Motywacja jest jednym z najważniejszych czynników decydujących o sukcesie. Jeśli chcesz osiągnąć swój cel i wprowadzić trwałe pozytywne zmiany w swoim życiu, potrzebujesz motywacji. Dlaczego związek między motywacją a sukcesem jest tak silny? Ponieważ wysoka motywacja sprawi, że będziesz bardziej zaangażowany w to co robisz, co z kolei przełoży się na lepszą wydajność i wyniki. Jednak motywacja to nie wszystko. Ważne jest też upewnienie się, że robisz to z właściwych powodów. Tu z pomocą przyjdzie ci prosta metoda – matryca motywacji. Dzięki niej dowiesz się co tak na prawdę cię motywuje i jak duże są twoje szanse na to, że osiągniesz sukces, a zmiany które wprowadzisz będą trwałe.

“Nie musisz być bohaterem, aby czegoś dokonać, ukończyć zadanie. Wystarczy, że będziesz wystarczająco zmotywowanym do osiągnięcia swoich celów. – Edmund Hillary

Czym jest motywacja?

Zanim o matrycy motywacji, zastanówmy się najpierw, czym jest motywacja? W bardzo praktycznym ujęciu, motywację możemy zdefiniować w następujący sposób:

  • Wewnętrzny lub zewnętrzny czynnik, który skłania daną osobę do działania;
  • Zdolność do zainicjowania i wytrwałego dążenia do wybranego celu;
  • Poświęcenie 100% swojego czasu, wysiłku, energii i koncentracji na osiągnięciu celu;
  • Umiejętność dążenia do zmiany w obliczu przeszkód, znużenia, zmęczenia, stresu i chęci robienia innych rzeczy;
  • Determinacja, aby oprzeć się zakorzenionym i niezdrowym wzorcom i złym nawykom;
  • Robienie wszystkiego, co w twojej mocy, aby dokonać zmian, których pragniesz w swoim życiu.

“Motywacja jest Twoim punktem startowym, ale to dobre nawyki poprowadzą Cię dalej”.

Jaki jest wpływ motywacji na osiągnięcie sukcesu?

Dlaczego motywacja jest tak ważna? Ponieważ motywacja wpływa na każdy aspekt twoich wysiłków na rzecz zmiany:

  • Przygotowanie do wprowadzenia zmian;
  • Cierpliwość i zaakceptowanie że, aby zmiany mogły nastąpić potrzeba czasu;
  • Wytrwałość, kiedy stare nawyki i wzorce opierają się twoim wysiłkom;
  • Upór w pokonywaniu przeszkód i niepowodzeń;
  • Styl życia i środowisko, które wspierają zmiany;
  • Ostateczne osiągnięcie pożądanych zmian.

“Twoja zdolność do znalezienia i utrzymania motywacji na drodze do znaczących i długotrwałych zmian w twoim życiu będzie ostatecznie decydować o tym, czy będziesz w stanie przełamać długotrwałe nawyki i schematy”.

Matryca motywacji. Dlaczego chcesz osiągnąć swój cel i czy ci się uda?

Każdy z nas ma nieco inne motywacje do działania i zmiany. Doktor Jim Taylor, psycholog sportowy, który pracował z lekkoatletami światowej klasy i olimpijczykami, stworzył tzw. “matrycę motywacji”. To bardzo pomocne i proste w użyciu narzędzie, które pomoże ci ocenić co tak na prawdę motywuje Cię do zmiany i jak bardzo prawdopodobne jest to, że osiągniesz swój cel.

Matryca motywacji bierze pod uwagę dwa kryteria:

  • Czy robisz to wskutek wewnętrznych czy zewnętrznych wpływów?
  • Czy robisz to z pozytywnych i zdrowych powodów, czy też negatywnych i niezdrowych?

Szablon matrycy motywacji wygląda w ten sposób:

Co Cię motywuje? Matryca motywacji
Co Cię motywuje? Matryca motywacji

Prawdopodobieństwo wprowadzenia realnych pozytywnych zmian zależy od tego, w którym z czterech pól matrycy motywacji plasuje się twoja motywacja.

