Szukasz lepszego nastawienia umysłowego, które pozwoli ci osiągnąć sukces i wyjątkowe rezultaty? Ultranastawienie to sposób na maksymalizację swojego powodzenia w dowolnym obszarze życia.

Travis Macy jest mówcą, autorem, trenerem i zawodowym sportowcem wytrzymałościowym. Ukończył ponad 130 ultra wytrzymałościowych imprez rozgrywanych niemal w każdym zakątku świata. Travis Macy zdobywał oblodzone szczyty górskie, zagłębiał się do wapiennych jaskiń, ścigał się po spalonych słońcem pustyniach. Wygrał też słynne zawody nazywane przez niektórych „ultra do kwadratu” – cykl Leadman. To seria pięciu wyścigów rozgrywanych na dystansie ponad 450 km – w kolarstwie górskim i biegach terenowych; rzecz jasna wszystko odbywa się na dużych wysokościach nad poziomem morza.

Travis Macy dokonał tego wszystkiego, nie korzystając z elitarnego treningu dla profesjonalistów, a nawet nie dysponując nadzwyczajną siłą, szybkością czy gibkością. Jaki jest jego sekret sukcesu? Jest nim wyjątkowe nastawienie umysłowe, które nazywa Ultranastawieniem (ang. Ultra Mindset). Dokładnie i barwnie opisał je w swojej książce. Ultranastawienie opiera się na 8 najważniejszych zasadach. Jeśli będziesz ich przestrzegał mogą ci pomóc osiągnąć sukces i wyjątkowe rezultaty.

Ultranastawienie nie jest tylko dla wyczynowych sportowców i “ultrasów”. Jest dla wszystkich, którzy chcą się rozwijać i podnosić jakość swojego życia. Zasady ultranastawienia są dla tych, którzy nie szukają rozwiązań prowizorycznych, ale trwałych. Dzięki nim będziesz w stanie realizować cele, które inaczej wydawałyby się nieosiągalne. Jeżeli we właściwy sposób wdrożysz zasady ultranastawienia, pomogą ci one nie tylko w sporcie, ale też w pracy, w związku i we wszystkich aspektach życia, na których ci zależy. Oto one – 8 zasad ultranastawienia!

“To, co nazywam ultranastawieniem, różni się nieco od typowych i często niepraktycznych rad, które można usłyszeć z ust trenerów albo motywacyjnych guru. Moje rady są realistyczne. Czerpię miejscami z ciekawych badań psychologicznych, dotyczących motywacji, odporności i pozytywnego nastawienia, ale sam nie jestem psychologiem. Niemniej wiem sporo o tym, co to znaczy przetrwać trudności, znosić cierpienie i kończyć wyznaczone zadanie”. – Travis Macy

Ultranastawienie. 8 zasad ultranastawienia aby osiągnąć sukces w sporcie i życiu według Travis Macy

#01 Zasada: Świetny trening dla psychiki

Ogromne znaczenie ma to, by postrzegać wyzwania jako pozytywne i nieodłączne elementy budowy zwycięskiego nastawienia. Kiedy robi się ciężko, mów sobie: „To świetny trening dla psychiki”, bo tak właśnie jest. Pamiętaj, że samokontrolę można wyćwiczyć tak samo jak mięśnie.

#02 Zasada: Chciej być kimś

Staraj się być blisko ludzi, których pragniesz naśladować. Wykorzystaj zjawisko „zaraźliwości celów”. Znajdując osoby, na których chciałbyś się wzorować pod pewnymi względami, możesz znaleźć również przykłady ludzi, którzy realizują cele podobne do twoich. Wykorzystajcie tę synergię i nakręcajcie się wzajemnie.

#03 Zasada: Znajdź swoją marchewkę

W przypadku największych wyzwań zdaniem Travisa warto mieć w myślach obraz „zewnętrznych marchewek”. Wykorzystuj motywację zewnętrzną – pieniądze, praktyczne cele, sławę, podziw ze strony innych ludzi – szczególnie gdy słabnie mięsień samokontroli. Wewnętrzna motywacja czyli robienie czegoś, ponieważ w bieżącej chwili sprawia ci to przyjemność też jest ważna. Koniecznie znajdź ją, jeśli chcesz osiągnąć coś znaczącego.

