Każdy z nas chciałby cieszyć się zdrową, wysportowaną sylwetką, którą z przyjemnością i bez kompleksów można prezentować na plaży, czy basenie. W większości przypadków to przede wszystkim kobiety są najbardziej niezadowolone z własnej sylwetki i często porównują ją do modelek z kolorowych czasopism. Jednak jest różnica z chęcią zrzucenia pięciu nadprogramowych kilogramów dla uzyskania lepszego samopoczucia, a koniecznością zadbania o zdrowie z powodu znaczącej nadwagi prowadzącej do przewlekłej otyłości. W tym drugim przypadku ważne jest aby zachować rozsądek i nie zastanawiać się jak szybko schudnąć, a jak schudnąć skutecznie bez efektu jojo i przede wszystkim zdrowo.

“Dieta to jedyna gra, w której tracąc, wygrywasz”. – Karl Lagerfeld

Jak skutecznie schudnąć?

Jakie są przyczyny nadwagi?

Oczywiście podstawową przyczyną nadwagi jest spożywanie większej ilości kalorii, niż jest w stanie spalić nasz organizm. Ta zasada wydaje się tak prosta, jak powiedzenie osobie otyłej, aby po prostu przestała tyle jeść i schudnie. Takie podejście można porównać do skuteczności rzucenia palenia jeżeli uświadomimy osobę palącą papierosy, że to nie zdrowe i powoduje raka płuc. Skuteczne? Raczej nie. Żeby dowiedzieć się jak skutecznie schudnąć, musimy przyjrzeć się temu, skąd właściwie wzięły się nasze problemy z wagą i jak daleko one zaszły. Osoby o znacznej nadwadze najczęściej muszą uświadomić sobie, że nawet zdrowa dieta stosowana pół roku, nic nie zmieni dopóki nie nauczą się jak do końca życia prawidłowo spożywać posiłki. Nie chodzi o to, aby obsesyjnie przez następnych dwadzieścia lat liczyć kalorie, przecież ludzie mający zdrowy stosunek do jedzenia nie liczą ich w ogóle. Dlaczego więc nie tyją? Ponieważ mają zdrowe relacje z jedzeniem, umieją sobie radzić z emocjami i od dziecka w domu panowały zdrowe zasady żywieniowe.

Jedzenie w emocjach

Nie radzenie sobie z własnymi emocjami najczęściej prowadzi do zaspokajania poczucia szczęścia słodyczami. Wyobraźmy sobie sytuację, że po kłótni rodzinnej czujemy się przygnębieni, z pomocą przychodzi nam tabliczka czekolady po której czujemy się lepiej. Nasz mózg uwalnia wtedy endorfiny i daje sygnał: czekolada = radość. Dlatego osoby, które mają problem z rozładowaniem emocji najczęściej sięgają po paczkę chipsów i inne ulubione przysmaki. Przez moment jesteśmy szczęśliwi, a kiedy już zjemy nadchodzą wyrzuty sumienia, że znowu nie udało nam się opanować. W skrajnych przypadkach niezbędna jest pomoc psychologa, aby dojść do przyczyny takiego zachowania i nauczyć się w inny sposób rozładowywać napięcie. Jeżeli chcemy sobie sami pomóc warto skupić się na zmianie swojego nawyku. Zastanów się co lubisz robić, żeby się odprężyć, może to być kilka rzeczy. Jeżeli poczujemy ochotę rozładowania napięcia poprzez zajadanie stresu, zamiast tego spróbujmy po prostu ubrać buty i wyjść na spacer. Można także powiesić worek treningowy w domu i rozładowywać na nim napięcie, niektórzy lubią się po prostu wykrzyczeć chociażby w poduszkę. Takie przekierowania oczywiście nie są łatwe ale małymi krokami dojdziemy do zadowalających efektów.

Co jeszcze ma wpływ na Twoją wagę i wygląd? Przekonania na swój temat, sposób widzenia przeszłości i przyszłości, wszystkie Twoje nawyki, stopień motywacji do zmiany, świadomość własnego ciała, otoczenie, w którym żyjesz i funkcjonujesz, i jeszcze kilka innych czynników.

