Zdolność wystąpień publicznych ma podstawowe znaczenie dla odniesienia sukcesu. Umiejętność efektywnego i przekonującego przemawiania w każdej sytuacji społecznej czy biznesowej może mieć nadzwyczajny wpływ na twoje życie osobiste i karierę. W czym tkwi sekret udanych wystąpień publicznych? Jak mówić, aby ludzi chcieli słuchać? Jak być świetnym mówcą? Robert Kozak – coach, trener, konsultant, wykładowca akademicki, twórca autorskiej metody autoprezentacji i wystąpień publicznych – ma na to skuteczny przepis. Oto jego 10 przykazań skutecznego mówcy i udanych przemówień! Dzięki nim twoje wystąpienie publiczne zrobi silne wrażenie i na długo zostanie w umysłach twoich słuchaczy!

„Ten jest najlepszym mówcą, kto… uczy i zachwyca, i porusza umysły swoich słuchaczy”. – Cyceron

Wystąpienia publiczne – 10 przykazań skutecznego mówcy według Roberta Kozaka

#01 „Zrzuć małpę”

Jako mówca publiczny, rozpoczynając swoje wystąpienie musisz mocno zacząć. Bo masz tylko jedną szansę na wywołanie pierwszego wrażenia. Jeśli przed wystąpieniem publicznych odczuwasz tremę i masz obawę czy podołasz to na początku wystąpienia, zanim się jeszcze przedstawisz i powiesz, o czym będziesz mówił, powiedz lub zrób coś, co wywoła emocje u twoich odbiorców. Robiąc to skutecznie, jak określa to Robert Kozak „zrzucisz małpę z pleców”. Dzięki temu odzyskasz poczucie kontroli. Twój stres zniknie, a przynajmniej znacznie się zmniejszy.

#02 One Message

Jakie jest główne przesłanie mojego wystąpienia? Miej świadomość, z czym mają wyjść odbiorcy. Pomyśl, co mają powiedzieć, gdy ktoś ich zapyta, o czym była twoja mowa. Najlepiej zapisz to zdanie i zrób wszystko, aby ta informacja była dla wszystkich jednoznacznym wnioskiem, konkluzją twojego wystąpienia.

#03 Storyboard

Ludzie uwielbiają dobre historie. Dobra wciągająca opowieść zapada w pamięć. Informacje znikają, a historie pozostają, bo wywołują więcej emocji. Stwórz storyboard – sekwencję historyjek, anegdot, które opowiesz w czasie wystąpienia. Maluj obrazy w umysłach twoich odbiorców. W twoich historiach nie może zabraknąć szczegółów, które mają pomóc słuchaczom zobaczyć, wyobrazić sobie to, co opowiadasz.

#04 Pasja

Przesadzaj z pasją, aby w ten sposób wywołać emocje u słuchaczy. Nie bój się przesady i gestów. Jeżeli twoje wystąpienie ma poruszyć odbiorców, przekonać do czegoś, sprawić, aby coś zapamiętali, to musisz ich „zarazić” swoim entuzjazmem.

#05 Bohater

Każda dobra opowieść ma swojego bohatera. Twoje historie powinny być o konkretnych ludziach, najlepiej osobach, które znasz albo z którymi rozmawiasz. A jeszcze lepiej gdy wchodzisz w interakcje ze swoim bohaterem.

#06 Interakcja z publicznością

A jeśli mowa o interakcji to rozmawiaj z publicznością, nie wygłaszaj monologu. Zadawaj pytania, proś o reakcję. Zachęcaj zebranych do dialogu. Zapisuj, komentuj, parafrazuj odpowiedzi z sali. Gdy pytasz o coś, doceniaj odpowiedzi.

#07 Pauza i modulacja głosu

Nie możesz mówić monotonnie, bo twoje wystąpienie uśpi słuchaczy. Ale nie bój się też ciszy. Używaj pauz, bo to bardzo ważny środek budowania napięcia, podkreślenia tego, co powiedziałeś. Pauza najlepiej działa w połączeniu z modulacją głosu. Zmieniaj tempo mówienia i głośności. Mów raz szybciej, raz wolniej, raz ciszej raz głośniej. To nada odpowiednią dynamikę twojej wypowiedzi.

#08 Dystans do siebie

Nie musisz, a nawet nie powinieneś być perfekcyjny – pokaż dystans do siebie. Ludzie lubią innych ludzi, którzy tak samo jak oni nie są doskonali. Jeżeli zobaczą, że ty podobnie jak oni popełniasz błędy i jeszcze się z nich potrafisz śmiać, to wywołasz u odbiorców poczucie sympatii.

