówionych tu zagadnień ma charakter uniwersalny – sprawdzają się w każdej sytuacji, niezależnie od wykonywanej pracy. Dzięki temu poradnikowi szybko zbudujesz własną, dostosowaną do swoich potrzeb strategię zarządzania uwagą!

„Hiperkoncentracja — umiejętność ignorowania przeszkód zewnętrznych i środowiskowych oraz skupienie na zadaniu — zupełnie zmieni Twoje życie”. – Damon Zahariades

Sposób na listę to-do.

Sposób na listę to-do. Twórz listy zadań, które nie stresują a pomagają! - Damon Zahariades
Sposób na listę to-do. Twórz listy zadań, które nie stresują a pomagają! – Damon Zahariades

Lista zadań? Ma wspierać, nie stresować! Listy zadań, pełnią dużo ważniejszą funkcję niż tylko informowanie cię o tym, co masz do zrobienia. Sposób na listę to-do nauczy cię jak tworzyć skuteczne listy rzeczy do zrobienia. Poznasz cały ten proces krok po kroku i doprowadzisz do tego, by listy zadań stały się przydatnym, wspierającym cię narzędziem, które po prostu działa bez zarzutu każdego dnia. Zaczniesz tworzyć skuteczne listy, które naprawdę będą ci pomagać w realizowaniu kolejnych zadań. Co ważniejsze, dzięki nim skupisz się na tych aktywnościach, które są dla ciebie ważne. Odzyskaj kontrolę nad własnym czasem i obowiązkami. Twórz listy zadań, które nie stresują a pomagają. Od planowania przejdź do działania i rezultatów!

„Pamiętaj, że bycie produktywnym nie polega na odhaczaniu kolejnych punktów z długiej listy zadań. Nie chodzi o to, żeby być ciągle zajętym, lecz o to, by skupić się na wartościowych pracach, które pomagają osiągnąć określone cele”. – Damon Zahariades