Stwierdzenie, że żyjemy w niepewnych czasach to jakby nic nie powiedzieć. Współczesny świat jest z pewnością bardziej nieprzewidywalny i zmienny niż kiedykolwiek wcześniej. Stawiamy czoło zmienności, niepewności, złożoności i niejednoznaczności, czyli VUCA. Akronim ten (od angielskich słów: volatility, uncertainty, complexity i ambiguity) wprowadzono w amerykańskiej Akademii Wojskowej, a dziś jest często stosowany w świecie biznesu. Jak sobie radzić z niepewnością? Jak realizować swoje cele w obliczu niepewności?

Wyznaczanie i osiąganie ambitnych celów w czasach dużej niepewności może być jeszcze większym wyzwaniem niż zwykle. Osiągnięcie sukcesu w takich warunkach często oznacza dostosowanie swoich celów do sytuacji braku pewności, tak aby pozostały one jak najbardziej korzystne i wartościowe.

Przyjrzyjmy się więc, dlaczego obawiamy się niepewności? Jakie korzyści może nieść za sobą niepewność? A także, jak dostosować swoje cele i proces ich osiągania w obliczu niepewności, tak aby z sukcesem je zrealizować. 

“Niepewność – oto, co zmusza nas do myślenia” – Albert Camus.

Dlaczego boisz się niepewności?

Strach przed nieznanym i niepewnością nie jest niczym nowym. Jest reakcją ewolucyjną, którą ludzkość rozwijała przez tysiąclecia. Powód tego strachu przed niepewnością, który rozwinęliśmy jest prosty: niepewność niesie ze sobą potencjalne, niewidzialne niebezpieczeństwo. Kiedy nie wiesz dokładnie, co przyniesie przyszłość, stwarza to w twoim umyśle możliwość, że przyniesie ona wszelkiego rodzaju niepożądane rezultaty.

Jednak niepewna przyszłość nie jest z założenia pełna niebezpieczeństw; jest po prostu taka, którą nie zawsze możesz przewidzieć. Zrozumienie, że niepewność nie zawsze równa się negatywnym wynikom, bez względu na to, jak ryzykowne może się to wydawać, jest pierwszym krokiem do przezwyciężenia niepewności i wykorzystania jej na swoją korzyść.

Jakie są korzyści z niepewności?

Podczas gdy negatywne skutki niepewności wydają się być oczywiste, istnieją również korzyści z niepewności. Niepewność bowiem może prowadzić do pytania o twoją dotychczasową strategię i kierunek, w którym zmierzają twoje cele. A to rzadko kiedy jest czymś złym.

Kwestionowanie swoich celów i działań może mieć negatywny wydźwięk. Jednak często jest to najlepszy sposób na zidentyfikowanie potencjalnych problemów i pułapek, które w przeciwnym razie mogłyby umknąć uwadze. Oczywiście niepewność w świecie jest również przejmującym przypomnieniem faktu, że brak pewności zawsze istnieje. Bez względu na to, jak komfortowo się czujesz i jak bardzo pewna może się wydawać sytuacja, niepewność zawsze czai się w cieniu.

Kiedy niepewność wychodzi na światło dzienne i daje o sobie znać, może służyć jako otwierające oczy doświadczenie. Przypomina, aby zawsze planować niepewność, bez względu na to, jak pewne rzeczy mogą się wydawać.

Jak radzić sobie i realizować swoje cele w obliczu niepewności?

W czasach szczególnie dużej niepewności może być konieczne dostosowanie wyznaczonych celów, procesu ich osiągania lub obu tych elementów. Mając to na uwadze, poniżej przedstawiamy trzy skuteczne strategie dostosowywania swoich celów w obliczu niepewności.

Dostosowywanie swoich celów w obliczu niepewności

#01  Sprecyzuj swoje cele i zadania.

Upewnienie się, że twoje cele i zadania są tak jasne, jak to tylko możliwe, jest zawsze istotne, ale jest szczególnie ważne w obliczu niepewności. Gdy droga naprzód jest owiana niepewnością, kluczowe jest, abyś zrozumiał jej cel tak jasno, jak to tylko możliwe. Doprecyzuj swoje cele i zadania. Następnie wykorzystaj ich jasne zrozumienie jako kompas, który poprowadzi Cię przez wszelkie niewidzialne przeszkody, które mogą pojawić się po drodze.

#02 Skup się na tym, co możesz kontrolować

Niepewność często pozostawia nas w poczuciu, że tak naprawdę nie mamy kontroli nad naszym życiem. Chociaż prawdą jest, że nigdy nie będziesz w stanie kontrolować wszystkich czynników, które wpływają na twoje życie i cele, które wyznaczyłeś, zawsze będzie mnóstwo rzeczy, na które masz wpływ. Są to zasadniczo jedyne rzeczy, na których warto się skupić.

Nie odpuszczaj, pracuj wytrwale i skoncentruj się na zadaniach, które możesz kontrolować. Przezwyciężaj nowe wyzwania w miarę jak będą się pojawiać, zamiast martwić się o to, co może się zdarzyć lub nie. Daj z siebie to co najlepsze. Dzięki temu będziesz mieć poczucie i pewność, że robisz wszystko, co w twojej mocy, aby osiągnąć swoje cele. Bez względu na to, jak niepewna może być droga do ich realizacji.

#03 Stwórz pewność

W obliczu niepewności, warto stworzyć jak najwięcej pewności w swoim życiu, tak aby nie dać się przytłoczyć poczuciu utraty kontroli. Oznacza to tworzenie pewności w każdym obszarze życia, w którym tylko możesz. Zarówno w tych, które są bezpośrednio, jak i pośrednio związane z celami, do których dążysz.

Po raz kolejny oznacza to powrót do skupienia się na sprawach, nad którymi możesz zapanować i upewnienie się, że masz jasną, dobrze zdefiniowaną strategię, jak sobie z nimi poradzić. Im więcej pewności uda Ci się stworzyć w niepewnych czasach, tym większe będzie twoje poczucie panowania nad sytuacją, dzięki czemu mniej prawdopodobne jest, że niepewność stanie się tak przytłaczająca, że zniweczy twoje postępy.

Uwagi końcowe

Żyjemy w złożonym i niepewnym świecie, ale to również świat ogromnych możliwości. Pamiętaj kryzys to nie tylko zagrożenie, to też szansa na zmianę, na rozwój.

Oczywiście kiedy pojawia się niepewność, wyznaczanie i precyzowanie celów może być wyzwaniem. Pomocna w tej sytuacji może być metoda określania “mądrzejszych celów” – SMARTEST. Jasno określone cele ukierunkowują Twoje decyzje, dają ci poczucie sensu i motywację. 

SMARTEST to skrót od angielskich słów: Specific – konkretne, Meaningful – znaczące, Action-oriented – zorientowane na działanie, Responsible – odpowiedzialne, Towards – ukierunkowane, Exciting – ekscytujące, Supported – wspierane, Time-bound – określone czasowo. Więcej o tej metodzie przeczytasz TUTAJ.

Zdecyduj się więc „Czego chcesz?”, dopracuj szczegóły swoich celów, stwórz plan działania. Rozbudź w sobie motywację i przystąp do dzieła. Osiągnij sukces w niepewnych czasach!

“Wyraźna wizja, poparta dokładnymi planami, daje Ci niesamowite uczucie pewności i osobistej mocy”. – Brian Tracy