Gdybyśmy posiedli sztukę umiaru, to zyskalibyśmy wiele dla siebie i swoich bliskich. I ta korzyść nie dotyczyłaby tylko jednej dziedziny, lecz wielu dziedzin naszego życia. Co to jest sztuka umiaru? Czego mamy nadmiar w życiu? Jak żyć prosto i szczęśliwie? Oto kilka wskazówek, które mogą Ci w tym pomóc.

“Uwielbiam odkrywać, bez ilu rzeczy jestem doskonale szczęśliwy”. – Sokrates

Sztuka umiaru. Mniej potrafi znaczyć więcej. 

#01 Nadmiar jedzenia

Sztuka umiaru. Mniej potrafi znaczyć więcej. - Nadmiar jedzenia

Począwszy od sposobu odżywiania. Wielu ludzi na świecie każdego dnia konsumuje, o wiele więcej niż potrzebuje ich organizm. W efekcie czego posiadamy nadwagę, albo jesteśmy wręcz otyli. Cierpi na tym nasza fizyczność, a także cierpi psychika. Czujemy się mniej sprawni fizycznie i “gorsi” od osób szczupłych. A to znacznie wpływa na nasze zdrowie psychiczne. Obniża poczucie naszej wartości, odbiera radość życia i wpędza w kompleksy, a nawet w depresję.

Bardzo dużo osób z nadwagą cierpi z powodu depresji, która swój początek wzięła właśnie z nadmiernej ilości kilogramów. Nagle poczuliśmy się gorsi, mniej sprawni i mniej ciekawi od ludzi z nienaganną figurą. Czary goryczy dopełnia fakt, gdy na przykład szczupła koleżanka znalazła pracę, a nam odmówiono i patrzono na nas, jak na kogoś gorszego. Albo, gdy na co dzień szczupłemu koledze łatwo zawierać nowe znajomości, a nam to nie wychodzi, choć bardzo się staramy. Dlaczego? Bo czujemy się grubi i nieatrakcyjni dla płci przeciwnej i innych ludzi, którzy nie mają problemu z nadwagą. Jest to smutny i przykry fakt, ale niestety prawdziwy.

Umiarkowanie w jedzeniu i nauczenie się czerpania z tego przyjemności to klucz do lepszego życia. Wystarczy zmienić nawyki żywieniowe, by odzyskać zdrowie i dobre samopoczucie.

#02 Nadmiar ubrań

Sztuka umiaru. Mniej potrafi znaczyć więcej. - Nadmiar ubrań

Umiar w kompletowaniu naszej garderoby także jest jak najbardziej wskazany. W większości przypadków nasze szafy pękają w szwach, a wciąż “nie mamy co na siebie włożyć”.

Dlaczego tak się dzieje? Ano dlatego, iż mamy wszystkiego za dużo i dlatego trudno mam dobrać odpowiednią rzecz. Poza tym kupujemy za dużo, często nie potrzebnych rzeczy, zwłaszcza na posezonowych wyprzedażach. Nie wyrzucamy też starych rzeczy, bo “może się przyda”. W ten sposób, góra ubrań rośnie i zalega.

Mniejsza zawartość naszych szaf sprawi, że wybór będzie łatwiejszy. I w związku z tym poczujemy większy komfort psychiczny. Mniej szukania, to też dodatkowo oszczędność czasu. Jak również mniej rzeczy to miej potrzebnej przestrzeni do przechowywania. A także pozbędziemy się czasem niemiłego zapachu płynącego z naszej szafy, bo pozwolimy naszej garderobie na “swobodne oddychanie”. I na nieutrudniony przepływ świeżego powietrze i “dobroczynnej energii” płynącej z zewnątrz.

#03 Nadmiar spraw do zrobienia

Sztuka umiaru. Mniej potrafi znaczyć więcej. - Nadmiar rzeczy do zrobienia

Nadmiar obowiązków, zadań i różnego rodzaju rzeczy do zrobienia, potrafi rujnować nasze życie i zdrowie. Zmorą w naszym życiu jest także nadwyżka spraw, które naszym zdaniem “musimy” załatwić. Jak również duża ilość rzeczy, które “wydaje nam się”, że powinniśmy zrobić. A także zbyt nadmierna liczba niekoniecznych kontaktów. Zbyt często się zgadzamy i mówimy “Tak”, na różne prośby i propozycje, zamiast odmówić. Tracimy niepotrzebne czas, zajmując się czymś, co w żaden sposób, nie zbliża nas do osiągnięcia celów i tego co jest dla nas na prawdę ważne.

Tak naprawdę jedno o co musimy, to dbać o swoje zdrowie i szczęście, oraz zdrowie i szczęście ludzi nam najbliższych. Wszytko inne jest tylko dodatkiem, a nie priorytetem w naszym życiu. Ale, czy zawsze o tym wiemy?

Sprawdź: Czego nie robić? Lista rzeczy nie do robienia

Po co właściwie żyjemy? Jaki jest sens życia?

Sztuka umiaru. Mniej potrafi znaczyć więcej. - Jaki jest sens życia?

Jak często zastanawiasz się nad sensem swojego życia ?

Pragnąc zmienić swoje dotychczasowe życie na lepsze warto zastanowić się i odpowiedzieć sobie na kilka pytań:
Co jest dla mnie najważniejsze w życiu?
Czy jest to kariera?
A może relacje i bliska grupa przyjaciół, którym poświęcamy wiele?
Czy są to dobra materialne i pieniądze, za którymi nieustannie gonimy?
A może jest to rozwój duchowy?
Albo rodzina, bez której nasze życie byłoby puste?

Udzielając sobie odpowiedzi możemy polepszyć jakość swojego życia. Pobudzimy naszą świadomość, która po analizie na pewno dokona przewartościowania naszych życiowych wyborów. A to zapewne będzie z korzyścią dla nas i naszych najbliższych.

Odpowiedzi na powyższe pytania pomogą nadać kierunek, pomóc określić sens naszego życia i ustalić priorytety. Jasne nadanie wag i priorytetów dla poszczególnych sfer życia, wiele wyjaśni i wprowadzi większą harmonię w naszym życiu. Oczywiście, pod warunkiem, że zaczniemy podejmować działanie i wcielać zmiany w życie, a nie pozostaniemy tylko na ustaleniu, tego co chcemy zmienić i co osiągnąć.

Dlatego warto czasem przeanalizować siebie i swoją drogę życia, aby nadać naszemu istnieniu właściwy sens i wartość.

“Sztuka umiaru polega na odkryciu tego, co czyni Cię szczęśliwym i pozbycie się całej reszty, aby mieć czas na to, co dla Ciebie ważne”.

Sprawdź też: Co to jest minimalizm? 5 zasad minimalizmu. oraz Cyfrowy minimalizm. Jak zachować skupienie w hałaśliwym świecie?