Nie mam pieniędzy… Zabrakło mi do pierwszego… Kiedy wypłata? Znacie to pewnie z autopsji. Te pytania to rezultat złego zarządzania własnymi pieniędzmi. Ogarnięcie budżetu domowego i zwiększanie majątku wcale nie jest skomplikowane, jeśli tylko znamy kilka prostych zasad. Jak lepiej radzić sobie finansowo? Poznaj podstawowe i najważniejsze zasady zarządzania pieniędzmi. Zaczynamy!

“Większe pieniądze nie rozwiążą problemów finansowych. Rozwiąże je inteligencja finansowa”.

Jak lepiej radzić sobie z finansami? Oto 10 kluczowych zasad, które musisz znać, aby dobrze zarządzać swoimi pieniędzmi

#01 Nie zadłużaj się

To podstawa. Spirala długów bywa chciwa i niebezpieczna, a pożyczanie to taniec na kruchym lodzie. Niestety, wszechogarniające pokusy czyhają na nas na każdym kroku, a my jesteśmy nauczeni żyć tu i teraz i wszystko mieć od razu. Zwłaszcza, że pożyczanie jest bardzo proste: karty kredytowe, zakupy na raty, kredyty gotówkowe i tak dalej, są naprawdę łatwo dostępne. Skorzystanie z nich wymaga od nas tylko sięgnięcia po dowód osobisty. Zanim pożyczysz, dwa razy się zastanów.

#02 Wydawaj zdecydowanie mniej niż zarabiasz

Nie ma lepszego sposobu na racjonalne gospodarowanie pieniędzmi. Proste, jeśli zarabiasz dwa tysiące, twój budżet musi się mieścić w tysiącu osiemset, tak aby przynajmniej minimalna kwota pozostała na twoim koncie. To jedyna metoda, aby spać spokojnie, nawet wtedy, gdy księgowość opóźnia się z wypłatą. Wydawanie wszystkiego, co zarobisz, dokładnie, co do złotówki to początek problemów. Wystarczy nieszczęśliwy zbieg okoliczności, a bez pożyczki na wysoki procent nie dasz rady związać końca z końcem.

#03 Nie daj się inflacji kosztów życia

Inflacja kosztów życia to zjawisko bardzo dobrze znane tym, którzy dostają nagle sporą podwyżkę, zmieniają pracę na atrakcyjniejszą lub w innym sposób zwiększają swoje dotychczasowe dochody. Nagle okazuje się, że wiele rzeczy, które dotychczas pozostawały w strefie marzeń, można po prostu kupić. Na co więc czekać? Kupujemy i wydajemy pieniądze, a wówczas dopada nas inflacja kosztów. Co z tego, że zarabiamy więcej, jeśli jednocześnie więcej wydajemy, a więc pieniędzy nam nie przybywa.

#04 Zgromadź oszczędności

Zacznij od funduszu awaryjnego, czyli niewielkiej kwoty, która przyda się w razie niespodziewanych wypadków: popsutej pralki czy drobnej stłuczki. Taki fundusz pozwala nam na pilne zakupy czy naprawy, bez konieczności sięgania po pożyczkę. Kolejny krok to poduszka bezpieczeństwa, czyli pieniądze, które zapewniają spokojny sen przez kilka miesięcy, jeśli na przykład stracisz pracę.

“Stajesz się bogaty nie dzięki temu, ile zarobisz, ale ile zdołasz zatrzymać w kieszeni”.

#05 Pilnuj budżetu

Dwie godziny tygodniowo to maksymalny czas, który jest ci potrzebny, aby przypilnować swojego budżetu. Raz na tydzień przegląd paragonów, raz na kwartał wszelkich umów i raz w roku policzenie tego co masz i ile jesteś winien. Nic skomplikowanego, a pozwala na utrzymanie życia w ryzach.

#06 Dbaj o dochody

Sporo zarabiasz? Świetnie, tylko nic na świecie nie trwa wiecznie. Nie osiadaj na laurach, a nieustannie dbaj o to, aby nie omijały cię kolejne podwyżki czy możliwość zarabiania. Nie rezygnuj z dodatkowych zleceń i zabiegaj o nagrody. Podstawowy cel to zwiększanie przychodów, dopóki masz siłę i możliwości.

#07 Inwestuj w siebie

Dbaj o profilaktykę i zdrowie, bo to one są najważniejsze. Im dłużej utrzymasz formę, tym dłużej będziesz mieć możliwości zarabiania i uzyskiwania dochodów. Podobnie jest z wykształceniem i szkoleniami. Inwestowanie w siebie, zawsze się opłaca.

#08 Miej cel

W życiu trzeba mieć plany, cele i marzenia, które chcesz zrealizować. Tylko jasne zdefiniowanie tego, czego pragniesz i na co chcesz odłożyć, pozwala na skrupulatne realizowanie planu na życie.

#09 Inwestuj

Zgromadzenie oszczędności i stałe zarabianie to zbyt mało. Zacznij od poszerzenia swoje wiedzy, a potem spokojnie i systematycznie inwestuj nadwyżki finansowe, po to, aby z czasem pomnażać swój majątek. Inwestowanie nie zawsze jest łatwe. Zwykle wiąże się z mniejszym czy większym ryzykiem, ale docelowo pozwala na zgromadzenie znacznego majątku.

#10 Nie żyj na pokaz

Nie zapominaj, że wszystko, co robisz, robisz dla siebie i swoich bliskich. Nie daj się wpędzić w głupawe gierki wyścigu na lepsze auto, droższe mieszkanie czy ekskluzywne wakacje na Malediwach, na które po prostu cię obecnie nie stać. Życie na pokaz nie tylko nie daje przyjemności, ale bywa źródłem stresu, a przede wszystkim sprzyja zadłużaniu się.

“Z każdym pieniądzem, który dostajemy do ręki, zyskujemy władzę wyboru – to co z nim zrobimy, wpłynie na to, czy w przyszłości będziemy przynależeć do ludzi biednych, klasy średniej czy osób bogatych”.

Sprawdź też: Jak myśleć lepiej o pieniądzach? Psychologia pieniędzy ponadczasowe lekcje o bogactwie

A Ty jak zarządzasz swoimi pieniędzmi?