Konsumpcjonizm to ogromny problem naszych czasów. Kupujemy rzeczy, które nie są nam do niczego potrzebne, tylko po to, aby je po prostu mieć. Zwykła konsumpcja to po prostu zaspokajanie podstawowych potrzeb i to jest oczywiste. Zdecydowanie gorsze jest to, że coraz częściej ogłusza nas konsumpcjonizm, czyli kupowanie po to, aby zbudować swoją pozycję, podkreślić prestiż czy posiadaną władzę. Takie postępowanie jest zgubne nie tylko dla środowiska, bo większość tych rzeczy ląduje z czasem na śmietniku, ale też dla naszego portfela. Jak tego uniknąć i mądrze wydawać pieniądze? Jak dbać o domowy budżet? Poznaj 10 zasad mądrego wydawania pieniędzy. Zaczynamy!

“Jeżeli kupujesz to, czego nie potrzebujesz, okradasz samego siebie”. – przysłowie szwedzkie

Jak dbać o domowy budżet? 10 zasad mądrego wydawania pieniędzy

#01 Omijaj jednorazówki

To, że jest to istotne dla środowiska, jest sprawą oczywistą. Zastanów się, jak bardzo jest to ważne dla twoich oszczędności. Za każdym razem, gdy kupujesz coś, czego użyjesz tylko raz, po prostu wyrzucasz pieniądze w błoto. Tak dzieje się, gdy sięgasz po reklamówkę w sklepie lub napój w plastikowym kubku.

#02 Staraj się kupować produkty eko

Produkty z oznaczeniem eko czy bio są zwykle nieco droższe od tych, które wyprodukowano w tradycyjny sposób. Nie oznacza to jednak, że tracisz. Kupując takie produkty, przede wszystkim dbasz o swoje zdrowie, a w perspektywie oszczędzasz na wydatkach na leczenie.

#03 Kupuj lokalnie

Mały rynek z warzywami i osiedlowy sklep lub piekarnia powinny stać się twoimi ulubionymi miejscami zakupów. Nie tylko nie opłacasz niepotrzebnego transportu, ale też kupujesz świeże produkty, a z czasem jako stały klient możesz liczyć na rabaty.

#04 Jedz sezonowo

Naprawdę to najprostszy i najzdrowszy sposób planowania swojego menu. Po raz kolejny, w ten sposób nie płacisz za transport, eliminujesz emisje gazów cieplarnianych, ale też oszczędzasz, bo w wysokim sezonie, produkty są po prostu tańsze.

#05 Kupuj rzeczy dobrej jakości

Zapamiętaj sobie, że sklepy ze wszystkim po 10 zł po prostu nie są dla ciebie. Kupowanie rzeczy kiepskich, byle jakich, źle wykonanych i ze słabych materiałów, prowadzi do tego, że nie posłużą ci one długo i za chwilę wylądują na śmietniku. Ty znowu pójdziesz do sklepu i kupisz kolejny raz rzecz, która jest ci potrzebna. Nie bez powodu mówi się, że chytry dwa razy traci.

#06 Naprawiaj

Szewc, krawiec, kaletnik były niegdyś popularnymi zawodami. Teraz coraz częściej muszą zamykać swoje zakłady. Naucz się korzystać z takich usług i po prostu naprawiaj, gdy coś się popsuje.

#07 Przerabiaj

To nie tylko świetna zabawa, która może stać się pasjonującym hobby, ale też doskonały sposób na to, by nie wydawać pieniędzy. Naprawdę stare meble, które przerobisz jeszcze wiele lat posłużą ci w ogrodzie, a samodzielny recykling ubrań sprawi, że zawsze będziesz ubrana w niepowtarzalny sposób.

#08 Kupuj używane rzeczy

Rynek rzeczy używanych staje się powoli potęgą. Coraz częściej nabyte przedmiot, można sprzedać wielokrotnie. Tak dzieje się z ubraniami, zabawkami czy meblami. Jeśli nie oszczędzasz na jakości, inwestuj w rzeczy używane, ale też naucz się sprzedawać to, co ci niepotrzebne.

#09 Zawiązuj „spółki” z przyjaciółmi

Jest bardzo wiele przedmiotów, które nie są nam potrzebne stale, ale bardzo się przydają. To chociażby wszelkie urządzenia do pielęgnacji ogrodu. Szczerze, ile razy w sezonie potrzebne ci nożyce do strzyżenia żywopłotu czy piła do ciecia drewna? Takie rzeczy są nie tylko drogie, ale też zajmują sporo miejsca. Dogadaj się z sąsiadem, może on zainwestuje w piłę, a ty w nożyce i po prostu będziecie sobie ich pożyczać?

#10 Planuj

Nie ma nic gorszego niż życie ponad stan i kupowanie rzeczy, na które po prostu cię nie stać. Naucz się nigdy nie kupować pod wpływem impulsu, Nie zapożyczaj się i jeśli czegoś naprawdę chcesz, pamiętaj o stosowaniu zasady odroczonej nagrody. Po prostu nie kupuj, dopóki nie odłożysz na konkretną rzecz. Umiesz poczekać? To znaczy, że naprawdę ci na niej zależy.

“Staraj się żyć wyłącznie z tym, co niezbędne, a radość czerp z działania, spędzania czasu z ludźmi, tworzenia, a nie posiadania i kupowania dóbr materialnych”. – Leo Babauta

A jak jest u Ciebie? Które z tych 10 zasad mądrego gospodarowania pieniędzmi już stosujesz? A może masz swoje dobre nawyki, które pomagają ci zadbać o domowy budżet? Napisz w komentarzu.

Sprawdź też: 10 najważniejszych nawyków ludzi bogatych