Uczysz się i uczysz, a efekty są mizerne? Masz trudności z zapamiętywaniem tego, co przeczytałeś? Odkładasz naukę w nieskończoność, bo cię nuży i łatwo się przy niej dekoncentrujesz? Olav Schewe i dr Barb Oakley autorzy książki Mistrzowski samouk, w przeszłości sami mieli podobne problemy z nauką. Jednak opierając się na badaniach z dziedziny neuronauki oraz na psychologii kognitywnej oraz własnych doświadczeniach z uczeniem się, znaleźli skuteczne metody jak łatwo i skutecznie się uczyć i doskonalić się w dowolnej dziedzinie. Ich metody pomagają w opanowaniu materiału — dowolnego materiału. Bez względu na to czy przygotowujesz się do egzaminu na studia czy chcesz nauczyć się języka obcego. Jak więc uczyć się efektywnie? Jak stać się mistrzem samounauki? Oto wskazówki, aby stać się prymusem w każdej dziedzinie!

“Być może myślisz sobie: „jestem noga z matmy”, „nie mam zdolności językowych” czy „nie potrafię przemawiać”, a tak naprawdę zapewne po prostu nie opanowałeś tych umiejętności — jeszcze”. – Olav Schewe i Barb Oakley

Mistrzowski samouk. Jak łatwo i skutecznie się uczyć i doskonalić się w dowolnej dziedzinie?

#01 Koncentruj się uważnie i walcz z prokrastynacją.

Kiedy się uczysz oczyść otoczenie z rzeczy zakłócających uwagę. Unikaj wielozadaniowości z wyjątkiem sporadycznej chęci spojrzenia na zadanie z odmiennej perspektywy.

Pokonaj skłonności do prokrastynacji, zwiększ skupienie i produktywność stosując technikę Pomodoro (wyeliminuj dekoncentrujące bodźce, skup się na 25 minut, zrób sobie przerwę).

Rób częste krótkie przerwy. Zrób plan wznawiania pracy na wypadek nieuchronnych przerw.

#02 Pokonuj impas.

Jeśli utkwisz w martwym punkcie, odwróć uwagę od zadania lub zrób sobie przerwę, aby uaktywnić tryb myślenia rozproszonego. Po przerwie, na której czas należy w ogóle zapomnieć o problemie, wróć do miejsca impasu.

Stosuj technikę trudnego początku podczas odrabiania lekcji i egzaminów. Zacznij od najtrudniejszego zagadnienia. Gdy tylko spostrzeżesz, że utknąłeś, przejdź do łatwiejszego zadania. Wróć do trudnego zagadnienia po uporaniu się z jednym łatwiejszym (lub kilkoma).

Zaczynając pisać raport albo wypracowanie, nie przerywaj co chwila, by skorygować to, co już napisałeś. Oddziel czas na pisanie od czasu na redagowanie.

#03 Ucz się głęboko.

Ucz się aktywnie: przywołuj z pamięci to, o czym się dowiedziałeś (ćwiczenia przypominające), i referuj. Stosuj przeplatanie i odstępy czasowe, aby wypracować lepszą intuicję i przyspieszyć naukę.

Nie skupiaj się tylko na prostych kwestiach; podnoś sobie poprzeczkę. A poza tym wysypiaj się i bądź aktywny fizycznie. Bo trening fizyczny pomaga w uczeniu się i zapamiętywaniu. A sen pozwala nie tylko odzyskać siłę. Sen pozwala też ugruntować to czego się się nauczyliśmy, bo struktury neuronalne tworzą się w trakcie snu.

#04 Wykorzystuj pamięć roboczą.

Dziel materiał na niewielkie części i zastępuj trudne terminy prostszymi pojęciami.

Rób listy zadań, aby oczyścić pamięć roboczą. Sporządzaj dobre notatki i przeglądaj je w dniu, w którym je wykonałeś.

#05 Zwiększ efektywność zapamiętywania.

Stosuj triki pamięciowe przyspieszające naukę: akronimy, skojarzenia wizualne i pałac pamięci. Stosuj metafory, aby szybciej opanować nowe koncepcje.

#06 Zdobywaj intuicję i myśl szybko.

Internaliuj (nie wystarczy bezmyślnie wkuwać) metody rozwiązywania najważniejszych zadań z matematyki i nauk ścisłych.

Rób gesty, które ułatwią Ci zapamiętanie i zrozumienie nowego słownictwa.

#07 Zdobywaj się na samodyscyplinę, nawet jeśli ci na niej nie zbywa.

