Wszyscy na swój sposób dążymy do bycia lepszymi wersjami samych siebie i uważam to za naturalną część procesu rozwoju ludzkości. Pragniemy być bardziej zorganizowani, uporządkowani, zdolni do robienia jeszcze większej ilości rzeczy. Odkładanie wszystkiego na później, a następnie bieganie w stresie, aby wykonać zadanie to bolączka całkiem dużej liczby osób. Słomiany zapał, spadek motywacji podczas każdej, nawet najmniejszej porażki skutecznie obniża nasz poziom poczucia własnej wartości. A przez co zdecydowanie mniej nam się chce i uciekamy się do lenistwa i wszystkiego tego, co zjada nasz cenny czas. Na szczęście na wyciągnięcie ręki mamy dostęp do informacji o tym, jak skutecznie zwiększyć poziom naszej motywacji, jak uporać się z brakiem produktywności i samokontroli. Wystarczy wcielić w życie kilka prostych technik, które znacznie podniosą jakość każdego naszego dnia.

“Wzór na osiągnięcie celu🎯… Produktywność – Prokrastynacja = Sukces”

Motywacja, skuteczność i produktywność. 4 skuteczne sposoby, by je zwiększyć.

#01 Spisz swoje cele i zadania

Nie od dziś wiadomo, że zapisywanie wszystkiego na papierze ma jakąś dziwną, niezbadaną moc, która działa. Skreślanie poszczególnych wykonanych zadań również. Spisujemy na kartce wszystko, co musimy wykonać i w miarę realizacji tych zadań, wykreślamy je, zostawiając to, co należy jeszcze zrobić. Najlepiej, jeśli wszystkie te rzeczy zmieszczą się na jednej stronie. Wymazywanie lub wykreślanie poszczególnych pozycji znacznie podnosi poziom naszej motywacji. Kiedy tylko widzimy, że do wykonania całego celu zostało dużo mniej czynności, kiedy orientujemy się, że każda z poprzednich była dla nas wykonalna, to dużo łatwiej rozprawić się z tymi trudniejszymi, czy dużo bardziej żmudnymi. Jest tylko jedna prosta zasada, której należy się trzymać- mają to być konkretne zadania, proste polecenia, które jesteśmy w stanie zrobić.

“Marzenie zapisane na kartce data staje się celem.
Cel podzielony na ustalone kroki staje się planem.
Plan wpierany przez działanie sprawia,
że spełniają się Twoje marzenia”.

Sprawdź: Lista rzeczy do zrobienia. Dlaczego nie realizujesz zadań z listy “To Do”

#02 Określ czas na wykonanie każdego z zadań

Kluczem do poprawnego i skutecznego wykonywania codziennego grafiku jest dobre oszacowanie czasu, jaki powinniśmy przeznaczyć na wykonywanie poszczególnych czynności. Zbyt krótkie okna czasowe sprawią, że zaczniemy nakładać na siebie zbyt dużo, z niczym nie będziemy w stanie się wyrobić, a presja, jaką to na nas automatycznie nałoży, zacznie być zbyt duża. Będzie to miało efekt odwrotny do założonego. Niewykonane zadania, brak odpowiedniej organizacji sprawi, że nagle zacznie nam brakować kilkunastu minut na dojazd do jakiegoś miejsca, nie znajdziemy godziny na przygotowanie i zjedzenie lunchu, czy przebranie się i wzięcie prysznica po czasie spędzonym na siłowni. Podczas planowania każdego kolejnego dnia bierzmy tego typu małe rzeczy pod uwagę. Jest ich w ciągu dnia tak wiele, że złożone razem potrafią skutecznie zaburzyć cały ułożony ze starannością. plan.

“Człowiek wykonuje daną pracę tak długo, ile ma czasu do dyspozycji. Jeśli nie ustali się terminu, zadania stają się bezterminowe i w taki sposób są potem traktowane”.

Sprawdź: Jak zawsze mieć czas? 7 sekretów produktywnych ludzi którzy mają czas na wszystko

#04 Zadbaj o porządek

Świętą zasadą produktywności jest utrzymywanie porządku w miejscu, w którym pracujemy. Są zawody, przy których wykonywaniu niezbędne jest posiadania na biurku, oprócz komputera, przy którym pracujemy, mnóstwa dokumentów i miejsc do robienia notatek. Zamiast fruwających bez kontroli kartek zaopatrzmy się w notes, w którym wszystkie strony będą trzymały się bez problemu. Jeśli pracujemy z dużą ilością dokumentów, zaopatrzmy się w organizer, w którym każdy ich rodzaj będzie miał odpowiedni opis i już nigdy nie będziemy musieli przeglądać ich wszystkich w poszukiwaniu tej jednej umowy. Wszystkie długopisy trzymajmy w jednym kubku, a naczynia, które zostały po pączku sprzed kilku dni, zanieśmy do zmywarki. Uporządkowane biurko zachęca do spędzania przy nim czasu, nie rozprasza i nie powoduje, że tracimy czas na niepotrzebne rzeczy, jak przebieranie w dokumentach, które nie dotyczą danej sprawy.

“Porządek trzeba robić, nieporządek robi się sam”. – Tadeusz Kotarbiński

Sprawdź: 5 kroków do czystości i dobrej organizacji miejsca pracy

#04 Nagradzaj się

Podstawową i naprawdę skuteczną metodą podnoszenia lub utrzymywania motywacji jest nagradzanie się za każdy, nawet najmniejszy krok w naszej drodze do osiągnięcia celu. Nie można jednak z tym przesadzić. Czegokolwiek chcemy się podjąć, określmy, z jakich poszczególnych mniejszych celów musi się to składać. Jeśli osiąganie ich sprawia nam problem lub po chwili tracimy motywację, obiecajmy sobie niewielką nagrodę jeśli tylko uda nam się przebyć ten kamień milowy. Zawsze możemy poprosić o pomoc inną osobę, jeśli wiemy, że pomimo braku osiągnięcia celu obiecane pudełko czekoladek i tak wyląduje w naszym brzuszku. Z reguły jest tak, że nagroda nas motywuje. Warto więc od tego zacząć, jeśli mamy problem z gasnącym entuzjazmem.

“Za każdy zdyscyplinowany wysiłek jest wielokrotnie wyższa nagroda”. – Jim Rohn

Sprawdź też: 100 i więcej sposobów na produktywność. Sekrety produktywnych ludzi

A Ty jakie znasz skuteczne sposoby, aby zwiększyć motywację i efekty swoich działań?