Technologia rozwija się w zawrotnym tempie. Nie jesteśmy już w stanie nawet przewidzieć co i kiedy zostanie ulepszone oraz w jakim stopniu poprawi nasze życie. Jest wiele osób, które tymi zmianami czują się przytłoczone i zupełnie nie nadążają za kolejnymi nowinkami technologicznymi. Zdecydowana większość ludzi korzysta jednak z tych udogodnień każdego dnia. Co więcej, nasze przyzwyczajenie i uzależnienie od wielu z tych wynalazków jest już tak duże, że nie zauważamy ich negatywnego wpływu na nasze życie. Oczywiście są one tworzone po to, aby nam to życie ułatwiać i czynić przyjemniejszym, jednak zerknijmy na przykłady wynalazków, których nadużywanie skutecznie nas rozleniwia.

“Produkcja zbyt wielu użytecznych rzeczy powoduje zbyt wielu bezużytecznych ludzi”. – Karl Marx

Technologia rozleniwia! 7 wynalazków, z których nie warto korzystać w nadmiarze, bo sprawiają że stajesz się leniwy

#01 Nawigacja samochodowa

Opracowanie jej było nieuniknione przy narastającym tempie rozwoju miast i ich aglomeracji. Chociaż znacznie ułatwia nam ona życie i zdecydowanie ogranicza czas poświęcony na analizę map i przemyślenie drogi, to warto zwrócić uwagę na to, czy jednak nie za często z niej korzystamy. O czym mowa? Naukowcy udowodnili, że mózg ludzi, którzy korzystają z nawigacji działa zdecydowanie wolniej niż osób, które podczas jazdy skupiają się na tym, aby wybrać odpowiednią drogę. Nasz mózg uwielbia tworzyć mapy i określać aktualne położenie, jest to dla niego świetna rozrywka. Pozbawiając go tego, ograniczamy jego podstawowe zdolności. Jeśli nie goni nas każda minuta, a teren, po którym się poruszamy, nie jest całkowicie nieznany, pozwólmy sobie odstawić nawigację i samemu spróbować wytyczyć pożądaną drogę.

#02 Systemy jazdy półautonomicznej

Jazda samochodem wymaga od nas nie lada skupienia. Nawet jeśli korzystamy z nawigacji, musimy uważać na to, co dzieje się na drodze. Nowsze modele samochodów mają już w swojej ofercie wspomaganie kontrolujące prędkość, czy dostosowujące oświetlenie do warunków na drodze. Kierowcy, którzy zbyt często korzystają z tych udogodnień, są zdecydowanie mniej skupieni na tym, co dzieje się dookoła nich. Dlaczego tak się dzieje? Poziom zaufania do auta jest już na tyle wysoki, że wierzą oni, że samochód w sytuacji awaryjnej wykona pracę za nich. Pamiętajmy jednak, że nawet najnowsze i najdroższe auto to wciąż tylko maszyna, której nie powinniśmy powierzać pieczy nad naszym zdrowiem i życiem dla chwili relaksu podczas drogi.

#03 Funkcje smart dom

Technologia jest już dziś na takim poziomie, że z powodzeniem możemy zdalnie obsłużyć większość funkcji naszego domu. W najnowszym budownictwie nie trzeba wstawać z kanapy, aby włączyć światło, telewizor, uruchomić automatyczny odkurzacz, klimatyzację czy przez bluetooth ustawić program i włączyć pralkę. Na pozór wszystkie te rzeczy wydają się być zjadaczami czasu, jednak przyzwyczajając się do tego, ograniczamy sobie możliwość do tak zwanej codziennej spontanicznej aktywności. Nasz dzień bardzo często spędzamy przed komputerem w pozycji siedzącej, tak szkodliwej dla organizmu. Wrzucenie prania do pralki, odkurzenie domu, czy podejście do włącznika, aby zmienić światło to dla naszego ciała aktywność, która zadziała wyłącznie na plus.

