Jak postrzegasz siebie? Sposób, w jaki człowiek postrzega samego siebie, ma duże znaczenie w jego życiu. Warto więc uwzględnić ten prosty fakt, bo zbyt wiele osób – zdecydowanie za dużo – żyje w toksycznych oparach negatywizmu. Sukces, wszelkie powodzenie, radość, piękno itd. nie są zasadniczo czynnikami zewnętrznymi. O nich decyduje to, co człowiek nosi w sercu i umyśle.

Nie będzie żadnym odkryciem stwierdzenie, że ludzie, którzy wykazują pełną akceptację własnej osoby, są bardziej szczęśliwi, lepiej im się wiedzie w życiu, a i szczęście zdaje im się sprzyjać. Dodać należy, że tacy ludzie osiągają również wspaniałe sukcesy tak zawodowe, jak i prywatne. No właśnie, dlaczego sprzyja im szczęście? Dlaczego do nich przychodzi? Prawda jest taka, że szczęście wcale do nich nie przychodzi. To oni są szczęściem i dlatego w ich życiu manifestuje się to, czym oni w rzeczywistości są. Jak natomiast wygląda to w Twoim przypadku?

„Nasze życie zawsze pokazuje rezultat naszych dominujących myśli”. – Soren Kierkegaard

Jak postrzegasz samego siebie? Odrzuć negatywizm, bo on ci nie sprzyja!

Jeśli do tej pory miałeś problem z zaakceptowaniem siebie. Używałeś wobec własnej osoby krzywdzącej krytyki czy nawet poniżałeś się. To warto w końcu przestać z tym mentalnym samookaleczeniem. Wprowadzić nieco więcej wyrozumiałości i światła do samego siebie oraz do własnego życia.

Mówiąc szczerze wszelkie krytykowanie, brzydkie osądzanie czy nawet obrażanie samego siebie niczego dobrego nie przynoszą. Pogłębiają jedynie i tak już paskudny stan psychiczny – i co za tym idzie fizyczny. Niestety, ciało też cierpi, kiedy umysł jest w fatalnym stanie.

Marnowanie energii i czasu na przysłowiowe „linczowanie się” jest poważną stratą. No właśnie, ten sam czas i energię można spożytkować w inny sposób. Co oczywiste, chodzi o przeznaczenie czasu i energii na myślenie i postrzeganie siebie jako kogoś, kto nie kopie pod sobą dołków, tylko wzbija się w górę. Ta metafora dobrze oddaje istotę zagadnienia, o którym tutaj mowa.

„Brak wiary w siebie jest chorobą. Jeśli stracisz panowanie nad tym, wątpliwości staną się twoją rzeczywistością”. – John Flanagan

Negatywny umysł nie może dać pozytywnego życia

Zauważ także, że nikt, kto myśli o sobie w negatywny sposób nie wiedzie szczęśliwego życia. Nie osiąga też takich rezultatów, które wybijałyby się ponad jakąś przeciętność. Zazwyczaj ludzie negatywnie nastawieni do wszystkiego dryfują, jak by powiedzieć, na niskich pułapach. Zdaje im się także często, że to los im nie sprzyja lub coś w tym rodzaju. Jednak jest to bardzo błędne przekonanie. Tak po prawdzie to Ci ludzie nie robią nic, aby sprzyjać własnemu losowi.

Jeśli człowiek nie jest przychylny w stosunku do samego siebie i do życia to jak jego los ma się odwrócić? Wiesz, kiedy się odwróci? Stanie się to w momencie, w którym człowiek zaprzestanie postrzegać siebie w sposób, który mu wcale nie pomaga. To jest zasadniczo proste do zrozumienia, tylko z jakiegoś powodu ludzie wybierają samosąd i cierpienie zamiast szczęścia i godnego życia.

Zamiast sobie pomóc, pogrążają się całkowicie. Wydaje im się także, że myślenie w pozytywny sposób, jak i postrzeganie siebie jako godnego wszystkiego człowieka jest trudniejsze niż narzekanie i cierpiętnictwo. To kolejny mit. Tę samą ilość czasu i energii człowiek zużywa na pozytywne myślenie bądź negatywne. Różnica jest taka, że negatywne myślenie czyni człowieka „ciężkim”. Bardziej go wykańcza psychicznie i fizycznie natomiast pozytywne czyni go „lekkim” i „uskrzydlonym”. To człowiek dokonuje wyboru co do stanu, w jakim chce się znaleźć, więc czas i energia będą spożytkowane lub zmarnotrawione tam, gdzie kieruje się jego uwaga.

„Czynnikiem umacniającym poczucie pewności siebie jest akceptowanie siebie jako wartościowej osoby”. – Brian Tracy

Sprawdź też: Jak uniknąć w porę porażki? Automatyczny Mechanizm Porażki

Twoja postawa i przekonania na temat samego siebie wspierają Twój sukces.

Praktycznie każdy człowiek pragnie osiągnąć sukces w życiu – cokolwiek to znaczy, ponieważ dla każdego sukces może oznaczać zupełnie coś innego. Jako ludzie mamy przecież inne priorytety i zapatrywania na życie. Jednak niezależnie od tego, co to jest, dla wszystkiego istnieje jedna wspólna cecha. Postrzeganie siebie w dobry, pozytywny sposób.

W związku z tym trzeba zmienić nieco tok myślenia i przestać siedzieć w kącie, narzekać na siebie i pogrążać się w coraz to większej depresji. Należy wyjść z cienia, stanąć przed lustrem, wyprostować się, spojrzeć sobie prosto w oczy i zaakceptować siebie. To dobry początek. Człowiek sukcesu nie stoi ze spuszczoną głową. On trzyma ją prosto. Widziałeś kiedyś człowieka sukcesu, który chodzi ze spuszczoną głową i myśli o sobie źle?

„Jaka nasza pewność, taka nasza zdolność”. – Richard Bach

Uwagi końcowe

Samoakceptacja ma ważne znaczenie w życiu. Zacznij doceniać siebie, nie marnuj więcej energii i czasu na psychiczny terror. Jeśli już masz przyjąć jakieś słowa krytyki, upewnij się, że jest ona konstruktywna i uzasadniona. Ten typ krytyki może pomóc Ci, ponieważ daje cenne lekcje i informacje zwrotne. Inny jej rodzaj, szczególnie ten złośliwy, po prostu odrzuć – także i tą pochodzącą od Ciebie. To są tylko śmieci. Doceniaj siebie i myśl o sobie dobrze. Dzięki temu Twój los zacznie się odmieniać, a powodzenie i sukces przyjdą do Twojego życia.

„Silny, pozytywny obraz samego siebie jest najlepszym możliwym przygotowaniem na życiowy sukces”. – Joyce Brothers

Sprawdź też: Jak pewny siebie jesteś? Test pewności siebie

A Ty jak postrzegasz samego siebie?