Powszechnie uważa się, że zmniejszona aktywność fizyczna i jedzenie fast foodów są powiązane z otyłością. Jednak dowody na to, że są to główne przyczyny otyłości, są w dużej mierze poszlakowe. Aby pobudzić debatę, eksperci sugerują 10 innych możliwych przyczyn otyłości, opisanych w International Journal of Obesity.

„Naukowcy ponoć zlokalizowali część ciała ludzkiego odpowiedzialną za otyłość. Sądzę, że chodzi o usta:. – Jay Leno

10 prawdopodobnych przyczyn epidemii otyłości

#01 Niedosypianie

Zbyt mało snu może zwiększyć masę ciała. Dziś wiele osób śpi mniej niż kiedykolwiek.

#02 Zanieczyszczenie

Hormony kontrolują masę ciała. A wiele dzisiejszych zanieczyszczeń wpływa na nasze hormony. Przykładem niech będą ksenoestrogeny, które przenikają do żywności lub wody z plastiku. Nadmiar związków imitujących estrogen to sygnał dla ciała, by odkładać więcej tłuszczu, szczególnie na piersiach i biodrach.

#03 Klimatyzacja

Musisz spalić kalorie, jeśli w Twoim otoczeniu jest za gorąco lub za zimno, bo w ten sposób ciało reguluje temperaturę. Jednak coraz więcej ludzi niż kiedykolwiek mieszka i pracuje w domach i biurach z kontrolowaną temperaturą. To wyręcza nasze ciało. Jak każdy nowoczesny wynalazek, z resztą. Czasami warto pobyć w strefie dyskomfortu, by spalić więcej tłuszczu.

#04 Mniejsza liczba palących

Palenie zmniejsza wagę. W obecnych czasach ludzie palą znacznie mniej niż kiedyś. Nie znaczy to, że masz palić, by schudnąć. Mogę polecić Ci zdrowsze metody podniesienia poziomu dopaminy (to ten hormon, który czyni palenie uzależniającym). Zaliczamy do nich picie kawy, sport, ostre potrawy, kurkumę czy nawet stawianie sobie małych, codziennych celów i ich osiąganie. To chyba zdrowsza opcja, niż fajki, nie sądzisz?

#05 Medycyna

Wiele różnych leków, w tym środki antykoncepcyjne, hormony steroidowe, leki na cukrzycę, niektóre leki przeciwdepresyjne i leki na nadciśnienie może powodować przyrost masy ciała. A spożycie takich leków obecnie jest coraz wyższe. Oczywiście, nie rezygnuj z nich! Lepiej być nieco grubszym, ale zdrowym, niż ryzykować życiem dla urody! Da się schudnąć mimo ich stosowania!

„Nie kop swojego grobu własnym nożem i widelcem”.

#06 Wygodny tryb życia

Mówi się, że stres sprzyja podjadaniu. U niektórych- owszem. W większości przypadków jest jednak tak, że stres (umiarkowany) mobilizuje do działania i odciąga nasze myśli od jedzenia. Problem dzisiejszego świata jest taki, że mamy albo za mało, albo za dużo stresu, a to sprzyja tyciu. Staraj się rezygnować z komfortu, np. biorąc zimny prysznic, wstając wcześniej rano, intensywnie trenując czy nawet rozciągając się (ból podczas rozciągania to też stres dla ciała). Ta umiarkowana ilość stresu przyspieszy metabolizm, ale też uodporni Cię na większy stres).

#07 Starsze mamy

Istnieją dowody na to, że im starsza kobieta w momencie porodu, tym większe ryzyko otyłości u jej dziecka. Dziś kobiety decydują się na dzieci coraz później.

#08 Głupie diety

Dieta wysokotłuszczowa, która na szczęście staje się już coraz mniej popularna, czy wysokobiałkowa, to wprawdzie szybki sposób na chudnięcie, ale też na efekt jojo. Bez węglowodanów, czyli podstawowego źródła energii, tracisz mięśnie. Potem zamiast nich, po zakończeniu diety wraca tłuszcz. Czujesz frustrację, tracisz motywację. Zamiast skomplikowanych diet, po prostu ucz się. Cały czas się ucz! Co jest zdrowe, a co nie? Ta wiedza wystarczy, by bez żadnej diety jeść lepiej i chudnąć.

#09 Tłuszcze nasycone

Opieranie swojej diety na nabiale i mięsie to prosta droga do insulinooporności, która zniszczy nawet najlepszy plan na odchudzanie. Niestety, część osób lubi te produkty na tyle, by jeść je codziennie. O wiele lepszym wyjściem jest włączenie oliwy z oliwek do codziennej diety, bo kwasy omega-9, które tam znajdziesz, dosłownie mogą uratować Ci życie. Działają odwrotnie do tłuszczów nasyconych. Przyspieszają utlenianie (spalanie) tłuszczu, chronią przed rakiem i chorobami serca, a nawet depresją.

#10 Związki małżonków otyłych

Otyłe kobiety zwykle wychodzą za mąż za otyłych mężczyzn, a jeśli otyłość ma składnik genetyczny, w następnym pokoleniu będzie jeszcze więcej osób otyłych.

Te inne czynniki, które przyczyniają się do tego, zasługują na więcej uwagi i badań. Jeszcze więcej wyjaśnień to: wirus wywołujący tłuszcz, wzrost depresji wśród dzieci, mniejsze spożycie produktów mlecznych oraz hormony stosowane w rolnictwie.

„Zdrowe żywienie bywa trudne. Otyłość to codzienny ciężar. Wybierz swój poziom trudności”.

Sprawdź: 5 prostych sposobów na motywację do odchudzania

Jak myślisz – co jeszcze może przyczyniać się do epidemii otyłości?