Produktywność, dobre zarządzanie czasem i energią to klucz do spełniania celów i prowadzenia wymarzonego życia. Reguła 80/20, podobnie jak prawda, może cię wyzwolić. Możesz pomnożyć liczbę swoich sukcesów i ograniczyć liczbę porażek. Możesz pracować mniej, a jednocześnie zarabiać więcej i bardziej cieszyć się życiem. Aby to osiągnąć, wystarczy, że zaczniesz stosować i myśleć zgodnie z zasadą 80/20. Odmień swoje życie minimalnym wysiłkiem!

20% twojego wysiłku przynosi 80% wyników”!

Zasada Pareta 80/20 – prawo kluczowych nielicznych

Regułę 80/20 znaną również jako “prawo kluczowych nielicznych” sformułował na początku XX wieku włoski ekonomista Vilfredo Pareto. Punktem wyjścia do okrycia zasady 80/20 były obliczenia poświęcone wytwarzaniu dóbr we Włoszech. Pareto wyliczył, że 20% włoskiego społeczeństwa produkuje aż 80% bogactwa. Okazało się, że proporcja ta jest obecna i ma zastosowanie też w innych dziedzinach życia.

Reguła 80/20 w życiu codziennym

Regułę 80/20 można przełożyć na inne płaszczyzny życia. Oto kilka przykładów:

  • 80% sukcesu bierze się z 20% podjętego wysiłku,
  • 20% światowej populacji konsumuje 80% zasobów,
  • 80% emocji wynika z 20% doświadczeń,
  • 20% materiału zajmuje 80% egzaminu,
  • 80% obecnej w radiu muzyki czerpie z 20% istniejących piosenek,
  • 20% ubrań nosimy przez 80% czasu,
  • 80% wypadków powoduje 20% kierowców,
  • 20% poprawnej realizacji decyzji i 80% trafnego doboru pozwala osiągnąć sukces,
  • 80% klientów, którzy odwiedzają sklep, widzi tylko 20% wyłożonego towaru,
  • 20% tekstu pozwala zrozumieć 80% treści,
  • 20% pracowników generuje 80% produktów,
  • 80% zysków przynosi 20% klientów itp…

Zasada Pareto - 80/20Jak widać występuje rażący brak równowagi między przyczynami i skutkami czy wysiłkiem a efektami. Do większości, skutków, efektów i nagród prowadzi mała liczba przyczyn. Przyczyny, nakłady i wysiłki, należą przeważnie do jednej z dwóch kategorii:

  • większość ma niewielkie znaczenie
  • zdecydowana mniejszość ma znaczenie kluczowe

Skutki, efekty i nagrody również odpowiadają przeważnie niewielkiej części przyczyn, nakładów czy też włożonego w to wysiłku, aby mogły być osiągnięte.

Myślenie 80/20 jest zdroworozsądkowe

Zasada 80/20 nie jest prawdą ściśle naukową, ale stanowi bardzo przydatne narzędzie, gdy przychodzi do podejmowania decyzji. Reguła 80/20 to zasada empiryczna. Piękno myślenia w kategoriach 80/20 polega na tym, że jest to proces racjonalny i pragmatyczny. Wartości 80/20 są pewnym punktem odniesienia, bo rzeczywista relacja może być bardziej lub mniej zrównoważona.

Cechami myślenia w kategoriach 80/20 są jego refleksyjność, niekonwencjonalność, hedonizm, strategiczny charakter i nieliniowość. Łączy ono w sobie także ekstremalną ambicję (w kontekście pragnienia wprowadzania zmian na lepsze) i z jednej strony konsekwencję, a z drugiej swobodne podejście metodologiczne. Typowe dla tego sposobu myślenia jest także ciągłe poszukiwanie hipotez i spostrzeżeń typu 80/20.

Jak stosować regułę 80/20?

“Zgodnie z zasadą Pareta – 80% skutków jest wynikiem jedynie 20% przyczyn”.

Pierwszym krokiem przed zastosowaniem zasady Pareta 80/20 jest przyjrzenie się danym o bieżącym stanie naszej pracy, biznesu, przyjętych systemach czy stylu życia. Kiedy już odkryjemy, co przynosi nam więcej, następny krok polega na tym, aby usunąć lub ulepszyć to, co nam przynosi mniej. 

