Coraz więcej osób zwraca uwagę na składy produktów, których używa na co dzień. Skupiamy się już nie tylko na spożywanych produktach, czy takich, które nakładamy na skórę, natomiast dużą rolę odgrywa też dobry skład środków czyszczących. Co oznacza dobry skład? Przede wszystkim naszą uwagę zwraca przewaga substancji pochodzenia naturalnego. Dlatego, że są one delikatniejsze i mniej drażniące zarówno dla nas jak i środowiska. W sieci krąży już wiele przepisów na takie środki czystości. Większość z nich składa się z produktów, które możemy z łatwością znaleźć w naszej kuchni. Po co więc sięgnąć i jak stworzyć skuteczny a jednocześnie naturalny środek czyszczący? Oto siedem cennych wskazówek. Zaczynamy!

“Kiedy uporządkujesz swój dom, możesz zacząć naprawdę żyć”. – Marie Kondo

7 ekologicznych środków czystości, które można wykonać samodzielnie

#01 Czyszczenie toalety

Jednym z najbardziej drażniących produktów, których używamy do czyszczenia jest płyn do czyszczenia toalet. To tam gromadzi się najwięcej bakterii i to właśnie one muszą być zwalczane mocną amunicją. Niejednokrotnie podczas stosowania tego typu silnych produktów, narażamy swoje dłonie i drogi oddechowe na podrażnienie, bowiem opary unoszące się w powietrzu są mocno szkodliwe. Zamiast silnych środków tego typu możemy zmieszać ze sobą kilkanaście kropli olejku z drzewa herbacianego, sodę oczyszczoną i 60 ml octu spirytusowego. Powstanie z tego mieszanka, która pomoże nam pozbyć się brudu i bakterii z muszli toaletowej, przy okazji nie podrażniając naszego organizmu. Dodatkowo możemy do niej dodać również kilka kropli innego ulubionego olejku i stworzyć oryginalny zapach.

#02 Mycie szyb

Ocet będzie produktem, który w tym poradniku wspomniany będzie przynajmniej kilka razy. Jest to naprawdę uniwersalny środek czyszczący. W połączeniu z innymi produktami może pełnić różne funkcje. Pomocny będzie również przy tworzeniu płynu do mycia szyb. Wystarczy, że do szklanki wody dodamy taką samą ilość octu spirytusowego i kilka łyżek wysokoprocentowego alkoholu (np. spirytus salicylowy). Taka mieszanka pozwoli nam uzyskać skuteczny płyn do mycia szyb, który zapobiegnie powstawaniu smug i wyczyści powierzchnię z brudu i kurzu.

#03 Udrażnianie rur

Ocet możemy wykorzystać także do mieszanki, która skutecznie zastąpi nam popularne już środki do udrażniania rur. Nie do wszystkich instalacji można taki produkt zaaplikować. Niektóre z nich są zbyt delikatne i właśnie wtedy warto sięgnąć po produkt domowej roboty. Tym razem zmieszajmy 120 ml octu spirytusowego ze 120 gramami sody oczyszczonej i kilkoma kroplami ulubionego olejku eterycznego. Stosujemy dokładnie tak, jak gotowe produkty tego typu. Mieszankę wlewamy do odpływu, czekamy 15 minut i spłukujemy obficie wodą. Pamiętajmy jednak, aby nie nachylać się bezpośrednio nad odpływem w momencie aplikacji produktu. Opary w pierwszych sekundach mogą być dla nas wyjątkowo nieprzyjemne.

#04 Czyszczenie fug

Soda oczyszczona może okazać się świetnym pomocnikiem przy czyszczeniu bardzo problematycznego brudu na naszych fugach. Większość osób wie, że pielęgnacja tych miejsc jest wyjątkowo uciążliwa. Mieszanka wody z sodą oczyszczoną może okazać się do tego idealna. Naszym zadaniem jest jedynie zmieszanie sody oczyszczonej z wodą do uzyskania gęstej papki. Taką mieszaninę nakładamy na fugi, a po 15 minutach zmywamy, najlepiej zrobić to gąbką. Mocne gotowe produkty są często zbyt inwazyjne i potrafią przyczynić się nawet do odbarwiania lub żółknięcia fug.

#05 Mycie naczyń

Równie łatwym sposobem możemy uzyskać domowy płyn do mycia naczyń. Wystarczy nam do tego sok wyciśnięty z trzech cytryn, półtorej szklanki czystej wody, szklanka soli drobnoziarnistej i szklanka octu. Wszystkie składniki należy wlać do garnka i zagotować. Na niewielkim ogniu podgrzewać potem przez około 10 minut, a następnie, po wystudzeniu, przelać do pojemnika. Możemy z powodzeniem używać produktu tak, jak każdego innego płynu do mycia naczyń.

#06 Czyszczenie pralki

Naturalne czyszczenie możemy zafundować również naszej pralce, a dokładniej – jej wnętrzu. W tym celu potrzebować będziemy 1/3 szklanki kwasku cytrynowego, który na pewno gości w każdej szufladzie kuchennej, 3/4 szklanki octu i 3/4 szklanki sody oczyszczonej. Taką mieszanką wlewamy albo do konkretnej komory w dozowniku, albo bezpośrednio do bębna pralki. Najlepiej pralkę włączyć na cykl prania w wysokiej temperaturze, możemy posłużyć się programem do ręczników, czy pościeli. Rzecz jasna – nie wypełniamy jej praniem. Ta czynność odświeży naszą pralkę i sprawi, że z ubrań zniknie nieprzyjemny zapach.

