W czasie gdy do hodowli warzyw i owoców używa się wielkich ilości środków chemicznych mających poprawić ich wygląd i zabezpieczyć przed szkodnikami coraz trudniej zdobyć naturalne pożywienie. Naturalne pożywienie jest podstawą poprawnego funkcjonowania organizmu.

Dostarczenie dla ciała dobrego paliwa materialnego jest pierwszym filarem życia. Jako drugi filar, również niezbędny jest pokarm duchowy, niematerialny, niewidoczny ale wyczuwalny. Istnieje w naszej sferze nawet jeżeli nie zdajemy sobie z tego sprawy.

Teraz skoncentruję się na wskazaniu jednego małego aspektu odżywiania jakim jest suplementacja organizmu minerałami i witaminami i innymi składankami niezbędnymi dla ciała.

Przemysł farmaceutyczny i chemiczny oferuje nam, jeżeli wierzyć reklamom, za niewygórowaną cenę, wigor i zdrowie dzięki rożnym suplementom diety witaminom i minerałom wyprodukowanym w fabryce. Skuteczność tych środków i ich jakość jest niemożliwa do ocenienia przez zwykłego człowieka, który poszukuje wsparcia dla swojego organizmu.

Zakup takich preparatów wiąże się niestety z pozbyciem się części posiadanych środków finansowych, nie gwarantując przy tym skuteczności.

Czy nie powinniśmy więc zwrócić się w stronę otaczającej nas przyrody i tam poszukać darmowych środków, które organizm rozpozna i przyjmie pobierając to co jest w danym momencie potrzebne?

Przyroda jest pełnym skarbcem z którego można czerpać to wszystko co jest nam potrzebne.

Należy jednak przy tym zachować szacunek dla roślin i zwierząt, ich życie jest takie jak nasze.

Należy brać z przyrody to co potrzebujemy, ale nie więcej.

Trzeba mieć świadomość że jesteśmy częścią przyrody taką samą jak rośliny i nawet najmniejsze owady, nie niszczyć ich niepotrzebnie i dziękować im za ich hojne dary.

Każdorazowe podziękowanie dla rośliny za jej wielki dar może wydawać się dziwne, ale na pewno pomoże uzdrowić twojego ducha, jeżeli masz odwagę – spróbuj 😀

Idźmy zatem rozglądając się uważnie i szukajmy suplementów w przyrodzie.

Suplementacja „chwastami”. Siła i zdrowie z natury

Spróbuj dorzucić do śniadanka np.:

Pokrzywę

Ścinaj czubki pokrzyw na wysokości ok 4-6 listków. Te górne części rośliny są bardziej miękkie. Pokrzywa ma bardzo włóknistą łodygę która nie nadaje się do spożycia.

Po zerwaniu i opłukaniu można zbiór sparzyć wrzucając na 20 s do wrzątku, potem wyjąć pokroić i dodać do kanapki, sałatki lub spożyć bezpośrednio.

Pokrzywa posiada właściwości wzmacniające organizm, zawiera witaminy B1, C, E, i K, a także fosfor, mangan, krzem czy wapń

Młode listki mniszka zwanego popularnie mleczem .

Po zebraniu również lepiej sparzyć zebrane rośliny by uniknąć możliwości zakażenia pasożytami.

Liście mniszka wykazują szereg cennych dla naszego organizmu właściwości. Działają przeciwcukrzycowa, moczopędnie, wspomagają odporność, wspomagają trawienie, zawierają witaminy A, C, D, B, i minerały takie jak potas, krzem, magnez, żelazo

Liście chrzanu

Zerwij jeden ładny liść chrzany, wyrwij twardą środkową łodygowatą część liścia i postępuj jak z poprzednimi roślinami tj. opłukać, sparzyć, spożyć.

Chrzan zawiera prowitaminę A, witaminy z grupy B, witaminę C, witaminę E sole mineralne wapń, potas, fosfor, siarkę, magnez, żelazo.

Komosa (lebioda)

Młode rośliny można zrywać w całości, później jak łodygi staną się łykowate tylko liście.

Rośliny opłukać, zagotować, odlać wodę, a potem podsmażyć z masłem i spożywać

Komosa zawiera witaminy A, B, C, K oraz minerały jak potas, wapń, fosfor, żelazo, cynk.

Uwagi końcowe

Dzikie rośliny jadalne stanowią bardzo dobrą alternatywę dla suplementacji wyprodukowanymi sztucznie witaminami i minerałami. Należy pełnymi garściami czerpać z otaczającej nas przyrody w okresie wiosenno – letniej obfitości. Przygotować się do zimy poprzez zebranie kwiatów, ziół i liści i wysuszenie ich lub zakonserwowanie na inne sposoby  szeroko opisywane w literaturze.

Polecam przygotowanie suszu na zimowe herbaty. Wypicie herbaty zimą z własnego suszu jest tańsze, lepsze i zdrowsze od zwykłych masowych produktów kupowanych w marketach.

Można spożywać mniej ale lepiej. Można będąc otyłym ciągle odczuwać głód, lub zachować sprawność i cieszyć się życiem.

Otaczający nas świat jest pełen bogactwa i życia, należy tylko zwrócić na niego uwagę i odkrywać jego tajemnice.

Autor: Tomasz Kaszycki