#04 Zasada: Miej ego i korzystaj z niego – aż przyjdzie pora schować je do kieszeni

Realizacja wielkich zamierzeń wymaga wytrwałości, a ta z kolei wymaga wysokiego mniemania o sobie. Ultranastawienie często stawia nas przed koniecznością podjęcia wielkich wyzwań, którym – jak mogłoby się wydawać – nie mamy prawa ani szans sprostać. W takim przypadku wiara we własne możliwości pomaga dopiąć swego. Ale kiedy musisz skorzystać z czyjegoś wsparcia, nie pozwól, by ego stawało ci na drodze – proś o pomoc.

#05 Zasada: Pomyśl o tym, jak myślisz: co i dlaczego?

Zaprogramuj się na myślenie o właściwych sprawach we właściwym czasie. Jeżeli coś wymaga poświęcenia szczególnej uwagi detalom, myśl o tym, CO robisz, a zwiększysz skuteczność działania i unikniesz błędów. Niestety, kiedy wykonujesz czynność nudną, monotonną i prostą, skupiając się na tym, co robisz, zadanie zdaje się jeszcze bardziej dłużyć i zmienia się w koszmar. W takich sytuacjach kiedy czas niemiłosiernie się wlecze, zastąp monotonne i bolesne myślenie o tym, CO robisz, skupieniem świadomości na tym, DLACZEGO to robisz.

#06 Zasada: “Wpół do piątej”. Wszystko jest możliwe, kiedy nie masz wyboru

Kiedy o wpół do piątej budzi cię alarm budzika, dosłownie lub w przenośni, wstawaj i działaj. Skoro poczyniłeś pewne zobowiązanie, wtedy to, czy w danej chwili chce ci się coś robić czy nie (czymkolwiek jest to „coś”), jest bez znaczenia. Dlatego, że masz realizować zamierzenia zgodne ze swoim nadrzędnym życiowym celem. Godzina „wpół do piątej” może wypaść u ciebie o dowolnej porze, a im gorliwiej będziesz wypełniać swoje zobowiązania w trudnych chwilach, tym łatwiej będzie ci to robić regularnie.

#07 Zasada: Dobre i złe narracje: Dużo zależy od tego co sobie opowiadasz.

Dialog, który nieustannie toczy się w twojej głowie, można odpowiednio ukierunkować. Trzeba przeformułować negatywne opowieści i zwalczyć je lepszymi. Może to być po prostu pozytywna mantra: “Z każdym krokiem staję się silniejszy“, którą zapętlisz w myślach, żeby wyparła negatywną: “Nie mogę zrobić już ani kroku“. A kluczowym pierwszym krokiem jest zdanie sobie sprawy z tego, czym tak naprawdę są negatywne opowieści. To tylko słowa, nic więcej, możesz je zmienić.

#08 Zasada: Nigdy nie rezygnuje, chyba że najwyższy czas na to

Kiedy robisz coś, na czym ci zależy; coś, o czym wiesz, że stoi w zgodzie z twoim prawdziwym „ja”
i twoim nadrzędnym życiowym celem, nie rezygnuj tylko dlatego, że obawiasz się, co będzie dalej.
Strach pozostanie, tak to już jest – ale ty mimo wszystko idź do przodu. Z drugiej strony, kiedy robisz coś, co stoi w sprzeczności z tym, kim chcesz zostać i jak pragniesz żyć, może powinieneś z tego zrezygnować. Prawdziwa odwaga to przezwyciężenie strachu, po to aby żyć zgodnie z tym, w czego słuszność się wierzy.

Uwagi końcowe

Cokolwiek to jest, cokolwiek nadaje twemu życiu cel, temu właśnie powinieneś poświęcać swój czas – i właśnie tam należy wdrożyć zasady ultranastawienia. Weź więc wszystko to, czego się nauczyłeś, i ruszaj do działania. Mierz wysoko, nie ustawaj w wysiłkach i sięgaj po to, co wnosi w twoje życie miłość i poczucie spełnienia.

“Trudno jest powstrzymać moc ultranastawienia, gdy raz się je zrozumie i nauczy się nim
posługiwać. Zatem do dzieła!” – Travis Macy