Idealne życie nie istnieje. Tak samo jak idealny człowiek, partner, idealny rodzic. Każdy z nas posiada wady i trudne cechy charakteru, które niejednokrotnie zmieniają nasze decyzje na te nie do końca rozsądne. Nasze przyzwyczajenia, określony styl życia i rutyna również sprawiają, że tracimy chęć do działania, motywację, mamy wrażenie, że każdy dzień wygląda nagle tak samo.

Poranki przestają cieszyć, do pracy wstajemy z przymusem, a na spotkania ze znajomymi skutecznie znajdujemy coraz to nowsze wymówki. Nie ma jednak sytuacji, w której nie dałoby się zmienić obecnego stanu rzeczy i sprawić, że nasze życie będzie ciekawsze.

Zmiany są nieodłączną częścią naszego życia i to właśnie one determinują naszą zdolność do dostosowywania się do nowych sytuacji. Musimy więc znaleźć na nie miejsce w codziennym rozkładzie dnia.

“Życie jest zmianą, jeśli przestaniesz się zmieniać, przestaniesz żyć.” – Rainer Haak

Pokochaj zmiany, a pokochasz swoje życie. 4 sposoby, by zmienić siebie i swoje nawyki.

#01 Pokonaj swoje obawy

Lęk jest jednym z największych mącicieli i jedną z największych przeszkód w dokonywaniu zmian. Nie jest on jednak nienaturalny. Od wieków boimy się tego, czego nie znamy i czasami potrafi minąć naprawdę sporo czasu, aby przekonać się do konkretnego kroku naprzód. Na wszystko są jednak sposoby. To właśnie lęku musimy wyzbyć się na samym początku, jeśli chcemy zmienić coś w swoim życiu.

Wielu osobom bardzo pomaga przygotowanie listy ewentualnych zagrożeń, jakie wynikają z podjęcia obmyślanego przez nas kroku. Znając je doskonale, potrafią szybko zobrazować sobie to, z czym przyjdzie się zmierzyć i przygotować na to myśli oraz rozwiązania. Sytuacja nie wydaje się wtedy już tak nowa, na większość niepowodzeń mamy obmyślony plan działania, więc nie musimy zamartwiać się takimi przeszkodami. Zawsze mamy asa w rękawie. Oczywiście, nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkiego, ale mając opracowane drogi postępowania na wypadek porażki, dużo chętniej sięgniemy po to, co jest nam nieznane.

“Czas zmiany to czas lęku lub nowych możliwości, Twoja postawa zdecyduje, która z tych rzeczy będzie Twoim udziałem”. – Ernest C. Wilson

#02 Określ jakie zmiany chcesz prowadzić

Bardzo często mamy ogromną ochotę zmienić coś w swoim życiu, jednak nie do końca wiemy co i o czym powinniśmy pomyśleć. Czy jest na to rozwiązanie? Oczywiście. Prostym sposobem na odnalezienie swojej drogi i rozeznanie się w tym, co należałoby zrobić, jest próbowanie wszystkiego, co tylko przyjdzie nam na myśl i na co będziemy mieli ochotę. To najprostszy sposób na poznawanie otaczającego nas świata, na wydobywanie naszych talentów, zainteresowań, tworzenie nowych hobby, a nawet odrębnej, zupełnie innej niż dotychczasowa ścieżki kariery.

Nie wiemy, czy możemy wygrać maraton, jeśli nie przebiegniemy pierwszego kilometra i nie sprawdzimy, jak reaguje na to nasze ciało. Może wspinaczka okaże się czymś, co robimy z przyjemnością? A może nasz analityczny umysł genialnie sprawdzi się podczas obstawiania giełdy? Żadna z tych rzeczy nie przyjdzie do nas sama, więc jeśli nie mamy na siebie pomysłu, próbujmy wypełnić każdą nową chwilę niepoznanymi dotąd aktywnościami.

“Jeśli chcesz dokonać trwałej zmiany, przestań koncentrować się na wielkości swoich problemów i zacznij koncentrować się na swojej wielkości!” – T. Harv Eker

#03 Wprowadzaj zmiany stopniowo

Jedną z najbardziej efektywnych pomocy w życiowych zmianach jest lista małych kroków. Powiedzmy, że wiemy, co takiego chcielibyśmy zmienić. Wiemy, jak ma wyglądać cel, jaki efekt przyniesie nam praca i co będziemy czuli po jej wykonaniu. Tłumiący motywację okazuje się jednak zbyt długi i skomplikowany plan działania, który może nas zniechęcić już na samym początku. Jak tego uniknąć?

