My ludzie mamy skłonność do uznawania, że nasze zachowania są w znacznej mierze świadome i wynikają z naszej woli, ale czy tak rzeczywiście jest? Co jest prawdziwym źródłem naszych ludzkich zachowań? Dlaczego niektórzy z nas postępują w sposób irracjonalny? Skąd bierze się niczym nie nieuzasadniona pewność siebie i megalomania? Co sprawia, że nie mówimy prawdy o tym, kim jesteśmy, lub nieświadomie odpychamy od siebie innych ludzi? Dlaczego godzimy się na konformizm i ślepo podążamy za tłumem? Skąd w nas tak mocne pragnienie tego, co mają inni ludzie?  Co powoduje, że w ludziach objawia się ich ciemna strona charakteru? Odpowiedzią jest ludzka natura.

Ludzka natura to wielka siła, która rządzi się swoimi prawami.

Ludzka natura rządzi się swoimi prawami. Nie możemy ignorować praw ludzkiej natury. To one w głównej mierze kształtują i wpływają na nasze codzienne zachowania. Czy jest jakiś sposób, aby lepiej zrozumieć ludzką naturę? Czy istnieje jakaś instrukcja obsługi człowieka? Co zrobić, aby móc wejrzeć głęboko w siebie, zbliżyć się do faktycznych korzeni tego, co jest źródłem naszych zachowań? Umieć lepiej ocenić motywy i intencje innych ludzi. Być w stanie rozpoznawać toksycznych ludzi i uniknąć angażowania się w niewłaściwe relacje. Jak zyskać poczucie sensu w życiu i w większym stopniu wykorzystywać potencjał, który w nas jest? Czy to jest w ogóle możliwe?

Robert Greene autorytet w dziedzinie strategii, władzy i uwodzenia, autor takich bestsellerów jak “48 praw władzy” czy “Jak zostać mistrzem. Trening doskonałości“, w swojej książce “Prawa ludzkiej natury“, nad którą pracował sześć lat, prowadząc wnikliwe badania i zgłębiając temat ludzkiej natury, zidentyfikował i opisał najważniejsze prawa i zasady, które jego zdaniem są kluczem do lepszego zrozumienia siebie i ludzi wokół nas. Prawa ludzkiej natury to swoisty zestaw kodów, które służą do rozszyfrowywania ludzkich zachowań w pełnej gamie ich odcieni. Tych zwyczajnych, nietypowych, a czasem wręcz destrukcyjnych. Zajrzymy więc w głąb ludzkiej natury i przyjrzymy się tym prawom bliżej. Oto prawa ludzkiej natury według Roberta Greene. Zaczynamy!

“Siłą napędową określonych zachowań są ukryte głęboko wewnątrz naszej jaźni moce, które działają poniżej poziomu świadomości”. – Robert Greene

Jak obsługiwać człowieka? Prawa ludzkiej natury

#01 Prawo irracjonalności

“Opanuj swoją emocjonalną jaźń”.

Emocje odczuwamy nieustannie wpływają one na nasz sposób myślenia i podejmowane decyzje. Zmuszają nas do rozważań, które nam się podobają i koją nasze ego. Najbardziej powszechne z nich to chęć odczuwania przyjemności i dążenie do unikania cierpienia. Ludzie często są zdominowani przez własne emocje i zachowują się irracjonalnie, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Emocje potrafią sprawić, że widzimy to, co w zależności od sytuacji i naszego nastroju chcemy zobaczyć. Sprawiają, że wynajdujemy dowody, które mają potwierdzić to, w co chcemy wierzyć. Nasze emocje mogą być źródłem złych decyzji i negatywnych wzorców w życiu.

Musisz być świadomy swoich emocji i zachowywać się racjonalnie. Racjonalność to umiejętność przeciwdziałania negatywnym efektom emocjonalnym. To myślenie i otwieranie umysłu na to co rzeczywiście ma miejsce. Znajdź optymalny stan równowagi myśli i emocji. Racjonalność to zdolność, którą powinieneś opanować i w sobie rozwijać, bo to pomoże Ci osiągnąć pełnię Twojego potencjału. 

#02 Prawo narcyzmu

“Przekształć miłość własną w empatię”.

