Czym różnią się bogaci od biednych? Bogaci mają lepsze nawyki! Tom Corley autor bestsellera Nawyki bogatych i biednych, który przez pięć lat wnikliwie badał i analizowali codzienne praktyki ludzi sukcesu oraz tym którym się nie udało zidentyfikował dziesięć kluczowych nawyków ludzi bogatych. Jeśli będziesz ich przestrzegał prawdopodobnie zagwarantują ci one szczęśliwe, udane i dostatnie życie. Omówmy je więc, jeden po drugim. Sprawdź czy je już masz!

„Nawyki stanowią nawet 40% wszystkich czynności, jakie wykonujesz każdego dnia. A to oznacza, że przez 40% czasu działasz jak na autopilocie”. – Tom Corley

10 najważniejszych nawyków ludzi bogatych

Nawyk bogatych #01: Wyrabiaj w sobie dobre codzienne nawyki i będę przestrzegaj ich każdego dnia bez wyjątku

To najważniejszy nawyk ludzi bogatych. Tom Corley nazywa ten nawyk nawykiem samooceny. Ten nawyk jest podstawą, na której opierają się wszystkie pożądane nawyki. Nawyk ten zmusza cię do sporządzenia listy wszystkich twoich złych nawyków i ich zamiany na nawyki dobre

Nawyk bogatych nr 2: Wyznaczaj sobie sobie cele na każdy dzień, miesiąc, rok i dalszą przyszłość. Każdego dnia bez wyjątku skup się na realizacji swoich celów

Ludzie sukcesu wyznaczają sobie dzienne, miesięczne, roczne i długofalowe cele. Wiedzą, na czym polega różnica pomiędzy chęcią i celem. Jeśli nie ustalasz celów dla siebie, jesteś skazany na pracowanie przy osiąganiu celów kogoś innego.

Nawyk bogatych nr 3: Każdego dnia bez wyjątku zajmuj się pracą nad sobą

Ludzie sukcesu ciągle się rozwijają. Poświęcają codziennie przynajmniej pół godziny na działania służące doskonaleniu się. Wciąż się uczą. Czytają lub odsłuchują książki, artykuły. Uczestniczą w seminariach, chodzą na wykłady, uczęszczają na kursy itp. Odkrywają metody, które pomagają im lepiej wykonywać swoją pracę i stawać się lepszą wersją siebie.

Nawyk bogatych nr 4: Każdego dnia zadbaj o swoje zdrowie

Ludzie sukcesu dbają o siebie i swoje zdrowie. Sprawne ciała i sprawny umysł pozwala im osiągać sukces i podnosi jakość życia. Regularnie kilka razy w tygodniu uprawiają ćwiczenia fizyczne przynajmniej przez pół godziny. Dobrze się odżywiają, unikają niezdrowej żywności i używek. Nie przejadają się, nie przekraczają też górnego limitu kalorii w posiłkach. Limit ten mówi, ile maksymalnie kalorii możesz spożyć każdego dnia, aby nie utyć.

Nawyk bogatych nr 5: Codziennie znajdź czas na budowanie relacji

Ludzie sukcesu każdego dnia troszczą się o swoje relacje. Bliskie relacje wyróżniają ludzi sukcesu. Do rozwijania i relacji służą im pewne strategie. Dzwonią do ludzi z pytaniem „co słychać?”, z życzeniami urodzinowymi lub po to, żeby złożyć gratulacje lub wyrazić współczucie, gdy coś ważnego spotyka ich w życiu.

Nawyk bogatych nr 6: Zachowaj umiar we wszystkim, każdego dnia bez wyjątku

Ludzie sukcesu każdego dnia robią wszystko z umiarem. Jedzą z umiarem, z umiarem wydają pieniądze, z umiarem pracują i z umiarem się bawią. Nie żyją ponad stan, żeby imponować innych. Domy, w których mieszkają, i samochody, którymi jeżdżą, są raczej skromne. Nie gustują ani w „dizajnerskich” ubraniach, ani w drogich restauracjach.

