Sprzątanie to nieodzowna część naszego życia. No, chyba, że mamy w domu służbę, która sprząta za nas. Jeżeli nie, to warto byśmy spróbowali wyrobić sobie pewne nawyki związane z ogarnianiem przestrzeni wokół nas, które ułatwią nam robienie porządków, które wcale nie muszą być dla nas karą ani przykrą koniecznością. Jak zachować porządek i sprzątać aby było czysto? Oto trzy dobre i proste nawyki praktycznego sprzątania. Zaczynamy!

“Sprzątanie mieszkania zdaje się posiadać medytacyjne, psychoanalityczne właściwości. Napełnia człowieka nowymi siłami, daje poczucie nowego otwarcia….” – Michael Nast

Jak zachować porządek? Oto 3 dobre nawyki praktycznego sprzątania

#01 Dużo rzeczy tworzy duży bałagan

Posiadanie dużych ilości rozmaitych przedmiotów, wcale nie musi oznaczać (nawet jeżeli są one materialnie wartościowe), że jesteśmy top and top. Posiadanie dużych ilości przedmiotów, kończy się najczęściej tym, iż mamy większy bałagan do posprzątania. Typowe bibeloty, może i stanowią element dekoracji wnętrza, ale po pierwsze; zajmują więcej przestrzeni a po drugie; zbierają kurz a wówczas już tak dekoracyjnie nie wyglądają. Jest jeszcze opcja numer trzy: potrzebujemy więcej czasu na ich sprzątanie. Jeżeli czegoś nie używamy, to nie okłamujmy się, że po roku nagle zaczniemy. Pozbywajmy się zbędnych rzeczy na bieżąco i bez sentymentów. Taka taktyka z pewnością będzie nam pomocna.

#02 Wszystko na swoim miejscu

Każda rzecz, której na co dzień (nie tylko raz w roku) używamy, powinna mieć swoje konkretne miejsce. Najlepiej jedno, stałe, znane wszystkim domownikom lub gościom. Miejsce tymczasowe lub każdego tygodnia inne, wprowadza chaos. W chaosie trudno cokolwiek znaleźć. Jeżeli już znajdziesz miejsce na konkretną rzecz w Twoim domu, niech ona ma charakter stały i niezmienny a jeżeli już koniecznie chcesz coś zmieniać w tym zakresie, rób to dosłownie raz na jakiś, najlepiej w miarę długi czas.

#03 Wziąłeś? Odłóż na miejsce

Po regularnym pozbywaniu się niepotrzebnych bibelotów, sprzętów etc. oraz znalezieniu miejsca na każdą niezbędną nam na co dzień rzecz, nawyk odkładania wszystkiego na swoje miejsce, staje się najważniejszym nawykiem w hierarchii ładu i porządku. Nie powinniśmy mieć z nim problemu, jeżeli będziemy konsekwentni – wziąłeś dla przykładu książkę z regału, poczytałeś ją sobie i od razu, zanim poszedłeś sobie zrobić coś do picia, odłożyłeś ją z powrotem na regał a nie położyłeś w zupełnie innym miejscu, które akurat było pod ręką. Wiele osób na własnym przykładzie może potwierdzić, że jest to bardzo trudny niekiedy nawyk do tego, by go sobie wyrobić ale za to wiele innych osób z pewnością potwierdzi, że jak już wejdzie nam on w krew, staje się automatyczny. Sprawia, że utrzymanie porządku nie jest tak czasochłonnym i pochłaniającym energię wyzwaniem. Staraj go sobie nigdy nie odpuszczać, bo jak raz to zrobisz, szybko polegniesz.

“Kiedy uporządkujesz swój dom, możesz zacząć naprawdę żyć”. – Marie Kondo

Sprawdź: 5 powodów, dla których warto regularnie sprzątać mieszkanie