Wpływy zewnętrzne – Negatywne i niezdrowe powody

Motywują cię: lęk przed stratą, presja ze strony innych, brak stabilizacji w życiu i potrzeby finansowe. Jeśli postanawiasz się zmienić z tych powodów, może ci się udać, ale nadal będziesz doświadczał lęków i poczucia braku szczęścia.

Wpływy wewnętrzne – Negatywne i niezdrowe powody

Motywują cię: strach przed porażką, poczucie niższości i brak pewności siebie. Jeśli postanawiasz się zmienić z tych powodów, zapewne doświadczysz wypalenia, braku satysfakcji, i wrócisz do poprzednich zachowań.

Wpływy zewnętrzne – Pozytywne i zdrowe powody

Motywują cię: uznanie, status, pieniądze i poczucie wyższości. Jeśli postanawiasz się zmienić z tych powodów, niewykluczone, że ci się uda, ale wciąż będziesz polegać na opiniach innych, aby dobrze o sobie myśleć.

Wpływy wewnętrzne – Pozytywne i zdrowe powody

Motywują cię: pragnienie, pasja, potrzeba zaspokojenia, satysfakcji i potwierdzenia własnej wartości. Jeśli postanawiasz się zmienić z tych powodów, zapewne ci się to uda, będziesz szczęśliwy i usatysfakcjonowany.

“Motywacja pochodzi z pracy nad rzeczami, na których nam zależy”. – Sheryl Sandberg

Oczywiście, idealnym typem motywacji jest motywacja wewnętrzna-pozytywna, ponieważ pochodzi ona z miejsca siły i bezpieczeństwa. Jednocześnie badania wykazały, że wielu ludzi sukcesu jest napędzanych do osiągania swoich celów przez poczucie niepewności, co sugeruje, że motywacja wewnętrzna-negatywna lub zewnętrzna-negatywna może też prowadzić do sukcesu i zmiany jedna rzadko do szczęścia.

Uwagi końcowe

Aby osiągnąć cel i wprowadzić trwałe zmiany w życiu potrzeba motywacji. Znalezienie motywacji do zmiany oznacza konsekwentne podtrzymywanie swoich wysiłków, kiedy łatwo byłoby się poddać. Wiąże się to z robieniem wszystkiego, co możliwe, aby osiągnąć zamierzone cele.

Kiedy następnym razem staniesz przed jakimś wyborem lub decyzją, spróbuj ocenić ich położenie w obrębie matrycy motywacji. Zobacz, gdzie na matrycy pojawiają się twoje motywacje, aby ocenić na ile prawdopodobne jest, że twoje działania doprowadzą cię do sukcesu. Czy te powody pochodzą z zewnątrz czy wewnątrz? Czy są negatywne czy pozytywne?

Jeśli twoja motywacja do wprowadzenia pozytywnych zmian pochodzi z wewnątrz, najprawdopodobniej osiągniesz swój cel. Jeśli motywuje cię presja z zewnątrz i inni ludzie, być może zdołasz wprowadzić jakieś zmiany, ale zapewne będą się wydawały próżne, prowadząc do braku satysfakcji, wypalenia i lęków.

Tylko będąc całkowicie oddanym kierunkowi, w którym zmierzasz i swoim postanowieniom, zapewnisz sobie zdrową motywację, której będziesz potrzebować, aby wytrwać i osiągnąć sukces.

“Bez względu na to, kim jesteś, albo ile masz lat, jeśli chcesz osiągnąć trwały sukces, motywacja, jaka poprowadzi cię ku temu celowi, musi pochodzić z twego wnętrza”. – Paul J. Meyer

Sprawdź też: 7 sposobów na zdobycie i utrzymanie motywacji

A Ciebie co motywuje? W której ćwiartce matrycy motywacji się znajdujesz?