Jako ludzie odczuwamy potrzebę zwracania na siebie uwagi. Jesteśmy istotami społecznymi. Nasze przetrwanie i szczęście zależą od więzi i jakości relacji, jakie mamy z innymi ludźmi. Każdy z nas do pewnego stopnia jest narcyzem. Skupiamy się na sobie i podziwiamy siebie. Miłość własna daje nam wsparcie, powoduje że czujemy się dowartościowani, a czasem nawet lepsi od innych. Pragniemy być zauważeni i docenieni. U jednych ludzi skłonność do narcyzmu i miłości do samego siebie przejawia się silniej niż u innych.

Aby działać skuteczniej w społeczeństwie powinieneś nauczyć się korzystać i rozwijać w sobie empatię. Opanować swój egocentryzm i umiejętnie kierować swoją wrażliwość na zewnątrz, w stronę innych, a nie tylko do wewnątrz. Odpowiednio wykorzystywana empatia daje wgląd w nastroje i myśli innych. Umożliwia przewidywanie ludzkich zachowań i działań, wpływania na ludzi, a w razie potrzeby łagodzenia ich oporu. Powinieneś też nauczyć się rozpoznawać toksycznych ludzi. Toksyczni narcyzi mogą być niebezpieczni i trzeba się przed nimi chronić, aby nie stać się ich ofiarą. 

#03 Prawo odgrywania ról

“Dostrzegaj, co się kryje za maskami innych”.

Ludzie mają tendencję do noszenia masek, które pokazują ich w najlepszym możliwym świetle. Ukrywają swoją prawdziwą osobowość i intencje. Odgrywają różne role w zależności od sytuacji. Starają się mówić co trzeba, uśmiechają się, wydają się być zainteresowani tym to mówimy, a jednocześnie zatajają przed nami swoje prawdziwe uczucia i myśli. Twoim zadaniem jest demaskowanie tego rodzaju kamuflażu. 

Na szczęście maski nie są całkowicie szczelne. Z pomocą przychodzi nam mowa ciała. Powinieneś opanować mowę ciała, przekształcając się we wprawnego czytelnika ludzkich zachowań. Ludzie ujawniają swoje prawdziwe uczucia i podświadome pragnienia w sposób niewerbalny. Często zdradza ich wyraz twarzy, modulacja głosu, napięcie widoczne w postawie czy nerwowe gesty. Gdy nauczysz się lepiej odczytywać innych ludzi będziesz mógł skuteczniej rozpoznawać działania o charakterze manipulacji i w razie potrzeby podjąć odpowiednie środki obronne. Jednocześnie sam musisz nauczyć się jak prezentować się z jak najlepszej strony. Odgrywać umiejętnie swoją rolę, aby uzyskiwać maksimum korzyści.

#04 Prawo kompulsywnego zachowania

“Oceniaj siłę charakteru innych ludzi”.

Nasz charakter kształtuje się od najmłodszych lat i za sprawą codziennych nawyków. Z głębi naszej jaźni charakter zmusza nas do powtarzania pewnych działań, strategii i decyzji. Ludzie prawie nigdy nie robią czegoś tylko raz. Prędzej czy później nieuchronnie powtórzą swoje zachowanie. Charakter skłania ludzi do powtarzania w życiu pewnych czynności i tworzenia negatywnych wzorców. 

Poznaj dobrze własny charakter, staraj się pozbyć kompulsywnych i negatywnych wzorców zachowań. Trenuj się, aby zaglądać głęboko w ludzi i naucz się ocenić ich charakter. Nie pozwól, aby hipnotyzowała Cię czyjaś reputacja czy powierzchowność. Siłę charakteru człowieka można poznać po jego sposobie radzenia sobie z problemami i przeciwnościami, poziomem zdolności adaptacyjnych, umiejętnością pracy w grupie, cierpliwości czy umiejętności uczenia się. Kieruj się ku ludziom, którzy wykazują oznaki siły i unikaj tych, którzy są pod różnymi względami toksyczni.

#05 Prawo pożądliwości

“Stań się mrocznym przedmiotem pożądania”.

Nieobecność i obecność mają na ludzi niezwykły wpływ. Gdy coś jest łatwo dostępne i ciągle obecne tracimy tym zainteresowanie. Brak czegoś i nieobecność sprawia, że bardziej się tym interesujemy. Rzadko jesteśmy zadowoleni z tego, co mamy. Ludzie ciągle pragną mieć to, czego nie mają. Gdy zdobywamy lub otrzymujemy coś co chcieliśmy, zaczynamy zwracać się w stronę nowego obiekty pożądania. Im bardziej odległy jest od nas ten obiekt tym bardziej chcemy go uzyskać. 