Nawyk bogatych nr 7: Stosuj zasadę „zrób to niezwłocznie”. Każdego dnia bez wyjątku wykonuj zaplanowane zadania.

Ludzie sukcesu z wyprzedzeniem planują swój dzień i realizują przynajmniej 70-80% zadań ze swojej codziennej listy rzeczy do zrobienia. Ociąganie się i odwlekanie realizacji zadań w czasie jest nawykiem ludzi ubogich.

Nawyk bogatych nr 8: Każdego dnia będę przejawiaj takie nastawienie, jakie przejawiają ludzie bogaci

Ludzie sukcesu przejawiają nastawienie sprzyjające bogaceniu się. Są energiczni, pozytywnie odnoszą się do świata i koncentrują się na osiąganiu tego, co zamierzyli.

Nawyk nr 9: Odkładaj od 10 do 20% z z każdej wypłaty

Ludzie zamożni oszczędzają przynajmniej 10-20% swoich dochodów i żyją za pozostałe 80-90% procent. Stosują zasadę 80:20. Wolą oszczędzać i inwestować niż wydawać.

Nawyk bogatych nr 10: Każdego dnia bez wyjątku panuj nad swoimi myślami i emocjami

Ludzie sukcesu umieją panować nad sobą. Potrafią kontrolować swoje myśli i emocje.  W ich życiu dominują emocje sprzyjające bogaceniu się takie jak miłość, wdzięczność, wiara, odwaga, szczęście, pewność siebie, entuzjazm, przebaczenie, zachwyt i spokój.

Uwagi końcowe

Od twoich codziennych nawyków w dużej mierze zależy to, czy dołączy do grona „tych, co mają dużo” czy do „tych, którzy mają niewiele”.

Nawyki bogatych i biednych - Michael Yardney Tom Corley
Nawyki bogatych i biednych – Michael Yardney Tom Corley

Aby dowiedzieć się więcej o zwyczajach ludzi sukcesu sięgnij po książkę Nawyki bogatych i biednych, która ukazała się nakładem wydawnictwa Kompania Mediowa w serii Inwestuj w siebie.

Książka Michaela Yardneya i Toma Corleya Nawyki bogatych i biednych nie jest kolejnym poradnikiem pełnym wskazówek, jak szybko się wzbogacić, a jego autorzy nie są typowymi twórcami tego rodzaju książek. Inaczej niż większość poprzedników są bardzo zamożnymi praktykami tego, czego nauczają. W odróżnieniu od podobnych publikacji ich wspólna praca mówi nie tyle o zdobywaniu bogactwa, co o sztuce bogatego życia. Nie jest to książka o pieniądzach, inwestowaniu, nieruchomościach czy akcjach – takich książek powstało bez liku. Jest to książka o kształtowaniu sposobu, w jaki ludzie bogaci czują, myślą, działają i postępują. Jest to książka o rozwijaniu nawyków bogatych i rezygnowaniu z nawyków ubogich.

Poznanie  i przyswojenie sobie tylko jednego nawyku bogatych owocuje pozbyciem się przynajmniej dwóch nawyków ludzi ubogich. Wystarczy więc, że wzbogacisz swoje codzienne zachowania o jeden lub więcej nawyków bogatych, a twoje nawyki ubogich zaczną jeden za drugim znikać. Taką siłę mają nawyki ludzi bogatych!

 

„Jeśli będziesz posiadał więcej nawyków ludzi bogatych niż nawyków ludzi ubogich, czeka cię dostatnie i szczęśliwe życie. Jeśli będziesz posiadał więcej nawyków ludzi ubogich niż bogatych, twoje życie będzie walką”. – Tom Corley

Sprawdź: Szczęście to nawyk. 7 sposobów na szczęśliwe życie

A jak jest u Ciebie? Ile z nawyków ludzi bogatych już masz?