Złe nawyki żywieniowe

Zastanów się czy jesteś w stanie wyobrazić sobie, że zjesz coś słodkiego tylko raz w miesiącu i będzie to dla ciebie zupełnie normalne i nie będziesz skupiać się codziennie na tym, że tylko ten jeden raz możesz zjeść ciastko. Mając prawidłowe nawyki żywieniowe wcale nie skupiamy się na tym, co możemy zjeść. Jemy to, co nam smakuje i nie są to wcale słodycze i tłuste dania. Wprowadzona najczęściej od wczesnych lat dzieciństwa zdrowa dieta powoduje, że nasze kubki smakowe odzwyczajone są od nadmiaru cukru i tłuszczu. Z przyjemnością zjemy pomidora, lub jabłko zamiast batonika, ponieważ tego nauczono nas jeszcze za dziecka. Na pewno każdy z nas mógł zauważyć już jako nastolatek, że jako poczęstunek w jednych domach szykowano paterę z ciastem, słone paluszki i kanapki z tłustą wędliną, natomiast w jeszcze innych podawano zdrową sałatkę i pięknie udekorowane owoce i warzywa. Są domy gdzie standardem był na obiad tłusty schabowy do tego obowiązkowo zupa i deser. W jeszcze innych gospodarstwach obiad był jednodaniowy w postaci ryby z warzywami. Te niewinne różnice powodują, że pewne nawyki wynosimy z domu rodzinnego i przenosimy zakładając swoją rodzinę. Bardzo często jeżeli dziecko ma problemy z nadwagą, będzie je mieć również w życiu dorosłym, ale gdy przyjrzymy się rodzicom tam również znajdziemy niezdrowy tryb życia i problemy z tuszą.

“Zdrowo się odżywiaj, by zachować dobrą kondycję fizyczną i jedz hamburgery, by zachować jasność umysłu i zdrowy rozsądek”. – Gigi Hadid

Zmiana sposobu życia

Jak widać do problemu nadwagi trzeba podejść w szerszej perspektywie i zastanowić się co przyczyniło się do obecnej sytuacji i jak to zmienić. Najczęściej zmiany wymaga sposób postrzegania jedzenia i naszego trybu życia. Co warto wprowadzić na początek? Jakąkolwiek aktywność fizyczną. Jeżeli przez wiele lat nasza praca toczy się za biurkiem i wszędzie poruszamy się samochodem, nie wskakujmy nagle w nowe buty z chęcią przebiegnięcia 10 km. Nie tędy droga. Warto zacząć od drobnych zmian, które zawsze już pozostaną w naszym życiu. Zastanówmy się, czy jesteśmy w stanie do pracy dojeżdżać rowerem, albo chodzić pieszo. Być może w krew wejdzie nam regularne pływanie na basenie, a może joga w domowym zaciszu. Znajdźmy aktywność, która nie będzie nas zniechęcać i stanie się naszą rutyną. Może długi spacer z psem? Nie liczmy na to, że suplementy diety załatwią za nas sprawę. Za pewnie wspomagają uzyskanie zdrowej sylwetki, ale nie sprawią, że magicznie zrzucimy 10 kilogramów siedząc na kanapie. Dobrym sposobem, na zrzucenie wagi jest również znaczne ograniczenie cukru i znalezienie dla niego zamiennika. Jeżeli lubimy słodkie napoje, kupujmy te bez cukru. Miejmy w domu owoce i warzywa, które lubimy i przyjdą nam na ratunek w razie ochoty na słodycze. Wieczorem zamiast chipsów przy filmie możemy chrupać marchewkę. W ciągu dnia miejmy na talerzu pokrojone jabłko tak, aby było pod ręko w razie napadu głodu.

Nie oszukujmy siebie

Przede wszystkim chcąc zdrowo i na długo zrzucić zbędne kilogramy bądźmy ze sobą szczerzy. Pomocny może być w tym specjalny zeszyt, w którym będziemy na początku naszej drogi zapisywać wszystko co zjedliśmy danego dnia i dlaczego to zjedliśmy. Przykładowo jedząc obiad wpisujemy wszystko co znajdowało się na talerzu i przyczynę dlaczego akurat to się tam znalazło i dlaczego właśnie to zjedliśmy. Załóżmy, że na obiad był ten klasyczny schabowy z ziemniakami i mizerią. Przyczyna to może być przyzwyczajenie, prostota wykonania, dostępność składników, bo nic innego nie przyszło nam do głowy itp. Jak się okaże do każdego posiłku znajdziemy inną przyczynę i nie zawsze będzie to głód. Takie zestawienie pomoże nam zobaczyć dlaczego spożywamy akurat takie posiłki i ile tak naprawdę jemy w ciągu dnia. Nie zapominajmy również o słodkich napojach. W zdrowym podejściu najważniejsze to nie oszukiwać siebie i znaleźć złoty środek na lepsze i zdrowsze odżywianie, które doprowadzi nas do idealnej sylwetki i spokojnej głowy.

Skuteczne odchudzanie to zmiana stylu życia, to zmiana nawyków i strategii żywieniowych, to silne „ja” i uzyskanie wewnętrznej harmonii. Diety działają na ciało, nie biorąc pod uwagę umysłu, który się buntuje. A przecież nic w organizmie nie dzieje się bez udziału mózgu i procesów w nim zachodzących. Nie jesteśmy w stanie wpłynąć na umysł, nie współpracując z nim. Zacznijmy zatem od tego, od czego zacząć powinna każda osoba, która marzy o pięknej sylwetce: od akceptacji siebie i zaprzestania ciągłego
porównywania się z innymi.

“Największe wynagrodzenie dostaniesz za pracę nad samym sobą”.

Sprawdź: 5 prostych sposobów na motywację do odchudzania

Podoba Ci się? Postaw mi kawę na buycoffee.toi rośnij z nami w siłę!