Jak skutecznie wyznaczać i osiągać cele? Większość powie – skorzystaj z mądrej metody stawiania celów SMART (MĄDRY). Bo aby osiągnąć cel, trzeba go dobrze określić. Choć metoda SMART do określania celów jest bardzo przydatna i nie brak jej logiki, to niestety brakuje w niej uczuć. Dlatego, Jim Kwik ekspert od optymalizacji pracy mózgu, szybkiej nauki i osiągania ponadprzeciętnych wyników, autor bestsellerowej książki Mózg Bez Ograniczeń radzi, aby oprócz logicznego myślenia dopasować własne cele do odczuwanych emocji. Kluczowe jest by jasno określić powód – Dlaczego? – chcemy osiągnąć nasz cel. Bo jeśli chodzi o osiąganie naszych celów, nasza motywacja w dużej mierze pochodzi z SERCA (HEART). Połącz więc logikę z emocjami, rozum z sercem, a zwiększysz swoje szanse na sukces w osiągnięciu swojego celu!

“Czym jest motywacja? Jest to mieszanina emocji (zarówno przyjemnych jak i bolesnych), które pełnią funkcję paliwa napędzającego nasze działania. Skąd się ona bierze? Źródłem motywacji jest nasz cel skojarzony z konsekwencjami naszych działań (lub bezczynności).” – Jim Kwik

Jak skutecznie wyznaczać i osiągać cele? Wyznaczaj mądrze cele SMART, ale nie zapominaj o SERCU

Jeśli nie wiesz, co chcesz osiągnąć, prawdopodobnie nie uda ci się dopiąć swego. SMART to bardzo przydatna metoda określania celów. Dzięki niej twój cel będzie jasno określony i precyzyjny. Pod tym akronimem SMART kryją się następujące słowa:

SMART czyli mądre cele

Jak skutecznie wyznaczać i osiągać cele? Wyznaczaj mądrze cele SMART, ale nie zapominaj o SERCU

S – specyficzny (ang. specific)

Cel powinien być dobrze zdefiniowany i wskazywać wyraźnie punkt koncentracji. Zamiast marzyć o bogactwie, dąż do zarobienia konkretnej sumy pieniędzy. Nie chcesz “być w formie”, chcesz być w stanie przebiec X km w określonym czasie. Co oznacza sukces jeśli chodzi o realizację celu powinno być jasne i zrozumiałe dla ciebie, ale również dla innych.

 M – mierzalny (ang. measurable)

Trudno jest wytrwać w dążeniu do celu, jeśli nie jest on mierzalny. Celami trzeba zarządzać, a żeby to robić skutecznie, muszą być mierzalne i pokazywać postęp w ich osiąganiu. “Nabranie kondycji” nie jest mierzalne, ale utrata określonej liczby kilogramów czy centymetrów w pasie jest czymś, co można zmierzyć i śledzić jak się zmienia. Jeśli nie potrafisz zmierzyć swoich postępów i tego czy zbliżasz się do osiągnięcia swojego celu, trudno ci będzie osiągnąć sukces.

A – oparty na akcji (ang. actionable)

Kiedy już masz konkretny cel i sposób, w jaki będziesz mierzyć swoje postępy, trzeba upewnić się, że masz też określone działania, które pozwolą ci go osiągnąć. Bez działania nie ma rezultatów. Potrzebujesz konkretnych, mierzalnych kroków, które doprowadzą cię do celu. Na przykład, zamierzasz biegać przez 30 minut każdego dnia albo przeznaczyć godzinę dziennie na naukę nowego jeżyka. Opracuj szczegółowy plan działania, który pomoże ci osiągnąć wymarzony cel.

R – realistyczny (ang. realistic)

Twoje cele powinny być ambitne i stanowić wyzwanie. Niemniej zbyt wygórowane oczekiwania potrafią zmniejszyć nawet największy zapał. Jeśli do tej pory nie biegałeś to cel, żeby przebiec z dnia na dzień maraton może być mało realny. Zacznij może najpierw od tego, aby być w stanie przebiec bez zadyszki 5 km w określonym czasie. Podobnie w pracy, jeśli dostałeś pierwszą pracę to cel, aby od razu zostać prezesem, jest nieco oderwany od rzeczywistości. Może najpierw zapracuj na to, aby awansować na lidera i mieć swój własny zespół. Upewnij się, że cel jest czymś, co możesz osiągnąć, nawet jeśli zmusi cię to do naprawdę wytężonej pracy, w ramach czasu i twoich aktualnych możliwości. Z czasem będziesz stawiał sobie coraz bardziej ambitne cele.

