Złość piękności szkodzi.

Gdyby zdanie powyżej było stuprocentową prawdą, chyba ostatnie lata swojego życia, straszyłabym ludzi 😉. Dzisiaj będzie trochę o złości. Nie jestem psychologiem, ale bazując na własnych doświadczeniach oraz obserwacji, spróbuję rozłożyć na czynniki pierwsze złość.

Przeskok z ostatniej emocji, którą omawiałam (dla przypomnienia była to radość), wydaje się być ogromny. Radość jest uczuciem pożądanym, zaliczanym do pozytywnych, z kolei złość kojarzy nam się z emocją negatywną i staramy się jej unikać. Czy można tak kategoryzować? Można. Wszystko możemy, ale czy powinniśmy? Czy chcę Wam w takim razie ogłosić, że złość jest dobrym stanem?

7 głównych uczuć, które nam w życiu towarzyszą. Złość piękności szkodzi.

Złość. Jak to brzmi? Samo słowo, wskazuje na obecność zła. A jednak stanę się dzisiaj adwokatem diabła i pokażę Wam, że nie ma negatywnych emocji i jest to tylko skrót myślowy. Kiedy ostatni raz byłeś zły? W poniedziałek, kiedy musiałeś iść do pracy? Może rano, kiedy wstałeś za późno i szef przyłapał Cię na spóźnieniu? Może była to błaha sprawa, kiedy nie znalazłeś pustego miejsca parkingowego, a może całkiem poważna, kiedy dowiedziałeś się o tym, że ktoś Ci ukradł projekt i otrzymał za to wynagrodzenie? Przyznam się, że ostatnio wpadłam w złość, kiedy szef przestał doceniać moją pracę, zaangażowanie całego miesiąca na rzecz jednego dnia, w którym ciut spadły nam wyniki. Czułam złość, kiedy bliscy ludzie, zamiast cieszyć się moimi osiągnięciami literackimi, poczuli zazdrość i postanowili komentować inne sprawy z mojego życia, żeby mi dopiec, żebym nie była lepsza. Złość to niezgoda na panujące warunki, złość to obrona, a raczej reakcja na atak przeciwnika. Złość pozwala nam utrzymywać nasze granice, bronić przed zranieniem. Złość pojawia się, kiedy nie pasuje nam coś lub ktoś z świata zewnętrznego, ale i wewnętrznego. Wiele kobiet odczuwa autentyczną złość, kiedy staje na wadze. Do tego momentu ja nie widzę w złości niczego niedobrego ani nienaturalnego.

Każda emocja jest dobra…

I w tym momencie zaczyna się kategoryzowanie i nasza wielka uwaga. Każda emocja jest dobra na początku, bo pojawia się mimowolnie jako reakcja. To od nas zależy co pod jej wpływem zrobimy! Bo możemy wziąć w skrajnych przypadkach nóż i kogoś zranić, mogłam rzucić pracę, a ciotce wyrzucić, że jest już stara i życie zmarnowała, dlatego teraz pluje jadem. I wtedy złość jest zła! Jak to prosto brzmi 😊. Ale mogłam, co też uczyniłam. Pomyśleć sobie, że widocznie szef ma zły dzień i martwi się o losy firmy, więc przemilczę uwagi i pomyślę, dlaczego obroty spadły. Wypłaczę w domu przykrość jaką sprawiły mi słowa ciotki i najwyżej już jej więcej nie odwiedzę, ale nie będę krzyczeć na sfrustrowaną, starszą kobietę, bo to nie ma sensu i nic nie zmieni. I wtedy okazuje się, że złość jest dobra! To już nie tak łatwo brzmi.

Pomyśl sobie dzisiaj, zanim znów coś lub ktoś wyprowadzi Cię z równowagi, czy warto? Wiem, że w danej chwili, przyspiesza Ci puls, oddech i masz ochotę komuś przywalić, ale jeśli raz opanujesz złość, za każdym razem będzie Ci łatwiej. Złość można wyładować na tysiące różnych sposobów i nie musi to być twarz przeciwnika. Znajdź swój własny sposób. Może powiedz, że nie chcesz teraz rozmawiać, odejdź zanim powiesz coś przykrego, wróć do tematu później, pogódź się z tym, że zawsze znajdzie się ktoś o odmiennym zdaniu. Idź pobiegać, złap kontakt z naturą, poniżej zdjęcie, na pomysł załapania kontaktu <3

Jak sobie radzić ze złością aby odzyskać spokój i równowagę?
Jak sobie radzić ze złością aby odzyskać spokój i równowagę?

Spotkaj się z przyjacielem, wypłacz to w poduchę albo zrób coś więcej! Uczyń ze złości swój motor napędowy. Jeśli ktoś wytyka Ci na przykład wagę, a Ty wiesz, że jest z nią coś nie tak i wpadasz złość. To skieruj jej energię na motywację, aby zrzucić kilogramy. Powodzenia!

Karolina Panthera Strzelczyk– jestem dziennikarzem, wydałam trzy tomiki poezji, od lat organizuję imprezę literacką Heraski w Krakowie. Od dziesięciu lat interesuję się w sposób zawodowy szeroko rozumianą psychologią, szczególnie skupiając się na zagadnieniach mowy ciała i relacjach. Jestem freelancerem, któremu wiecznie mało wrażeń, czasem możecie odnaleźć mnie na szklanym ekranie. Kocham życie i chcę swoimi przemyśleniami sprawić, żebyśmy wymieniali się doświadczeniami.
Zajrzyj na IG: heraartystka

Sprawdź też: 7 głównych uczuć, które nam w życiu towarzyszą. Po pierwsze RADOŚĆ

„Złość jest jak benzyna. Jeśli rozlejesz ją wokół i ktoś zapali zapłakę, tworzy się piekło. Lesz jeśli umieścisz złość w silniku, będzie Cię napędzać”. – Scilla Elworthy