Postaraj się przezwyciężyć w sobie tę ludzką słabość. Naucz się tworzyć wokół siebie aurę pewnej tajemnicy. Stań się nieuchwytnym obiektem pożądania. Umiejętnie znikaj na jakiś czas, aby ludzie pragnęli Twojego powrotu. Pokazuj innym ludziom to, czego najbardziej im brakuje w życiu, coś czego nie wolno im mieć, a będą tego jeszcze mocniej pożądać.

#06 Prawo krótkowzroczności

“Poszerz swoją perspektywę”.

Ludzie mają tendencję do przesadnego reagowania na obecne okoliczności i ignorowania tego, co stanie się w przyszłości. Największe wrażenie robi na nas to, co możemy zobaczyć tu i teraz. Interesują nas sprawy bieżące, najnowsze wiadomości i trendy, opinie i działania otaczających nas ludzi. Naszą uwagę przykuwa szczególnie wszystko to, co wydaje się wyjątkowo dramatyczne. Kuszą nas obietnice szybkich rezultatów i łatwych pieniędzy. Przesadnie reagujemy na aktualną sytuację wpadamy w ekscytację albo panikę.

Podejmując decyzje, pomyśl nie tylko o najbliższej, ale też o dalszej przyszłości i konsekwencjach. W sytuacji problemów, konfliktów czy jakichś “wyjątkowych” okazji, musisz nauczyć się unikać natychmiastowego reagowania w przypływie emocji. Działaj tak, aby ograniczać poziom ekscytacji czy lęku. 

Nabierz pewnego dystansu do teraźniejszości. Nie trać z oczu swoich długoterminowych celów. Zacznij pogłębiać i poszerzać własną perspektywę. Patrząc na wszystko z pewnym dystansem, zapewnisz sobie cierpliwość i klarowność wizji, a dzięki temu będziesz mógł osiągnąć niemal każdy cel. Unikaj też osób, które nie dostrzegają konsekwencji własnych działań i ludzi, którzy działają głównie w trybie reaktywnym.

 #07 Prawo defensywności

“Zmiękczaj opór innych, potwierdzając ich opinie na własny temat”.

Każdy z nas stara się dbać o własne dobro i interesy. Lubimy czuć się niezależni i chcemy realizować własne cele. Inni ludzie stanowią dla nas konkurencję. Gdy ktoś próbuje nas do czegoś przekonać lub zmienić naszą opinię często rodzi się w nas opór i zaczynamy się bronić.  

Najbardziej skuteczny sposób, aby kogoś do czegoś przekonać i nakłonić do określonego działania to sprawić, aby zrobił to z własnej woli. Jeśli chcesz zostać mistrzem wywierania wpływu i perswazji, nie atakuj ludzi za ich przekonania i nie poddawaj w wątpliwość ich kompetencji czy dobrych intencji. Przekształć się w uważnego słuchacza. Wprowadzać ludzi w odpowiedni nastrój. Potwierdź ich opinię na własny temat. Rozwiej ich niepewność. Wykorzystaj opór i upór ludzi na swoją korzyść. Spraw, aby poczuli, że robiąc to, czego chcesz, są pełni szlachetności i altruizmu.

Naucz się też hamować własny upór. Uwolnij swój umysł od defensywności, aby móc wyzwolić w sobie kreatywność.

#08 Prawo autosabotażu

“Zmieniaj uwarunkowania, zmieniając własną postawę”.

Nasza postawa i podejście do sytuacji w jakich jesteśmy determinuje wiele z tego, co dzieje się w naszym życiu. Każdy z nas na swój sposób interpretuje i patrzy na świat i okoliczności, których doświadcza. Gdy jesteśmy pełni obaw i lęku, unikamy ryzyka, a wszelkie uwarunkowania uznajemy za negatywne. Gdy stajemy się podejrzliwi albo mamy wrogie nastawienie, nasze emocje są odczuwane przez ludzi z naszego otoczenia. Często nieświadomie poprzez własną postawę i nastawienie sabotujemy samych siebie.