Większość korzyści i rezultatów osiąga się wysiłkiem niewielkim, za to odpowiednio wykorzystanym. Właśnie dlatego, jeśli sporządzimy listę rzeczy i zadań, które rozwiążą nam więcej problemów i zapewnią więcej satysfakcji, możemy doprowadzić do tego, że nasze życie będzie prostsze i efektywniejsze.

Jak zyskać wolność i podnieść jakość swojego życia dzięki Regule 80/20? 

Richard Koch brytyjski konsultant do spraw zarządzania, inwestor i autor prawdopodobnie najbardziej znanej książki na temat Reguły 80/20, zwraca uwagę na kilka istotnych kwestii dotyczących praktycznego stosowania zasady 80/20 w życiu. 

Oto kilka ważnych spostrzeżeń o myśleniu zgodnie z regułą 80/20. Wystarczy, że podejmiesz określone działania na podstawie zaledwie kilku z nich, a znacząco możesz podnieść poziom jakości swojego życia. 

  • 80% osiągnięć i szczęścia zapewniamy sobie w ramach 20% czasu, jaki mamy do dyspozycji — te proporcje można znacząco zmienić. 
  • Zdecydowany wpływ na nasze życie (zarówno pozytywny, jak i negatywny) wywierają wyjątkowo nieliczne zdarzenia i decyzje. Te nieliczne decyzje często podejmujemy raczej w trybie domyślnym niż za sprawą świadomych wyborów. Zamiast kształtować swoje życie pozwalamy, aby to ono kształtowało nas. A przecież możemy radykalnie odmienić nasze życie na lepsze, ustalając, gdzie znajdują się punkty zwrotne, i podejmując decyzje, które sprawią, że będziemy szczęśliwi i efektywni.
  • Zawsze istnieją nieliczne kluczowe przyczyny określonego stanu rzeczy, ale często bywają nieoczywiste. Jeśli jesteśmy w stanie te kluczowe przyczyny zidentyfikować i wyizolować, bardzo często możemy wpływać na nie w większym stopniu, niż nam się wydaje. 
  • Każdy może osiągnąć coś istotnego. Kluczowe znaczenie ma w tej kwestii nie tylko wysiłek, ale ustalenie, co faktycznie chcemy osiągnąć. W niektórych dziedzinach jesteśmy znacznie bardziej efektywni niż w innych, ale ograniczamy tę wydajność, zajmując się stanowczo zbyt wieloma działaniami, w przypadku których poziom naszej efektywności nie jest nawet w przybliżeniu tak wysoki.
  • Zawsze istnieją zwycięzcy i pokonani — i tych drugich zawsze jest więcej. Zwycięzcą możesz zostać, wybierając odpowiednią konkurencję, odpowiedni zespół i odpowiednie metody. Prawdopodobieństwo, że zwyciężysz, staje się większe, gdy zamiast dążyć do poprawy swoich wyników przechylasz szansę na swoją korzyść (w legalny i uczciwy sposób). Jeżeli w jakiejś konkurencji zwyciężyłeś wcześniej, rośnie prawdopodobieństwo, że zwyciężysz w niej znowu. Prawdopodobieństwo zwycięstwa, rośnie także wtedy, gdy uważnie wybierasz konkurencje, w których zamierzasz startować.
  • Większość porażek ponosimy w konkurencjach, do których wystawiają nas inni. Większość sukcesów odnosimy w takich, w których sami chcemy startować. Nie udaje nam się zwyciężać w większości konkurencji, bo uczestniczymy w zbyt wielu niewłaściwych, w cudzych, a nie własnych, konkurencjach.
