Sukces to słowo, które we współczesnym świecie pada nad wyraz często. Powstają książki, które zawierają porady, jak osiągnąć sukces. Ten staje się bowiem czymś, do czego dążą miliony ludzi. Jednak nie wszystkim udaje się ta sztuka. Wielu próbuje, lecz na jakimś etapie ponosi porażkę. Bowiem sukces to nie przypadek, chociaż trzeba przyznać, że odrobina szczęścia także się przydaje. Sukces to efekt ciężkiej pracy, często pomimo zwątpienia i zmęczenia, które towarzyszą człowiekowi w trakcie jego „podróży” ku osiągnięciu upragnionych celów.

Zmiana nastawienia drogą do sukcesu

Nastawienie to podstawa

Carol Dweck słynna amerykańska psycholog w swojej książce „Nowa psychologia sukcesu” poruszyła niezmiernie ważny temat. A mianowicie opisała dwa podejścia. Jedno z nich to nastawienie na rozwój (z ang. growth mindset), natomiast drugie to nastawienie na trwałość (z ang, fixed mindset). Czym różnią się te dwa pojęcia? Otóż nastawienie na rozwój zakłada, że inteligencja, talenty czy umiejętności można rozwijać w trakcie życia. Zaś nastawienie na trwałość to przeciwieństwo podejścia skupionego na rozwoju. W jego założeniu jest bowiem, że rodzisz się z pewnymi talentami oraz umiejętnościami i nic nie może tego zmienić. Jednak takie podejście często bywa zwodnicze, powodując, że człowiek przestaje się uczyć, sądząc, iż i tak zmarnuje swój czas i niczego nie osiągnie.

Ucz się przez całe życie

Współczesny świat jest tak skonstruowany, iż rozwój stał się jego integralną częścią. Ciągle szukasz jakiś nowych kursów, które pomogą Ci rozwinąć umiejętności. Czytasz książki, które poszerzają Twoje horyzonty, dzięki czemu nieustannie karmisz umysł. Ten zaś przyjmując kolejne porcje wiedzy, generuje przy tym pomysły, jakby ją wykorzystać i w jaki sposób podzielić się nią z innymi, by także ich zainspirować. Ludzie nastawieni na rozwój nie boją się wyzwań. Traktują je jako okazję do nauki. Bowiem wiedzą, że dzięki praktyce i cierpliwości są w stanie osiągnąć niesamowite wyniki. Ponadto nastawienie na rozwój nie zmusza do ciągłego udowadniania swojej wartości, wobec czego mniej się stresujesz oraz nie czujesz na sobie aż takiej presji, która w długim terminie odbija się negatywnie na zdrowiu psychicznym człowieka.

Rozwijaj potencjał

Dzięki podejściu skupionym na nauce i szlifowaniu swoich umiejętności ludzie mogą w pełni rozwijać swój potencjał. A ten może nieraz zaskoczyć. Co ważne w nastawieniu na doskonalenie siebie oraz swoich uzdolnień nie przejmujesz się nadmiernie porażkami, gdyż cały czas masz na uwadze to, iż jesteś w trakcie procesu. Ponadto takim osobom krytyka nie nadszarpuje ego, lecz staje się doskonałym feedbackiem, który pomaga w robieniu postępów. Są to bowiem informacje niezbędne do poprawienia efektów swojej pracy. Jednak większość ludzi obawia się krytyki, traktując ją zbyt personalnie. Szczególnie mają do tego tendencję osoby z nastawieniem na trwałość, których niepochlebna opinia innych ludzi niezwykle dotyka oraz często demotywuje.

Klucz do poprawy wyników

Osoby, które są nastawione na rozwój często zdają sobie sprawę z tego, jakie są ich mocne oraz słabe strony. Doskonalą więc swoje zalety, nie zapominając przy tym o pracowaniu także nad ich słabszymi punktami. Przekraczanie ograniczeń sprawia im radość. Każde wyzwanie, motywuje ich do dalszego działania. Dla nich sukcesem nie jest splendor, lecz to, że mogą poszerzać swoją wiedzę. Dlatego warto uświadomić sobie, iż w inny sposób traktują porażkę. Ta jest dla nich źródłem wiedzy na temat tego, co w danym momencie nie zadziałało, a nie czymś, co ich definiuje.

Jak osiągnąć sukces?

Sukces to owoc Twojej ciężkiej pracy. Osiągniesz go dzięki cierpliwości, pokorze oraz chęci do rozwoju i nauki. Dzięki temu będziesz mógł z dumą spojrzeć na swoje życie i powiedzieć, że udało Ci się dotrzeć do tego miejsca, w którym pragnąłeś się znaleźć. Nie zapominaj też, że sukces to często coś, co osiąga się dzięki pomocy i wsparciu bliskich nam osób. Bowiem tak będziesz mógł cieszyć się nim w pełni. Wierz w siebie i swoje umiejętności. Im więcej będziesz się uczyć, tym więcej będziesz potrafić, a to przełoży się na Twoją pewność siebie, która z czasem wzrośnie.

Bibliografia:
Carol Dweck, Nowa psychologia sukcesu, Muza S.A.: Warszawa 2013.

Autorka Paulina Paluch Pasjonatka zdrowego stylu życia i czytania książek. Rozwój jest integralną częścią jej życia, dlatego cały czas stara się szlifować swoje umiejętności. Uwielbia spacery w deszczu, pisanie oraz aktywność fizyczną. W wolnych chwilach zagłębia się w lekturę książek z zakresu psychologii. Wierzy, że każdy może osiągnąć sukces dzięki ciężkiej pracy, poświęceniu i determinacji.

„Kiedy zmieniasz nastawienie, wchodzisz w zupełnie inny świat. W jednej rzeczywistości – tej, w której królują cechy stałe – sukces polega na udowodnieniu swojej inteligencji czy talentu. Jego istotą jest samopotwierdzenie. W drugiej – tej, w której nasze przymioty ulegają zmianom – na wychodzeniu poza dotychczasowe ograniczenia, aby nauczyć się czegoś nowego. Innymi słowy: na samorozwoju”. – Carol Dweck