Kubek turystyczny to podstawowy sprzęt na każdy wyjazd. Może być przydatny do wielu czynności, nie tylko do picia, można nim nabrać i przenieść wodę, przepłukać usta po umyciu zębów, a jeśli jest metalowy, może służyć do przygotowania posiłku. Kubki turystyczne wykonane są z reguły ze stali, aluminium, silikonu lub plastiku. Dostępny jest także duży wybór kubków turystycznych termicznych, które dłużej utrzymują ciepło napoju. Jakie są najczęstsze błędy przy wyborze kubka turystycznego?

Kubek turystyczny termiczny czy termos?

Tradycyjny kubek turystyczny składa się z części do trzymania, czyli ucha i samego naczynia. Powinien być prosty do utrzymania w czystości, solidnie wykonane i niepodatny na uszkodzenia. Błędem jest zaopatrywanie się w kubek turystyczny termiczny, który co prawda umożliwia utrzymanie w środku przez dłuższy czas odpowiedniej temperatury napoju, posiada także pokrywkę z ustnikiem umożliwiającą swobodne picie w trakcie podróży. Nie jest jednak najlepszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o kubek turystyczny, który z założenia powinien pełnić jeszcze inne funkcje, np. pojemnika na zupę, aby nie było potrzeby zabierania menażki. W dłuższą podroż bardziej zalecane jest zaopatrzenie się oddzielnie w termos i kubek turystyczny. Kubki termiczne mają nietrwałe zamknięcia, które mogą się odkręcić w czasie podróży, dużo solidniejsze zamknięcie ma termos, który jest dodatkowo wytrzymały na różne uszkodzenia mechaniczne.

Wybór kubka turystycznego – błędy przy wyborze

Kubki termiczne są bardzo popularne wśród turystów, jest kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę, dokonując wyboru kubka. Nieprzestrzeganie tych zasad może narazić na dyskomfort w korzystaniu z kubka i zbędny wydatek. Solidny kubek turystyczny powinien charakteryzować się przede wszystkim:

  • odpowiednią pojemnością,
  • dobrą jakością tworzywa, z którego jest wykonany,
  • funkcjonalnością,
  • niską wagą i ceną,
  • łatwością mycia.

Częstym błędem popełnianym przy wyborze kubka turystycznego jest wybieranie modelu o zbyt małej pojemności.  Powinna być większa niż objętość szklanki, czyli 250 ml, pojemność około 400 ml, w takim kubku można zrobić zupkę w proszku lub żywność liofilizowaną.

Kolejnym błędem jest wybór kubka wykonanego z aluminium. Charakteryzuje się on niską wagą, ale jest bardzo nietrwały i podatny na uszkodzenia, aluminium może wchodzić w reakcję z przygotowywanym w nim pożywieniem. Producenci powlekają kubki aluminiowe materiałami izolującymi, co w pewnym stopniu poprawia ich wartość. Odpowiednim materiałem na wyprodukowanie kubka turystycznego jest stal, charakteryzuje się ona wytrzymałością, nie wchodzi w reakcję z jedzeniem. Taki kubek można włożyć do ogniska bez obawy, że ulegnie uszkodzeniu, łatwo go domyć, nawet jeśli jedzenie ulegnie przypaleniu. Jego wadą jest jedynie to, że jest dosyć ciężki.

Inne elementy wyposażenia turystycznego niezbędne w podróży

Na weekendowy wyjazd w góry niezbędny jest także odpowiedni plecak. Na wytrzymałość plecaka ma wpływ w dużej mierze materiał, z którego jest wykonany. Przed podjęciem decyzji o zakupie warto dokładnie przyjrzeć się, jakie plecaki są na topie.

TOP 3 Plecaków Turystycznych: na pierwszym miejscu popularnych artykułów tego typu znajduje się Hi Tec Aruba 35l zaopatrzony w pas biodrowy, piersiowy i pokrowiec przeciwdeszczowy. Na drugim miejscu jest czarny plecak Unisex Hi Tec, miejsce trzecie to turkusowy plecak Unisex Elbrus o pojemności 30 litrów.