  • Niewiele osób naprawdę poważnie traktuje swoje cele. Większość poświęca nieco wysiłku bardzo licznym kwestiom zamiast koncentrować się na kilku istotnych celach i usilnie dążyć do ich zrealizowania. Ci, którzy osiągają najwięcej, po pierwsze działają selektywnie, a po drugie są zdeterminowani.
  • Przeważająca część ludzi spędza większość czasu na działaniach mających niewielką wartość zarówno dla nich samych, jak i dla innych. Myślący w kategoriach 80/20 unikają tej pułapki i są w stanie bez zauważalnie większego wysiłku osiągać znacznie więcej od innych w dążeniu do nielicznych wartościowych celów.
  • Do najważniejszych życiowych decyzji każdego z nas należą te, które dotyczą wyboru sojuszników. Bez sprzymierzeńców niemal niczego nie da się osiągnąć. Większość z nas nie wybiera ich jednak starannie są i tacy, którzy nie robią tego w ogóle. Sojusznicy po prostu w jakiś sposób się pojawiają. To poważny problem, bo zdajemy się wówczas na przypadek. Większość z nas ma niewłaściwych sojuszników. Większość ma ich też zbyt wielu i niewłaściwie korzysta z ich pomocy. Myślący w kategoriach 80/20 stara nie wybierają sojuszników i ostrożnie budują sojusze, aby osiągać konkretne cele, jakie przed sobą stawiają.
  • Skrajnym przypadkiem nieostrożności w wyborze sojuszników jest wiązanie się z nieodpowiednim partnerem życiowym. Większość z nas ma zbyt wielu przyjaciół, nie dobiera ich odpowiednio i nie zwiększa wartości budowanego w ten sposób wąskiego grona bliskich ludzi. Znaczna część osób albo ma nieodpowiednich partnerów, albo ma odpowiednich, ale nie pielęgnuje w prawidłowy sposób więzi z nimi.
  • Właściwie wykorzystywane pieniądze mogą być przepustką do lepszego życia. Niewiele osób wie, jak pomnażać pieniądze, ale myślący w kategoriach 80/20 powinni to umieć. W posiadaniu tej umiejętności — o ile pieniądze służą realizowaniu się w życiu, wspieraniu innych i dążeniu do szczęścia — nie ma nic złego.
  • Niewiele osób poświęca odpowiednio dużo czasu i przemyśleń dbałości o własne szczęście. Większość z nas oddaje się dążeniu do celów pośrednich, takich jak pieniądze czy awanse, które jednak mogą być z jednej strony trudno osiągalne, a z drugiej gdy już je osiągniemy często okazują się z perspektywy zapewniania nam szczęścia wyjątkowo nieefektywne. Pieniądze i szczęście to dwie całkowicie różne rzeczy. Niewydane pieniądze można oszczędzać, inwestować i pomnażać. Szczęścia, którego nie przeżyjemy dziś, nie możemy jednak „zaoszczędzić” na jutro. Szczęście, podobnie jak umysł, ulega atrofii, gdy z niego nie korzystamy. Myślący w kategoriach 80/20 wiedzą, co zapewnia im szczęście, więc dążą do niego w świadomy i przemyślany sposób. Posługują się także swoim szczęściem już dziś, aby móc pomnażać jego zasoby w przyszłości.