#07 Płukanie tkanin 

Skoro już przy pralce jesteśmy, to zobaczmy, jak domowym sposobem można stworzyć płyn do płukania tkanin. Potrzebny będzie nam do tego ocet, a dokładniej pół szklanki octu. Do niego dodajemy półtorej łyżeczki sody oczyszczonej, trzy duże łyżki kwasku cytrynowego, 100 ml letniej wody i kilka kropli ulubionego olejku eterycznego. Wszystko razem dokładnie mieszamy i wlewamy do odpowiedniej komory w dozowniku pralki. Nie musimy obawiać się o intensywny zapach octu. Naprawdę szybko się on ulatnia i nie ma najmniejszych szans, abyśmy wyczuli go na naszych ubraniach.

Uwagi końcowe

W sklepach pełno jest środków czystości do wszystkiego, działających bakteriobójczo, rozsiewających zapach czystości, dostępnych w pięknych opakowaniach i szeroko reklamowanych. Do środków czystości producenci dodają kolejne rozpuszczalniki, kolejne składniki chlorowane i powierzchniowo czynne, byle tylko były coraz skuteczniejsze. Składniki przemysłowych środków czystości są szkodliwe dla naszego zdrowia i jeszcze bardziej dla środowiska naturalnego.

Warto dbać o naszą planetę, by nie zostawić jej przyszłym pokoleniom w złym stanie, bo i tak jest mocno nadwyrężona działaniami ludzi. Oprócz oszczędzania wody i prądu, mniejszej emisji spalin (np. przez wybieranie autobusu czy roweru zamiast auta), oszczędzania wody i mniejszej konsumpcji produktów mięsnych (które mają ogromny ślad węglowy i zużywają mnóstwo terenów uprawnych), ważne powinno być także to, czego używamy do czyszczenia.

Pamiętajmy, że wszystko to, co stosujemy do czyszczenia naszego otoczenia, trafia razem z wodą do kanalizacji. Oczyszczalnie ścieków nie zawsze są w stanie wyłapać wszystkich związków chemicznych. A poza tym nie każdy jest do takiej oczyszczalni podłączony. Jeśli więc zależy nam na ekologicznym podejściu do życia, postawmy na samodzielnie wykonane, naturalne środki czyszczące.

Soda oczyszczona, ocet spirytusowy, mydło marsylskie, czarne mydło, cytryna. To wyjątkowo skuteczne, nietoksyczne środki czystości. Poza tym wszystkie te produkty są tańsze niż przemysłowy proszek do prania, płyn zmiękczający, płyn do szyb i do mycia naczyń, odkamieniacze, produkty udrażniające kanalizację czy środki oczyszczające powietrze, i z powodzeniem mogą je zastąpić. Nie trzeba długo liczyć, żeby zobaczyć ewentualne oszczędności. W dodatku są biodegradowalne i generują umiarkowane ilości dwutlenku węgla.

Sprzątanie nie musi nam się już kojarzyć z drażniącymi chemikaliami, które rozprawiają się z najbardziej uporczywym brudem, niszcząc przy okazji nasz układ oddechowy, czy skórę. Posiłkując się kilkoma produktami, które bardzo często towarzyszą nam w kuchni i łącząc je odpowiednio, jesteśmy w stanie uzyskać bardzo naturalne środki czyszczące. Przyczynią się one nie tylko do łagodnego czyszczenia powierzchni, ale także do polepszenia stanu naszego środowiska.

“Ekologia i ochrona środowiska to (…) nie tylko wielki przemysł, kopalnie i huty. To także Twoje i moje codzienne gesty, to Twoja i moja kuchnia, łazienka, garaż, ogród. To wybór przez Ciebie i przeze mnie środków komunikacji, sposobu spędzania wolnego czasu i taka ochrona środowiska zaczyna się najbliżej: w tym pokoju, mieszkaniu, domu”. – Eryk Mistewicz

Ekosprzątanie cudowne środki czystości

Ekosprzątanie cudowne środki czystości Isabelle Louet Sylvie Fabre
Ekosprzątanie cudowne środki czystości Isabelle Louet Sylvie Fabre

Chcesz więcej pomysłów na domowe środki czystości? Sięgnij po książkę Ekosprzątanie cudowne środki czystości Isabelle Louet Sylvie Fabre. Znajdziesz w niej porady dotyczące sprzątania, dezynfekowania oraz usuwania plam i nieprzyjemnych zapachów. A także liczne receptury na środki do wnętrz, mebli i sprzętów domowych.

Już nasze babcie sięgały po ocet spirytusowy, sodę oczyszczoną, cytrynę i glinki, aby zadbać o czystość w domu. Do dzisiaj wszystkie opisane w książce produkty są wyjątkowo skutecznymi i jednocześnie nietoksycznymi środkami. Warto poznać ich zalety, dowiedzieć się, jak je stosować, a następnie zacząć wymyślać własne przepisy na tanie ekologiczne produkty.

Czyszczenie domowymi środkami może być prawdziwą przyjemnością. Sprawdź sam!

Sprawdź: 5 powodów, dla których warto regularnie sprzątać mieszkanie