Pewność siebie to cecha, której wielu osobom niestety brakuje. Można ją jednak wyćwiczyć niczym mięsień. Nie wierz w mity, że charakter człowieka się nie zmienia i że jeśli masz jakieś wady – zostaną Ci na zawsze. W rzeczywistości bowiem Twoja osobowość kształtuje się codziennie, a wpływ na nią mają wybory, których dokonujesz. Możesz na przykład po prostu być wdzięcznym za kilka rzeczy każdego dnia przed snem albo wręcz przeciwnie – ponarzekać sobie na coś tuż przed zaśnięciem. I gwarantuję Ci, że po kilku latach będziesz albo dużo bardziej pozytywnie, albo negatywnie nastawiony do życia. Jak widzisz – szlifowanie swoich cech to kwestia nawyków. Dzięki rzeszom ciężko pracujących naukowców coraz lepiej rozumiemy ludzką psychikę i możemy to wykorzystać. Czy wiedziałeś, że jeśli przyjmiesz postawę, która wyraża pewność siebie lub po prostu zachowujesz się tak, jakbyś był pewny siebie – Twój mózg uznaje, że faktycznie tak jest, po czym wydziela więcej testosteronu (hormon odpowiedzialny między innymi właśnie za pewność siebie)? Mogłeś o tym nie słyszeć, ale nic straconego – teraz dowiesz się, jakie zachowania pomogą Ci zdobyć lub wzmocnić omawianą cechę. Oto sześć sposobów jak wyglądać na pewnego siebie, aby w końcu być pewnym siebie, zaczynamy.

“Nie powstrzymuje Cię ani brak potencjału, ani brak okazji – powstrzymuje Cię brak pewności siebie”.

6 sposobów jak wyglądać na pewnego siebie i w końcu takim się stać

#01 Mocny uścisk dłoni

Pewnie na filmach wiele razy widziałeś, jak różnego typu ludzie w garniturach (prezesi, handlowcy, prawnicy…) wymieniają uścisk dłoni na powitanie. Nie robią tego sflaczałą ręką ani nie są przy tym delikatni niczym pupcia niemowlaka. Nie – to zawsze jest męski, stanowczy uścisk dłoni. Możesz być pewien, że nad takim filmem pracuje przynajmniej jeden specjalista od mowy ciała, który ma za zadanie tak pokierować gestykulacją i zachowaniem postaci, by wyglądały jak najbardziej autentycznie. Dlatego pod tym względem filmy nie różnią się za bardzo od życia. Ludzie pewni siebie zawsze mają mocny uścisk dłoni. Świadczy on o ich wysokiej samoocenie i jest podświadomym sposobem na pokazanie drugiemu człowiekowi swojej siły.
Jeśli więc zwrócono Ci uwagę, że witasz się z ludźmi jak “miękkie kluchy”- zmień to. Nie bój się uścisnąć czyjejś dłoni, a nawet dwa razy “potrząsnąć” nią w górę i w dół. Jeśli po prostu masz małą siłę uścisku i boisz się, że ludzie zobaczą, że wkładasz mnóstwo wysiłku w przywitania – kup sobie ściskacze do treningu siły uścisku. Podczas oglądania filmu albo dojazdu do pracy czy szkoły w autobusie – zrób kilka serii. I po problemie.

#02 Siedź prosto i nie podpieraj się łokciami

Kiedy babcia chciała mi przyczepić kij do pleców, żebym się nie garbił – wiedziała, co robi. Garbienie się nie tylko sprawia, że wyglądamy nieatrakcyjnie, ale przede wszystkim… Obniża naszą samoocenę i zdolność koncentracji. I nie ważne, czy robisz to, siedząc, czy stojąc – ciało odbiera tę postawę jako oznakę bierności, lenistwa i smutku. Jeśli jednak wypniesz trochę klatę do przodu (ale uważaj, żeby nie wyglądać jak “lilipucik” gotowy do walki) i podniesiesz głowę, organizm natychmiast reaguje, wydzielając więcej testosteronu. Jeśli zaś chodzi o wspieranie się łokciami przy stole – wyglądasz w ten sposób na osobę, której się nudzi. Co gorsza- badania pokazały, że produkujesz wtedy hormony stresu.

#03 Otwarte dłonie

Jeśli siedząc przy stole, masz splecione dłonie, bawisz się palcami, albo nerwowo nimi stukasz w stolik – wygląda to, jakbyś się czymś bardzo denerwował. Nawet jeśli robisz to zwyczajnie z nudów, Twoja podświadomość “wie lepiej”. I do całego ciała leci komunikat: “Uwaga! Stres! Produkujemy kortyzol! Taaak! Jeszcze więcej kortyzolu!”. No i co? To, że ten hormon stresu to naturalny wróg testosteronu, więc chcemy go w życiu jak najmniej. Dlatego zawsze siedź przy stole albo z otwartymi dłońmi (skierowanymi wierzchem do góry, albo z delikatnie stykającymi się końcówkami palców (tak jakbyś chciał złożyć dłonie w amen, ale łączysz ze sobą jedynie opuszki palców). Ta pierwsza postawa wyraża otwartość na ludzi, zaś druga – spokój, skoncentrowanie i mądrość.