#09 Latarnia morska

Patrz na publiczność, nie na swoje slajdy czy notatki. Utrzymuj kontakt wzrokowy z publicznością. Jak świecąca latarnia morska, omiataj widownię wzrokiem. Zadbaj o to aby twoje spojrzenie spotkało się ze spojrzeniem poszczególnych osób siedzących na sali. Spraw aby każdy poczuł się, że mówisz do niego.

#10 Unikaj przewidywanej struktury

Myślisz że twoje wystąpienie publiczne powinno mieć wstęp, rozwinięcie i zakończenie? Jeśli tak, to zmień swoje myślenie. Dlaczego? Bo taka struktura jest zbyt schematyczna, przewidywalna i nie działa. Twoja opowieść powinna być jak jazda na kolejce górskiej – pełna zwrotów akcji, zaskoczeń i nieprzewidywalna. Tak jak ważny jest dobry początek istotne jest też zakończenie. Zakończ mocno – użyj cytatu, obrazu, postaw kluczowe pytanie itp. – ukłoń się i czekaj na owacje publiczności! 😉

Uwagi końcowe

Siła dobrego wystąpienia publicznego jest wielka. Umiejętność skutecznego występowania publicznie i przemawiania w każdej sytuacji często ma nadzwyczajny wpływ na nasze życie. Może zwrócić na ciebie uwagę osób, które są w stanie ci pomóc i otworzyć przed tobą różne drzwi. Możesz dzięki temu zyskać lepszą pracę, szybciej awansować czy rozwinąć swój biznes.

Przede wszystkim jednak umiejętność prowadzenia skutecznych prezentacji zarówno przed wąskim, jak i szerokim gronem słuchaczy zwiększy twoje poczucie własnej wartości, szacunku dla samego siebie i osobistej dumy. Wiedza o tym, że potrafisz wpływać na innych i przekonywać ich na różnorodne sposoby, da ci ogromne poczucie własnej siły i osobistych dokonań.

Można nauczyć się doskonale przemawiać publicznie

Pewnie ucieszy cię wiadomość, że przemawianie na forum publicznym jest umiejętnością, której można się nauczyć. Wiele osób, które teraz w obliczu wielu słuchaczy wydają się pewne siebie i wymowne, niegdyś odczuwało przerażenie na samą myśl o powstaniu z miejsca i publicznym zabraniu głosu.

„Jestem najbardziej spontanicznym mówcą na świecie, bo każde słowo, każdy gest i każdy zwrot mam dokładnie wystudiowany”. – Bernard Shaw

Wystąpienia publiczne4-godzinna sesja coachingowa, która przygotuje Cię do każdego wystąpienia. - Robert Kozak
Wystąpienia publiczne4-godzinna sesja coachingowa, która przygotuje Cię do każdego wystąpienia. – Robert Kozak

Jak przygotować wystąpienie, które trafi do serc i umysłów odbiorców oraz – co ważne – zostanie zrozumiane i zapamiętane? Jak sobie poradzić ze stresem? Na co zwrócić uwagę podczas przygotowywania się? Jak mówić inspirująco, ale w swoim własnym, indywidualnym stylu? Odpowiedzi znajdziesz w wydanej przez MT Biznes – inspirującej i praktycznej książce Roberta Kozaka  – Wystąpienia publiczne 4-godzinna sesja coachinowa, która przygotuje Cię do każdego wystąpienia.

Ta książka poprowadzi  cię  za  rękę  i pokażę,  krok  po  kroku,  jak  wyrobić  w sobie  odwagę,  pewność  siebie  i kompetencje,  by  w każdej  sytuacji  być  przekonującym  mówcą. Robert Kozak pisząc ją wykorzystał gromadzone przez wiele lat doświadczenie szkolenia innych w budowaniu i wzmacnianiu ich kompetencji w zakresie wystąpień publicznych i autoprezentacji.

Książka Wystąpienia publiczne napisana jest w formie opowieści biznesowej. Prezentuje czterogodzinną sesję, podczas której główny bohater Tom Spencer przy wsparciu swojego coacha Gandalfa próbuje przygotować się do ważnego wystąpienia publicznego. Jaki jest efekt? Przeczytaj, a się dowiesz! 😉

Oprócz wciągającej opowieści biznesowej książka pełna jest skutecznych wskazówek mających na celu właściwe przygotowanie do bezstresowego, w pełni przemyślanego i przygotowanego wystąpienia publicznego. Znajdziesz w niej liczne podsumowania, ćwiczenia oraz praktyczne rady, jak rozwinąć swoje kompetencje mówcy i umiejętności prezentacji.

Zapotrzebowanie na dobrych mówców było, jest i będzie. Stań się jednym z nich!

„Mów ludziom, a nie do ludzi”. – Robert Kozak

A jak Twoje umiejętności wystąpień publicznych? Czy już jesteś świetnym mówcą?