Myślisz o inwestowaniu? Zastanawiasz się co zrobić gotówką która traci na wartości? Oprocentowanie pieniędzy w banku wynosi dokładnie zero, a biorąc pod uwagę inflację, realnie nasze ciężko zarobione i z trudem zaoszczędzone pieniądze tracą z dnia na dzień na wartości. Nic dziwnego, że coraz częściej myślimy o tym, żeby zacząć je inwestować, po prostu, aby przyniosły jakikolwiek zysk. Tylko, jak się do tego przygotować? O czym trzeba pamiętać, zanim rozpocznie się inwestować pieniądze? Oto siedem cennych wskazówek.

“Finansowy spokój nie jest rzeczą nabytą. To nauka jak żyć za mniej, by móc przeznaczyć pieniądze inwestowanie. Nie możesz wygrać dopóki tego nie zrobisz”. – Dave Ramsey osobowość w dziedzinie finansów osobistych, gospodarzem programu radiowego, autor i biznesmen

7 kroków, które musisz wykonać, zanim zaczniesz inwestować pieniądze

#01 Budowa poduszki finansowej

Nawet nie myśl o inwestowaniu, jeśli nie zgromadziłeś jeszcze pieniędzy na poduszce finansowej. Musisz mieć ściśle określone kwoty na tzw. czarną godzinę, bo naprawdę życie pełne jest niespodzianek. Poduszka, która pokryje koszt twojego utrzymania przez określony okres np. pół roku, jest niezbędna i to zanim zaczniesz inwestować. Gdybyś stracił możliwość zarabiania, musisz mieć pieniądze, po które sięgniesz, a jeśli je zainwestujesz, szybkie dostanie się do nich, może łączyć się ze znaczną stratą.

#02 Spłata kredytów

Zanim weźmiesz się za inwestowanie, zacznij od spłaty kredytów. To, że komercyjne są na pewno o wiele wyżej oprocentowane niż to, co możesz zarobić, powinno być dla ciebie jasne. Tylko że może się okazać, że nawet spłata kredytu hipotecznego, który masz na swoim własnym mieszkaniu, choć pozornie odsetki są niskie i tak może być korzystniejsza od inwestycji. Zwłaszcza, że oprocentowanie kredytu hipotecznego jest niskie teraz, wcale nie oznacza, że za rok, dwa będzie dokładnie tak samo, gdy stopy procentowe pójdą w górę.

#03 Zgromadzenie gotówki

Jeśli na serio myślisz o inwestowaniu, musisz zgromadzić pieniądze. Pamiętaj, że nie chodzi tu o to, co masz na poduszce bezpieczeństwa finansowego czy funduszu awaryjnym, ale po prostu o nadwyżki ponad te kwoty. Pieniądze na inwestowanie warto mieć pod ręką, bo zdarzają się okazje, z których warto szybko skorzystać.

#04 Nauka

Zanim zainwestujesz choćby złotówkę, musisz wiedzieć, na co się porywasz i w jaki interes wchodzisz. Nigdy nie wolno inwestować w rzeczy, których nie rozumiemy do końca. Dlatego tak istotna jest ciągła nauka. Zanim włożysz w biznes czy dane aktywo pieniądze, naucz się o nim wszystkiego, co tylko możliwe.

“Nigdy nie działaj na podstawie myślenia życzeniowego. Działanie bez sprawdzenia faktów sprawi, że zostaniesz zmieciony wraz z tłumem”. –  Jim Rogers, amerykański inwestor i komentator finansowy

#05 Czas, czas i jeszcze raz czas

Nie ma siły, inwestowanie wymaga czasu. Bardzo niewiele jest metod na ulokowanie pieniędzy, które nie wymagają wykonywania określonej pracy. Naprawdę, jeśli myślisz, że dochód z najmu mieszkania czy giełdy jest pasywny, bardzo się mylisz. W pierwszym przypadku konieczne jest nie tylko znalezienie najemcy, ale i nadzór nad mieszkaniem, prawidłowością opłat, nie wspominając już o ewentualnych remontach i pracą związaną z aranżowaniem wnętrza. W drugim przypadku nieodzowne jest śledzenie notowań, opracowanie strategii i tak dalej. Za każdym razem, potrzebny jest po prostu czas. Zastanów się, czy go masz i czy nie możesz wykorzystać go lepiej.

#06 Akceptacja ryzyka

Inwestowanie zawsze wiąże się z ryzykiem utraty całości lub części kapitału. To cytat ze wszystkich ofert, stron banków i poradników. Tak po prostu jest. Przemyśl, na jakie ryzyko jesteś gotów, bo naprawdę nie chodzi o to, by pękło ci serce, gdy zobaczysz, ze w ciągu jednej nocy zniknęły wszystkie twoje ciężko zarobione pieniądze.

#07 Analiza dywersyfikacji

Ostatni krok, który musisz wykonać, zanim zainwestujesz swoje pieniądze to dobre przemyślenie strategii dywersyfikacji. To proste, inwestować można praktycznie we wszystko; w mieszkania na wynajem, złoto, giełdę, ETF, a nawet w wina czy dzieła sztuki. Tylko porwanie się na inwestycję, która wymaga wysokiej kwoty wejścia, np. na nieruchomość oznacza, że ryzykujesz praktycznie wszystko i zwiększasz szansę niepowodzenia. Wystarczy, że coś pójdzie nie tak, a stracisz wszystko. Być może jesteś gotów, ale jeśli nie, naprawdę pomyśl o dywersyfikacji ryzyka i podziel swoje pieniądze na kilka części. Każdą z nich zainwestuj w co innego, a zwiększysz szansę zysku.

“Powiem Ci jak stać się bogatym. Zamknij drzwi. Bądź przerażony gdy pozostali są chciwi. Bądź chciwy gdy inni są przerażeni”. – Warren Buffett, inwestor, przedsiębiorca i filantrop

Sprawdź też: Jak dbać o domowy budżet? 10 zasad mądrego wydawania pieniędzy

W Ty w co obecnie inwestujesz pieniądze? Napisz komentarzu.