Szukasz sposobów jak schudnąć? Utrzymanie zdrowej diety, która będzie służyła utrzymaniu szczupłej sylwetki, bądź też przyczyni się do utraty zbędnych kilogramów, wymaga dawki wiedzy i motywacji. To właściwie szereg dobrych nawyków, których wprowadzenie do swojej codzienności, może przynieść naprawdę spektakularne efekty. Jeśli zatem zastanawiasz się, co jeszcze możesz zrobić, by wesprzeć swój proces odchudzania, poznaj te wskazówki!

 „Zdrowe żywienie bywa trudne. Otyłość to codzienny ciężar. Wybierz swój poziom trudności”.

Jak schudnąć? 10 zasad skutecznego odchudzania

#01 Unikaj głodówki

Ta zasada, nie bez powodu znalazła się na pierwszym miejscu. Stosowanie głodówek, jest nie tylko mało skuteczne, ale też niebezpieczne dla zdrowia. Organizm do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje pewnej dawki energii, którą dostarczamy z pożywieniem. Okresowe posty czy tzw. post przerywany (ang. intermittent fasting) może pomóc w utracie zbędnych kilogramów, ale nie możesz się głodzić. Dlatego, że drastyczne zmniejszenie ilość kalorii spowoduje, że twój organizm zacznie magazynować to, co mu dostarczysz zamieniając wszystko co zjesz w tkankę tłuszczową, aby zabezpieczyć się przed kolejną głodówką.

#02 Jedz częściej, ale mniejsze porcje.

Wszystko po to, by metabolizm nie miał zaburzonej pracy. Jeśli jemy regularnie, organizm lepiej radzi sobie z przemianą materii. Małe, ale częstsze porcje pozwolą wypracować rytm, w którym twój metabolizm będzie doskonale pracował, a tobie nie zabranie energii.

#03 Postaw na syte śniadania i lekkie kolacje.

Powszechnie wiadomo, że pożywne śniadanie, zapewnia doskonały start w kolejny dzień. Poza tym z rana metabolizm pracuje najszybciej i z każdą godziną zwalnia. Dlatego, nie najlepszym pomysłem w procesie odchudzania jest obfita kolacja. Powinna być raczej lekkostrawna i mało kaloryczna.

#04 Wybieraj jakościowe produkty.

Zdrowe produkty, nie tylko lepiej się trawią, ale też dostarczają niezbędnych wartości odżywczych. Bardzo ważne zatem, by unikać wysoko przetworzonych produktów, pełnych ulepszaczy i wzmacniaczy smaku. Zazwyczaj są wysokokaloryczne i małowartościowe.

#05 Jedz powoli!

To zasada, którą wbrew pozorom nie łatwo wprowadzić w życie. Zwłaszcza jeśli, żyjemy szybko i często jemy w pośpiechu. Mimo to, warto podjąć próbę, by znaleźć czas, na to, by posiłki mogły być spożywane w komfortowych warunkach. Istotne też, by powoli i dokładnie przeżuwać, to pomaga w szybkim trawieniu!

#06 Miej w zanadrzu zdrowe przekąski.

Jeśli obawiasz się nagłych napadów głodu lub niezdrowych pokus, miej zawsze przy sobie zdrową przekąski w zanadrzu. Choć zasadniczo podjadanie na diecie nie jest zalecane, to w cale nie musi być niebezpieczne dla efektów odchudzania. Wszystko zależy od tego, po co będziemy sięgać!

#07 Walcz z pokusami – stosuj zamienniki.

Nie da się ukryć, że będąc na restrykcyjnej diecie, zmagamy się z licznymi pokusami. Łatwiej sobie z nimi poradzić, stosując zdrowsze lub po prostu mniej kaloryczne zamienniki. Np. alternatywą dla cukru może być erytrol, stewia czy ksylitol, dla śmietany, jogurt naturalny, a smażonych w głębokim oleju frytek, pieczone bataty. Czasami wystarczy właśnie zmienić sposób obróbki np. zamiast smażenia, pieczenie! Takich alternatyw możemy znaleźć naprawdę dużo!

#08 Pokochaj warzywa!

Są w diecie ogromną dawką wartości odżywczych i witamin. Najlepiej, by każde danie wręcz obfitowało w ich dużą ilość. Obiad z pewnością nie powinien obejść się bez surówki lub bukietu warzyw. Uzupełniać nimi należy też śniadanie i kolację. Mogą również stanowić podstawę II śniadania w formie warzywnego koktajlu.

#09 Włącz do diety ziołowe herbaty.

Zdrowe herbaty ziołowe, to dodatkowa dawka różnych wartości dla organizmu. Do tego większość z nich skutecznie przyspiesza przemianę materii. Doskonale służą zdrowiu i urodzie.

#10. Bądź aktywny!

Ruch fizyczny, to najlepszy sposób na spalanie kalorii, zatem skuteczne wsparcie w odchudzaniu. Możliwości jest wiele! Już sam spacer, świetnie pobudza metabolizm. Warto jednak zmobilizować się o jeszcze więcej. Do dyspozycji mamy siłownie, baseny, czy też różne formy fitnessu. Nie zapominamy też o takich rekreacjach, jak jazda na rowerze, czy rolkach. Z pewnością każdy może znaleźć coś dla siebie.

Uwagi końcowe

Aby dieta odchudzająca przyniosła pożądany efekt trzeba przede wszystkim dostarczać mniej kalorii niż wymaga tego twoje zapotrzebowanie energetyczne. Deficyt kaloryczny to stan, w którym organizm znajduje się w ujemnym bilansie kalorycznym, oznacza to, że spalasz wówczas więcej kalorii niż przyjmujesz z pożywienia. Utrzymanie przez pewien czas deficytu kalorycznego jest podstawą odchudzania. Aby jednak nie szkodzić organizmowi, deficyt powinien mieć odpowiednią wartość. Ponadto, aby nie pozbawiać organizmu ważnych dla niego składników odżywczych, trzeba prowadzić różnorodną i zbilansowaną dietę.

Daj sobie czas. Nie ma się co spieszyć. Twoje dodatkowe kilogramy nie pojawiły się z dnia na dzień, więc na ich utratę też potrzeba czasu. Najważniejsze jest twoje dobre samopoczucie i zdrowie. A optymalna dieta, to tak którą jesteś w stanie utrzymać w długim terminie. Nic na siłę – przede wszystkim zadaj o siebie i swój dobrostan! Z pomocą tych 10 patentów na wsparcie procesu odchudzania z pewnością osiągniesz swój cel.

„Pamiętaj odchudzanie nie ma być karą, tylko czymś dzięki czemu będziesz szczęśliwsza”.

Sprawdź też: 5 prostych sposobów na motywację do odchudzania