Uwagi końcowe

Dlaczego warto poświęcać uwagę zasadzie 80/20? Bo niezależnie od tego, czy zdajemy sobie z tego sprawę, czy nie, zasada ta odnosi się do naszego życia, społeczności, w jakich funkcjonujemy, i miejsc, w których pracujemy. Zrozumienie jej jest w stanie zapewnić nam wobec tego doskonały wgląd w to, co tak naprawdę dzieje się w otaczającym nas świecie i jak możemy działać efektywniej.

“Zasada 80/20 to podstawa, by osiągać lepsze efekty mniejszym nakładem sił i zasobów”.

Czy jesteś w swoich 20%?

Nie pogub się w bogactwie możliwości 80%, na które być może trwonisz czas i energię. W swoich działaniach wybieraj kwestie kluczowe i odsuwaj inne na bok. Naucz się skupiać swoje siły na tym, co najważniejsze i co cię uszczęśliwia. 

“Temu co liczy się najbardziej, nigdy nie wolno pozostawać na łasce tego, co liczy się najmniej”. – Johann Wolfgang Goethe

Oto prosty test, który pozwoli ci sprawdzić, czy już dziś korzystasz z dobrodziejstwa zasady 80/20 w swoim życiu. Odpowiedz sobie na te pytania:

  • Czy mam czas na to co dla mnie ważne?
  • Czy wykonuje zadania niezbędne do uzyskania wyznaczonych celów?
  • Czy umiem przekazywać lub wykluczać zadania niepotrzebne?
  • Czy zużywam tylko niezbędną ilość energii na robienie tego, co muszę?
  • Czy jestem zadowolony ze swojej produktywności?
  • Czy jestem zadowolony ze swojego obecnego poziomu zarobków?
  • Czy czuje się zadowolony ze swojego życia towarzyskiego?
  • Czy poświęcam czas odpowiednim osobom ze swojego otoczenia?
  • Czy mam poczucie, że sprawuję kontrolę nad swoim życiem?
  • Czy czuje się szczęśliwy?

Jeśli odpowiedziałeś “Nie” na przynajmniej 2 z powyższych pytań, może to świadczyć o tym, że wciąż nie znajdujesz się w swoich górnych 20% jakości życia. Powinieneś to przemyśleć i lepiej określić swoje priorytety.

Które 20% zapewnia ci 80%? Ustal jakie elementy twoje aktywności są nieistotne i mało wartościowe, a następnie z nich zrezygnuj. Skoncentruj się na tych składnikach własnej osobowości, stylu pracy, życia i relacji z innymi, które biorąc pod uwagę poświęcany na nie czas i energię przynoszą ci znacznie większe korzyści niż inne.

“Skoncentruj siły na dbaniu o najwartościowsze 20%!”

Myśl i działaj zgodnie z zasadą 80/20!

Aby ułatwić sobie zadanie i skutecznie stosować zasadę 80/20 w praktyce sięgnij po książkę Richarda KochaReguła 80/20 – zasada która odmienia świat. To bestseller, który ukazał się już w przeszło 30 językach i rozszedł się na całym świecie w ponad milionie egzemplarzy. Dzięki wydawnictwu Onepress i tłumaczeniu Leszka Sielickiego dostępna jest po polsku, jubileuszowa rozszerzona edycja tej kultowej książki.

Reguła 80/20. Zasada, która odmienia świat - Richard Koch - onepress

W  książce Reguła 80/20 Richarda Kocha znajdziesz :
  • kluczowe koncepcje powiązane z zasadą 80/20,
  • wprowadzenie do myślenia w kategoriach 80/20,
  • zastosowanie zasady 80/20 w biznesie,
  • wdrażanie zasady 80/20 w życiu osobistym i w relacjach z innymi,
  • strategie osiągania szczęścia i praca z podświadomością,
  • wizje przyszłości w proporcji 80/20.
Reguła 80/20. Zasada, która odmienia świat - Richard Koch
Reguła 80/20. Zasada, która odmienia świat – Richard Koch

Dowiesz się z niej, jak wykorzystać zasadę 80/20 we wszystkich aspektach życia. Nauczysz się koncentracji na najważniejszych 20% przyczyn i zaczniesz osiągać dużo więcej: szybciej przy mniejszym wysiłku.

Największą zaletą reguły 80/20 jest to, że nie musisz czekać na nikogo innego, aby czerpać z niej korzyści. Wystarczy, że to Ty będziesz myśleć i działać zgodnie z zasadą 80/20. Możesz zacząć wprowadzać ją w życie samodzielnie nawet od dziś zarówno w sferze zawodowej jak też prywatnej. W efekcie będziesz żyć szczęśliwiej, radośniej, poczujesz się wolny i spełniony.

Tak właśnie działa słynna zasada 80/20! Sprawdź sam!

“Zasada 80/20 nigdy nie była tak wszechobecna i istotna jak dzisiejszych czasach. W przeszłości zapewniała tym, którzy z niej korzystali, znaczną przewagę. W przyszłości stanie się niezbędnym i prawdopodobnie jedynym słusznym narzędziem dla każdego, kto zechce odnieść sukces czy być szczęśliwym”. – Richard Koch

A jak jest u Ciebie? Czy już korzystasz z zasady 80/20 w swoim życiu?