Samoakceptacja to słowo, które w dzisiejszych czasach jest niezwykle mocno propagowane. Uczy się ludzi tego, że każdy z nas jest wyjątkowy i każdy zasługuje na to, aby kochać swoje ciało. Może i teorie dotyczące tego, że nie ma jednego wzoru idealnego ciała, trafiają do nas jednym uchem, natomiast bardzo ciężko egzekwować takie myślenie w praktyce. Zewsząd otaczają nas zdjęcia osób, które posiadają wysportowane, smukłe ciało, idealne zarysowane mięśnie oraz znikomą ilość tkanki tłuszczowej. Ich proporcje zdają się być doskonałe i odpowiadające istniejącemu wówczas, uznanemu powszechnie kanonowi piękna. Wiemy już też, że bardzo duża ilość fotografii „idealnych” sylwetek została poddana retuszowi, który jest dziś na wyciągnięcie ręki. Praktycznie każdy, kto jest w posiadaniu smartfona, może udoskonalić fotografię. Jak wśród tych wszystkich otaczających nas plakatów idealnych sylwetek poczuć się dobrze w ciele, które posiadamy?

„Nie zmieniaj się dla kogoś. Pracuj nad sobą i dla siebie. To ty masz popatrzeć w lustro i widzieć tego, kim jesteś, a nie marionetkę uszytą z ludzkich upodobań”.

Oto 5 sposobów, by poczuć się dobrze w swoim ciele

#01 Zadbaj o oobre towarzystwo

Ogromną rolę odgrywa tutaj towarzystwo, w jakim się znajdujemy. Nie bez powodu mówi się, aby pozbyć się z naszego otoczenia ludzi, którzy są tzw. wampirami energetycznymi. Bardzo często powodem problemów z akceptacją naszego ciała jest niestety najbliższa rodzina. O ile nie możemy pozbyć się więzów krwi, tak możemy nauczyć się rozmowy z domownikami na temat tego, że uwagi odnośnie naszego ciała sprawiają nam ogrom przykrości i wpędzają w kompleksy. Jeśli tego typu prośby nie zdadzą egzaminu, to najlepszą opcją będzie ograniczenie spotkań do minimum.

Otaczając się osobami, które źle na nas wpływają, znacznie obniżamy poziom naszego życia. Wpędza nas to w kompleksy, nie motywuje do działania, a jedynie powoduje, że zamykamy się na życie. Dużo łatwiejszą pracę mamy do wykonania wtedy, kiedy te osoby to jedynie znajomi. Stanowią oni w naszym życiu ogromną rolę. Jednak jeśli przez nich nasze ciało to dla nas problem, ograniczenie kontaktu wyjdzie nam na dobre.

#02 Nie porównuj się z innymi

Głównym problemem powodującym obniżenie pewności siebie jest porównywanie się do innych osób. Dążymy do osiągnięcia sylwetki, która realnie może nie być możliwa do uzyskania. Dlaczego? Oprócz nawyków żywieniowych i aktywności fizycznej bardzo ważną rolę w naszym wyglądzie odgrywają geny.

To jak nasze ciało może się zachowywać, jest determinowane również przez to, jakie jego cechy uzyskaliśmy po naszych rodzicach. I oczywiście- jeśli rodzice są otyli, nie oznacza to, że dziecko też musi. Natomiast nikt nie wyczaruje sobie dłuższych nóg, owalnego kształtu twarzy, czy szerokich bioder, jeśli nie ma do nich tendencji.

Tutaj bardzo ważne jest uświadomienie sobie, że każde ciało jest inne. Wszyscy bardzo różnimy się od siebie i to czyni każdego z nas wyjątkowym. Zawsze znajdzie się ktoś szczuplejszy, wyższy, bardziej wysportowany. Naszym zadaniem jest uświadomić sobie tylko, że robimy dla siebie to, co najlepsze, a nasze ciało wygląda tak, jak powinno.

#03 Uprawniaj sport

Jeśli już jesteśmy przy robieniu dla siebie najlepszych rzeczy. Warto wspomnieć również, że sport jest nieodzownym elementem dobrej jakości życia i wyglądu ciała. Jeśli tylko żadne schorzenia nam w tym nie przeszkadzają, powinniśmy wdrożyć w naszą rutynę jakiś rodzaj aktywności, która najbardziej nam odpowie.