T – związany z terminem (ang. time-based)

Istnieje takie zdanie „cel to marzenie plus czas na jego realizację”. Chociaż jest sporo prawdy w stwierdzeniu, że mając wystarczająco dużo czasu prawie wszystko można osiągnąć, trzeba jednak określić konkretne ramy czasowe celu. Nie oznacza to, że nie powinieneś mieć celów długoterminowych. Ale warto mieć ustalone mniejsze cele w krótszych jednostkach czasu, które budują się do większego celu i w dłuższym terminie. Wyznaczenie sobie konkretnego terminu do kiedy chcesz osiągnąć swój cel sprawi, że zbliżysz się do osiągnięcia sukcesu.

HEART – cel z serca

Jak skutecznie wyznaczać i osiągać cele? Wyznaczaj mądrze cele SMART, ale nie zapominaj o SERCU

Choć metoda SMART do określania celów jest bardzo przydatna, a opisywanemu procesowi nie brak logiki, angażowanie się w potrzebne działania wymaga sporego wysiłku.

Co, gdzie, kto, kiedy i jak są taktycznymi elementami twojego planu wyznaczania celów. Ale sedno celu tkwi w tym, Dlaczego to jest dla ciebie ważne? Odpowiedź na to pytanie musi być czymś więcej niż tylko “bo muszę”.

Dlatego, Jim Kwik radzi, aby jasno określić powód dlaczego chcemy osiągnąć cel oraz dopasować własne cele do odczuwanych emocji.

“Cel przypomina nam o miejscu, do którego chcemy dotrzeć, natomiast powód jest siłą pchającą nas do osiągnięcia celu”. – Jim Kwik

Upewnij się, więc że twoje cele SMART są zgodne z twoimi emocjami – z twoim SERCEM (HEART).

H – hart (ang. healthy)

Jedną rzeczą jest mieć cel, nad którym wiesz, że będziesz musiał ciężko pracować, ale jeśli odbywa się to kosztem twojego zdrowia, osiągnięcie tego celu w ostatecznym rozrachunku, może nie być dla ciebie dobre. Upewnij się więc, że twoje cele SMART pozytywnie wpłyną na twoje samopoczucie. Pamiętaj, jak ważne jest twoje zdrowie psychiczne, fizyczne i emocjonalne.

E – efektywność i trwałość (ang. enduring)

Cele powinny znaczyć dla nas tyle, że inspirują nas do działania. Rzecz w tym, że każdy cel, do którego warto dążyć, będzie w pewnym momencie trudny do osiągnięcia. Sprawi, że zaczniesz kwestionować siebie, swoje zaangażowanie, swoje możliwości. I to jest normalne. Ale właśnie wtedy potrzebujesz emocjonalnej siły przyciągania swojego celu, która pomoże ci utrzymać się na kursie. Przywiązanie silnych emocji do celu pomaga przetrwać trudne chwile, kontynuować i z czasem osiągnąć cel. Twoje cele muszą więc cię inspirować i podtrzymywać na duchu. Nie poddawaj się.

A – atrakcyjność (ang. alluring)

Osiąganie celów powinno być wyzwaniem. Cele powinny zachęcać ale też zmuszać do pracy. I chociaż emocje są ważne w kontekście motywacji, posiadanie czegoś, co cię ekscytuje, jest również istotne. Chcesz być przyciągany w kierunku swojego celu, więc upewnij się, że znajdujesz aspekty, które są atrakcyjne, ekscytujące, kuszące i angażujące. Aby dążyć do realizacji celów, nie musisz się umartwiać. Twoje marzenia powinny być tak ekscytujące i atrakcyjne, że nie będziesz w stanie się im oprzeć.

R – rozwój i istotność (ang. relevant)

Kiedy oceniamy swój cel, chcemy być pewni, że jest on istotny dla naszego życia. Musisz zadać sobie pytanie, dlaczego stawiasz sobie ten konkretny cel i jak poprawi on twoje życie, gdy go osiągniesz. Idealnie byłoby, gdyby cel był związany z wyzwaniem, które chcesz pokonać, twoją życiową misją lub podstawowymi wartościami, którymi się kierujesz. Bo im silniejsze są więzi z tymi osobistymi przekonaniami, tym większą motywację odkryjesz w dążeniu do celu. Nie wyznaczaj sobie celu, o którym nic nie wiesz. Twoje marzenia powinny odnosić się do twojej sytuacji życiowej i wartości, które wyznajesz.

T – ty i twoja prawda (ang. truth)

Ostatnim aspektem nadania naszym celom SMART serca jest bycie szczerym z samym sobą. Dlaczego stawiasz sobie ten cel? Aby komuś zaimponować? Przyciągnąć czyjąś uwagę? To może być motywujące i emocjonalne na krótką metę, ale jest mało prawdopodobne, aby podtrzymało twój zapał w dłużnym okresie. Dlatego nie wyznaczaj sobie konkretnego celu tylko dlatego, że to samo robi twój sąsiad lub oczekują tego twoi rodzice. Musisz widzieć, czego chcesz. Poszukaj prawdy w sobie. Bo jeśli twój cel nie jest autentyczny, prawdopodobnie nie uda ci się go osiągnąć. Upewnij się więc, że twoje cele są prawdziwe w stosunku do tego, kim jesteśmy. Bądź ze sobą brutalnie szczerzy, określ swoje motywy i zrozum dlaczego ten cel jest dla ciebie tak ważny.

