autorka: Marianna Płatek 

Technologia zmieniła świat i nasze życie na niezliczoną liczbę sposobów. Mimo to ludzie często żałują tych osiągnięć. Dodatkowo, serwisy informacyjne lubią spekulować na temat niebezpieczeństwa robotyki. Przy całej tej negatywności łatwo zapomnieć o zaletach związanych z technologią, w tym o tym, że cały Internet nie istniałby bez niej. Dlatego warto poświęcić kilka chwil na zauważenie kilku technologii, które służą wyłącznie ułatwieniu i bezpieczeństwu życia. Bez tych postępów wszystko, od śmiertelnych chorób po kradzież tożsamości, byłoby znacznie bardziej rozpowszechnione.

Oto jak technologia ułatwia nam życie:

#01 Lepsza jakość opieki zdrowotnej

Technologia i opieka zdrowotna idą w parze lepiej niż kawa i pyszne ciastko. W rzeczywistości świat technologii tak bardzo poprawił opiekę zdrowotną, że niemożliwe byłoby wymienienie wszystkich pozytywnych zmian, które zostały wprowadzone w ciągu zaledwie ostatniego roku. Jednak wynalezienie aplikacji i urządzeń, które pomagają ludziom monitorować wszystko, od poziomu cukru we krwi do tętna, jest zdecydowanie jednym z najlepszych przełomów technologicznych związanych z opieką zdrowotną w ostatnim dziesięcioleciu. Pacjenci mogą teraz zdalnie zgłaszać problemy swojemu lekarzowi, a także mogą uważnie kontrolować stan zdrowia. Nadal występują pewne problemy z przetwarzaniem wszystkich tych danych, ale należy je rozwiązać w najbliższej przyszłości.

#02 Bezpieczniejsze płatności online

Wszyscy słyszeli o rosnącej kradzieży tożsamości i cyberprzestępczości, ale użytkownicy Internetu mogą się chronić na wiele sposobów. Na przykład aplikacja Apple Pay pozwala użytkownikom przechowywać dane karty kredytowej i inne dane osobowe w jednym zabezpieczonym miejscu. Stamtąd użytkownicy mogą dokonywać płatności z telefonu lub online, zatwierdzając proces za pomocą odcisku palca. Inne metody ochrony danych dotyczących płatności obejmują korzystanie z usług takich jak PayPal.

Świetne zabezpieczenie przed cyberprzestępczością stanowi VPN. Co to jest VPN? Wirtualna sieć prywatna umożliwia utworzenie bezpiecznego połączenia z inną siecią przez Internet. Sieci VPN mogą być wykorzystywane do ochrony aktywności przeglądania przed publicznymi sieciami Wi-Fi, uzyskiwania dostępu do stron internetowych ograniczonych regionalnie i nie tylko.

#03 Zakupy spożywcze online

Czy jesteś zbyt zajęty, aby spędzać godzinę lub dwie w sklepie spożywczym co tydzień? Wiele sklepów oferuje teraz zakupy online i dostawę do domu bądź odbiór osobisty. To nie tylko pomaga zapracowanym rodzicom, ale także zapewnia ogromną ulgę osobom z ograniczoną zdolnością ruchową i osobom starszym.

#04 GPS uniemożliwia zgubienie się

Wszyscy słyszeliśmy horrory o ludziach podejmujących złe decyzje związane z prowadzeniem pojazdu na podstawie instrukcji z ich urządzenia GPS, ale te zdarzenia zdecydowanie nie są normą. Zamiast tego GPS daje nam szczegółowe wskazówki głosowe, aby dostać się z punktu A do punktu B, ułatwia kierowcom skupienie uwagi na drodze zamiast patrzenia na mapę. Dzięki temu jazda jest bezpieczniejsza, a pomocna jest także informacja, kiedy dotrzesz na miejsce, które drogi omijać i jaka trasa jest najszybsza

#05 Nauka łatwiejsza i wydajniejsza

Nie ma wątpliwości, że wraz z gwałtownym rozwojem Internetu w ciągu ostatnich kilku lat ludzie bardzo łatwo mogą uzyskiwać niezbędne informacje. Dzięki temu nauka i zdobywanie nowych informacji na dowolny temat stała się znacznie łatwiejsza.

Kilka dekad temu pobieranie danych było bardzo trudnym procesem, ponieważ ludzie musieli korzystać głównie z zasobów analogowych, a nie cyfrowych. Przeszukiwać różne pliki, czy też ręcznie wybierać plik. W dzisiejszych czasach wszystko, co musisz zrobić, to zapisać go na komputerze, tablecie, a nawet smartfonie. Za każdym razem, gdy potrzebujesz, możesz wyszukać konkretny plik, który w ciągu kilku sekund znajdzie się w Twoich rękach. To nie tylko oszczędność czasu, ale także znacznie ułatwia nam życie.

#06 Wzrost liczby inteligentnych miast

Jeśli obawiasz się o przyjazność dla środowiska, a jednocześnie chcesz zastosować technologię, inteligentne miasto obywatelskie może być idealnym wyborem. Inteligentne miasto to nazwa nadana miastu, które wykorzystuje technologie informacyjno-komunikacyjne w celu poprawy jakości i wydajności usług miejskich, takich jak energia, transport i usługi komunalne, w celu zmniejszenia zużycia zasobów, marnotrawstwa i ogólnych kosztów.

Miasta te zostały zaprojektowane tak, aby wykorzystywać wiedzę technologiczną w celu zmniejszenia zużycia zasobów naturalnych w każdym budynku. Wyświetlanie kluczowych danych na temat zużycia wody i zużycia energii elektrycznej na pojedynczym pulpicie nawigacyjnym zainstalowanym w domu lub firmie to zdecydowanie dobry sposób na osiągnięcie celów ekologicznych.

#07 Zmniejszenie ilości zmarnowanych zasobów dzięki przedmiotom używanym

Internet pozwala znaleźć prawie wszystko, o czym można pomyśleć. Co więcej, większość tych przedmiotów i usług można wypożyczyć lub kupić. Jest to świetny sposób na zaoszczędzenie pieniędzy, ale idzie też o wiele dalej, gdy weźmie się pod uwagę, ile odpadów jest usuwanych ze składowisk za pomocą tej opcji. Możesz znaleźć wszystko, od używanych podręczników po darmowy obornik, co sprawia, że ​​jest to kolejne świetne wykorzystanie nowoczesnej technologii.

#08 Zachęta do ćwiczeń

Ćwiczenia mogą nie być łatwe, ale wykonywanie ich regularnie wpływa na naszą kondycję fizyczną i zdrowotną. Innowacyjne firmy dostrzegły potrzebę silnej zachęty do ćwiczeń, aby pomóc ludziom. W rezultacie technologia wciąż szuka nowych sposobów na zapewnienie tak bardzo potrzebnego wsparcia. Jednym z najnowszych przykładów jest gra Pokemon Go w rzeczywistości rozszerzonej. Popularna aplikacja nagradza graczy za chodzenie, a to sprawiło, że ludzie chodzą nawet sześć mil dziennie w poszukiwaniu nowego i rzadkiego Pokemona.

A według Ciebie jak technologia ułatwia nam życie? Napisz w komentarzu i zainspiruj innych.