Jedną z najstarszych pubowych rozrywek jest niewątpliwie dart, czyli gra w lotki. Dart to świetna gra towarzyska, zespołowa oraz indywidualna. Dla wielu zawodników dart stał się prawdziwą pasją. Nie jest to zaskoczeniem. Dart jest coraz bardziej popularny w naszym kraju.

Trenować można w pubie, w domu, w zasadzie wszędzie gdzie można powiesić tarczę i jest trochę miejsca by stanąć na linii i oddać rzut. Niewiele też potrzeba by zacząć przygodę z rzutkami. Lotki w dłoni i tarcza na ścianie. Dart dzieli się na dwa rodzaje – elektroniczny i klasyczny.

To w jakiego gramy w darta zależy od rodzaju tarczy i używanych lotek. W darcie elektronicznym jak sama nazwa wskazuje tarcza jest elektroniczna, a lotki mają plastikowy grot. W darcie klasycznym tarcza jest sizalowa i lotki mają grot stalowy. Niewątpliwie tarcza do darta to bardzo ważny aspekt gry.

Jakie są rodzaje tarcz do darta?

Sizalowa tarcza do darta to bardzo popularne rozwiązanie graczy, niezależnie od poziomu ich zaawansowania. Bardzo dobrze sprawdzają się w domach, ponieważ ich najmocniejszym atutem jest brak wydawania uciążliwego dźwięku. Kto nie wie o czym mowa musi zagrać na tarczy elektronicznej. Tutaj sytuacja jest zgoła inna. Tarcze elektroniczne wykonane są z plastiku i dlatego są bardzo głośne oraz hałaśliwe.

Za to materiał sizalowej tarczy jest bardzo plastyczny, jest wykonany z naturalnej rośliny agawy sizalowej. Tarcza prezentuje się wspaniale, a dziurki po lotkach z czasem się zasklepiają. Włókna sizalu szybko wracają do swojego pierwotnego kształtu. Topowe tarcze najlepszych producentów takich jak Winmau czy One80 mogą służyć nawet kilka lat.

Tarcze do darta - jaką tarczę do darta wybrać?
Tarcze do darta – jaką tarczę do darta wybrać?

Elektroniczne tarcze do darta mają oczywiście własne plusy. Grając na takich tarczach nie musimy martwić się o liczenie punktów. Tarcze mają własne liczniki. Wybieramy rodzaj gry np. “501” gdzie na liczniku pojawi się 501 punktów. Rzucając lotkami punkty nam się odejmują, a celem gry jest wyzerowanie licznika. Kto pierwszy ten lepszy, więc trzeba trafiać jak najwyższe liczby.

Grając na tarczy sizalowej musimy zaopatrzyć się w specjalną tablicę lub apkę do liczenia punktów. Tych na szczęście jest wiele i każdy gracz znajdzie coś dla siebie.

Kolejnym plusem dla tarczy sizalowej jest posiadanie wymiarowych pól podwójnych i potrójnych. Tutaj rzeczywistość nie jest zafałszowana, jak to ma miejsce w tarczach elektronicznych, gdzie pola podwójne i potrójne są większe o około 30%. Niby łatwiej trafić w większe pole. Jednak nie są to oficjalne wymiary i na każdym turnieju czeka nas niemiła niespodzianka. Zdecydowanie lepiej jest trenować na tarczy z wymiarowymi polami.

Tarcze elektroniczne także mogą takie mieć, lecz wtedy są dwa razy droższe, ich cena zaczyna się od 300-400 zł.

Która tarcza do darta lepsza?

Biorąc pod uwagę wszystkie czynniki, plusy oraz minusy tarcz do darta nie można wskazać, która jest najlepsza. Część graczy wybierze tarczę elektroniczną by mieć więcej fan-u lub lżej przy liczeniu punktów. Kolejna część wybierze dart klasyczny i tarczę sizalową. Z trendu, który można zaobserwować tych drugich jest więcej. Zawsze warto zacząć przygodę z dartem. Nie jeden gracz “złapał bakcyla” i ta niepozorna gra stała się jego życiową pasją!

Niezależnie które tarcze do darta cię interesują oba rodzaje znajdziesz w ofercie sklepu Darter180.com.