Czym jest przywództwo? Przywództwo to wpływ. Wpływasz na ludzi wokół Ciebie, czy tego chcesz, czy nie. Pytanie brzmi: czy prowadzisz ich w dobrym kierunku, czy złym? W swojej książce Wielcy przywódcy nie mają zasad Kevin Kruse, autor bestsellerów „New York Timesa” m.in. 15 tajemnic zarządzania czasem. O czym wiedzą ludzie sukcesu? oraz prezes LEADx, dzieli się wiedzą na temat tego, co jest potrzebne, aby odnieść sukces we współczesnym świecie pracy i jak być wielki liderem. Co najlepsi przywódcy robią inaczej? Co wyróżnia skutecznych liderów? Oto zaskakujące nawyki wielkich liderów.

“Przywództwo to wywieranie wpływu. Wpływasz na innych poprzez swoje słowa, lecz również przez swoje milczenie, zarówno działając, jak też nie robiąc nic. Prowadzisz albo w dobrym kierunku, albo w złym”. – Kevin Kruse

Co najlepsi przywódcy robią inaczej? 10 zaskakujących nawyków wielkich liderów

#01 Koniec z polityką otwartych drzwi.

Zamiast tego zaplanuj godziny, kiedy członkowie zespołu mogą do Ciebie przychodzić. Sprzyja to większej autonomii zespołu i eliminuje rozproszenia typu ciągłe zapytania: „Masz chwilę?”.

#2 Wyłącz ten telefon!

Smartfony przeszkadzają w pełnej koncentracji na pracy i sprzyjają rozwojowi FOMO (lęku przed tym, że coś nas ominie). Nie bądź jak pies Pawłowa, reagujący na każdy dźwięk telefonu, i korzystaj z niego tylko wtedy, gdy sam chcesz.

#03 Koniec z zasadami.

Zasady mają na celu chronić przed 1% pracowników wysokiego ryzyka, jednak sprawiają, że pozostałe 99% jest mniej zaangażowanych. Zamiast ustalania reguł zatrudniaj utalentowanych ludzi, promuj wartości i ucz tych, którzy nadal podejmują złe decyzje.

#04 Musisz dać się lubić, ale nie musisz być lubiany.

Potrzeba bycia lubianym zaburza proces udzielania informacji zwrotnych i podejmowania decyzji, nie oznacza to jednak, że masz się zachowywać jak palant.

#05 Prowadź z miłością.

Troska o pracowników zwiększa ich zaangażowanie i lojalność. Pamiętaj, że możesz kogoś kochać, nawet jeżeli go nie lubisz.

“Najbardziej strzeżonym sekretem odnoszących sukcesy przywódców jest miłość: bycie zakochanym w przywództwie, w ludziach, którzy wykonują dla nich pracę. […] Przywództwo nie jest kwestią wyłącznie umysłu, lecz serca”.

#6 Zapełnij swój kalendarz.

Nie ma niczego cenniejszego od czasu. Każda zmarnowana minuta to czas, którego nie możesz poświęcić na osiąganie wyników ani ulepszanie swojego zespołu.

#7 Miej faworytów.

Traktowanie wszystkich tak samo jest niesprawiedliwe. Staraj się wykorzystywać silne strony pracowników, nagradzaj najlepszych i dostosowuj styl przywództwa do poszczególnych jednostek.

#8 Ujawnij wszystko.

Przejrzystość stoi za podejmowaniem dobrych decyzji w krótkim czasie oraz zaangażowaniem zespołu.  Dostęp do informacji ogranicza też ich potrzebę pukania do Twoich drzwi z pytaniem: „Masz chwilę?”. Poza tym to, czego im nie powiesz, sami zmyślą.

#9 Okaż słabość.

Podatność na zranienie i autentyzm budują zaufanie i poczucie psychicznego bezpieczeństwa, co z kolei sprzyja zarówno zaangażowaniu, jak i innowacyjności.

#10 Przywództwo NIE JEST wyborem.

Wpływasz na swój zespół zarówno przez to, co robisz, jak i przez to, czego nie robisz. To, czy zostaniesz w biurze, czy będziesz się przechadzał po korytarzach, czy powiesz „cześć”, czy odwrócisz wzrok, zaczniesz działać czy będziesz się przyglądać, odezwiesz się czy zachowasz milczenie — zawsze prowadzi innych w takim czy innym kierunku. Jak chcesz przewodzić dzisiaj?

Wielcy przywódcy prowadzą ludzi…

Przywództwo to też nie to samo co zarządzanie. Nie jesteś przywódcą tylko dlatego, że ludzie Ci podlegają. I nie stajesz się automatycznie przywódcą, gdy osiągniesz określone stanowisko. Przywództwo nie jest czymś, co ktoś może Ci dać — musisz sobie na nie zasłużyć i sam je zdobyć.

Wielcy przywódcy nie mają zasad. - Kevin Kruse
Wielcy przywódcy nie mają zasad. – Kevin Kruse

Dzisiejsi przywódcy potrzebują skupić się zarówno na ludziach, jak i na zyskach — powinno się ich oceniać zarówno poprzez wyniki, jak i lojalność pracowników. W jaki sposób możemy pogodzić jedno z drugim? Musimy wyrzucić wszystko, co wiemy o tradycyjnym modelu zarządzania, i przyjąć świeże, nastawione na przyszłość podejście. Kevin Kruse i jego książka Wielcy przywódcy nie mają zasad, pomoże ci właśnie to zrobić.

Ta książka ma jeden cel: nauczyć Cię być zarazem takim szefem, dla którego każdy chciałby pracować, jak też takim pracownikiem, jakiego każdy prezes chciałby zatrudnić, i to w sposób wolny od stresu, niepotrzebnych spięć i spędzania niezliczonych godzin w pracy.

Znajdziesz tu mnóstwo rad i taktyk, które powstały na bazie solidnych badań i doświadczeń najlepszych przedsiębiorców. Materiałów do książki dostarczyły również rozmowy z prawdziwymi guru zarządzania oraz z zawodowymi wojskowymi. W trakcie lektury szybko się przekonasz, że zalecane dotychczas techniki przywództwa są zawodne. Dowiesz się, jakie niebezpieczeństwo niesie polityka otwartych drzwi, że warto umiejętnie faworyzować, że niekiedy okazywanie słabości daje znakomite rezultaty. Znajdziesz też sporo wskazówek dotyczących skutecznego wpływania na innych ludzi, na ich postawy, morale czy zaangażowanie.

Idź pod prąd, odmień swój biznes i zbuduj profesjonalny zespół. Bądź wielkim przywódca, za którym ludzie chcą podążać!

“Przywództwo jest największą siłą działającą na rzecz dobra”.

Źródło: Wielcy przywódcy nie mają zasad. Idź pod prąd, odmień swój biznes i zbuduj profesjonalny zespół, autor Kevin Kruse, wydawnictwo Onepress 2022, tłumaczenie Olga Kwiecień