Sport nie tylko poprawi naszą wydolność, wysmukli i ujędrni ciało, ale będziemy pewni, że robimy dla siebie coś dobrego. Docenimy tym samym to, ile nasze ciało jest w stanie wytrzymać i jak bardzo nam pomaga. Aktywność fizyczna wydobywa z nas to, co najlepsze i ma jedynie zalety. Oddając się sportom, poczujemy się w swoim ciele zdecydowanie pewniej.

#04 Przyjmuj komplementy i doceniaj siebie

Musimy nauczyć się przyjmować komplementy od innych osób. Utarło się przekonanie, że jeśli ktoś powie nam coś miłego (w zasadzie dotyczy to przede wszystkim osób tej samej płci), to w rzeczywistości ma na myśli zupełnie przeciwną rzecz. Czy zaczepilibyśmy przypadkową osobę w sklepie, mówiąc jej, że ma przepiękną sukienkę, jeśli w rzeczywistości myślelibyśmy odwrotnie? Na pewno nie.

Powinno do nas dotrzeć, że ludzie prawią komplementy przede wszystkim wtedy, kiedy naprawdę myślą w określony sposób. Przywyknijmy więc do tego, że są osoby, którym mogą podobać się nasze włosy, takie, które oddałyby wszystko za takie nogi jak nasze, czy też takie, które wydałyby ogrom pieniędzy na operację nosa podczas gdy nasz wydaje się być idealny. Jeśli już dopuścimy do siebie tego typu myśli, znacznie bardziej będziemy cieszyć się z otrzymanych komplementów. A z tego co powszechnie wiadomo- nic nie dodaje nam pewności siebie tak, jak sygnały od innych ludzi, mówiące o tym, że coś im się w nas podoba.

#05 Dobierz ubranie do swojej sylwetki

Oprócz ćwiczeń w sferze psychicznej, do podniesienia samooceny możemy również posłużyć się garderobą. Czy tak trywialna rzecz może sprawić, że będziemy się czuli lepiej sami ze sobą? Oczywiście! Jeśli patrzymy w lustro i nie jesteśmy z siebie zadowoleni, a dla naszego zdrowia robimy już wszystko, co możemy, zastanówmy się, czy może odpowiednio dobieramy ubrania spośród wszystkich w szafie.

W tych sprawach z reguły nie jesteśmy obiektywni. Dlatego bardzo dobrze jest poradzić się przyjaciółki, zaopatrzyć się w poradnik (a jest ich na rynku dziś naprawdę sporo!). A jeśli mamy większy budżet – zastanowić się nad skorzystaniem z pomocy stylisty. Popularność tego zawodu jest na tyle szeroka, że przestała być to już usługa wyłącznie dla ludzi zamożnych. Jeśli odpowiednio pokierujemy swoimi finansami, jesteśmy w stanie uzbierać je na taką przyjemność. Osoba doświadczona pokaże nam, w czym wyglądamy najlepiej, a jakich krojów lepiej unikać. Dzięki temu zyskamy świeże spojrzenie na naszą sylwetkę. Odkryjemy nowe kierunki, którymi podążając, możemy odkryć wersję siebie, która będzie nam się podobała najbardziej.

Uwagi końcowe

Popularyzowanie nieidealnych ciał to jeden z lepszych trendów, jakie ostatnimi czasy obiegają Internet.

Młode dziewczyny (nie tylko, lecz są w zdecydowanie większej grupie) bardzo często doświadczają depresji lub stanów lękowych, a nawet samo okaleczania się ze względu na brak akceptacji siebie. Również mężczyźni borykają się z tym problemem. Marzy, by móc pochwalić się pięknie wyrzeźbionymi mięśniami zwłaszcza brzucha. Bo przecież tak zwany „kaloryfer” wzbudza podziw kobiet oraz jest obiektem pożądania u mężczyzn. Gdy ich sylwetka odbiega od „ideału” pojawia się frustracja a czasem sięganie po farmakologiczne środki, które mają dać „szybkie efekty”.

Propagując kilka sposobów na zwiększenie pewności siebie i zaprzyjaźnienia się ze swoim ciałem, możemy sprawić, że te niezdrowe zachowania i choroby przestaną zbierać tak liczne dziś żniwo.

„Zawsze mówię młodziutkim dziewczynom: „Naucz się kochać swoje ciało!” Bo ideał nie istnieje, i jest całkiem oczywiste, że kobieta z krągłościami jest niemniej piękna niż szczupła dziewczyna. Po prostu trzeba nauczyć się akceptować siebie taką jaka jesteś”. –  Monica Bellucci

Sprawdź: Jak podnieść samoocenę? 5 kroków do silnego poczucia własnej wartości

A Ty lubisz siebie? 🙂