#04 Nie krzyżuj rąk

Skrzyżowane ręce splecione na piersiach to postawa, która wyraża wycofanie i niechęć do interakcji społecznych. Nie tylko wyglądasz w ten sposób na osobę, do której lepiej nie podchodzić, ale przede wszystkim dajesz samemu sobie komunikat “Nie chcę tu być, nie czuję się dobrze!”. Tymczasem, jeśli chcesz być naprawdę pewny siebie, chcąc nie chcąc musisz wykazywać się swobodą i “luzem” w kontaktach z innymi ludźmi.
Nawet jeśli jesteś spięty albo zdenerwowany, udawaj, że tak nie jest – w myśl zasady “kłamstwo powtórzone tysiąc razy staje się prawdą”, która bardzo dobrze nakreśla sposób działania Twojej podświadomości. Jeśli musisz, udawaj wyluzowanego tak długo, aż faktycznie będziesz się tak czuć. Dużo lepiej wygląda trzymanie rąk za plecami (eksponujesz w ten sposób klatkę piersiową, co odbierane jest jako oznaka pewności siebie) lub… #05

#05 Ręce wsparte na biodrach

Jeśli pracowałeś lub byłeś kiedyś na budowie, prawdopodobnie widziałeś gdzieś, jak kilku ludzi ciężko pracuje, a majster stoi dumny i się im przygląda. I gdy tak stoi, przyjmuje postawę lidera – nogi w lekkim rozkroku, dłońmi chwyta się za biodra (tak że jego łokcie rozchodzą się na boki i dzięki temu jego postać optycznie jest dużo większa), głowę ma uniesioną. Taką pozycję zaobserwowano także u małp naczelnych. Przyjmuje ją samiec alfa stada. Wykazano, że stanie w takiej pozycji przez 5 minut, może podnieść Twój poziom testosteronu nawet do… 21%!

#06 Nie trzymaj rąk w kieszeni

Niektórzy myślą, że stanie z rękami w kieszeniach jest luzackie. Tym bardziej, jeśli jeszcze opierasz się o ścianę – taaa, kobiety pewnie pokazują Cię wtedy palcami i piszczą z podniecenia – “Patrzcie! Adonis! Półbóg! Macho roku!”- niestety, tak to nie działa. Okazuje się, że pokazujesz taką postawą, że się czegoś boisz.
Zarówno kobiety, jak i mężczyźni mają tendencję do zasłaniania krocza splecionymi rękoma, gdy czują silny stres. To taki pierwotny instynkt, gdyż chcesz chronić to, co masz “najcenniejsze”. Włożenie rąk do kieszeni to podobna śpiewka. Także unikaj tego. Jeśli już musisz coś robić z rękoma, kup sobie lepiej jakąś dobrą książkę. To przyciąga wartościowe kobiety nawet bardziej niż utwory Zenona Martyniuka puszczone z głośniczka JBL na maksymalnej głośności ;-).

“Pewność siebie nie oznacza, że gdy spotkasz się z ludźmi, zadzierasz nosa i uważasz się za kogoś lepszego. Pewność siebie oznacza, że w spotkaniu z ludźmi jesteś sobą, bo wiesz, że z nikim nie musisz się porównywać”.

Sprawdź książki, które pomogą Ci wzmocnić swoją pewność siebie:

Magia myślenia na wielką skalę – David Schwartz

Magia myślenia na wielką skalę - David Schwartz

Dr David J. Schwartz, powszechnie uznawany za jednego z czołowych ekspertów z zakresu motywacji, udowadnia, że nie musisz być intelektualistą czy posiadać wrodzonego talentu, by osiągnąć wielki sukces i satysfakcję – jednak powinieneś poznać i zrozumieć pewne sposoby myślenia i działania, które cię do nich doprowadzą. Ta książka odkryje przed tobą ich sekrety!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mowa ciała – Joe Navarro

Mowa ciała - Joe Navarro

Joe Navarro, agent specjalny FBI, latami doskonalił się w odczytywaniu ludzkich gestów i mimiki, dzięki czemu ujął wielu przestępców.

60% tego, co myślimy, przekazujemy niewerbalnie. Odkoduj mowę ciała i wejdź na nowy poziom porozumienia.
Złam kod gestów i czytaj w myślach!

 

 

 

 

Naturalna pewność siebie. Siła, która zmieni Twoje życie – Tomasz Marzec

Naturalna pewność siebie. Siła, która zmieni Twoje życie - Tomasz Marzec

Jeśli chcesz pozbyć się paraliżującego lęku i nieśmiałości, odrzucić niewłaściwe założenia, nauczyć się słuchać siebie i odpowiednio działać w sytuacjach stresujących lub konfliktowych, powinieneś koniecznie przeczytać tę książkę. Jej autor na własnej skórze przetestował opisane tu metody, zmierzył się z frustracją, strachem i odrzuceniem. Dobrze wie, o czym pisze, i wie, jak Ci pomóc.

Weź swoje życie we własne ręce! Ujarzmij siłę pewności siebie!

 

 

 

A Ty jakie masz sposoby, aby być bardziej pewnym siebie? Napisz w komentarzu.