Niezawodna będzie tutaj lista małych kroków. Mają to być cele, które rozpisane na kartce będą błahe do spełnienia. Nie mogą one kosztować nas dużej ilości czasu, jak i nie mogą wyczerpać z nas resztek energii. Skreślając poszczególne punkty z naszej listy zadań, poczujemy przypływ energii, bo zobaczymy bezpośrednio, jak wspinamy się po tej drabinie prowadzącej do sukcesu. Nasze kolejne kroki będą w końcu mierzalne i widoczne na pierwszy rzut oka. Chociaż do osiągnięcia celu zabraknie jeszcze wiele, to wykonana już praca będzie dla nas powodem do ogromnej satysfakcji i motorem napędowym do dalszych zmian.

“By posuwać się naprzód, najpierw trzeba wyruszyć. By zaś wyruszyć, trzeba podzielić złożone, przytłaczające zadania na małe, możliwe do wykonania kroki, po czym zacząć od pierwszego”. – Mark Twain

#04 Bądź gotowy na niepowodzenie nim osiągniesz sukces

Aby zmienić coś w swoim życiu i sprawić, żeby wszystkie te zmiany miały pozytywny wydźwięk, musimy przyzwyczaić się do myśli, że w tej całej podróży będą nam również towarzyszyły porażki. Niejednokrotnie zdarza się, że to właśnie one podcinają nam skrzydła, odbierają motywację i skłaniają do refleksji nad tym, czy w ogóle warto się dalej starać, skoro znowu jesteśmy na dnie. No właśnie warto!

Pomocne mogą być tutaj wszelkie biografie znanych i cenionych osób, które po drodze do osiągnięcia swojego sukcesu napotkały ogrom porażek, wiele razy poddawały się, ale również za każdym razem wstawały, dlatego są teraz właśnie na tak wysokiej pozycji.

Kto by pomyślał, że Michael Jordan nie był wcale najlepszym koszykarzem na początku swojej kariery. To właśnie upór i zawziętość sprawiły, że dziś jego nazwisko zna praktycznie cały świat. J.K Rowling, twórczyni postaci niezwykłego czarodzieja Harry’ego Pottera również zaczynała swoją karierę w swoim najgorszym momencie. Bolesny rozwód, depresja, brak środków do życia i małe dziecko przy boku nie zachęcały do celebrowania każdego dnia i patrzenia w przyszłość przez różowe okulary. To podobno właśnie te wszystkie doświadczenie dały jej motywację do stworzenia pierwszej części bestsellera, który zawładnął światem.

Stephen King, zanim wydał swoją pierwszą powieść, musiał przyjąć ogrom pretensji od wydawnictw na temat tego, że historia jest nieciekawa i nie ma szans na to, żeby się sprzedała. Po chwilowym załamaniu spróbował raz jeszcze i trafił na miejsce, które wydało książkę, a ona sama stała się hitem, przynoszącym Kingowi to, o czym zawsze marzył. Każda z tych osób była zwykłym człowiekiem, który po wielu niepowodzeniach wstał i spróbował znowu. Nie dali oni porażkom przejąć nad sobą władzy.

“Zmiana nie przyjdzie, jeśli będziemy czekać na innych ludzi lub inny czas. Jesteśmy tymi, na których czekamy. Jesteśmy zmianą, której szukamy” – Barack Obama

Uwagi końcowe

Każdy lubi stabilność i poczucie bezpieczeństwa, ale z drugiej strony- prawie nikt nie chce żyć w nudzie i rutynie. Zmiany oznaczają możliwość dążenia do lepszego życia i w pewnym sensie powinniśmy w nich dostrzegać właśnie bilet do lepszego jutra. Zwłaszcza, gdy podejmujemy je świadomie i mają na celu poprawę naszego charakteru i nawyków. Pokochaj zmiany, a pokochasz swoje życie.

“Często szczęście i lepsze życie jest tuż za rogiem, jednak boimy się tam skręcić. Zmiana nas przeraża i paraliżuje. Jednak wszystko co jest potrzebne do zmiany jest w nas. Nie ma innej drogi. Nie ma skrótów. Każdy z nas wybiera własną drogę… “

Sprawdź też: Zmień swój świat! Jak być katalizatorem zmiany i zmieniać świat na lepsze