Szukaj sposobów na pokonywanie wyzwań bez konieczności polegania na samodyscyplinie. Eliminuj otaczające cię pokusy, dekoncentrujące bodźce i utrudnienia.

Koryguj nawyki. Planuj cele, przewiduj przeszkody na drodze do ich osiągnięcia i z wyprzedzeniem wymyślaj skuteczne sposoby reagowania na nie.

#08 Motywuj się.

Przypominaj sobie o wszystkich korzyściach z kończenia zadań. Nagradzaj się za ukończenie trudnych zadań. Pamiętaj o dostosowywaniu poziomu trudności zadania do posiadanych umiejętności. Wyznaczaj cele — długoterminowe, pośrednie (kamienie milowe) i procesowe.

#09 Czytaj efektywnie.

Przeglądaj tekst przed przystąpieniem do wnikliwej lektury. Czytaj aktywnie: zastanawiaj się nad tekstem, rób ćwiczenia przypominające i notatki.

10. Śpiewająco zdawaj egzaminy.

Jak zdać każdy egzamin? Dowiedz się jak najwięcej o samym teście i zrób plan przygotowań. Ćwicz na podstawie zadań testowych z poprzednich lat, jeśli są dostępne. Na egzaminie uważnie przeczytaj objaśnienia i pilnuj czasu, a na końcu zweryfikuj udzielone odpowiedzi. Stosuj technikę trudnego startu.

#11 Bądź wzorowym uczniem.

Mózg jest najcenniejszym i najbardziej złożonym z narzędzi, które posiadasz, aby wyciągnąć z niego jeszcze więcej ucz się metakognitywnie w czterech krokach: pierwszy krok to zrozumienie zadania; drugi wyznaczanie celów i sporządzanie planów; trzeci nauka; a czwarty kontrolowanie i korygowanie toku nauki.

“Wyciągaj wnioski z wcześniejszych doświadczeń: oceniaj, co poszło dobrze, a co możesz usprawnić”. – Olav Schewe i Barb Oakley

Słowo końcowe

Umiejętność jak się uczyć to kluczowa kompetencja, aby odnieść sukces w XXI wieku. Aby uczyć się efektywnie, trzeba używać właściwych narzędzi we właściwym czasie i nieustannie zastanawiać się nad możliwościami usprawnienia nauki. Dobra wiadomość jest taka, że dzięki skutecznym technikom uczenia się każdy może się nauczyć szybciej i łatwiej zapamiętywać informacje.

Mistrzowski samouk. Jak łatwo i skutecznie doskonalić się w dowolnej dziedzinie - Dr. Barbara Oakley, Olav Schewe
Mistrzowski samouk. Jak łatwo i skutecznie doskonalić się w dowolnej dziedzinie – Dr. Barbara Oakley, Olav Schewe

Wydaje Ci się, że po tym co właśnie przeczytałeś wiesz już jak się uczyć i być mistrzem samoukiem? Nie do końca….bo aby w pełni skorzystać z tych porad, trzeba sięgnąć po książkę Mistrzowski Samouk, przeczytać ją w całości i zacząć stosować te metody w praktyce.

W tej książce znajdziesz najlepsze praktyczne techniki usprawniające naukę oraz poznasz kwintesencję przydatnych wniosków z doświadczeń w obszarze neurobiologii, psychologii poznawczej, edukacji i wielu innych dyscyplin.

Dr Barbara Oakley i Olav Schewe zrobią ci intensywny kurs uczenia się, przydatny bez względu na to, czy zgłębiasz sekrety matematyki, języka obcego, programowania, sztuk walki, gotowania czy czegokolwiek innego.

Wręcz nie uwierzysz co zacznie się dziać w twoim mózgu podczas posługiwania się opisanymi w tej książce metodami. Ucz się zgodnie z planem, eksperymentując z różnymi narzędziami. Przekonaj się, że działają, i sam dojdź do wniosków, dlaczego są tak skuteczne.

Stań się mistrzem samoukiem!

“Uczyć się należy aktywnie, skłaniając mózg do ciężkiej pracy i myślenia”. – Olav Schewe i Barb Oakley

Mistrzowski samouk. Jak łatwo i skutecznie doskonalić się w dowolnej dziedzinie - Dr. Barbara Oakley, Olav Schewe
Mistrzowski samouk. Jak łatwo i skutecznie doskonalić się w dowolnej dziedzinie – Dr. Barbara Oakley, Olav Schewe