Postawę można jednak kształtować. Zmień swoje okoliczności, zmieniając swoją postawę. Spraw, aby Twoje nastawienie i postawa była bardziej otwarta, pozytywna i tolerancyjna wobec innych. Zacznij uczyć się na błędach i przeciwnościach. Zamiast biernie czekać sam twórz okazje i zacznij przyciągać swoją postawą do siebie innych. 

#09 Prawo wyparcia

“Stań twarzą w twarz ze swoją ciemną stroną”.

Ludzie rzadko są takimi, jakimi się z pozoru wydają. Pod ich uprzejmą, łagodną powierzchownością czai się i skrywana w cieniu nieuchronnie ciemna strona. Składa się ona z niepewności, kompleksów, agresywnych i egoistycznych impulsów, które ludzie tłumią i starannie ukrywają przed światem zewnętrznym.

Naucz się rozpoznawać sygnały wskazujące na istnienie ciemnej strony u innych ludzi. Uważaj na swoją własną ciemną stronę. Kontroluj i umiejętnie kieruj swoimi kreatywnymi siłami i energią, które czają się w Twojej podświadomości. Właściwie korzystając ze swojej ciemnej strony, staniesz się bardziej spełnionym człowiekiem. Będziesz też promieniować autentycznością, która przyciągnie do Ciebie ludzi.

#10 Prawo zazdrości

“Uważaj na delikatne ego”.

Ludzie mają skłonność do porównywania się z innymi. Oceniają swój status i zauważają różnice między tym to co mają oni, z tym co mają inni. Dla jednych takie porównania stanowią źródło motywacji do zwiększenia własnych wysiłków i osiągania większych sukcesów. Inni zaś bywają zawistni i zazdrośni o to kim są i co mają ludzie wokół nich. Odczuwają frustrację i czują się gorsi, a czasem nawet posuwają się do ataków i sabotażu.

Naucz się odpierać i radzić sobie z zawiścią innych, odwracając uwagę od siebie. Rozwijaj w sobie poczucie własnej wartości na podstawie swoich własnych wewnętrznych standardów, a nie ciągłych porównań z innymi.

#11 Prawo megalomanii

“Poznaj własne ograniczenia”.

Ludzie odczuwają potrzebę myślenia o sobie. Mają skłonność do megalomani – nadmiernej pewności co do pozytywnych efektów własnych planów i działań. 

Jeśli nasza własna opinia o tym, że jesteśmy dobrzy, wielcy i wspaniali, odbiega od rzeczywistości, stajemy się megalomanami. Nawet niewielki sukces może podnieść naszą naturalną megalomanie. Wyobrażamy sobie własną wyższość i postrzegamy siebie jako kogoś lepszego od innych. Może to spowodować utratę kontaktu z rzeczywistością i podejmowanie irracjonalnych decyzji.

Szukaj w sobie i w innych ludziach objawów megalomanii. Przeciwdziałaj megalomani poprzez utrzymanie realistycznej oceny siebie, swoich mocnych stron i ograniczeń. Poczucie wielkości zarezerwuj dla swojej pracy, osiągnięć i działań o charakterze społecznym.

#12 Prawo stereotypowości płci kulturowej

“Nawiąż ponownie połączenie z własnym pierwiastkiem męskim lub kobiecym”.

Każdy z nas ma męskie i kobiece cechy. Niektóre z nich wynikają z naszych genów inne ze sposobu w jaki zostaliśmy wychowani. Jednak w potrzebie przedstawienia spójnej tożsamości w społeczeństwie, mamy tendencję do tłumienia tych cech, przesadnie identyfikując się z oczekiwaną od nas męską lub żeńską rolą. Tym samym tracimy cenne wymiary naszego charakteru. Nasz sposób myślenia i nasze działania stają się nieelastyczne.

Musisz zdać sobie sprawę z tych utraconych męskich lub żeńskich cech i powrócić do nich ponownie, uwalniając w ten sposób  swoje pokłady kreatywności i moce twórcze. Dzięki temu zaczniesz myśleć bardziej elastycznie. Wydobywając męskie lub żeńskie cechy swojego charakteru, zaczniesz przyciągać też uwagę innych ludzi, bo autentycznie będziesz sobą.

#13 Prawo bezcelowości

“Działaj w poczuciu celu”.

Ludzie z natury pragną poczucia ukierunkowania. Wszyscy chcemy wierzyć, że nasze życie ma jakiś cel i sens, że jesteśmy związani z czymś większym od nas samych. Chcemy czuć wagę i znaczenie tego, co robiliśmy i robimy.

