Święta jak z reklamy? To marzenie wielu z nas. Tylko to wyjątkowo kosztowne święta, a nie o luksus w tych uroczystościach chodzi. Święta powinny być rodzinne, wspólne i spędzane razem z bliskimi. Naprawdę wydanie majątku nie gwarantuje sukcesu. Tano nie znaczy gorzej, a po prostu rozsądniej. Jak tanio zorganizować wspaniałe święta i nie zbankrutować? Oto siedem praktycznych wskazówek

“Nie to, co jest pod choinką, jest najważniejsze, a to kto jest wokół niej”.

Jak tanio zorganizować wspaniałe święta?

#01 Dobry plan

Zanim rzucisz się na zakupy i zaczniesz rozmyślać, gdzie się zapożyczyć, aby zorganizować święta, najpierw dobrze je zaplanuj. Przede wszystkim, zastanów się, czy to ty odpowiadasz za organizację, czy też może jesteś zaproszona w gości. W tym drugim przypadku będzie zdecydowanie prościej, bo kosztem będzie dojazd i prezenty. Zdecydowanie trudniejsza jest organizacja rodzinnego spotkania.

#02 Wspólnie, a więc składkowo

Nie musisz wszystkiego robić sama, bo święta mają być wspólne. Nie ma problemu, aby się porozumieć i by każdy przygotowała określoną potrawę. Jedno, o czym musisz pamiętać, to tak dokonać podziału, aby każdy przygotowywał potrawę, w której jest mistrzem. W ten sposób będziecie mogli mu sprawić przyjemność pochwałami przy świątecznym stole.

#03 Zrezygnuj z tego, czego nie lubicie

Nie wszystkie tradycyjne potrawy bywają smaczne. Część z nich ustawiamy na stole w imię tradycji. Może pora nieco zmodyfikować świąteczne Menu? Naprawdę nie ma sensu pieczenie wielkiego indyka na święta, jeśli większość rodziny to wegetarianie, którzy nie tykają mięsa. Pozwól młodemu pokoleniu zaproponować świąteczne menu i po prostu delektuj się tym, że to nie ty spędziłaś wiele godzin w kuchni i nie ty wydałaś na to pieniądze.

#04 Prezenty wymagają rewanżu

Bardzo trudno jest dobrać prezent, który nie jest ani zbyt drogi, ani za tani. Nie zapominajmy, że kupowanie drogiego prezentu to zbyt duże zobowiązanie dla obdarowanego. Z drugiej strony, nawet jeśli to my chcemy się zrewanżować, nie zapominajmy o tym, żeby nigdy nie zadłużać się na prezenty. Nie ma nic gorszego, bo zakup na raty i jego późniejsze spłacanie jest nie tylko głupie, ale przede wszystkim stresujące. Wpłacając ratę, za każdym razem będziesz rozmyślać, czy aby obdarowany był ci wystarczająco wdzięczny.

#05 Niedrogo, ale z pomysłem

Prezenty wcale nie muszą być kosztowne i warto przypomnieć sobie czasy szkolone i ustalić limit, za który możecie sobie kupić prezent. Równie dobrze można zrezygnować z tych materialnych podarków i obdarzyć się np. czasem czy umiejętnościami. Młodym rodzicom na pewno przyda się kupon godzin, które poświecimy na opiekę nad ich dzieckiem, a bratanek może ucieszyć się z bezpłatnych korepetycji z matematyki.

#06 Samodzielnie przygotuj dekoracje

To kolejny kosztowny wydatek świąteczny. W tym przypadku, przewagę mają ci, którzy lubią robótki ręczne i mają talent manualny. Tyle że, nawet ci, którzy talentu nie mają, jeśli zaangażują w dekorowanie dzieci, będą zachwyceni. Mnie ma nic piękniejszego niż wspominanie po latach, które ozdoby, wykonaliśmy samodzielnie, nieporadnymi malutkimi rączkami. Czasami przejrzenie kilku blogów wystarczy, aby podpatrzeć niedrogie rozwiązania na dekoracje świąteczne.

#07 Daruj sobie perfekcjonizm

Tradycja rzecz święta, myślisz sobie, po raz kolejny mieszając galaretę do karpia na zimno, którego nikt nie lubi. Podobnie, gdy pożyczasz pieniądze od sąsiadki, by kupić prezent dla wnuka. Naprawdę, daruj sobie. Pandemia pokazała wyraźnie, że nic nie musi być dokładnie takie samo, jak było, dlatego postaw na bliskość, a nie na utrzymanie wszystkiego bez zmian i ogromnym kosztem.

Sprawdź: Jak przeżyć Święta – krótki poradnik dla opornych

“Święta to nie tylko czas otwierania prezentów ale przede wszystkim czas otwierania naszych serc…”