#04 Zaawansowane roboty kuchenne

Chociaż są dodatkową parą rąk, to powoli zamieniają proces gotowania w szybkie przygotowanie posiłków. O ile nie spieszymy się do pracy czy szkoły, nie mamy innych obowiązków na głowie, warto czasami samemu obrać ziemniaki, poprosić męża o wyrobienie ciasta, czy starcie ziemniaków na placki. Pamiętajmy, że gotowanie to także dobry powód do spędzania wspólnie czasu. Ciasto, które od początku do końca zrobimy samodzielnie, daje dużo więcej satysfakcji niż to, przy którym nasz udział to jedynie wrzucanie kolejnych składników do misy, która całą pracę wykona za nas.

#05 Elektryczne hulajnogi i rowery

Na dłuższych dystansach może wciąż się nie sprawdzają, jednak dla wielu mieszkańców miast te wynalazki to spełnienie marzeń. W krótką chwilę możemy dostać się w pożądane miejsce, bez konieczności stania w korkach nawet przez godziny. Problem pojawia się wtedy, kiedy nawet do sklepu oddalonego o kilkaset metrów wolimy jechać elektryczną hulajnogą, niż wybrać się na spacer. Jak wcześniej wspomnieliśmy- brak ruchu to wróg dzisiejszych czasów. W wolne popołudnie zamiast sprzętu, który nie wymaga od nas żadnego wysiłku, wybierzmy standardowy rower lub po prostu spacer. Nasze ciało na pewno się nam za to odwdzięczy.

#06 Audiobooki

Są one nieocenioną opcją dla tych, którzy nie mają czasu na czytanie książek lub tych, którzy po prostu tego nie lubią. Możemy włączyć je, jadąc w długą trasę samochodem lub tramwajem, nie nosząc przy sobie ciężkich książek. Audiobooki powinny być jednak wybierane właśnie w sytuacji, w której nie możemy sięgnąć po książkę- nie jako jej substytut na co dzień. Sposób narracji nakreśla nam odczucia dialogów, których nie musimy sobie sami kreować, nie skupiamy się tak bardzo na treści, a zwracamy uwagę również na to, co dzieje się dookoła nas. U dzieci częste słuchanie audiobooków może skutkować późniejszymi problemami z ortografią i interpunkcją.

#07 Samochód

Mógłby się znaleźć w punkcie z hulajnogami i elektrycznym rowerem, natomiast jego ranga jest nieco inna. Samochody stały się już nieodłącznym elementem naszego życia. Spotykamy je praktycznie wszędzie. Nawet niewielkie zakupy, które zmieściłyby się do plecaka, robimy, dojeżdżając do sklepu samochodem. Wolimy nawet przez kilkanaście minut szukać miejsca parkingowego w centrum miasta, aniżeli spędzić czas stojąc w tramwaju czy autobusie. Oprócz rozleniwienia i zubożenia naszego portfela warto również spojrzeć na wpływ samochodów na środowisko. Chociaż jedna z wymienionych rzeczy powinna sprawić, że będziemy korzystali z niego rzadziej.

Uwagi końcowe

Rozwój technologii pozwala nam codziennie zaoszczędzać mnóstwo czasu na rzeczy, które z pozoru wydają nam się nieistotne. O ile w momentach kryzysowych warto pozwolić sobie na udogodnienia w postaci pomocy w kuchni, podczas jazdy samochodem, czy przy obowiązkach domowych, tak w wolnej chwili powinniśmy pozwolić naszemu ciału i mózgowi popracować. Tego typu zmiany wpłyną na nas wyłącznie pozytywnie.

“Technologia ma uwodzicielską naturę. Zakładamy, że postępy w tej dziedzinie prowadzą zawsze do korzystnych dla ludzi udogodnień. Oszukujemy sami siebie”. – Brian Patrick Herbert, Diuna

Sprawdź: 5 sposobów, by przezwyciężyć lenistwo i zacząć działać

A Ty z jakich nowinek technologicznych korzystasz na co dzień? Napisz w komentarzu.