Ludzie na co dzień muszą polegać na swoich decyzjach. Robią co mogą, aby dokonywać dobrych wyborów, wybierać właściwą ścieżkę kariery, radzić sobie z przeciwnościami i życiowymi niepowodzeniami. Wiele osób jednak w głębi siebie odczuwa ogólny brak kierunku. Dryfuje przez życie bez większego celu, pod wpływem własnych nastrojów czy opinii innych.

Ludzie odnoszą największe sukcesy, kiedy mają poczucie celu w życiu. Rozwijaj w sobie poczucie celu, odkrywaj swoje życiowe powołanie i wykorzystuj je do wyboru kierunku oraz podejmowania decyzji. Staraj się lepiej poznać swoje upodobania i skłonności. Poznając siebie lepiej, będziesz mieć do siebie większe zaufanie. Nawet niepowodzenia i porażki, których doznasz mają swój cel. Uczą Cię i czynią silniejszym. Gdy masz poczucie ukierunkowania i widzisz sens w tym co robisz Twoje działania mają praktycznie niepowstrzymaną siłę.

#14 Prawo konformizmu

“Opieraj się negatywnej presji grupy”.

Mamy cześć naszego charakteru, której na ogół nie jesteśmy świadomi – to nasza osobowość społeczna, inna osoba, którą się stajemy, gdy działamy w grupach ludzi. W środowisku grupowym nieświadomie naśladujemy to, co mówią i robią inni. Myślimy inaczej, bo angażuje nas integrowanie się z grupą. Chcemy się dopasować i chcemy wierzyć w to w co wierzą inni. Czujemy różne emocje, które są zarażone nastrojem grupy. Jesteśmy bardziej skłonni do podejmowania ryzyka, do irracjonalnego działania, gdy wszyscy inni tak postępują. Osobowość społeczna może nas zdominować i zacząć określać, kim będziemy i co robimy. Słuchając wciąż innych i dostosowując własne zachowanie do ich zachowań, z czasem tracimy poczucie wyjątkowości i umiejętność samodzielnego myślenia.

Rozwijaj samoświadomość i lepsze zrozumienie zmian, które zachodzą w Tobie gdy jesteś w grupie. Dzięki takiej inteligencji możesz stać się lepszym aktorem społecznym, zdolnym do zewnętrznego dopasowania się i współpracy z innymi na wysokim poziomie. A jednocześnie zachowasz swoją niezależność i racjonalność.

 #15 Prawo zmienności

“Sprawiaj, aby inni chcieli Cię naśladować”.

Ludzie często mają dwojaki stosunek wobec rządzących. Chcą być prowadzeni, ale także czuć się wolni. Chcą być chronieni i cieszyć się dobrobytem bez poświęceń. Jednocześnie czczą króla i chcą go zabić. 

Kiedy jesteś liderem grupy, ludzie są nieustannie przygotowani do zwrócenia się przeciwko Tobie w momencie, gdy wydajesz się im słaby lub doświadczasz niepowodzenia. Władza to delikatna sztuka tworzenia pozorów siły, umocowania i zasadności, jednocześnie pozwalająca ludziom utożsamić się z Tobą jako przywódcą, który im służy. Jeśli chcesz przewodzić, musisz opanować tę sztukę od samego początku swojego życia. Bardzo ważne jest zaufanie jakim ludzie Cię darzą. Gdy zdobędziesz zaufanie, ludzie staną po Twojej stronie bez względu na okoliczności.

#16 Prawo agresji

“Dostrzegaj wrogość za przyjazną fasadą”.

Na powierzchni ludzie wokół nas wydają się uprzejmi i cywilizowani. Jednak pod maską wszyscy nieuchronnie zmagają się z frustracjami. Mają potrzebę wpływania na ludzi i zdobywania władzy nad okolicznościami. Czując się zablokowani w swoich wysiłkach, często próbują się zabezpieczyć w sposób manipulacyjny, który może Cię zaskoczyć. Są też tacy, których chęć zdobycia władzy i pragnienie jej uzyskania są większe niż u innych. Stają się szczególnie agresywni, starają się osiągać swoje cele poprzez zastraszanie, są nieustępliwymi i gotowi zrobić prawie wszystko.