Uwagi końcowe

Jeśli chodzi o nasze życie osobiste i zawodowe, termin “wyznaczanie celów” jest prawdopodobnie jednym z najczęściej używanych w obu tych dziedzinach. Jesteśmy zachęcani do wyznaczania celów w odniesieniu do naszej pracy, naszych finansów, naszego zdrowia – a nawet naszego hobby. Ale wyznaczanie celów i ich realizacja wymaga bardzo specyficznego zestawu umiejętności. Dlatego, że wyznaczanie celów jest czymś więcej niż tylko określeniem rezultatu, do którego dążysz. Kiedy poświęcisz czas na analizę własnych motywacji i zaplanowanie kroków działania, możesz stawiać sobie lepsze i bardziej ambitne cele, w których masz szansę odnieść sukces.

Upewnienie się, że twoje cele są zarówno logiczne – SMART jak i emocjonalne – HEART sprawia, że twoje cele stają się czymś więcej niż zwykłymi celami. Łącznie rozumu i serca sprawia, że stają się one częścią twojego stylu życia, w którym rozwijasz zdrowe nawyki, które następnie tworzą większy rozmach, gdy dążysz do ciągłego i konsekwentnego doskonalenia się. A to prowadzi do coraz lepszych rezultatów, sukcesu i  do “życia bez ograniczeń”, w którym nie ma dla ciebie rzeczy niemożliwych do osiągnięcia! Bo każdy kolejny osiągany cel to tylko krok to na drodze do rozwoju i wykorzystania w pełni twojego potencjału.

Myśl i żyj bez ograniczeń! 

Aby poznać więcej potwierdzonych naukowo metod, dzięki którym usprawnisz pracę swojego mózgu, uwolnisz swój swój potencjał i zaczniesz uzyskiwać wyniki na najwyższym światowym poziomie koniecznie sięgnij po książkę Mózg bez ograniczeń. Dzięki wydawnictwu Vital i tłumaczeniu Krzysztofa Sołowieja dostępna jest po polsku.

Postaw na swój rozwój osobisty: naukę szybkiego czytania, poprawę koncentracji, poprawę pamięci. Zyskaj motywację, dzięki której osiągniesz sukces. I wiele innych korzyści! Dowiedz się jak korzystać ze swojego mózgu, aby Twój potencjał być praktycznie nieskończony. Dzięki złożonemu z trzech części programowi Jima Kwika opisanymi w książce Mózg bez ograniczeń poznasz: sposób myślenia bez ograniczeń, motywację bez ograniczeń i metody bez ograniczeń.

Dzięki książce Mózg bez ograniczeń:

  • Mózg bez ograniczeń. - Jim Kwik
    Mózg bez ograniczeń. – Jim Kwik

    Opanujesz negatywne nawyki i dowiesz się, jak przełamać złe wzorce i bez wysiłku tworzyć nowe.

  • Uwolnisz produktywność i pokonasz przeszkody, które do tej pory Cię spowalniały.
  • Dowiesz się, jak wykorzystywać nieograniczoną motywację, aby osiągnąć swoje cele.
  • Wyeliminujesz mgłę mózgową dzięki fachowym wskazówkom dotyczącym najlepszej żywności dla mózgu, składnikach neuroodżywczych, abyś mógł łatwiej uspokoić umysł i zoptymalizować swój sen.
  • Wyostrzysz koncentrację.
  • Sprawdzisz, jaki jest Twój typ inteligencji i jak go dobrze wykorzystać, by odnieść sukces.
  • Nauka szybkiego czytania będzie prostsza, będziesz podejmować lepsze decyzje i zapamiętywać wszystko: od nazw po języki. Bez względu na wiek!
  • Otrzymasz 10-dniowy plan, który pozwoli Ci rozpocząć nowe, zupełnie wyjątkowe, pełne szczęścia życie.

Naucz się bezgraniczności mającej wpływ na to kim jesteś, co robisz, co posiadasz i czym się dzielisz. Stań się osobą, która nie zna żadnych ograniczeń!

“Nie powinieneś umniejszać swoich ambicji, aby dopasować je do aktualnego stanu twojego umysłu, lecz poszerzać jego możliwości tak, aby odpowiadały twoim celom”. – Jim Kwik

Sprawdź też: Jak odkryć swoje DLACZEGO? 40 pytań na które trzeba sobie odpowiedzieć