Musisz być dobrym obserwatorem. Zwracaj szczególną uwagę na chronicznych i pasywnych agresorów. Nauczyć się rozpoznać znaki – przeszłe wzorce zachowań, obsesyjną potrzebę kontrolowania całego otoczenia – które wskazują na takie niebezpieczne osoby. Tacy ludzie chcą w Tobie wzbudzić emocje strachu, gniewu i ograniczyć Twoją zdolność do jasnego myślenia. Nie dawaj im tej satysfakcji.

Jeśli chodzi o własną agresywną energię, naucz się ją oswajać i wykorzystywać w celach produktywnych – walkę o siebie, atakowanie problemów z bezlitosną siła i realizowanie wielkich ambicji.

#17 Prawo pokoleniowej miopii

“Chwytaj historyczną chwilę”.

Każde kolejne pokolenie chce się wyróżnić i oderwać od poprzedniego. Ma swoje wartości, upodobania, sposób myślenia i działania. Perspektywa pokoleniowa wykazuje jednak skłonność do wytwarzania szczególnego rodzaju krótkowzroczności (miopii). Dostrzega i ocenia wszystko zgodnie z określonymi wartościami, które uznaje za ważniejsze od innych, co sprawia, że pozostaje ślepa na inne możliwości.

Twoje pokolenie wpływa na to kim jesteś, co myślisz i jak postrzegasz świat w większym stopniu niż możesz zdawać sobie z tego sprawę. Jako jednostka z czasem przyswajasz sobie te pokoleniowe wartości i idee. Zamykasz się na inne punkty widzenia i zaczynasz myśleć jak większość wokół Ciebie i ograniczasz swój umysł. Rozwijaj w sobie świadomość pokoleniową. Twoim cel powinno być stanie się w mniejszym stopniu “produktem swoich czasów”.

Poznaj dogłębnie wartości swojego pokolenia i zrozum dobrze czasy, w których przyszło Ci żyć. Pozwoli Ci to lepiej wykorzystać ich ducha. Mając świadomość ogólnego ducha czasów, zrozumiesz także jego kontekst historyczny. Będziesz mógł określać, dokąd zmierza świat, oraz przewidywać, co niesie ze sobą najbliższa przyszłość. Dzięki temu będziesz tym, który przewiduje i wyznacza trendy, których pragnie Twoje pokolenie.

Budując świadomość pokoleniową, uwolnisz swój umysł od ograniczeń mentalnych nakładanych na Ciebie przez Twoje pokolenie. Staniesz się osobą, którą chcesz naprawdę być, a nie tym kim oczekuje tłum ludzi wokół Ciebie. Za sprawą tej wolności i swobody myślenia zapewnisz sobie maksimum dostępnej siły do działania. Twój umysł stanie się bardziej sprawny i twórczy. 

#18 Prawo wypierania śmierci

“Pamiętaj, że wszyscy jesteśmy śmiertelni”.

Dla ludzi, śmierć jest nie tylko źródłem lęku, ale także czymś niekomfortowym. Jesteśmy jedynymi żywymi istotami, które są tak naprawdę świadome własnej śmiertelności. Większość ludzi stara się nie myśleć o śmierci. Zwykle wyjątkowo skwapliwie oddalamy od siebie myśli o śmierci, uważamy, że mamy mnóstwo czasu.

Jednak świadomość tego, że umrzemy, a śmierć jest nieuchronna powinna być obecna w naszych umysłach. Zrozumienie tego, że życie jest ulotne i nasz czas jest ograniczony napełni nas poczuciem sensu i pilną potrzebą realizacji naszych planów. Mamy tylko jedno życie i jedną szansę, aby przeżyć swoje życie najlepiej jak tylko możemy.

Większość ludzi nieustannie szuka sposobów, aby wyróżnić się od innych i czuć się lepszymi. Zamiast tego powinniśmy widzieć śmiertelność w każdym. To coś, co wszystkich nas ze sobą zrównuje i łączy. 

Uświadom sobie, jak krótkie jest życie. Niech ta świadomość bycia śmiertelnym, określi Twoje priorytety i codzienne działania. Pamiętając o śmierci łatwiej będziesz sobie radzić z życiowymi kryzysami, niepowodzeniami, czy porażkami, których możesz doznać na drodze do spełnienia swoich marzeń i osiągnięcia zamierzonych celów. Zyskasz perspektywę i lepiej zrozumiesz, co naprawdę ma znaczenie w tym naszym krótkim istnieniu. Stając się głęboko świadom śmiertelności, możesz intensywniej doświadczać wszelkich możliwych aspektów życia.

Uwagi końcowe

Oto poznałeś fundamentalne prawa ludzkiej natury, które nami rządzą. Pod wpływem tych elementarnych sił my, ludzie, reagujemy w dość przewidywalny sposób. Jeśli opanujesz te prawa możesz przestać być biernym niewolnikiem własnej natury i zacząć aktywnie ją zmieniać. Nauczysz się działać tak, by rozwijać się w odpowiednim dla siebie kierunku i osiągać założone cele. Zyskasz lepszą kontrolę nad tym co robisz i co Ci się przydarza. Będziesz bardziej pewny siebie i świadomie pokierujesz swoim życiem, aby znaleźć się tam gdzie chcesz być. Znajomość i rozumienie tych praw może przesądzić o Twoim życiowym sukcesie lub porażce.

Prawa ludzkiej natury. Robert Greene

Aby dowiedzieć się więcej o prawach ludzkiej natury koniecznie sięgnij po książkę Roberta Greene – “Prawa ludzkiej natury“. Jest dostępna po polsku w przekładzie Leszka Sielickiego. To przewodnik po naturze człowieka i jednocześnie mapa ludzkich zachowań. Jest to książka, której nie wystarczy przeczytać jeden raz. Aby ją dobrze zrozumieć i skutecznie stosować opisane w niej zasady i wskazówki, warto do niej wracać wielokrotnie. Prawa ludzkiej natury są napisane w taki sposób, aby umożliwić Ci poznanie najważniejszych aspektów ludzkich zachowań i ich podstawowe przyczyny. Znalazł się tu potężny zasób wiedzy i koncepcji z różnych dziedzin: biologii, psychologii, neurologii, socjologii, historii i filozofii. Dla zobrazowania każdego prawa Robert Greene podaje przykłady znanych osób z historii ludzkości, interpretuje je i wyjaśnia oraz udziela praktycznych porad, jak korzystać z każdego prawa w codziennym życiu. To książka, która może radykalnie zmienić sposób, w jaki postrzegasz samego siebie, innych ludzi i świat wokół Ciebie. 

Wykorzystaj siłę praw natury!

Dzięki “Prawom ludzkiej natury” zyskasz nowy punkt widzenia i wzmocnisz swoją wewnętrzną siłę. Prawa zaczną zmieniać Cię w spokojniejszego i nastawionego strategicznie obserwatora innych ludzi. Pomogą Ci uwalniać się od emocjonalnych dramatów, które być może niepotrzebnie przeżywasz.

Uczynią Cię mistrzem interpretacji nieustannie wysyłanych przez innych ludzi sygnałów i dają Ci znacznie większe możliwości oceny ich charakteru. Umożliwią Ci rozpoznawanie i wyprowadzanie w pole ludzi o toksycznych typach osobowości, którzy mogą wywoływać trwałe szkody emocjonalne i których na pewno spotkasz na swojej życiowej drodze. Dzięki prawom ludzkiej natury dowiesz się o rzeczywistych mechanizmach motywowania i wywierania wpływu na innych.

Zyskasz świadomość tego, jak głęboko funkcjonują w Tobie siły ludzkiej natury, dzięki czemu będziesz mógł zmienić negatywne wzorce własnych zachowań na bardziej pozytywne.

Staniesz się bardziej empatyczny, zbudujesz mocniejsze i bardziej satysfakcjonujące relacje z innymi ludźmi. Zmienisz też swoje wyobrażenie o własnym potencjale i o tym do czego tak na prawdę jesteś zdolny.

Prawa ludzkiej natury” to książka obok, której nie możesz przejść obojętnie. To obowiązkowa pozycja jeśli chcesz lepiej rozumieć naturę ludzką, żyć bardziej świadomie, zyskać większą kontrolę nad swoim życiem i osiągać wszystko, to co sobie postanowisz.

“Zajrzyj w głąb siebie i odkryj swoją wewnętrzną siłę!”.

Prawa ludzkiej natury - Zajrzyj w głąb siebie i odkryj swoją wewnętrzną siłę.

A Ty znasz prawa ludzkiej natury? Napisz w komentarzu.